Складна синтаксична конструкція: приклади речень. Розділові знаки в складних синтаксичних конструкціях. Словник з бабусиної скриньки Урок позакласного читання

V. Підсумок уроку.– Хлопці, казкові зошити закриваємо. До кінця підходить наш урок -
Пора нам підбити підсумок. - Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? – Які завдання викликали у вас найбільший інтерес? – За допомогою міміки (посміхніться чи похмуріться) покажіть, чи вам сподобалося на уроці. - Що сподобалось? – Що здивувало? – Що запам'яталося? І ще одне завдання
Від мене вам на прощання: VI. Домашнє завдання.– Намалюйте країну Лексику та напишіть про неї. Прощатися настав час.
Книгу закривати час!
З нею ми дізналися багато слів
І багато всяких всячин,
І якщо ти запам'ятав їх,
Недаремно наш урок був витрачений.
Хлопці, дякую вам за урок.
Прозвени-ка, друже,
Голосний дзвінок.
Зміни чекають хлопці,
Пограти, пострибати треба.

Урок позакласного читання

Тема: Застарілі слова

Цілі: показати учням місце застарілих слів у системі сучасної російської; формувати цілісне уявлення про систему з прикладу мовної моделі; вивести визначення історизмів та архаїзмів, вчити дітей розрізняти ці групи слів; розвивати вміння проводити аналогії між словами сучасними та застарілими; познайомити молодших школярів зі словниками застарілих слів, зі структурою словникової статті; вивчати працювати зі словниковою статтею; націлювати учнів на розуміння ролі застарілих слів у художньому тексті; підтримувати інтерес до слів, що виходять із сучасної мовної системи; виховувати любов до старовини, до культури та побуту російського народу. Хід уроку1. Вступне слово вчителя(повідомлення теми та цілей уроку). - Хлопці, ви вивчали чимало фольклорних творів: билин, сказань, казок, а також познайомилися з творами деяких письменників та поетів XIX століття. У багатьох з них часто зустрічалися слова, які виходять або вже вийшли з повсякденного вживання. Про них ми й говоритимемо на сьогоднішньому уроці. Ви дізнаєтеся про те, яке місце займають ці слова в сучасній російській мові, на які групи діляться, познайомтеся з спеціалізованими словниками, у яких такі слова зібрані, навчитеся працювати зі словниковою статтею. 2 . Вивчення нового матеріалу.Вчитель.Сукупність усіх слів у мові називається лексикою. Всю лексику російської можна розділити на два великих пласта. Перший пласт складатимуть слова, які російський народ - носій мови-щодня використовує у мові, спілкуванні. Це лексика сучасних книг, газет, журналів, кіно, провідних теле- та радіопередач і нас із вами, тобто звичайних мешканців. Такий пласт лексики називається активним. Наприклад, дівчина, будинок, красивий, школа, учень, грати– це слова активного запасу російської мови. Спробуйте навести приклади таких слів. Уч. 1: День, світло, земля. Уч.2: Чорний, дерево, бігати Вчитель.Правильно. Другий пласт лексики називається пасивним.До нього відносяться абсолютно нові слова, що нещодавно з'явилися, а також такі, які знизили свою вживаність, вийшли або виходять із сучасної російської мови. Деякі з них нам уже не зрозумілі. Такі слова називаються застарілими. Наприклад, ноги, каптан, очі, зіниця– це застарілі слова. Енциклопедія трактує їх як «слова сучасної російської мови, що вийшли з активного вживання, але збереглися в пасивному словнику і здебільшого зрозумілі носіям мови» (Болоусова А.С. Застарілі слова // Російська мова: Енциклопедія ред. Ф. П. Філін.- М., 1979. - С. 360). У процесі пояснення вчитель малює на дошці мовну модель.
Застаріла лексика поділяється на дві великі групи. А ось які слова до яких груп належать, ми зараз і з'ясуємо. Наведіть приклади застарілих слів. Уч.1: У минулому було слово зга, а тепер слово - дорога.Уч.2:За старих часів на Русі говорили град, а зараз - Місто.Уч.3:Раніше державою правил цар, а зараз - президент.Уч.4:Палати, хата.Уч.5:Глашатай, брама.Уч.6:Бояри.Уч.7:Воєвода, стрільці.Уч.8:Золото.Уч.9:Вуста, перст.Вчитель записує слова (у міру їхнього називання) на дошці в два стовпчики: цар зга палати град хата злато глашатай уста бояри воріт воєвода перст стрільці Вчитель.Подивіться перший стовпчик. Усі ці слова записані у ньому невипадково. Подумайте, що їх поєднує? Уч.1:Усі вони – застарілі. Вчитель. Чи вживаються ці слова в нашому повсякденному мовленні? Уч. 2:Ні, але їх можна зустріти в історичних творах, у віршах. Вчитель.Скажіть, чи існують зараз усі ті предмети та явища, які означають ці слова? Уч.3:Ні, немає. Єдине, що можна побачити зараз, — це палати. Але вони перетворені на музеї, царі там давно вже не живуть. Вчитель.Такі слова називають історизмами. Спробуйте самі дати їм визначення, виходячи зі сказаного вище. Уч.4:Історизми - застарілі слова, що пішли з ужитку. Вони позначають такі предмети, які зараз не існують. Вчитель.Цілком вірно, історизми- застарілі слова, які вийшли з вживання тому, що зникли предмети, речі, явища, які вони позначали Їх не можна замінити словами, близькими за змістом. Запишемо у зошитах визначення. Вчитель пише на дошці: Історизми – застарілі слова; позначають зниклі предмети та явища.Зверніть увагу на другий стовпчик і подумайте, що спільного між словами, які у ньому? Уч.Ті предмети, які позначають слова з другого стовпчика, існують і зараз, тільки ми їх так не називаємо. Оля Ф. Застарілі слова, записані у другому стовпчику, можуть замінюватись словами сучасними. Вчитель.Ця група слів називається архаїзмами.Спробуйте пояснити, що таке архаїзми? Уч.Архаїзми – це застарілі слова. Вони позначають події чи явища, які є зараз, але замінені сучасними словами, які часто вживаються. Вчитель.Так, архаїзми – це застарілі слова, які називають існуючі предмети та явища. У сучасній російській мові вони замінені на більш актуальні слова, близькі за змістом. Запишемо. Вчитель пише на дошці визначення архаїзмів: Архаїзми – застарілі слова; позначають існуючі предмети та явища. Замінено сучасними словами.3. Вправа визначення історизмів і архаїзмів. Вчитель.Тепер виконаємо невелику вправу. На дошці записано застарілі слова. Спробуйте визначити, які є історизмами, а які - архаїзмами. Міркуйте вголос. Запис на дошці. Лати, глава, златий, дворянин, дякувати, ланити, кичка, денниця.Уч. 1:Лати – це такі черевички. Черевики є і зараз, отже, слово лати-архаїзм. Уч. 2:Лати - це старовинні обладунки воїна. У сучасний часми їх уже не зустрінемо, тобто це слово – історизм. Вчитель.Молодець, Діма, я поставлю над словом лат літеру і. Вона скорочено позначатиме слово історизм. На допомогу дітям вчитель може запропонувати алгоритм визначення архаїзмів та історизмів та продовжити роботу з опорою на цей алгоритм. Уч.1:Глава - те саме, що й слово голова, предмет існує зараз, отже, це архаїзм. Уч.2:Златий - те саме, що й золотий, ознака предмета, поширений у наш час. Це слово – архаїзм. Уч.3:Дворянин - так за старих часів у Росії називали багату людину благородного походження. Тепер такого звання немає, отже, це – історизм. Уч.4:Дякувати – значить «дякувати». Це – архаїзм. Вчитель.Правильно. Далі нам трапляється слово ланіти. Спробуйте пояснити його лексичне значення. Дітям важко відповісти. Вчитель. Куди потрібно звернутись, якщо не знаєш значення слова? Уч.:До словника. Вчитель.Якими словниками ви користуєтеся вдома? Уч. 1:Тлумачним словником С.І. Ожегова. Уч. 2:Тлумачним словником «Від А до Я». Вчитель.Тобто вдома ви користуєтеся тлумачними словниками. Вони містяться різні слова - і сучасні, і застарілі. 4. Знайомство зі словниками застарілих слів. Вчитель. Я вас хочу познайомити зі спеціалізованими словниками, в яких зібрано лише застарілу лексику та включено слова рідкісного вживання. Вчитель демонструє словники. Рогожнікова Р.П., Карська Т.С. Шкільний словник застарілих слів російської. - М: Просвітництво, 1996. - 608 с. Ткаченко Н.Г. та ін Словник застарілих слів. За творами шкільної програми. - М: Рольф, 1997. - 272 с. Сомо у В.П. Словник рідкісних та забутих слів. - М: ТОВ «Видавництво Артель»; ТОВ «Видавництво АСТ», 2001. – 608 с. Як шукатимемо слово у словнику? Діти обговорюють варіанти пошуку. Вчитель.Спочатку подивимося, як слова розташовані у словнику. Якщо вони дано в алфавітному порядкувідкриваємо словник на потрібній літері і шукаємо слово. Усі слова у словнику поміщені у словникову статтю. З чого вона складається? (Учитель знаходить слово ланитиза одним словником, пропонує дітям зробити те саме за іншим словником.) Найперше слово у статті виділено жирним шрифтом. На слово обов'язково падає наголос. Це заголовне слово. Саме його ми шукаємо по алфавіту. Подивіться, що стоїть після великого слова? Уч.1:Літери, уривки слів, закінчення. Вчитель.Все це – особливі посліди. Вони дозволяють віднести слово до тієї чи іншої частини мови, дізнатися, як це слово звучатиме при зміні. Що дано після послід? Уч.2:Пояснення значення слова. Вчитель. Прочитайте значення слова ланіти. (Діти читають це слово.) Якщо слово має кілька значень, вони нумеруються. І, зрештою, що дано після тлумачення слова? Уч.1:Приклади вживання цього слова у текстах різних авторів. Вчитель.Прочитайте приклади, дані до слова ланіти. (Діти читають.) У процесі розбору вчитель записує на дошці структуру словникової статті: ЗАГАЛЬНЕ СЛОВО Вчитель.Слово ланіти – це історизм чи архаїзм? Уч.Архаїзм, тому що щоки існують і зараз у кожної людини. 5. Закріплення вивченого. Вчитель.Знайдіть та прочитайте значення слова кичка.(Діти читають варіанти тлумачення цього слова у різних словниках.) Перегляньте приклади його вживання у мові. До історизмів чи архаїзмів ми віднесемо це слово? Уч. 1:До історизмів, оскільки нашого часу такий головний убір заміжні жінки не носять. Ця річ більше не існує. Аналогічна робота проводиться зі словом денниця.Вчитель.Тепер трохи поговоримо про роль застарілих слів. Згадаймо, навіщо вони потрібні. Я прочитаю вам уривок із «Казки про царя Берендеї...» В.А. Жуковського. Спочатку він буде зі застарілими словами, а потім без них. Послухайте та подумайте, як змінився текст. Перший варіант. «Нарядили як слід У шлях Івана-царевича. Дав йому цар золоті Лати, меч та коня вороного; цариця з мощами Хрест на шию вдягла йому; відспівали молебень; Ніжно потім обнялися, поплакали... із Богом. Поїхав У дорогу Іван-царевич». Другий варіант і спорядили як треба в дорогу Івана - сина єдиновладного правителя стародавньої держави. Дав йому правитель золоті обладунки, що захищали груди та спину воїна від ударів холодної зброї, саму холодну зброю у вигляді довгого прямого ножа з рукояткою, заточеного з обох боків, та коня вороного. Дружина імператора з мощами хрест на шию одягла Іванові; відспівали молебень; ніжно обнялися, поплакали... з Богом. Поїхав у дорогу Іван – син єдиновладного правителя древньої держави. Вчитель.Отже, як змінився текст? Уч. 1:Уривок став довшим і сучаснішим. Уч. 2:З одного боку стало зрозуміло, а з іншого - повсякденно, звично. Втратилася первісна краса тексту. Уч. 3:У другому варіанті було багато повторень. Те, що можна сказати одним словом, замінено цілим описом. Настя Б. Перший текст слухатиме цікавіше. Я б сказала, що він вищий. Вчитель. Яку роль тут відіграють застарілі слова? Уч. 4:Вони повертають нас до старовини. Уч. 5:Вони називають речі та предмети, які були раніше. Вчитель.Чи можна замінити застарілі слова, викидати з подібних творів? Уч. 6:Ні. Вчитель.Чому? Уч. 7:Змінюється сенс, втрачається краса тексту. Уч. 8:Я вважаю, що замінювати можна, але тільки для себе, якщо слово не розумієш, а викидати, звісно, ​​не можна. Вчитель.Я хочу прочитати вам вірш А. Маркова, який підтверджує вашу думку. Поверніться Поверніться, любі ланіти, Не замінюють щоки вас! І око, що на світ відкрито, Не те саме, що око!.. Поверніться, світлі денниці, Перед вами схилю голову! Весь список, що не міг поміститись У мої вірші, повернися! - кличу... Зову. Але, може, даремно - Вони, як наспів, що змовк, Як зірки, що давно згасли, Навіки землю обігрів. Вчитель.Які почуття автора показані у цьому вірші? Уч. 1:Сум, туга, смуток. Вчитель.Чому поет сумує за словами, що пішли з мови? Уч. 2:Тому що багато хто з них був гарний, звучав урочисто. Вчитель.Чому слово щоки не можуть повністю замінити слово ланити? Уч. 3:Мені здається, що ланітами можна назвати не кожні щоки, а дуже красиві, рум'яні. Наприклад, жіночі щоки. Вчитель.Тобто ці слова відрізняються відтінками значень. Щоки – нейтральне слово, а ланіти – високе, поетичне. Як ви розумієте рядок «І око... Не те саме, що око!»? Уч. 4:Очі у всіх є. Слово ока-це звичайне слово. А слово очі – означає чудові, загадкові очі. Вчитель.Чому автор схиляється перед цими словами? Уч. 5:Тому що вони дуже промовисті, ними хочеться захоплюватися. Уч. 6:Він шанує минуле, схиляється перед ним. Вчитель.Як ви вважаєте, чи потрібно повернути застарілі слова в сучасну мову? Поясніть свою точку зору. Уч. 7:Думаю, що цього робити не потрібно, тому що мова зміниться, по-іншому звучатиме. Людям доведеться переучуватися. Адже ми до сучасної мови звикли. Уч. 8:Було б цікаво повернути деякі слова назад, тоді наша мова стане більш виразною, багатшою. 6. Підсумок уроку. Урок можна закінчити бесідою з наступних питань: Що нового ви дізналися? Які слова називають застарілими? На які групи вони поділяються? Яке місце вони посідають у сучасній російській мові? З якими словниками ви сьогодні познайомились? Що на сьогоднішньому уроці вам здалося найцікавішим? Чи можна у старовинних творах застарілі слова замінювати на сучасні? Поясніть, чому? Навіщо потрібні застарілі слова? Алгоритм визначення архаїзмів та історизмів 1. Знайди застаріле слово у тексті. 2. Визнач його лексичне значення. Якщо визначення значення не викликало труднощів, див. пункт 4; якщо викликало, дивись пункт 3. 3. Звернися до словника застарілих слів або до тлумачного словника: - визнач, як у словнику містяться словникові статті; - Знайди потрібну словникову статтю; - Зверни увагу на правильну вимову слова; - Прочитай його тлумачення; - Подивися приклади вживання; - якщо слово багатозначне, виберіть те значення, яке підходить за контекстом; - Далі дивись пункт 4. 4. Подумай, чи є предмет (явище), позначений цим словом, у сучасній дійсності. Якщо є, дивися пункт 5, якщо ні, дивись пункт 6. 5. Це архаїзм. 6. Це історизм.

Додаток 2.

Походження слова та пояснення написань




карась→ k ars →риба (давньонімецька мова)




кавун→ запозичено з татарської мови карбуз→кавун



ІНФОРМАЦІЙНЕ ЛИСТ

Дата захисту:

ПрізвищеПопова Ім'яНаталя ПротістьОлександрівна Посадавчитель початкових класів Стаж роботи на посаді13 роківСпеціальність з дипломупедагогіка та методика початкового навчання Загальний педагогічний стаж:13 роківОсвітня установа (повна назва):Середня загальноосвітня школа №2 Район, місто:Сіль-Ілецький район, м. Сіль-ІлецькМає:1 (першу категорію) з 2002 року __Претендент на: ______вищу категорію________________________________________ Експерти: 1.__________________________________________________________________2. _________________________________________________________________ 1. Назва проблеми, над якою ви працюєте не менше 3-х років та маєте стійкі позитивні результати: Розвиток комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів у процесі словниково-лексичної роботи2. Умови виникнення проблеми, становлення досвіду:Сучасна школа повинна підготувати людину, яка мислить і відчуває, яка не тільки має знання, а й вміє використовувати ці знання в житті, яка вміє спілкуватися і має внутрішню культуру. Мета не в тому, щоб учень знав якнайбільше, а в тому, щоб він умів діяти і вирішувати проблеми в будь-яких ситуаціях. Пріоритетні засоби для цього – культура мови та культура спілкування. Сьогодні доводиться констатувати, що, незважаючи на значну увагу до комунікативно-мовленнєвого розвитку учнів, що спостерігається в Останніми рокамиЦі завдання вирішуються не повністю. І мовне середовище, в якому росте дитина, не завжди задовольняє школу, і навчання мови поки що страждає на великі недоліки. 3. Актуальність та перспективність досвіду, його практична значущість для підвищення якості навчально-виховного процесу.Розвиток комунікативно-мовленнєвих умінь, проблема розширення словникового запасу (як активного, так і пасивного) є однією з головних проблем навчання російській мові початковій школі, відіграють важливу роль у вирішенні спільної задачі широкої мовної підготовки учнів і мають актуальний та перспективний характер. 4. Теоретична основа досвіду.Над цією проблемою працювали відомі пелагоги та лінгвісти: К.Д. Ушинський, Л.С. Виготський, Т.А. Ладиженська, М.Р. Львів, О.В. Текучов та інші. 5. Новизна досвіду:розробка методичних рекомендацій щодо розвитку комунікативно-мовленнєвих умінь молодших школярів у процесі словниково-лексичної роботи. 6. Технологія досвіду. 1. Вивчили літературу. 2. Розробили методичні рекомендації. 3. Визначили критерії ефективності розроблених методичних рекомендацій. 4. Підібрали діагностичний інструментарій. 5. Апробували розроблені методичні поради. 7. Результативність (сталі позитивні результати діяльності).Діти показують стійкі позитивні результати: 8. Адресна спрямованість досвіду.Розроблені методичні рекомендації призначені для вчителів та методистів початкової школи. 9. За яких умов, використовуючи цей досвід, можна отримати стійкі позитивні результати.Досвід роботи з розвитку промови нагадує, що шаблон і стихійність тут неприпустимі. Потрібна послідовна, гнучка, стала робота над словом, яка планується на кожен урок і на перспективу. Науковий керівник: 1.Вороніна Ю.В. -ст. викладач кафедри дидактики та приватних методик ; 2. Амерханова Е.Р. -ст. викладач кафедри педагогічної майстерності

У російській мові існує велика кількістьсинтаксичних конструкцій, але сфера їх застосування одна - передача письмового чи усного мовлення. Вони звучать і в звичайній розмовній, і в діловій, і в науковій мові, їх застосовують у поезії та прозі. Це можуть бути як прості, так і складні синтаксичні конструкції, головна мета яких – правильно передати думку та зміст сказаного.

Поняття складних конструкцій

Багато письменників вважають за краще викладати розповідь у своїх творах за допомогою простих та коротких речень. До них належать Чехов («короткість – сестра таланту»), Бабель, О. Генрі та інші. Але є автори, які використовують пропозиції із складною синтаксичною конструкцією, щоб не тільки повніше передати опис, а й емоції, що він викликає. Найбільшого поширення вони набули у таких авторів, як Гюго, Лев Толстой, Набоков та інші.

Складна синтаксична конструкція - це пропозиція, в якій присутні різні типисинтаксичних зв'язків. Вони можуть поєднуватися:

  • Творчий і безспілковий зв'язок: "Великі сніжинки спочатку повільно опустилися на тротуар, а потім посипалися швидше - хуртовина почалася".
  • Безспілкові з підлеглими: "Ввечері погода різко погіршилася, ніхто вже не хотів іти гуляти, коли закінчив свої справи".
  • Змішаний тип: "Всі гості в мовчанні пройшли до зали, зайняли свої місця, і тільки після цього вони стали пошепки перемовлятися, поки в дверях не з'явився той, хто їх запросив сюди".
  • Творчий і підрядний зв'язок: "Великий красивий впав до моїх ніг, і я вирішила підняти його, щоб вдома поставити у вазу".

Щоб правильно складати складні синтаксичні конструкції, слід знати, як саме пов'язані між собою їхні частини. Від цього також залежить розстановка розділових знаків.

Творчий тип з'єднання

У російській складна синтаксична конструкція може складатися з частин, об'єднаних між собою одним з 3-х типів зв'язків - сочинительной, підрядної і безспілкової або всіма одночасно. Синтаксичні структури з авторським типом сполуки поєднують дві і більше рівноправних речення, з'єднаних авторським союзом.

Між ними можна було б поставити крапку або поміняти їх місцями, тому що кожне з них самостійне, але разом за змістом вони становлять єдине ціле, наприклад:

  • Прочитайте цю книгу і ви відкриєте для себе зовсім нове бачення реальності. (Між двома пропозиціями можна поставити крапку, а зміст залишиться таким самим).
  • Насувалась гроза, і на небі з'явилися темні хмари, і повітря наповнилося вологою, і перший порив вітру сколихнув крони дерев. (Частини можна поміняти місцями, причому зміст пропозиції буде колишнім).

Може бути одним із сполучних компонентів у складних реченнях. Відомі приклади її поєднання з безспілковим зв'язком.

Об'єднання за допомогою інтонації

Складна синтаксична конструкція часто поєднує творчий зв'язок з безсполучниковим. Так називаються частини яких з'єднуються між собою виключно інтонацією, наприклад:

"Дівчина прискорила крок (1): склад, пихкаючи, під'їжджав до станції (2), і гудок паровоза це підтвердив (3)".

Між 1-ой і 2-ой частинами конструкції безспілковий зв'язок, а друге і третє речення об'єднані сочинительной зв'язком, є повністю рівноправними, і з-поміж них можна поставити крапку.

У даному прикладіє поєднання сочинительной з безспілковим зв'язків, об'єднаних єдиним лексичним змістом.

Конструкції з творчим та підрядним зв'язком

Пропозиції, у яких одна частина є головною, а інша залежною, називаються складнопідрядними. При цьому від першої до другої завжди можна поставити питання, незалежно від того, де вона знаходиться, наприклад:

  • Я не люблю (коли що?), коли мене перебивають. (Головна частина стоїть спочатку пропозиції).
  • Коли мене перебивають, я цього не люблю (коли?). (Пропозиція починається з придаткового компонента).
  • Наташа вирішила (на який термін?), що поїде надовго (з якої причини?), тому що подія сильно вплинула на неї. (Перша частина пропозиції є головною стосовно другої, тоді як друга - стосовно третьої).

Об'єднані в одне ціле, письменний і підрядний зв'язок утворюють складні синтаксичні конструкції. Приклади пропозицій розглянемо нижче.

"Я зрозумів (1), що на мене чекають нові випробування (2), і це усвідомлення додало мені сил (3)".

Перша частина є головною по відношенню до другої, оскільки вони пов'язані підрядним зв'язком. Третя приєднана до них творним зв'язком за допомогою союзу та.

"Хлопчик уже готовий був заплакати (1), і сльози вже наповнили його очі (2), коли двері відчинилися (3), щоб він міг пройти слідом за мамою (4)".

Перше і друге речення з'єднані сочинительним зв'язком за допомогою спілки "і". Другу, третю та четверту частини конструкції пов'язує підпорядкування.

У складних конструкціях синтаксичних пропозиції, з яких вони складаються, можуть бути ускладнені. Розглянемо приклад.

"Піднявся вітер, що посилюється з кожним поривом (1), і люди ховали обличчя у коміри (2), коли їх наздоганяв новий шквал (3)".

Перша частина ускладнена дієприкметником.

Види безсполучникових та підрядних конструкцій

У російській часто можна зустріти безсоюзні пропозиції, які поєднуються з підрядним видом зв'язку. У таких конструкціях може бути 3 і більше частин, одні з яких є головними для одних і залежними для інших. До них приєднані частини без спілок за допомогою інтонації. Це так звана складна синтаксична конструкція (приклади нижче) з підпорядковано-безспілковим зв'язком:

"У хвилини особливої ​​втоми в мене з'являлося дивне почуття (1) - я роблю те (2), чого у мене зовсім не лежить душа (3)".

У цьому прикладі перша і друга частини пов'язані між собою загальним змістом та інтонацією, тоді як друга (головна) і третя (залежна) - це складнопідрядна пропозиція.

"Коли на вулиці випадав сніг (1), мама кутала мене у численні хустки (2), через це я не міг нормально рухатися (3), що надзвичайно заважало грати з іншими хлопцями у сніжки (4)".

У цій пропозиції друга частина є головною по відношенню до першої, але при цьому вона пов'язана з третьою інтонацією. У свою чергу, третя пропозиція є головною по відношенню до четвертої і є складнопідрядною конструкцією.

В одній складній синтаксичній структурі якісь частини можуть бути з'єднані без союзу, але при цьому є частиною складнопідрядної пропозиції.

Конструкція з усіма видами зв'язку

Складна синтаксична конструкція, в якій використовуються одночасно, все зустрічається нечасто. Застосовуються подібні пропозиції у художніх текстах, коли автор бажає максимально точно передати події та дії в одній фразі, наприклад:

"Все море було вкрите хвилями (1), які при наближенні до берега ставали більшими (2), вони розбивалися з шумом про тверду перешкоду (3), і з незадоволеним шипінням вода відступала (4), щоб повернутися і вдарити з новою силою (5)".

У цьому прикладі перша і друга частини з'єднані підрядним зв'язком. Друга і третя - безспілкова, між 3-ою і 4-ою - зв'язок, а четверта та п'ята - знову підпорядкована. Подібні ускладнені синтаксичні конструкції можна розбити на кілька пропозицій, але складаючи єдине ціле, вони несуть додаткове емоційне забарвлення.

Поділ пропозицій з різними видами зв'язку

У складних синтаксичних конструкціях ставляться на тій самій підставі, що і в складнопідрядних, складносурядних і безсполучникових реченнях, наприклад:

  • Коли небо на сході почало сіріти, почувся крик півня. (підрядний зв'язок).
  • Легкий серпанок лежав у долині, і повітря тремтіло над травами. (складне речення).
  • Коли диск сонця піднявся над обрієм, ніби весь світ наповнився звуками – птахи, комахи та тварини вітали новий день. (Кома стоїть між головною та залежною частинами складнопідрядної пропозиції, а тире поділяє її від безсоюзної).

Якщо поєднати ці пропозиції в одне, то вийде складна синтаксична конструкція (9 клас, синтаксис):

"Коли небо на сході стало серіти, почувся крик півня (1), легкий серпанок лежав у долині, і повітря тремтіло над травами (2), коли диск сонця піднявся над горизонтом, ніби весь світ наповнився звуками - птахи, комахи та тварини вітали новий день (3)".

Розбір складних синтаксичних конструкцій

Щоб провести з різними видами зв'язку, необхідно:

  • визначити його тип - оповідальний, наказовий або запитальний;
  • з'ясувати, з яких простих пропозицій воно складається, і знайти їх межі;
  • визначити види зв'язків між частинами синтаксичної конструкції;
  • охарактеризувати кожен блок за будовою (складна чи проста пропозиція);
  • скласти його схему.

Так можна розібрати конструкцію з будь-якою кількістю зв'язків та блоків.

Застосування пропозицій із різними видами зв'язків

Подібні конструкції використовуються в розмовної мови, а також у публіцистиці та художній літературі. Вони більшою мірою передають відчуття та емоції автора, ніж написані окремо. Великим майстром, який використовував складні синтаксичні конструкції, був Лев Миколайович Толстой.

Тема уроку: "Застарілі слова: історизми, архаїзми."

ЦІЛІ: показати учням, що рідне слово завжди будить думку, дарує радість пізнання; показати місце застарілих слів у системі сучасної російської; вчити відрізняти архаїзми та історизми; розвинути вміння проводити аналогії між словами сучасними та застарілими, вміння роботи зі словниками; націлити на розуміння ролі застарілих слів у художньому тексті; підтримати інтерес до слів, що виходять і вийшли із сучасної мовної системи; виховати любов до старовини, до культури та побуту російського народу.

Хід уроку.

    Оргмомент.

Уч: Мова - і старий, і вічно новий!

І це так чудово –

У величезному морі – море слів –

Купатися щогодини. А. Шибаєв

    Повідомлення теми та цілей.

Уч: Хлопці, ви дізналися багато фольклорних творів: билин, оповідей. казок. байок, де вам зустрічалися слова, які виходять або вже вийшли з повсякденного вживання. Сьогодні ми говоритимемо про місце цих слів у сучасній російській мові.

    Введення у тему.

Уч: Згадайте, як називається сукупність усіх слів у мові?

Д: Сукупність всіх слів у мові називається лексикою. (схема)

Уч: На які 2 великі пласти можна розділити лексику?

Д: На активний та пасивний.

Уч: Що означає активний запас мови?

Д: Активний запас це такі слова, які ми використовуємо у мові щодня. Це лексика сучасних книг, газет, журналів, кіно, радіо, телепередач. Н: учень, школа, грати, хлопчик.

Як можна розмежувати пасивні слова?

Д: Це нові слова, які нещодавно з'явилися в мові. Н: толерантність, комп'ютер, трансформер.

Д: А також слова, які вийшли чи виходять із вжитку, тобто. застарілі слова.

Уч: А на які 2 групи діляться застарілі слова, ви згадаєте, переглянувши байку І.А.Крилова «Риб'ячий танець».

Показ байки.

Які застарілі слова зустрілися в тексті?

Д: (названі слова вивішуються на дошці)

Цар Вишед (що вийшов)

Государ Наудя (начепивши)

(Правителі в ін. Русі) Оні (вони)

Уч: А чому слова розташовані у два стовпчики?

Д: Зачитує, це слова, що пішли з ужитку. Вони позначають предмети, які зараз не існують. Значить у 1 стовпчику історизми.

Уч: Дайте визначення історизмів.

Д: Історизми-застарілі слова, які вийшли з вживання тому, що зникли предмети, речі. явища, що вони позначали. Їх не можна замінити словами близькими за змістом. Д

Уч: Що можна сказати про слова у 2 стовпчику?

Д: Ці застарілі слова можна замінити сучасними (зачитує), це архаїзми.

Уч: Дайте визначення архаїзмів.

Д: Архаїзми – застарілі слова; позначають існуючі предмети та явища. Замінено сучасними словами.

Закріплення.

Уч: Я пропоную вам подивитися «живі» картинки та визначити, які застарілі слова показують хлопці архаїзми чи історизми? (Музика)

КАРТИНКИ

Уч: Яке застаріле слово ви знайшли?

1 .Свіран -Побудова для зберігання хліба, зараз зерносховище, значить це А.

Уч: Я поставлю над словом букву А, що позначатиме архаїзм.

2 . Данина -подати населення чи податок, стягуваний переможцем з переможених, це І.

Уч: Про що мова в цій картинці?

3. Ланіти-Щеки, це А.

Уч: Що за слово показала Ксюша?

4. Полушка - дрібна монета номіналом опівдні або 1/4 копійки, можна було купити калач, це І.

Уч: Хто відгадав це слово?

    Дюйм -одиниця довжини рівна, 2,54 см, в казці Андерсана зріст «Дюймовочки», це слово зараз застосовується при зміні діаметра труб, це А.

Уч: Яке слово відзначимо тут?

6 .-їжа, це А.

7. Пядь -Старовинна міра довжини дорівнює відстані між кінцями витягнутого указ. і великий пальці.

Уч: Молодці. Відкрийте книгу на с.64 та прослухайте уривок із казки А.С. Пушкіна «Про царя Салтана», знайдіть у ньому застарілі слова.

Дівчата сиплють смарагд

У комори та під спуд;

Всі в тому острові багаті,

Зоб немає, скрізь палати.

Уч: Які застарілі слова зустрілися в казці?

Д: У. сл. ПАЛАТИ це приміщення, де раніше жили царі, зараз музеї, це І.

Д:Застаріле слово СПУД, а що воно означає я не можу відповісти.

Уч: Куди потрібно звернутись, якщо не знаєш значення слова?

Д: У таких випадках ми звертаємось до словника.

Уч: Правильно. Ви бачите кілька видів словників зі шкільної бібліотеки (перерахувати). На жаль, серед них немає словника застарілих слів, але на допомогу нам прийде тлумачний словник. Скористаємося ним і знайдемо шукане слово.

Д: Слова у словнику розташовані в алфавітному порядку. Шукаю потрібну літеру, з якої починається слово, вона виділена жирним шрифтом. Читає.с258.

Уч: Дякую словнику, ми з'ясували значення слова «спуд», тобто. затишне місце. Складіть речення з цим словом.

Я сховала свої грошові заощадження під спудом.

Я сховав свій щоденник із оцінкою «2» під спуд.

Свій лист до Д.М. з новорічними побажаннями я поки що сховав під спуд.

Уч: Дякую. Здійснимо подорож в історію російського народного вбрання.

Д: Вашій увазі пропонується перегляд російських народних костюмів, які відображають історію та традиції, культуру та звичаї наших предків.

Особливість жіночого костюма у плавності, м'якості, плинності ліній. Одягнувши сарафан, хочеться не йти, а ковзати, плисти. Невипадково раніше жінку називали павою, утицею, лебідкою. Це порівняння з птахом закріпилося в назві головних уборів: кокошник - від курки, кичка - від качки, сорока з рогами нагадує хвіст сороки або просто стрічка, розшита шиттям, перлами, камінням. Головний убір був обов'язковий, під нього ховали своє волосся. Вважалося ганьбою жінка без головного убору, звідси вираз – простоволосився.В обробці одягу переважав червоний колір-колір сонця, вогню; вважалося що він відлякував нечисту силу. Білі рукави – крила, які можуть віднести до тридев'ятого царства. Сарафан шився з сукна, китайки, пістряди, прикрашався парчою, оксамитом, тасьмою, плис, а низ - різнокольоровими стрічками.

Перед вами найдавніший російський народний костюм. Основне в ньому - простонародна спідниця понева, підлога якої, як правило, не зшивалася. Трималася понева на гашнику-мотузці, тасьмі. Ця понева була своєрідним паспортом селянки: за нею можна було дізнатися, звідки її господиня родом, заміжня чи вдова, з якої нагоди одягла поневу, прикрашалася спідниця-понева багатющами, гудзиками, тасьмою, бархотками і навіть бубонцями. Цей одяг вважався «бабиною», дівчата її не носили..Важлива частина костюма - фартух, без якого жодна господиня не розпочинала свій день. Його також прикрашали. Чим багатше оздоблення, тим майстерніша господиня.

Чоловічий костюм не такий різноманітний, як жіночий. Основу складає сорочка-косоворотка і порти (штани). Вважалося непристойним, якщо був розв'язаний пояс-кушак. «що ж ти розперезався», так говорять про людину, яка не вміє поводитися.Головний убір шапки (валяні, верхівка. солом'яні, хутряні).З верхнього одягу - піддівка (легке пальто),армяк(кафтан з товстого сукна). перли, фольга, мереживо, шиття.

Самої поширеним взуттям були постоли з обмотками-онучами.

Уч: Дякую. Послухайте вірш Маркова «Поверніться» і подумайте навіщо потрібні застарілі слова нашої промови?

Поверніться

Поверніться милі ланіти,

Чи не замінюють щоки вас!

І око, що на світ відкрито,

Не те саме, що око!..

Поверніться, світлі денниці,

Перед вами я схилю голову!

Весь список, що не зміг уміститися

В мої вірші, повернися! - клич..

Кличу. Але може, даремно-

Вони, як наспів, що замовк,

Як зірки, що давно згасли,

Навіки землю обігрів.

Д:Сум,туга.сум.

Уч: Чому поет сумує за словами тих, що пішли з мови?

Д: Тому що багато з них були красиві, звучали урочисто.

Уч: Чому слово щоки не може замінити слів ланіти?

Д: Мені, здається, що ланітами можна назвати не кожні щоки, а дуже красиві, рум'яні. Наприклад, жіночі щоки.

Уч: Як ви розумієте рядок «І око не те саме що око»?

Д: Очі у всіх є. Слово ока це звичайне слово. А слово очи-позначає чудові, загадкові очі.

Д: Тому що вони дуже промовисті, ними хочеться захоплюватися. Він шанує минуле, схиляється перед ним.

Уч: Отже, які 2 групи діляться у. сл.?

Д: Застарілі слова поділяються на архаїзми та історизми.

Уч: Чим відрізняються історизми та архаїзми?

Д: Архаїзми можна замінити на сучасні слова, а історизми немає.

Уч: Як ви вважаєте, чи потрібно повернути застарілі слова в сучасну мову?

Думаю, що цього робити не потрібно, тому що мова зміниться, стане інакше звучати, людям доведеться переучуватися. Адже ми до сучасної мови звикли.

Д: Було б цікаво повернути деякі слова назад, тоді наша мова стане більш виразною, багатшою.

Уч: Думки розділилися, але я думаю, звичайно, ми повинні знати значення у. сл,вони гарні, точні, лаконічні, вони повертають нас до витоків, до старовини, до історії, допомагають зрозуміти та відчути ту епоху, яку описує автор. А сучасна мованехай поповнюється новими словами.

Уч: Сьогодні на уроці були активні………………….

Уч: Закінчимо наше заняття рефлексією «Все у твоїх руках». (використовується слайд-малюнок долоні)

Візьміть альбомний лист, де обведено вашу ліву руку. Кожен палець-це якась позиція, за якою потрібно висловити свою думку щодо нашого заняття, зафарбувавши пальчики у відповідні кольори, які вказані на дошці.

ВЕЛИКИЙ - тема була важливою та цікавою – червоним.

ВКАЗАТЕЛЬНИЙ - дізнався багато нового - жовтим.

СЕРЕДНІЙ - мені було важко-зеленим.

БЕЗИМ'ЯНИЙ - мені було комфортно-синім.

МІЗИНЕЦЬ - недостатньо інформації - фіолетовим.

СЛОВНИК АРХАЇЗМІВ, ІСТОРИЗМІВ:

1. Комор / А. / - Будівля для зберігання зерна, борошна, запасів, товарів.

2. Денниця / І./ - Ранкова зоря.

3. Обладунки / І. / - захисне спорядження воїна, важке оснащення.

4. Дюйм/А. / – одиниця виміру дорівнює 2 см 54 мм.

5. Призьба /І./ – земляний невисокий насип уздовж зовнішніх стін хати.

6. Замок /І./ - Палац або фортеця феодала.

7. Зга/І./- дорога

8. Злато /А./ дорогоцінний металжовтого кольору.

9. Карета /І. / - Великий закритий чотириколісний кінний екіпаж на ресорах.

10. Кафтан /І./ - Старовинний чоловічий довгостатевий верхній одяг.

11. Кокошник /І./ - Ошатний жіночий головний убір з прикрашеною передньою частиною, зі стрічками ззаду.

12. Кормчий / І. / - кермовий, годувальник.

13. Кочеток / І. /- Півень.

14. Ланіти /А./– щоки.

15. Лапті /І./ - Селянське взуття, пов'язане з лика.

16. Очі/А./- очі.

17. Палати /І./ - Велика багата будівля, приміщення.

18. Палиця /І./ - холодну зброю.

19. Перст /А./– палець.

20. Полики / І. / - Оздоблення на рукаві сорочки російського народного костюма дівчини.

21. Полушка / І. / - дрібна монета гідністю опівдні або ¼ копійки, на неї можна було купити калач.

22. Поньова /І./ (Спідниця) – цей одяг вважався «бабиною», своєрідний паспорт селянки, підлоги спідниці не зшивались, трималася на гашнику – тасьмі, прикрашалася стрічками, тасьмою, бархотками.

23. Пядь /І./ - Старовинна міра довжини, що дорівнює відстані між розсунутим великим і вказівним пальцями.

24. Скіпетр /І./ - прикрашене жезло, емблема влади, одна з регалій монарха.

25. Сорока /І./ - Ошатний жіночий головний убір з рогами, що нагадує хвіст сороки.

26. Спуд /І./- приховане місце.

27. Стрілець /І./ - У Російській державі 16 - 17 ст. військовослужбовець особливого постійного війська.

28. Скриня/І./ -

29. Уста / А. /– губи.

30. Цар /І./- єдиновладний государ, монарх.

31 . Яства /А./– їжа.

МОУ «Новомичуринська середня загальноосвітня школа №2»

Тема урока

«Застарілі слова: архаїзми, історизми»

Підготувала

вчитель початкових класів

першої кваліфікаційної категорії

Кириченко Галина Павлівна

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: