Бальмонт там все як і раніше. Урок літературного читання. Природа незвичайного, фантастичного у літературному творі з прикладу вірша К.Бальмонта "У чудовиськ". Повідомлення нового матеріалу

Тема: К.Д.Бальмонт «Камиші», «У чудовиськ»

Мета уроку:

а) предметна – продовжувати знайомити з ліричними творами Костянтина Дмитровича Бальмонта «Камиші», «У чудовиськ», «Як я пишу вірші», розкрити ідейний зміст віршів, емоційний та естетичний зміст;

Б) метапредметна – сприяти розвитку уваги, розвивати усну мовленнєву культуру учнів, навички правильного, виразного читання, розвивати емоційний та духовний світучнів;

В) особистісна - Виховувати бережливе ставленнядо природи, моральні якості, інтерес до письменників та творів російської літератури.

УУД:

Предметні:орієнтуватися в літературознавчих поняттях «рима», «рядок», «строфа», використовують у промови під час обговорення твори.

Регулятивні:утримувати мету діяльності до отримання її результату.

Пізнавальні:відтворювати по пам'яті інформацію, необхідну на вирішення навчальної задачи.

Особистісні:виявляти своє ставлення до твору;

Оцінювати власну навчальну діяльність.

Технологічна карта

Довгоочікуваний дзвінок,

Починається урок.

На уроці ми всі спостерігатимемо,

Відповіді повні давати.

Неможливо стати культурним

Без рідної літератури!

А щоб урок пішов кожному про запас,

Активно в роботу вмикайся, друже!

2. Перевірка д.з.

Читання напам'ять стих-я

Хлопці, що ви знаєте про поета К.Д. Бальмонт?

Бальмонт народився сім'ї небагатого дворянина і дитинство провів у селі. Батько поета Дмитро Бальмонт був доброю людиною. Він навчив сина бачити красу російської природи. А завдяки матері хлопчик дізнався про красу музики та слова. Тож не дивно, що у 10 років Бальмонт почав писати вірші, а коли виріс, став знаменитим поетом. Довгі роки прожив Бальмонт за кордоном, але завжди відчував себе російською людиною та російським поетом. З деякими віршами ми вже знайомі. У всіх віршах поета відчувається щирість, світлий тон, любов до природи та краси. Дитинство К. Бальмонта відбулося селі Володимирської області. Мати ввела його у світ музики, сама чудово грала на фортепіано. Батько – тиха, мовчазна людина, яка любила село, ліс, природу. Він змалку вчив сина розуміти красу полів, лісів. Бальмонт не став музикантом, але навчився «перетворювати тугу на спів: його вірші прославилися музичністю, співучістю, мрійливістю». Помер Бальмонт у грудні 1942 року, у Парижі, Франції, окупованій фашистами. У Росію та мертвим йому не вдалося повернутися: йшла війна. На його надгробній плиті французькою написано: Костянтин Бальмонт - російський поет. Поезія Костянтина Бальмонта через багато років повернулася до нас, і сьогодні ми познайомимося з книгою його віршів "Фейні казки".

Книгу віршів «Фейні казки» Бальмонт присвятив своїй тоді чотирирічній дочці Ніні (Нініці), яку любив з усією своєю батьківською ніжністю.

Сьогодні на уроці прочитаємо вірші з цієї збірки

Відповідають діти, вчитель додає відповіді

Бальмонт народився у небагатій дворянській родині. Справжнє прізвище його діда була Баламут, який вирішив ушляхетнити її на французький манер. Батько поета Дмитро Бальмонт був доброю людиною. Він навчив сина бачити красу російської природи. А завдяки матері хлопчик дізнався про красу музики та слова. Тож не дивно, що у 10 років Бальмонт почав писати вірші, а коли виріс став відомим поетом.

3. Етап первинного сприйняття

Послухайте вірш «Камиші» і постарайтеся уявити картини, описані поетом у вірші.

Діти слухають

4. Етап виявлення специфіки сприйняття

Який настрій викликав у вас цей вірш?

Яку картину ви собі уявили?

Давайте з вами з'ясуємо, чому цей вірш викликав у вас такі почуття. Відкрийте цей вірш у підручнику на сторінці 36.

Страшно, неприємно, сумно тощо.

Болотна глуш, темно, похмуро, ніч, шарудять очерету, північний місяць, змії, жаби

5. Етап перечитування та аналізу художнього твору

Прочитайте початок вірша.

Що розповідає нам про очерет поет?

Що відбувається опівночі?

Коли настає опівночі?

Як ви розумієте вираз «засяяло мерехтливе світло»?

Яку картину ви б намалювали?

Яким настроєм пронизана картина та чому?

Які слова та словосполучення передають страх, тугу?

Хлопці, як ви думаєте, про яке обличчя йде мова? Чому це обличчя вмираюче?

Як ви розумієте слово «трясовина»?

Кого нагадує трясовина? Як автору вдалося уявити трясовину живою? Що він використовує які слова?

Опишіть болото?

Про що говорять очерети?

Як шарудять очерети?

Що вони відчувають?

Як ви думаєте, чому ж тужливо очеретам?

- Хто був уважним, той почув у вірші якісь звуки. Які звуки показав нам автор?

Правильно. Які ж звуки допомагають нам почути шарудіння, шелест? Перерахуйте їх.

Яку небезпеку таїть у собі болото? Як про це каже автор?

Що цими словами хотів показати поет?

Хлопці, підберіть до слова «безшумно» антонім.

"Коротка пауза /, довга пауза, / / ​​дуже довга пауза / / /"

Наступне двовірш.

Читаємо наступне двовірш і т.д.

Ледве чутно, безшумно, шарудять очерети.

Опівночі часом очерети шелестять.У них жаби гніздяться, у них змії свистять.

О дванадцятій годині ночі.

З'явилося, замиготіло, з'явилося світло.

Показати як страшно очеретам у болоті, як там самотньо, безшумно.

У болоті тремтить вмираюче обличчя.

.

Тужливо, безшумно, шарудять очерети.

Ніч, болото, в болоті трохи видно місяць, довкола сиро, темно, тільки очерети безшумно шарудять.

Сумом, смутком, самотністю, страхом.

Тремтить вмираюче обличчя; місяць сумний загиблої душі; безшумно, шарудять очерети

Місяця. У болоті місяць погано відбивається, бо болото темне, в тині.

Тряса – це болото, топке, болотисте місце

Живу людину, істоти. Він використав дієслова: заманить, стисне, засмоктає. (Прийом уособлення)

Щойно видно місяць у болоті, тина, сиро.

"Кого? Для чого? - очерети кажуть, навіщо вогники між нами горять?"

Тужливо, безшумно.

Самотність, тугу.

Тому що довкола похмуро, страшно, сиро, пахне тванню

Шурхіт, шелест очеретів.

Слова з шиплячим звуком допомагають почути шарудіння. У глушині, чутно, безшумно, шарудять, і т.д.

Тряса заманить, стисне, засмоктає

Гучно, оглушливо, галасливо.

Опівночі в болотній глушині

Трохичути , | безшумно , | шарудять очерети. ||

запитально, з інтересом, темп жвавий

Прочим вони шепочуть? | Прочим кажуть? |

Навіщо вогники між ними горять? |

Миготять, | миготять | - І знову їх немає. |

Ізнову засяяло блукаюче світло. ||

Загадково, темп середній

Опівночічасом очерети шелестять. ||

У нихжаби гніздяться, | у нихзмії свистять.

З занепокоєнням, темп жвавий

У болоті тремтить вмираючийобличчя . ||

Томісяць багряний сумно поник. ||

Ітиною запахло. | | Івогкість повзе. | |

Трясазаманить, | стисне , | зАсосет . ||

З занепокоєнням, темп жвавий

" Кого? | Для чого? | - очерети кажуть, | | -

Навіщо вогники між нами горять?"

загадково, сумно, тихо, темп повільний

Але місяць сумний мовчаз поник. ||

Не знає. | Схиляє все нижче своє обличчя. ||

І, зітхнувши, повторюючи загиблудуші , |

Сумно , | безшумно , | шарудять очерети. |||

6. Фізкультхвилинка

7.Етап первинного сприйняття

Ми продовжуємо перегортати сторінки збірки «Фейні казки», і я пропоную вам послухати вірш «У чудовиськ».

Припустіть за назвою, що буде цей вірш?

Як ви вважаєте, буде страшно?

Уявіть обстановку, в якій відбуваються події. Прослідкуйте, як поводиться герой і який у нього настрій.

Про чудовиська

Та ні

Діти слухають

8. Етап виявлення специфіки сприйняття

Збіглися ваші припущення про зміст вірша?

Яку ви представили картину?

Що вам сподобалося, а що немає у поведінці героя?

Відкрийте підручник на сторінці 37-38

Ні, не збіглися.

Казковий світ, баба Яга, Кощій, Змій

Сподобалося - як поет розповідає нам про казковий світ, не сподобалося що він стягнув у старої 2 нитки намиста і т.д.

Діти відкривають підручники.

9. Етап перечитування та аналізу художнього твору

Прочитайте перший чотиривірш.

У кого був наш герой?

Давайте уявимо (намалюємо) словесний портрет Баби-Яги

В якій хатці вона живе?

Що незвичайного у будиночку, в якому вона мешкає?

Хто знає, що символізує хатинка Баби-Яги в російських чарівних казках?

Як ви вважаєте, наш герой бував у гостях у Баби-Яги раніше? Які рядки це доводжу?

Тобто. виходить, наш герой бував там не раз, і він перевіряє, чи там щось змінилося.

Як ви вважаєте, а навіщо він туди повернувся?

Про це ми дізнаємося, прочитавши другий чотиривірш.

Як ви вважаєте, злякався наш герой гніву Баби-Яги? Які рядки допомагають нам це зрозуміти?

Чому він не злякався, що розлютив Бабу-Ягу?

Охарактеризуйте героя.

Які слова підтримую веселу вдачу героя? Які слова можна вживати натомість слова?

Що ж за намисто стягнув наш герой, що розгнівав відьму? Не випадково автор ужив саме це слово.

Що означає «відьма»?

Виходить, що стягнув наш герой?

А чому саме дві нитки намиста?

Щоб відповісти на це питання, ми маємо згадати, де живе Баба-Яга.

А де її будинок?

Отже, вона знає секрети нашого та чарівного світу?

Наш герой розвідав секрети відьми і «зник у серпанку». Як ви розумієте цей вираз?

Якщо він втік, чи можна ліричного героя назвати хуліганом?

Прочитайте останній рядок у цій строфі.

Чому він радіє?

До кого ж ми тепер вирушимо разом із героєм? Прочитайте третій чотиривірш.

Хто такий Кощій?

Яким він є нам у казках?

Що хоче знайти наш герой у Кощія?

Хлопці, як ви думаєте, що означає «перли для пісень»? З чого складаються пісні?

Чи це прості слова?

Перли за старих часів називали «перл», як щось чудове і прекрасне.

Як перли є дорогоцінним камінням, так і слів із пісні не викинеш. Вони незамінні та прекрасні. Такі слова дорожчі за всі скарби для справжнього поета.

До кого ще вирушимо ми разом із героєм. Прочитайте.

Як називали змія у казках?

Навіщо наш герой наблизився до пащі Змія, адже це небезпечно?

А навіщо йому потрібно дізнатися про таємниці?

Російські народні казкизберігають багато таємниць, що дійшли до нас із глибини віків, і пізнати їх дано не кожному.

А чи наш герой зумів це зробити?

Якими ж якостями потрібно мати для цього?

Прочитайте останній рядок у вірші. Чому так закінчує поет свій вірш?

Справжній поет завжди ризикує, коли намагається відкрити таємницю людям у світі людей. Справжній поет силою своєї уяви буває у немислимих місцях. Тільки поет може сказати про хатинку Бабі-Язі, що там все, як і раніше. Бо цей чудовий світ, той світ, де живе поет.

Хлопці, а який вірш вам нагадав цей вірш? Якого поета зустрічалися казкові істоти?

Зараз ви повинні згадати вірш А.С.Пушкіна «Лукомор'я ….» і разом із сусідом по парті подумати і знайти подібності та відмінності між ними.

Який за настроєм вірш?

Отже, про що йдеться у вірші? (Про добро, зло і сміливість).

Що своїм твором хотів сказати поет?

Я був у хатинці на курячих ніжках.

Там все як раніше. Сидить Яга.

Пищали миші і копалися в крихтах.

Стара зла була суворою.

- У Баби-Яги.

У хатинці на курячих ніжках

У хатинці пищать миші

Перехід до іншого світу. Хатинка Баби-Яги знаходиться на межі нашого світу та ірреального, тобто нереального, казкового.

Там все, як і раніше.

Але я був у шапці, був у невидимці.

Стягнув у Старої дві нитки намиста.

Розгнівав Відьму, і зник у серпанку.

І ось зі сміхом кручу свій вус.

Повернувся для того, щоб вкрасти у Баби-Яги 2 нитки намиста.

Ні, не злякався. «І ось зі сміхом кручу свій вус.»

Був у шапці-невидимці

Герой сміливий, з посмішкою зустрічає перешкоди своєму шляху. У нього весела вдача.

-«Стяг». Взяв, забрав, поцупив, стягнув

Це слово вказує, що він зробив це не з корисливою метою. Воно найповніше допомагає нам уявити картину того, що відбувається. А якщо ми замінимо його іншим словом, герої постануть перед нами в іншому вигляді

Відьма

Знає, знає усі секрети

Таємниці, таємниці.

На кордоні двох світів

Зник, втік, розчинився.

так можна

Він невтомний, радіє майбутнім новим пригодам

- Піду, мабуть, тепер до Кощія.

Знайду для пісень там перлів.

До самої пащі наближуся до Змія.

Дізнаюся таємниці – і був такий.

Казковий персонаж

Безсмертним

Перлів для пісень

Зі слів

Ні

До Змія.

Змій Горинич.

Він хоче дізнатися таємниці

Так

Хоробрим, сміливим, не боятися перешкод.

Пустотливий, добрий, хоробрий, сміливий, відважний, фантазер, зухвалий

-«Дізнаюся таємниці - і був такий».

А.С.Пушкін «У Лукомор'я…»

Подібності: Що і у Пушкіна і у Бальмонта розповідається про Кощеє і бабу Ягу, вони схожі за ритмом і темою.

Відмінності: Пушкін – розповідає про події, спостерігаючи із боку, а Бальмонт сам бере участь у дії, що у вірші.

Весело, задерикувато, з гумором.

Гумористичне, жартівливе

13. Етап узагальнення

Хлопці, з творчістю якогось поета ми сьогодні з вами працювали на уроці?

Які вірші ми з вами читали на уроці?

Яке сподобалося найбільше? Скільки у?

Хлопці, сподіваюся, вам сподобалися вірші К.Д.Бальмонта, і ви обов'язково познайомитеся ще з іншими віршами цього великого поета

Костянтина Дмитровича Бальмонта

-«Камиш», «У чудовиськ»

14. Етап пояснення домашнього завдання

Хлопці, запишіть домашнє завдання: вивчити вірш К.Д.Бальмонта «У чудовиськ» напам'ять, за бажанням намалювати ілюстрацію до цього вірша.

Діти записують домашнє завдання

15. Етап рефлексії

Розкажіть, які почуття викликав сьогоднішній урок? Що ви собі відкрили?

Урок завершено.

Коли читаєш уважно, відчувши себе, можна побачити дуже багато і багато для себе відкрити.

Урок літературного читання у 3 класі з УМК «Планета знань».

Тема урока. К.Бальмонт. "У чудовиськ".

Ціль: формування уявлення про поезію, як про особливий погляд на світ.

Завдання: 1. Познайомити з поняттям символізму у поезії.

2. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

3. Сприяти вихованню інтересу до російського фольклору, допитливості, активності.

Обладнання: мультимедіа-устаткування, презентація до уроку, підручник Е.Е.Кац. Літературне читання. 3 кл., малюнки дітей.

Хід уроку.

1.Оргмомент.

Здрастуйте, хлопці! Вітайте наших гостей.

2. Актуалізація знань. Слайд 1.

У країні уявили буває наш поет.

Туди йде він лісом.

Іншого шляху немає.

У тих нетрях чудовиська живуть

І таємниці світу стережуть.

Слідуємо за ним!

Дізнаємось, де він натхнення бере.

Згадайте рядки вірша і дайте відповідь на запитання: що чекає нас на цьому уроці? (Зустріч із поетом.)

Що ми маємо дізнатися у поета? (Де він бере натхнення)

Де наш поет? (У країні Уявили).

Як поет потрапляє до цієї чудової країни? (Туди йде він через ліс. Іншої дороги немає. - Чи просто пройти через ліс?

Але казковий ліс нас пропустить, якщо ми пройдемо випробування.

1) Що відрізняє чарівну казку від інших казок? (Відповіді дітей).

Чарівні герої: Жар-птиця, Баба Яга, Царівна-жаба.

Чарівні предмети: шапка-невидимка, килим-літак, меч-кладенец, скатертина-самобранка.

Чарівні помічники: Сівка-Бурка, Коровушка, вовк. Слайд 2

2) - Звідки прийшли до нас чарівні казки?

Чарівні казки прийшли до нас із давнини, коли людина вірила, що природа – це жива істота. Він усюди знаходив розум і почуття. У шумі лісів, у шелесті листя йому чулися загадкові розмови, що вели між собою дерева. У тріску зламаної гілки він відчував біль.

Отже, випробування пройдено. Ми можемо вирушати в чудовий загадковий світ чарівної казки.

3. Робота на тему уроку.

1. Повідомлення про К.Бальмонт. Слайд 3. (Портрет)

Сто років тому у Росії читали вірші К.Д.Бальмонта. Він був чи не найзнаменитішим поетом того часу. Бальмонт народився у небагатій дворянській родині. Справжнє прізвище його діда була Баламут, який вирішив ушляхетнити її на французький манер. Батько поета Дмитро Бальмонт був доброю людиною. Він навчив сина бачити красу російської природи. А завдяки матері хлопчик дізнався про красу музики та слова. Тож не дивно, що у 10 років Бальмонт почав писати вірші, а коли виріс став відомим поетом.

Бальмонт належить до поетів «срібного віку». Поняття « срібний вік» Насамперед пов'язане з поняттям символіст-поет, який використовує у своїй творчості слова-символи. Слайд 4.

Символ – у перекладі з грецької «прикмети». Символ таїть у собі глибинний зміст, ніби світиться ним. Символісти вірили у існування двох світів – нашого та потойбічного. Наприклад, вода – символ життя. Як ви думаєте. Чому?

Також у творчості зустрічаються такі символи, як «сонце», «зірки». Бальмонт у своїй творчості найчастіше використовував символи щастя та горя. Слайд 5.

Як ви вважаєте, які з цих слів є символами щастя, а які горя?

Якщо перейнятися поезією Бальмонта, ми дізнаємося багато таємниць. Так що вирушимо в дорогу.

2. Постановка проблемного питання.

Твір, якого ми сьогодні звернемося, називається «У чудовиськ».

Як ви вважаєте, чому воно називається саме так?

Хто такі чудовиська? Підберіть синоніми.

Яких ви знаєте чудовиськ?

Подивіться на дошку. Я попросила вас намалювати чудовиськ, якими ви їх уявляєте. (Діти коментують)

Якою має бути людина, щоб опинитися біля чудовиськ?

3. Первинне знайомство з віршем К. Бальмонта «У чудовиськ»

(Прослуховується аудіозапис)

Яку ви представили картину?

Що вам сподобалося, а що немає у поведінці поета?

5. Фізкультхвилинка.Слайд 6

Герой запрошує нас вирушити за ним.

У темному лісі є хатинка,

Стоїть задом наперед.

У тій хатинці є старенька -

Бабуся Яга живе.

Ніс гачком, очі великі,

Немов вогники горять

Ух, і страшна така!

Дибки волосся стоять!

6. Продовження роботи на тему уроку.

1. Читання про себе. с.90.

Прочитайте про себе і зверніть увагу на те, як змінюються почуття героя та підберіть ту інтонацію, ту силу голосу, з якою читатимете.

Який за настроєм вірш? (Гуморист., жартівливий.)

Які рядки передають гумористичний характер? (Там все як раніше. Зі сміхом кручу. Стягнув у старої.)

2. Вторинне читання та літературознавчий аналіз.

Прочитаємо разом і поміркуємо над тим, що сталося з нашим героєм, і подорожуємо дорогами казки разом з ним.

Прочитаємо першу строфу. (3 чол.)

Давайте уявимо (намалюємо) словесний портрет Баби-Яги? Слайд 7.

Що ви знаєте про Бабу-Ягу? (розповідає підготовлений учень)

(Баба-Яга – героїня багатьох казок. Її образ дійшов до нас з глибокої старовини, коли вона була хранителькою вогнища. На вигляд зла старенька з горбом на спині. Коли подивишся в її очі, вони здаються злими, але придивишся до них, можна помітити , що її серце наповнене не тільки злом, а й добром.)

З яких слів першої строфи можна зрозуміти, що Баба-Яга не така зла?

Що незвичайного у будиночку, в якому вона мешкає?

Як ви вважаєте, наш герой бував у гостях у Баби-Яги раніше?

Які рядки це доводять?

Тобто, виходить, наш герой бував там не раз і перевіряє, чи там щось змінилося.

Як ви вважаєте, навіщо він туди повернувся?

Про це ми дізнаємось, прочитавши другу строфу. (3 чол.)

Злякався наш герой гніву Баби-Яги?

Чому не злякався, що розлютив Бабу-Ягу? (Був у шапці-невидимці)

Сміливий, із посмішкою зустрічає перепони на своєму шляху. У нього весела вдача.

Які слова підтверджують веселу вдачу героя? (Зі сміхом, стягнув)

Які слова можна вживати замість слова стягнув?

Що ж за намисто стягнув наш герой, що розгнівав відьму? Невипадково автор ужив саме це слово.

Що означає «відьма»? (Знає, знає всі секрети).

Виходить, що стягнув герой? (Секрети)

А чому саме 2 нитки намиста? Щоб відповісти на це питання, ми маємо згадати, де живе Баба-Яга.

Де знаходиться її будинок? (На межі нашого та чарівного світів).

Наш герой розвідав таємниці і «зник у серпанку». Як ви розумієте цей вираз? (Зник, втік, розчинився).

Якщо він втік, чи можна ліричного героя назвати хуліганом? (Ні, він поет, який шукає натхнення, пізнає таємниці світу та людей – теми для віршів.)

Прочитайте останній рядок. Чому він радіє? (Новим майбутнім відкриттям).

До кого ж ми тепер вирушимо разом із героєм?

Прочитайте останню строфу. (3 чол.)

Хто такий Кощій?

Яким він є нам у казках? Слайд 8.

Чому його називають безсмертним? (Він владика казкового світу.)

(У давнину його називали Коша. Є кілька припущень походження цього слова. 1. Кістка – худий, кістлявий. 2. Коша – слуга. 3. Коша – пан.

Що хоче знайти наш герой у Кощія?

Що означає «перли для пісень»?

З чого складаються пісні? (Зі слів.)

Чи це прості слова?

Як перли є дорогоцінним камінням, так і слів із пісні не викинеш. Вони незамінні та прекрасні. Такі слова дорожчі за всі скарби для справжнього поета.

Як називали змія у казках? Слайд 9.

Від якого слова походить його прізвисько? (Гора)

Виступає підготовлений учень.

(Це вказує на зв'язок не з горами, а з верхом взагалі, тобто живе нагорі. Слово «гора» в давнину мало значення «ліс». У виставі народу пов'язаний зі стихією вогню, тому його зображували вогнедишним.)

Навіщо наш герой наблизився до пащі Змія, адже це небезпечно?

А навіщо йому треба знати таємниці?

Російські народні казки зберігають багато таємниць, які дійшли до нас із глибини століть, і дізнатися про них не кожному дано.

А чи наш герой зумів це зробити?

Якими ж якостями потрібно мати для цього? Давайте складемо словесний портрет героя. Перед вами кілька якостей особистості, виберіть потрібне та обґрунтуйте свою відповідь. Слайд 10.

Бешкетник

Відважний

Фантазер

Справжній поет завжди ризикує, коли намагається відкрити таємницю людям про світ. Справжній поет силою своєї уяви буває у немислимих місцях. Тільки поет може сказати про хатинку Баби-Яги, що там усе, як і раніше. Бо цей чудовий світ – це світ, де живе поет.

Хто прочитає твір, передавши всі почуття та переживання поета?

3. Виразне читання вірша

7.Підсумок уроку.

Отже, про що йдеться у вірші? (Добре, сміливості, таємницях)

Що своїм твором хотів сказати поет?

Яким має бути поет, щоб йому відкрили всі таємниці минулого, що дійшли до нас казки?

8. Будинок. зад.

Вивчити напам'ять. Слайд 11.

Ціль : Формування уявлення про поезію, як про особливий погляд на світ, особливе переживання світу

Завдання:

1. Ознайомити з поняттям символізму у поезії.

2. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

3. Виховувати дбайливе ставлення до слова, повагу до чужої точки зору.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Урок літературного читання. Природа незвичайного, фантастичного в літературному творіна прикладі вірша К.Бальмонта "У чудовиськ"

Ціль : Формування уявлення про поезію, як про особливий погляд на світ, особливе переживання світу

Завдання:

1. Ознайомити з поняттям символізму у поезії.

2. Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

3. Виховувати дбайливе ставлення до слова, повагу до чужої точки зору.

Оформлення та обладнання:

  1. виставка книг К. Бальмонт;
  2. портрет До. Бальмонта;
  3. таблички зі словами: чарівні герої, чарівні предмети, ваші помічники, символ, сонце, загиблі рослини, квіти, роса;
  4. ілюстрації героїв: Баби-Яги, Кащея, Змія Горинича.

Хід уроку

1. Вступна розмова

– Сьогодні ми вирушаємо у чудовий, загадковий світ чарівної казки. У чарівній казці відбуваються найнеймовірніші дива та перетворення.

– Але ми не можемо вирушити у подорож, поки не згадаємо, що відрізняє чарівну казку від інших казок.

ЧАРІВНІ ГЕРОЇ (Жар-птиця, Баба-Яга).

ЧАРІВНІ ПРЕДМЕТИ(золоте яблуко, скатертина-самобранка, клубок, шапка-невидимка).

Чарівні помічники(Сівка-Бурка, Кіт, Мишка). / Слайд 1.

– Елементи чарівної казки ви знаєте. Але перш, ніж вирушати, давайте згадаємо, що чарівні казки прийшли до нас з давніх-давен, коли людина вірила, що природа – це жива істота, всюди знаходив розум і почуття. У шумі лісів, у шелесті листя йому чулися загадкові розмови, які вели між собою дерева, у тіску зламаної гілки він впізнавав біль.

Тільки люди з доброю душею та чуйним серцем зберегли таке ставлення до світу. Ми називаємо їх поетами.

Як ви розумієте слова: "Поет у всьому бачить таємницю, вгадує душу"?

Відповідь : Бачить те, що не можна побачити очима, у всьому бачить живе, уособлює природу

2. Повідомлення теми уроку, завдань

– Тому, щоб поринути у таємниці чарівної казки, ми звернемося до творчості великого російського поета Костянтина Бальмонта.

3. Повідомлення нового матеріалу

– Сто років тому у Росії читали вірші К.Д. Бальмонт. Він був чи не найзнаменитішим поетом того часу. / Слайд 2. Портрет.

Бальмонт народився у небагатій дворянській родині. Справжнє прізвище його діда було Баламут, який вирішив ушляхетнити її на французький манер. Батько поета Дмитро Бальмонт був доброю людиною. Він навчив сина бачити красу російської природи. А завдяки матері хлопчик дізнався про красу музики та слова. Тож не дивно, що у 10 років Бальмонт почав писати вірші, а коли виріс, став знаменитим поетом.

Бальмонт належить до поетів «срібного віку». Поняття «срібний вік» передусім пов'язані з поняттям символіст-поет, який використовує у творчості слова-символи.

СИМВОЛ – у перекладі з грецької «прикмети». / Слайд 3.

Символ таїть у собі глибинний зміст, ніби світиться ним. Символісти вірили у існування двох світів – нашого та потойбічного.

– Ви знаєте, що символізує таке дерево, якдуб?

– А от, наприклад, вода символізує життя. Як ви вважаєте, чому?

Також у творчості зустрічаються такі символи, як «сонце», «зірки».

Бальмонт у своїй творчості найчастіше використовував символи щастя та горя.

– Як ви вважаєте, які з цих слів є символами щастя, а які горя?

СОНЦЕ, ЗАГИБЛІ РОСЛИНИ, КВІТИ, РОСА? / Слайд 4.

Якщо перейнятися поезією Бальмонта, ми дізнаємося багато таємниць. Так що вирушимо в дорогу.

4. Постановка проблемного питання

Твір, якого ми сьогодні звернемося, називається «У чудовиськ».

– Як ви вважаєте, чому воно називається саме так?

– Хто такі чудовиська?

– Назвіть свої слова.

- Яких ви знаєте чудовиськ?

- Якою має бути людина, щоб опинитися біля чудовиськ?

5. Первинне читання

- Яку ви представили картину?

- Що вам сподобалося, а що немає в поведінці героя?

Фіз. хвилинка

Герой запрошує нас вирушити за ним.

Давайте закриємо очі. Уявимо, що йдемо казковим лісом, що шепочуть дерева, під ногами ласкаво шелестить трава. Вперед біжить вузька стежка і так кличе нас за собою. Ми йдемо нею, прислухаючись до лісових звуків, щебетання птахів. Нам дуже цікаво. Що чекає на нас попереду? І ось на світлій галявині стоїть незвичайна хатинка, тихенько поскрипує прочинені двері, ніби запрошуючи нас увійти.

Читання про себе

А зараз прочитайте про себе і зверніть увагу на те, як змінюються почуття героя і підберіть ту інтонацію і силу голосу, з якою читатимете.

6. Вторинне читання та літературознавчий аналіз

Почитаємо разом і поміркуємо над тим, що сталося з нашим героєм, і подорожуємо дорогами казки разом з ним.

– Прочитаємо першу строфу.

– У кого був наш герой?

Давайте уявимо (намалюємо) словесний портрет Баби-Яги. / Слайд 5. Картинка із зображенням Баби-Яги.

Уявімо, в якій хатинці вона живе.

Баба-Яга – героїня багатьох казок. Її образ дійшов до нас із далекої старовини. Коли вона була хранителькою вогнища. На вигляд зла старенька з горбом на спині. Коли подивишся в її очі, вони здаються злими, але коли придивишся до них, то можна помітити, що її серце наповнене не лише злом, а й добром.

- З яких слів першого рядка можна зрозуміти, що Баба-Яга не така вже й зла?

- Що незвичайного в будиночку, в якому вона живіша?

– Хто знає, що символізує хатинка Баби-Яги в російських чарівних казках?(Перехід в інший світ. Хатинка Баби-Яги знаходиться на межі нашого світу та ірреального).

- Як ви вважаєте, наш герой бував у гостях у Баби-Яги раніше?

- Які рядки це доводжу?

Там все, як і раніше.

Тобто. виходить, наш герой бував там не раз, і він перевіряє, чи там щось змінилося.

— Як ви вважаєте, а навіщо він туди повернувся?

Про це ми дізнаємось, прочитавши другу строфу.

- Як ви вважаєте, злякався наш герой гніву Баби-Яги?

- Чому він не злякався, що розлютив Бабу-Ягу?(Був у шапці-невидимці).

Сміливий, з посмішкою зустрічає перешкоди своєму шляху. У нього весела вдача.

- Які слова підтримую веселу вдачу героя?

"Стягнув".

- Які слова можна вживати замість цього слова?

– А чому автор обрав саме це слово?(Це слово вказує, що він зробив це не з корисливою метою. Воно найбільш повно допомагає нам уявити картину того, що відбувається. А якщо ми замінимо його іншим словом, герої постануть перед нами в іншому обличчі).

- Що ж за намисто стягнув наш герой, що розгнівав відьму? Не випадково автор ужив саме це слово.

– Що означає «відьма»?(Знає, знає всі секрети).

- Отже, що стягнув наш герой?

– Як називається цей прийом у літературі?

– А чому саме дві нитки намиста?

Щоб відповісти на це питання, ми маємо згадати, де живе Баба-Яга.

- А де знаходиться її будинок?(на межі двох світів).

– Отже, вона знає секрети нашого та ірреального світу?

Наш герой розвідав секрети відьми і «зник у серпанку».

- Як ви розумієте цей вислів?(Зник, втік, розчинився).

- Якщо він втік, чи можна ліричного героя назвати хуліганом?

– А може, він поет і хоче відкрити людям таємниці?

Прочитайте останній рядок у цій строфі.

– Чому він радіє?(Він невтомний, радіє майбутнім новим пригодам).

До кого ж ми тепер вирушимо разом із героєм?

Прочитайте третю строфу.

- Хто такий Кащі? / Слайд 6. Зображення Кащея.

– Яким він є нам у казках?

– Чому його називають безсмертним?(Він – владика казкового ірреального світу).

У давнину його називалиКоша . Є кілька припущень про походження цього слова.

1. Кістка - худий, кістлявий(чому)?

2. Коша – слуга.

3. Коша – пан.

– Що хоче знайти наш герой у Кащея?

– Що означає «перли для пісень»?

– З чого складаються пісні?(Зі слів) .

- Чи це прості слова?

Перли за старих часів називали «перл», як щось чудове і прекрасне.

Як перли є дорогоцінним камінням, так і слів із пісні не викинеш. Вони незамінні та прекрасні. Такі слова дорожчі за всі скарби для справжнього поета.

- До кого ще вирушимо ми разом із героєм. Прочитайте.

– Як називали змія у казках?

Горинич / Слайд 7. Зображення Змія Горинича.

– Від якого слова походить це слово?

Це свідчить про зв'язок над горами, і з верхом взагалі, тобто. мешкають нагорі. Слово «гора» у давнину мало значення «ліс». У виставі народу пов'язаний зі стихією вогню, тому його зображували вогнедишним.

- Навіщо наш герой наблизився до самої пащі Змія, адже це небезпечно?

– А навіщо йому треба дізнатися про таємниці?

Російські народні казки зберігають багатотаємниць, що дійшли до нас із глибини століть і пізнати їх не кожному дано.

– А наш герой зумів це зробити?

– Якими ж якостями потрібно мати для цього?

Давайте складемо словесний портрет героя.

Перед нами кілька якостей особистості, виберіть потрібне та обґрунтуйте свою відповідь.

  1. бешкетник
  2. добрий
  3. хоробрий
  4. сміливий
  5. відважний
  6. фантазер
  7. зухвалий

Слайд 8

Справжній піт завжди ризикує, коли намагається відкрити таємницю людям у світі людей. Справжній поет силою своєї уяви буває у немислимих місцях. Тільки поет може сказати про хатинку Бабі-Язі, що там все, як і раніше. Бо цей чудовий світ, той світ, де живе поет.

– Хто прочитає цей твір, передавши всі почуття та переживання автора?

7. Читання вірша

8. Узагальнююча розмова

Отже, про що йдеться у вірші?(Про добро, зло і сміливість).

Що своїм твором хотів сказати поет?

Ось ми й закінчили нашу подорож. Дайте відповідь мені на запитання:

– Якою має бути людина, щоб їй відкрили всі таємниці минулого, що дійшли до нас у казках?

9. Підсумок уроку

– Які таємниці ми дізналися, йдучи дорогами казки?


Дитячий світ

Дитячий світ


Землерийки, та кроти,
Знову дитячі квіти.


Незабудки розквітають,
Маргаритки мружать око,
Подорожники мріють
Ось роса запалить діамант.


Близький став мені світ живих,
І зміїсті доріжки
Повели до кущів мій вірш.


Всі квіти на заклик дадуть відповідь,
Розгорнувши свої листки
А в ночах твій шлях висвітлять
Між травами світляки.

Ранок («Діточка, пташка моя ...»)


Дитинко, пташка моя,
Дверцята відчини.
Це я,
Хлопчик твій.
Ти кошеням мене назвала,


Ну, скоріше ж, відкрий,
Це я.



Стара зла була суворою.





Дізнаюся таємниці – і був такий.

Казочки


Пам'ятаєш, любий друже,
Пам'ятаєш, дитино моя:
«Півник, та півник,
Золотий він гребінець»,
Казку казав я.


Засміялася ти у відповідь,
Засміялася: «Ха, ха, ха!
Ось якийсь смішний поет!
Не хочу я, ні, ні, ні,
Говорити про півня».


Я про козлика тоді
Почав казку говорити,
І дзюрчала нам вода.
Якби, якби нам завжди
У цих казочках бути!







Заінь білого якщо вб'ють,

котячий будинок


Мишка сірниками грала,
Загорівся будинок кішки
Ні, давай почну спочатку,
Мишка сірниками грала,
Перед Ваською, перед котом.


Пром'якнув він на мишку, -
А вона йому: «Кіс-кіс»

Раптом вуса його спалахнули.


Згубила ревнощі зла,
Кошкін будинок згорів до тла.
«Цій мишці допомогла я»,
Сірник мовив, палкий. -
Мишка досі ціла.

Дитяча пісенька


Кульбаба надумав взяти
Заміж маргаритку.
А хробак, щоб не відстати,
Заміж узяв равлик.


І тріумфують дві квітки,
Щасливі один одному.
І равлик черв'яка
Назвала чоловіком.


Але миттєво відлетів
Кульбаба білий.
Маргаритці була доля
Стати вдовою несміливою.


А з равликом підбором
Вмить була розправа,
Що ж стало з хробаком,
Я не знаю, право.

Дурненька казка


Курочки-хохлатки
Двориком ходили.
Равлики-рогаточки
Травками слід водили.


Чорненький оксамит
У сукні запала.
Чорненький оксамит
У складочках зникла.


Діточка закрила
Втомлені очі.
Дихає – і не чує
Дурненька казка.

Трясогузка


Трясогузка, біля калюжі,
Хвіст трявся тишком-нишком,
Говорила «Чому ж
Всім вірші, - мені немає віршика?


Чи я бігаю не швидко?
Чи мошок не ловлю?
Чи віршам потрібний равлик?
Ось уже гидота Не терплю».


Трясогузка, чудо-птах,
Ти миліший мені яскравих зірок.
Ти ... Але зникла баловниця,
Повернувши свій швидкий хвіст.

Смішний старий


Ось який смішний старий,
Шкільний дядько наш
Дав нам багато нудних книг,
Але забув кумедний старий
Дати квіткові чаші.


Книги нехай він читає,
Має окуляри.
Він такий старий і так вчений,
Нам приємніше бачити клен,
Хміль та волошки.


Книги нехай він читає,
І сидить у шафах.
Ми ж любимо небосхил,
Сад у живих квітах.


На лузі великі купи
Свіжа викопана земля.
Літо Жарко. Опівдні пекучий.
Дим стоїть вдалині.


Міста у темряві зводять,
Будують замки під землею,
І, потворні, ходять
Під моєю ногою?


Запалюють вирізні
Лампи у царстві темряви?
Ні, помилився. То – сліпі
Чорні кроти.

Русалонька


Русалка з дзвінким сміхом,
Таким кришталево-чистим,
І в цьому нічному повітрі,
Так місячно-сріблястим,


Мене кликала, і мені плела
Такі небилиці,
Моя розумність раптом пройшла,
І став я легшим за птаха.


І у воду, прямо у воду до неї, -
Чи утримають урвища!
Але, горе хоробрості моєї,
Русалочки смішні.


Я захлинувся, трохи дихаю,
Вони мене лоскочуть,
Як жабеня, я танцю,
А їм-то що, регочуть.


І надавали мені ляпанців,
Таких, сказати прикро.
Майнув їхній рій, і був такий.
Я – мокрий! Як мені соромно!

За грибами


Ось ми дружною сім'єю -
За грибами, до лісу.
Я так він, та ти зі мною,
Старий ліс воскрес.


Був він тихий – темний бір,
Похмуро дивився
А як наш пролунав хор,
Весь він загудів.


Закрутився тенор твій,
Загримів мій бас,
Наш товариш фістулою
Підбадьорює нас.


Білка слухала уві сні,
І з розмаху – стриб.
Там сорока у висоті
Зчинила свій крик.


Ну, товариші, вперед,
Врозтіч раптом.
Той, хто перший – гриб знайде,
Він мій найкращий друг.


Тільки, братики, примічай,
Ось вам умовляння:
Щоб цей гриб, нехай,
Був не мухомор.

Колискова пісня


Дитино, хочеш бачити Рай?
Все забудь та засинай.
Лише зберігай мрію свою,
Баю баюшки баю.


Ти втомилася, відпочинь,
У Небі світяться вогні.
І лампадка каже:
Спи, малеча, Небо спить.


Баю-баю-баю-бай,
Потихеньку засинай,
Що побачиш ти уві сні,
Розкажи мені вранці.


Ти побачиш світлий Рай,
У ньому квіти собі збирай.
Будемо разом ми в Раю,
Баю баюшки баю.


Геть від ялинки похмурої,
Повз троянди і гвоздики,
До бузку блакитного
Пробігає джерело.


Віддає він прохолоду
І листям і квітам,
Срібляться по саду,
Загубився геть там.


За зеленою огорожею,
Де літають стрижі,
Він виник серенадою
На честь жита, що жовтіє.

Новий день


Небосклеп сьогодні новий,
Свіжий, світлий, бірюзовий,
За ніч мився він дощем,
У зорі він зайняв, рано,
І білила, і рум'яна,
І блакитності до того ж,
Від променистого жовтого пилу
Хмари його прикрили
Закипом білих покривал,
І дзвенить наш день веселий,
І припали до троянд бджоли,
Ніж рожевий келих.

Раковинки


Раковинки, камінці, іграшки,
Казки-травки у дзеркалі річки.
Жив Старий і каже Старушці: -
Ми з тобою зачахнемо від туги.


Старенька каже: Що ж, Старий,
Створюй ти Море для людей.
Я створю струмки, лісові чари,
Жити тоді буде веселіше.


Люди кораблів собі налаштують,
Співатимуть, лаятиметься, і кричати.
Якщо ж думки їх стурбують,
Ключ лісової їм відповідатиме.


Діти вдадуться грати на узмор'ї,
Море що й кине для дітей
Їм забава, нам, сивим, підмога,
Буде Старим у світі веселішим.


Зашуміло Море кругземне,
Причаїлися по лісах струмки.
Помовчать - і розіллються вдвічі,
Вітрило забіліло, біжать човни.


І живе Старий, легко Старушці,
По струмках проходять вогники
Світлять трави, малі подружки,
Раковинки, камінці, піски.


Від чого цвіте квітка,
Розгадати ніхто не міг.
Але квітка завжди цвіте,
День за днем, рік за рік.


І за роком рік, завжди,
Світить увечері Зірка.
І для нас, століття віків,
Немає розгадки пелюсток.


Але навіщо розгадка мені,
Якщо я молюся Весні,
Якщо я у вечірню годину
Радий, що ось, Зірка спалахнула.


Але навіщо загадка снів,
Якщо ніжний лик квітів,
Якщо нас вводять квіти
У вічне свято Краси.

Дитячий світ


Білки, зайчики, мишки, щурки,
Землерийки, та кроти,
Як ви знову стали мені близькі!
Знову дитячі квіти.


Незабудки розквітають,
Маргаритки мружать око,
Подорожники мріють
Ось роса запалить діамант.


Аж до найменшої мошки,
Близький став мені світ живих,
І зміїсті доріжки
Повели до кущів мій вірш.


Всі квіти на заклик дадуть відповідь,
Розгорнувши свої листки
А в ночах твій шлях висвітлять
Між травами світляки.

Ранок («Діточка, пташка моя ...»)


Дитинко, пташка моя,
Дверцята відчини.
Це я,
Хлопчик твій.
Ти кошеням мене назвала,
Ти сказала мені – хлопчик, поет.
Ти химерною з перших миттєвостей була,
І до мене повернулося дитинство років.
Я приніс тобі свіжі маки з росою,
Зацілую тебе, світлоглаза моя.
Ну, скоріше ж, відкрий,
Це я.


Я був у хатинці на курячих ніжках.
Там усе як раніше. Сидить Яга.
Пищали миші, і копалися в крихтах.
Стара зла була суворою.


Але я був у шапці, був у невидимці.
Стягнув у Старої дві нитки намиста.
Розгнівав Відьму, і зник у серпанку.
І ось зі сміхом кручу свій вус.


Піду, мабуть, тепер до Кощія.
Знайду для пісень там перлів.
До самої пащі наближуся до Змія.
Дізнаюся таємниці – і був такий.

Казочки


Пам'ятаєш, любий друже,
Пам'ятаєш, дитино моя:
«Півник, та півник,
Золотий він гребінець»,
Казку казав я.


Засміялася ти у відповідь,
Засміялася: «Ха, ха, ха!
Ось якийсь смішний поет!
Не хочу я, ні, ні, ні,
Говорити про півня».


Я про козлика тоді
Почав казку говорити,
І дзюрчала нам вода.
Якби, якби нам завжди
У цих казочках бути!


Заінька біленький хвостиком моргав,
Зайчик у садку смачного шукав.
Заінь у садку садівник побачив,
Вистрілив у заіньку, постріл не влучив.


Заінька геть пішов, пішов він у город,
У грядках капустяних став сильний недолік.
Заїньку віддали амці під нагляд,
Амкає амка, але зайчик спритний злодій.


Заіньку білого завірюха береже,
Заінь опівночі в образу не дає
Заінь білого якщо вб'ють,
Що ж нам пісеньки веселі заспівають!

котячий будинок


Мишка сірниками грала,
Загорівся будинок кішки
Ні, давай почну спочатку,
Мишка сірниками грала,
Перед Ваською, перед котом.


Пром'якнув він на мишку, -
А вона йому: «Кіс-кіс»
"Ні", - сказав він, - "це - зайву",
І за хвостик хвать шахрай,
Раптом вуса його спалахнули.


Згубила ревнощі зла,
Кошкін будинок згорів до тла.
«Цій мишці допомогла я»,
Сірник мовив, палкий. -
Мишка досі ціла.

Дитяча пісенька


Кульбаба надумав взяти
Заміж маргаритку.
А хробак, щоб не відстати,
Заміж узяв равлик.


І тріумфують дві квітки,
Щасливі один одному.
І равлик черв'яка
Назвала чоловіком.


Але миттєво відлетів
Кульбаба білий.
Маргаритці була доля
Стати вдовою несміливою.


А з равликом підбором
Вмить була розправа,
Що ж стало з хробаком,
Я не знаю, право.

Дурненька казка


Курочки-хохлатки
Двориком ходили.
Равлики-рогаточки
Травками слід водили.


Чорненький оксамит
У сукні запала.
Чорненький оксамит
У складочках зникла.


Діточка закрила
Втомлені очі.
Дихає – і не чує
Дурненька казка.

Трясогузка


Трясогузка, біля калюжі,
Хвіст трявся тишком-нишком,
Говорила «Чому ж
Всім вірші, - мені немає віршика?


Чи я бігаю не швидко?
Чи мошок не ловлю?
Чи віршам потрібний равлик?
Ось уже гидота Не терплю».


Трясогузка, чудо-птах,
Ти миліший мені яскравих зірок.
Ти ... Але зникла баловниця,
Повернувши свій швидкий хвіст.

Смішний старий


Ось який смішний старий,
Шкільний дядько наш
Дав нам багато нудних книг,
Але забув кумедний старий
Дати квіткові чаші.


Книги нехай він читає,
Має окуляри.
Він такий старий і так вчений,
Нам приємніше бачити клен,
Хміль та волошки.


Книги нехай він читає,
І сидить у шафах.
Ми ж любимо небосхил,
Вільних сміхів світлий дзвін,
Сад у живих квітах.


На лузі великі купи
Свіжа викопана земля.
Літо Жарко. Опівдні пекучий.
Дим стоїть вдалині.


Міста у темряві зводять,
Будують замки під землею,
І, потворні, ходять
Під моєю ногою?

Ті, хто хоче потрапити до чарівної казки, мають читати вірш “У чудовиськ” Бальмонта Костянтина Дмитровича. У поета високо розвинене почуття прекрасного та фантазія. У творі герой одягнув шапку-невидимку і пішов у гості до казкових лиходіїв – Бабі-яги, Кощію Безсмертного та Змія Горинича. Саме їх і назвав автор чудовиськами. Але незважаючи на те, що вони страшні, герой їх не боїться, бо він невидимий. Але в той же час у ньому самому немає зла і він не хоче завдати шкоди. Чому? На це є кілька причин. Перша – він почувається дитиною, а кожна дитина хоче стати героєм казки. Друга причина - він хоче дізнатися їх таємниці, які вони приховують від добрих героївказок. Автор сам зазначає – “Дізнаюся таємниці – і був такий”. Крім того, він сміливий, хоробрий і любить пригоди, який "стягнув у старої дві нитки намиста", шукає "перли" у Кощія і готовий "до самої пащі" підлетіти до Змія.

Текст вірша Бальмонта "У чудовиськ" - одне з самих найкращих віршівв російській літературі, яке потрібно читати не тільки дітям, а й дорослим, тому що в метушні днів і турбот людина повністю забуває про чудеса. Завдяки задерикуватому сюжету, його легко вчити.

Матеріал доступний лише онлайн і може бути використаний для підготовки до уроку читання в початкових класах.

Я був у хатинці на курячих ніжках.
Там усе як раніше. Сидить Яга.
Пищали миші і копалися в крихтах.
Стара зла була суворою.

Але я був у шапці, був у невидимці.
Стягнув у Старої дві нитки намиста.
Розгнівав Відьму, і зник у серпанку.
І ось зі сміхом кручу свій вус.

Піду, мабуть, тепер до Кощія.
Знайду для пісень там перлів.
До самої пащі наближуся до Змія.
Дізнаюся таємниці – і був такий.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: