یادداشت های درس هنر، بهار فرا رسیده است. خلاصه درس هنر با موضوع "بهار. آشنایی کودکان با موضوعی جدید

مؤسسه آموزشی خودگردان شهرداری متوسطه با مطالعه عمیق موضوعات چرخه هنری و زیبایی شناسی شماره 58، تامسک

1 کلاس

موضوع "بهار در راه است"

معلم هنرهای زیبا،

اسلدنکو ناتالیا میخایلوونا

تومسک

درس عمومیدر هنرهای زیبا

1 کلاس

موضوع "بهار در راه است"

موضوع مورد مطالعه: نقاشی موضوعی.

موضوع درس: بهار در راه است

نوع درس: ترسیم از تخیل

هدف از درس: دانش آموزان را با تغییرات حیات وحش با فرا رسیدن فصل بهار آشنا کنید.

طرحی را روی آن بکشید تم بهار. زیبایی سرزمین مادری خود را نشان دهید.

وظایف:

آموزشی: آموزش کامل بودن هماهنگ صفحه یک ورق کاغذ.

آموزشی: توسعه مهارت های بصری، حس ترکیب، شکل، رنگ، خلاقیت.

مربیان: ذوق هنری، پاسخگویی زیبایی شناختی، ویژگی های محیطی، عشق به سرزمین مادری.

زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید: 40 دقیقه.

نوع درس: ترکیب شده

مواد و روش ها:

    کلامی;

    نمایش بصری؛

    کاربردی

تجهیزات برای معلم: TSO - چند رسانه ای.: جداول، بازتولید هنرمندان بزرگ روسی. تکثیر نقاشی های A.K. ساوراسوف "روک ها رسیدند"I.I. لویتان "بهار. بیگ آب، "مارس"، V.N. باکشیوا "بهار آبی"

تجهیزات برای دانش آموزان : ورق کاغذ (فرمت A3)، رنگ های آبرنگ، گواش سفید، قلم مو، شیشه آب.

طرح درس:

1. احوالپرسی. اعلام موضوع و اهداف درس
2. مشاهده تصاویر مناظر بهاری، تکرار نشانه های اصلی بهار.
3. بازی آموزشی "پالت"
4.
توضیح دنباله اجرای ترکیب " زمین بهاری" نقاشی آموزشی
5.
کار مستقل دانش آموزان

6. کار عملی.
7. جمع بندی. نمایشگاه آثار

در طول کلاس ها

I. لحظه سازمانی.

به خورشید لبخند بزنیم،

دست همدیگر را دراز کنیم

بیایید به شما روحیه بدهیم

خودت و یک دوست

2. بررسی آمادگی کلاس برای درس

ایستگاه های کاری خود را بررسی کنید تا ببینید آیا همه چیز برای درس آماده است یا خیر. یادت رفت حال و هوای خوب و تخیل با خودت ببری؟ لبخند بزنید و برای یکدیگر آرزوی موفقیت کنید

بهار به سوی ما می آید

قدم های سریع

و برف ها در حال آب شدن هستند

زیر پاهایش

تکه های آب شده سیاه

در مزارع قابل مشاهده است.

درست است، بسیار گرم

پاهای بهار

امروز ما در مورد بهار صحبت خواهیم کرد. به یاد بیاور که چگونه صبح در اوج زمستان بیدار شدی. ساعت هشت هنوز هوا تاریک بود، مجبور شدیم چراغ را روشن کنیم. حالا خورشید زودتر طلوع می کند و دیرتر غروب می کند. از 22 مارس، طول روز برابر با شب است، این روز است اعتدال بهاری، یعنی سپس افزایش می یابد و شب کاهش می یابد.

بهار چند ماه است؟

چه نامیده می شوند؟

از قبل می دانید که بهار مانند سایر فصول از 3 ماه تشکیل شده است.

در طبیعت سه چشمه وجود دارد:

بهار نور - مارس، بهار آب - آوریل، بهار چمن سبز - می .

بیایید در مورد نشانه ها صحبت کنیم.

در مورد مارس

اسفند - صبح بهار

    خورشید گرمتر و گرمتر می شود

    شروع به چکیدن می کند.

    روز در راه است.

در مورد آوریل.

آوریل - آدم برفی، دلو.

فروردین ماه مهاجرت بزرگ پرندگان به وطن است.

    برف از مزارع در جویبارها جاری می شود

    در جاده ها گودال هایی وجود دارد.

    گل برف شکوفا شد.

    بید شکوفه می دهد

درباره ماه می

اردیبهشت سرشار از گل است.

ماه مه سرد است - یک سال غلات.

    به نظر می رسد جنگل در ماه مه دوباره متولد شده است.

    درختان گیلاس پرنده، سیب و آلو در حال شکوفه دادن هستند.

    حشرات بیدار می شوند.

    گلها در چمنزارها شکوفا می شوند

بیداری بهار چه احساساتی را برمی انگیزد؟

چرا وقتی از بهار صحبت می کنیم "بهار قرمز است"؟

بهار چه رنگ هایی دارد؟

آشنایی با آثار هنری

بیایید ببینیم هنرمندان چگونه بهار را به تصویر کشیدند.

A.K. ساوراسوف "نوخ ها رسیدند."

نقاشی "روک ها رسیدند" اثر A.K. Savrasov بیش از صد سال پیش خلق شده است. این هنرمند فرا رسیدن بهار را به تصویر کشید. روی بوم فقط رنگ های خاکستری و تیره وجود دارد.

هنرمند از چه رنگ های اصلی استفاده کرده است؟ (آبی، سفید، قهوه ای، سبز)

چه سایه هایی از این رنگ ها در تصویر وجود دارد؟ (آبی، خاکستری، قهوه ای روشن، مایل به سبز...)

نقاشی توسط I.I. لویتان "مارچ".

هنرمند با استعداد روسی I.I. لویتان تمام نقاشی های خود را به طبیعت روسیه اختصاص داد. یکی از نقاشی های او "مارس" نام دارد. با نفسی لرزان از زندگی، احساس انتظار هیجان‌انگیز بهار آغشته است. این نقاشی درخشندگی بهاری آسمان را به رنگ زرد منتقل می کند نور خورشید. حضور نامرئی یک شخص نت گرمی را به منظره می آورد.

نقاشی I.I. Levitan "Spring. آب بزرگ."

این نقاشی یک سیل را به تصویر می کشد، زمانی که "آب بزرگ" از کناره های آن سرریز شده و زمین های ساحلی را پوشانده و همه چیز را در منطقه زیر آب می گیرد. آب در تصویر بی حرکت و ساکت است، آسمانی بلند را به نمایش می گذارد که ابرهای سبکی از آن عبور می کنند و شاخه های برهنه درختان. پالت رنگ نقاشی از سایه های مختلف زرد، آبی و سبز تشکیل شده است. پالت رنگ آبی بر بوم غالب است؛ با آن است که زردی تنه درختان و سواحل که روی آن درختان صنوبر به عنوان یک لکه سبز ضخیم به تصویر کشیده شده است، ترکیب می شود. سایه های سبز نیز در درخت بلوط ایستاده در کنار آن و انبارها از دور دیده می شود. رنگ آبی متنوع تر است، سایه های آن در تصویر در حیطه کامل از تقریبا سفید تا آبی تیره وجود دارد.

نقاشی V.N. Baksheev "آب آبی"

بچه ها، ژانری از هنرهای زیبا که در آن موضوع اصلی تصویر طبیعت است،به نام - چشم انداز

دنباله کار:

1 2 3 4

5 6 7 8

    خط افق را ترسیم می کنیم.

    ما جریان ها را ترسیم می کنیم.

    ما آسمان را با سایه های آبی رنگ می کنیم.

    نوشتن زمین (آبی، سبز، قهوه ای، رنگی)

    تمرین فیزیکی.

تصور کنید که توس و بلوط قدرتمند هستید. بدن شما تنه است، دستان شما شاخه است، انگشتان شما شاخه های نازکی هستند، ریشه های قدرتمندی که به زمین می روند. پاهای خود را بازتر قرار دهید.

که در هوا در صورتمان می وزد،
درخت تکان خورد.
باد آرام‌تر، آرام‌تر، آرام‌تر است.
درخت بالاتر و بلندتر می شود.

6 تنه درخت توس را با گواش سفید (با قلموی ضخیم) به تصویر می کشیم.درخت توس فرفری نیز بیدار می شود. ریشه های توس رطوبت را از زمین می نوشند. شیره در امتداد تنه، در امتداد شاخه ها جاری شده و به جوانه ها می رسد. جوانه ها شروع به متورم شدن می کنند. به زودی برگ های چسبنده جوان از آنها ظاهر می شود. دست به سوی خورشید بهاری دراز می کنند. سپس درخت توس گوشواره های سبز تولید می کند. نسیم گرمی با شاخه های مجعدش بازی می کند.

7 شاخه ها را بکشید (با یک برس متوسط).

8 شاخه نازک (با یک برس نازک).


و اکنون ما یک بیشه توس داریم. در درس بعدی پرندگان را ترسیم می کنیم و آنها را به بیشه توس می گذاریم.

نتایج کار در درس.



نهاد خودمختار شهرداری

مرکز آموزش تکمیلی خلاقیت کودکان

"امید"

"بهار آمد"

معلم: الویرا ایبراگیمووا

ایلاچیتدینونا

سالخارد

2015

موضوع: بهار آمد

هدف: دانش آموزان را با تغییرات حیات وحش با فرا رسیدن فصل بهار آشنا کنید.

در فرآیند یادگیری، تفکر، تخیل را توسعه دهید، به کودکان خود تحلیلی و مشاهده خود را آموزش دهید.

عشق به طبیعت را تلقین کنید.

تجهیزات: جداول، تولید مثل از هنرمندان بزرگ روسی، پاکت نامه با تکالیف، جدول کلمات متقاطع.

پیشرفت درس.

سلام. با حل معما موضوع درس امروز را یاد خواهید گرفت.

می دانم، می دانم که همه جا منتظر من هستند.

همه در دنیا به من نیاز دارند،

من شادی را برای مردم به ارمغان می‌آورم

و نام من است ... (بهار)

آفرین، درست حدس زدی و بنابراین، موضوع درس امروز "بهار آمد."

قبلاً می دانید که بهار مانند سایر فصول از 3 ماه تشکیل شده است و کدام یک را باید حدس بزنید.

  1. رودخانه با عصبانیت غرش می کند

و یخ را می شکند

سار به خانه اش برگشت.

خرچنگ در آسمان می چرخد.

چه کسی پیش ما آمد؟(آوریل)

  1. باد گرم جنوبی می وزد،

برف سیاه می شود، نرم می شود، آب می شود،

قله بلند به داخل پرواز می کند.

چه ماهی؟ چه کسی خواهد دانست؟(مارس)

  1. فاصله زمین ها سبز است،

بلبل آواز می خواند،

نور سفید لباس پوشیده است،

زنبورها اولین کسانی هستند که پرواز می کنند

تندر غوغا می کند، حدس بزنید چیست؟

این چه ماهی است؟(ممکن است)

خوب. و چه کسی می تواند این ماه ها را به ترتیب نامگذاری کند، یعنی. چگونه یکی پس از دیگری می روند

(مارچ آپریل می)

اسفند اول است ماه بهار. اما از پنجره به بیرون نگاه کنید. برف می بارد، باد شاخه های برهنه درختان را می لرزاند. همه چیز مانند زمستان است، و سخت است باور کنیم که زمستان از قبل پشت سر گذاشته شده است.

و هنوز بهار نزدیک است. به یاد بیاور که چگونه صبح در اوج زمستان بیدار شدی. ساعت هشت هنوز هوا تاریک بود، مجبور شدیم چراغ را روشن کنیم. اکنون خورشید قبل از ساعت هفت صبح طلوع می کند و حدود هشت شب غروب می کند. تقریباً پنج ساعت به روز اضافه شد.

چه کسی می تواند بگوید 22 مارس چه روزی است؟ 22 مارس روز اعتدال بهاری است، یعنی. طول روز برابر با شب است. سپس افزایش می یابد و شب کاهش می یابد.

در طبیعت سه چشمه وجود دارد: چشمه نور - اسفند، چشمه آب - فروردین، چشمه چمن سبز - اردیبهشت.

بچه ها چه علائمی از بهار می شناسید؟

(کودکان ضرب المثل ها و نشانه ها را می خوانند).

در مورد مارس

مارس - صبح بهار

چگونه در ماه مارس زمستان عصبانی نمی شود، اما بهار تسلیم می شود.

ابرهای آبی به معنای گرما یا باران است.

شیره زیادی از درخت توس جاری می شود - نشانه ای از آب و هوای بد.

ورود زود هنگام جرثقیل ها به معنای اوایل بهار است.

یخ های بلند - برای یک بهار طولانی.

در مورد آوریل.

آوریل - آدم برفی، دلو، آبمیوه گیری.

آوریل با آب - می با علف.

اجاق ها را نشکنید، فروردین هنوز پشت سر ماست.

آوریل تنبل را دوست ندارد، اما چابک را دوست دارد.

درباره ماه می

ماه مه سرد است - یک سال غلات.

مارس خشک و ماه مه مرطوب - فرنی و نان وجود خواهد داشت.

پرندگان جنگلی در سمت جنوبی درخت لانه می سازند - تابستان سرد خواهد بود.

بلبل ها تمام شب را در انتظار هوای خشک می خوانند.

مسابقه.

بچه ها پنج پاکت سبز با وظایف دریافت کردند:

  • بگو که پرندگان چگونه بهار را استقبال می کنند.
  • چه تغییراتی در زندگی گیاهان رخ می دهد.
  • چگونه حیوانات از بهار استقبال می کنند.
  • کار در این زمینه.
  • کار بهار در باغ.

مسابقه حدس معما.

چه پرنده سیاه بهاری

تقریبا روی دماغ تراکتور نمی نشیند؟

چه کسی دنبال گاوآهن می دود؟(روک)

این پرنده هرگز

برای خودش لانه نمی سازد

برای همسایه ها تخم می گذارد

و جوجه ها را به خاطر نمی آورد.(فاخته)

او لانه اش را در مزرعه می سازد،

جایی که گیاهان رشد می کنند.

آهنگ و پرواز او

وارد شعر شد.(کوهک)

مسابقه کتابخوانی

1 دانش آموز. بهار قرمز است

تو ای بهار بهار سرخی

با خودت چی آوردی؟

برای مراتع آورده شده است

پتوی گل

برای درخت کریسمس آوردم.

سوزن های جدید

برای آسپن و توس

یک گاری کامل از برگ های تازه

2 دانش آموز. من بهار هستم - قرمز.

من زمین را از خواب بیدار می کنم،

کلیه هایم را پر از آب می کنم،

من در چمنزارها گل می رویم.

من یخ را از رودخانه ها می رانم،

طلوع خورشید را روشن می کنم.

در همه جای مزرعه و جنگل

من شادی را برای مردم به ارمغان آوردم.

3 دانش آموز. پامچال بهار

گل زرد

به خورشید رسید

گلبرگ ظریف.

پامچال بهار –

کلید بهار

خواب نمی بینی

رویاهای طلایی؟

مراقب باش

پاره اش نکن

کوچک، معطر

دوست من.

حل جدول کلمات متقاطع.

(پازل)

  1. زیر پاهایت مهلکه ای است به نام(چمن)
  2. بدون دست، بدون تبر، کلبه ای ساخته شد(لانه)
  3. یک دختر قرمز در آسمان قدم می زند(آفتاب)
  4. کت خز آبی تمام دنیا را پوشانده بود(آسمان)
  5. بوفه، غرغر می کند، شاخه ها را می شکند، گرد و خاک بلند می کند(باد)
  • چه کسی می تواند از مشاهدات خود در مورد نشانه های بهار در طبیعت بی جان?

ظهور یخ ها و قطرات اولین نشانه فرا رسیدن بهار است. برف حفاظت قابل اعتمادی را برای گیاهان فراهم می کند. بسیاری از گیاهان در پایین پوشش برف مرده (توت فرنگی، قاصدک و ...) زندگی می کنند و سبز می شوند. تمام ضخامت برف با گذرگاه‌ها و گذرگاه‌های حیوانات کوچکی که در پوشش برفی برای خود غذا می‌آورند، نفوذ کرده است. موش‌ها و موش‌ها در اینجا ریشه می‌گیرند و درنده‌های درنده، راسوها و حشرات در اینجا برای این جوندگان و پرندگان شکار می‌کنند. اما اکنون برف از یک دوست به یک دشمن فانی تبدیل شده است. شاخه های درختان و بوته ها زیر سنگینی طاقت فرسا می شکنند. با شروع یخ زدگی، برف با پوسته یخی پوشیده می شود که برای بسیاری از حیوانات و پرندگان که شب ها در آن فرو می روند بسیار خطرناک می شود و صبح اغلب نمی توانند از اسارت فرار کنند و می میرند.

برف اکنون شل و تاریک شده است. جوی های درخشان آب از زیر آن بیرون می ریزد.

آنها به جویبارهای سریع متحد می شوند و از میان جنگل ها و مزارع می گذرند و به جویبارهای طوفانی تبدیل می شوند. در کنار جاده ها بذر درختان مختلف (آسپن، بید، توس، افرا، کاج و غیره)، علف را برمی دارند و دور از خانه والدین خود می برند.

خورشید روشن‌تر و طولانی‌تر شروع به درخشیدن کرد: زودتر طلوع کرد، دیرتر تاریک شد، روز برابر با شب شد و شروع به غلبه بر آن کرد. گاهی اشعه خورشید دست و صورتت را گرم می کند. این دوره زمانی را در میان مردم نقطه عطف زمستان می نامند.

تغییرات زیر در طبیعت رخ داده است: یک پوسته برفی تشکیل شده است که می تواند یک فرد بدون اسکی را تحمل کند، برف تاریک شده است، لکه های آب شده ظاهر شده است، اولین قطرات، یخ ها، قیف ها، سیل در نزدیکی تنه درختان تنها، نهرهای رودخانه اولین آب چشمه ظاهر شد و غیره

آب در ریشه درختان شکری را که در تابستان مخصوصاً در شربت خانه آنها بود حل می کند و همراه با آن از پوست درختان تا همان جوانه ها بالا می رود تا آنها و در نتیجه پوست درختان را تغذیه کند: بید، آسپن، افرا، تمشک، درخت سیب و به خصوص درخت توس شیرین شد.

جنگل هنوز شاخ و برگ سبز پوشیده نیست، اما بید، آسپن و توس در حال آماده شدن برای شکوفه دادن هستند.

همه گیاهان از فرا رسیدن بهار خوشحال هستند، اما برای بسیاری ظاهر آن به غم تبدیل می شود. از آنجایی که در سیبری مجموعه بیش از حد جنگل و گل های وحشی، که یکی از دلایل از بین رفتن ذخایر گل درخشان و گیاهان دارویی. بنابراین 19 گونه از آنها (گل شاخدار، مخمر سنت جان، چنار، کلتفوت، لونگ ورت، علف رویایی، بلبلی، رزماری وحشی. دیدن سوسن دره به ندرت) ما را ترک می کنند.

آواز دختر بزرگ همیشه بهار را باز می کند، اولین ضرب دارکوب بزرگ. این بدان معنی است که حیوانات جنگل: سنجاب، روباه، خرس، گوزن، گوزن و سایر حیوانات شروع به پوست اندازی کرده اند، همه آنها کت خز ضخیم گرم خود را به کت سبک تر تغییر می دهند. در ماه مارس، یک خرس در لانه خود بیدار می شود. گورکن حتی زودتر از خواب بیدار می شود، در ماه فوریه. سنجاب قبلاً از خواب بیدار شده است و اغلب می دود تا اولین آب شدن را ببیند.

گوفرها شروع به بیرون آمدن از سوراخ های خود کرده اند و به زودی اولین حشرات ظاهر می شوند.

کمی در مورد گیاهان

  1. کدام درختان و درختچه ها قبل از شکوفه دادن برگ ها شکوفا می شوند؟(بید، فندق، توسکا)
  2. برداشت شیره درخت چه ضرری دارد؟(درختی بدون شیره پژمرده می شود و می میرد)
  3. چرا به مادر و نامادری گیاه دارویی می گویند؟(از برگ و گل آن تنتور برای درمان سرماخوردگی تهیه می شود)
  4. یک گیاه کوچک بسیار زیبا با بوی مطبوع، گلهای کوچک و سفید معطر. نام گیاه با نام ماهی که در آن ظاهر شده است مرتبط است. (مال خودم)
  5. گیاهی با گلهای براق زرد روشن. گل ها در شب و در هوای نامساعد بسته می شوند. که در طب سنتیبرای از بین بردن زگیل استفاده می شود.(تمیز)
  6. مایل به سبز - گل های زردآنها شبیه گل های کوچک کوچک هستند که در بالای ساقه به شکل گل آذین چتری جمع شده اند؛ غازها عاشق این هستند که با این گیاه میهمان شوند.(پیاز غاز)
  7. این درخت یک تیره خاص از بید است. او گوشواره های کرکی مانند خز دارد. مردم شاخه های یک درخت گلدار را به خانه های خود می آورند.(بید)
  8. فرهایم را در رودخانه انداختم

و من از چیزی ناراحت شدم.

و او از چه غمگین است؟

به کسی نمیگه(بید)

خط پایین.

امروز در مورد چه فصلی صحبت می کردیم؟

نشانه های بهار چیست؟

چه چیز جدیدی یاد گرفتی؟

چند ضرب المثل یا نشانه مربوط به بهار را نام ببرید؟


مسلمات بایسووا
"رنگ بهار" یادداشت های درس هنرهای زیبا در گروه ارشد

یادداشت های درسیتوسط هنرهای تجسمیبا استفاده از تکنیک های طراحی غیر سنتی در موضوع: “رنگ بهار"

هدف کلاس ها:

درک هنری از نقاشی های بهاری، ترکیبی را توسعه دهید گل های طبیعت بهاریکه خلق و خوی را برای آنها برمی انگیزد، به آنها یاد می دهد که درختان مختلف را به تصویر بکشند، قوانین پرسپکتیو و مکان تصویر را روی یک صفحه کاغذ رعایت کنند.

وظایف:

آموزشی:

1. به کودکان آموزش دهید تا نقاشی های منظره را به تصویر بکشند، کودکان را با قوانین چشم انداز آشنا کنید. یاد بگیرید که یک تصویر را در کل یک صفحه کاغذ قرار دهید (نزدیکتر - بزرگتر، بیشتر - کوچکتر);

2. رنگ های آبرنگ و خواص آنها را معرفی کنید، نحوه استفاده از پالت را آموزش دهید.

3. به کودکان بیاموزید که تغییرات را در طبیعت بیابند و آنها را در نقاشی منتقل کنند.

رشدی:

1. درک عاطفی از آثار شعر را توسعه دهید.

2. خلاقیت را در فرآیند خلق تصاویر، با استفاده از مواد و تکنیک های بصری مختلف در کار خود توسعه دهید.

3. سیستماتیک کردن و تثبیت دانش کودکان در مورد بهار.

آموزشی:

1. پرورش ذوق هنری در کودکان.

2. پرورش حساس و نگرش دقیقبه طبیعت، برای برانگیختن یک واکنش عاطفی.

تجهیزات:

برس جادویی، برگه آلبوم، رنگ های آبرنگ و گواش، اسفنج های کوچک، سواب های فوم، دو ظرف آب برای هر میز، برس های گرد و صاف در اندازه های مختلف، پالت، فنجان های سیپی برای آب.

ارائه « بهار» با بازتولید نقاشی های مناظر بهاری.

ضبط های صوتی "طبیعت، پرندگان و حیوانات"، "صدای حیوانات و پرندگان"، آثار "قطره برفی"پی چایکوفسکی، "خش خش بهار» K. Sinding، « بهار» – 1 قسمت از چرخه "فصول" اثر A. Vivaldi.

پیشرفت درس:

مربی: بچه ها صداهای مختلفی می شنوید. و یکی از صداها بلندتر و بلندتر می شود. به نظر شما این صدای کیست؟ درست است، این وتروک است که در جهان زندگی می کند، همه جا پرواز می کند و همه چیز را می داند.

نسیم: سلام بچه ها! من نسیمی هستم شاد، سبک، بازیگوش، شیطون.

فرزندان: سلام وتروک!

نسیم: بچه ها، می دانید، من دوست دارم همه جا پرواز کنم، سوت بزنم و همه چیز را پشت سرم برگردانم. من یک پاکت جادویی دارم، به نظر شما در آن چیست؟

مربی: پاکت را باز کنیم ببینیم داخل آن چیست. بچه ها، ببینید، اینجا 3 ورق هست و همه آنها کاملا تمیز هستند.

به نظر شما متنی که روی برگه ها نوشته شده بود چه شد؟ بچه ها فرض می کنند نسخه های مختلف، پس از فکر کردن، و تصمیم گرفت که همه چیز یک جادوگر شیطانی است، او نمی خواست بهار برای بچه ها آمده است. ما باید نامه را افسون کنیم. به نظر شما برای کمک به چه کسی مراجعه کنیم؟ البته، جادوگر خوب، قلم مو، می تواند به من و شما کمک کند. از او بپرسیم؟

همه بچه ها شروع به گرفتن برس می کنند، بچه ها خودشان انتخاب می کنند رنگآبرنگ کنید و شروع به رنگ آمیزی ورق کنید. کلماتی روی آن ظاهر می شود که با یک شمع نوشته شده است "چه رنگ های بهاری? نگاه کن پنجره: برف می بارد، باد شاخه های برهنه درختان را می لرزاند. همه چیز شبیه زمستان است و من نمی توانم باور کنم که زمستان از قبل پشت سرم است. آ بهارهنوز نزدیک تر می شود آیا می دانید اسفند اولین ماه بهار است.

به اشعار در مورد گوش کنید بهار:

بهار, بهار! چقدر هوا تمیز است

چقدر آسمان صاف است!

آزوریا آن زنده است

چشمانم را کور می کند.

بهار, بهار! چه ارتفاعی

بر بال های نسیم،

نوازش پرتوهای خورشید،

ابرها در حال پرواز هستند!

جریان ها پر سر و صدا هستند! نهرها می درخشند!

خروشان، رودخانه حمل می کند

روی خط الراس پیروز

یخی که او بلند کرد!

درختان هنوز برهنه هستند،

اما در بیشه یک برگ در حال پوسیدگی وجود دارد،

مثل قبل زیر پایم

و پر سر و صدا و خوشبو.

زیر آفتاب اوج گرفت

و در ارتفاعات روشن

کوچولوی نامرئی آواز می خواند

سرود سالم بهار.

مشکل اون خانم چیه؟ چه بلایی سر روحم اومده؟

با یک جریان او یک جریان است

و با یک پرنده، یک پرنده!

با او زمزمه می کند،

با او در آسمان پرواز کرد!

از بچه ها دعوت می شود تا به این اثر گوش دهند "قطره برفی"پی چایکوفسکی

نسیم: بچه ها متوجه شدید ما چه جور آهنگی زدیم؟ (پاسخ بچه ها).

صدای پای چه کسی در موسیقی شنیده شد؟ (مراحل بهار)

آهنگساز چه حسی را به شما منتقل کرد؟ (شاد، شاد، باشکوه). وقتی هنرمند این موسیقی را می شنود، فکر می کنید چه نقاشی خواهد کشید؟ (قطره های بهار، ورود پرندگان، آب شدن برف، تکه های آب شده، آسمان آفتابی)

امروز با آثار نویسندگان مختلف در مورد آشنا می شویم بهار. این زمان فوق العاده ای از سال است که طبیعت از خواب بیدار می شود، خود را می شوید، خود را آماده می کند و به عنوان یک زیبایی در برابر ما ظاهر می شود.

از بچه ها دعوت می شود که این ارائه را تماشا کنند « بهار»

نگاه کردن به تصویر "روک ها رسیدند"

مربی: بچه ها، ببینید او چگونه به تصویر کشیده شده است هنرمند بهار A. ساوراسوف

شما چی فکر میکنید؟ بهاراین نقاشی زود است یا دیر؟

فرزندان: زود.

مربی: چطور حدس زدی زود بود؟ بهار?

فرزندان: چون روک ها از قبل آمده اند و برف هنوز آب نشده است اما دیگر سفید نیست و خاکستری است.

مربی: به نظر می رسد کل تصویر با نفس تازه پر شده است بهار. اسم این عکس را چه می توان گذاشت؟

فرزندان: زود بهار

مربی: هنرمند A. Savrasov نقاشی خود را نامگذاری کرد "روک ها رسیدند".

و حالا بچه ها، من به شما پیشنهاد می کنم فکر کنید که چه نوع نقاشی می کشید و آن را چه می نامید؟ کدام رنگ هاشما برای اوایل بهار? گوش کنید که موسیقی چگونه حال و هوای بهاری را منتقل می کند و سعی کنید آن ها را انتخاب کنید رنگ ها، که حال و هوای بهاری، بیداری طبیعت را می رسانند. به کارت های انتخاب شده نگاه کنید و به ما بگویید "چی رنگ های بهار تو

و اکنون از شما دعوت می کنم که برای چند دقیقه خودتان هنرمند شوید و منظره ای از اوایل ترسیم کنید بهار. و Landscape به معنای تصویری از طبیعت است.

به نظر شما نقاشی منظره را از کجا شروع کنیم؟ (خط افق)

اصلی ترین ها کدامند؟ رنگ هاآیا آن را در بالای صفحه اعمال می کنیم - جایی که ما آسمان را خواهیم داشت؟ (آبی، آبی)

و کدام یک در پایین ورق هستند - کجا زمین است؟ (مشکی، قهوه ای، سفید).

بچه ها کار را کامل می کنند.

آرامش. روش "زمین، هوا، آتش و آب".

بزرگسال از دانش آموزان می خواهد که به دستور او یکی از حالات را به تصویر بکشند - هوا، خاک، آتش و آب.

هوا. کودکان شروع به نفس کشیدن عمیق تر از حد معمول می کنند. بلند می شوند و انجام می دهند

نفس عمیق بکشید و سپس بازدم کنید. همه تصور می کنند که بدن او مانند یک اسفنج بزرگ با حرص اکسیژن هوا را جذب می کند. همه تلاش برای شنیدنهمانطور که هوا وارد بینی می شود، احساس کنید که چگونه سینه و شانه ها، بازوها تا نوک انگشتان را پر می کند. چگونه هوا در ناحیه سر، در صورت جریان دارد. هوا معده، ناحیه لگن، باسن، زانوها را پر می کند و بیشتر به سمت مچ پا، پاها و نوک انگشتان جریان می یابد.

زمین. حالا بچه ها باید با زمین تماس بگیرند، "خودت رو زمین کن"و احساس اطمینان کنید معلم، همراه با دانش آموزان، شروع به فشار دادن شدید روی زمین می کند، در یک مکان ایستاده، می توانید پاهای خود را کوبیده و حتی چند بار به بالا بپرید. می توانید پاهای خود را روی زمین بمالید، در جای خود بچرخید. هدف این است که آگاهی جدیدی از پاهای خود به دست آورید که در دورترین فاصله از مرکز هوشیاری قرار دارند و به لطف این احساس بدنی، ثبات و اعتماد به نفس بیشتری را احساس کنید.

آتش. کودکان به طور فعال دست ها، پاها و بدن خود را حرکت می دهند و شعله های آتش را به تصویر می کشند. معلم از همه دعوت می کند که وقتی به این طریق حرکت می کنند انرژی و گرما را در بدن خود احساس کنند.

اب. این قسمت از تمرین با قسمت قبلی در تضاد است. بچه ها به سادگی تصور می کنند که اتاق در حال تبدیل شدن به یک استخر شنا است و حرکات نرم و آزادانه در آن انجام می دهند. "اب"، مطمئن شوید که مفاصل حرکت می کنند - دست ها، آرنج ها، شانه ها، باسن، زانو.

پس از استراحت، معلم به همراه بچه ها یک نمایشگاه کوچک از آثار را اجرا می کنند، در مورد هر یک از آنها بحث می کنند و موفق ترین کارها و نقاشی های غیر معمول را برجسته می کنند. کودکان از میان 3 شکلک یکی را انتخاب می کنند که با دقت بیشتری رضایت کودک را از نتیجه کارشان منعکس می کند.

بزرگ و خندان - من درس را خیلی دوست داشتم، من از نتیجه راضی هستم، خوشحالم که بیشتر ترسیم کردم:

متوسط ​​و جدی - من از درس خوشم آمد، من کاملا از نتیجه راضی نیستم، قرعه کشی می کنم، اما نه اکنون

کوچک و غمگین - از درس خوشم نیومد، من از نتیجه راضی نیستم، دیگر نمی خواهم قرعه کشی کنم.

ما هم مثل هنرمندان واقعی به نمایشگاهی رسیدیم. می‌دانی، تو این کار را خیلی زیبا انجام دادی، زیرا با دقت به توضیحات من گوش دادی، کار کرد با پشتکار، منظم و دوستانه

بچه ها امروز خیلی در موردش صحبت کردیم بهار، به موسیقی گوش داد، به نقاشی های هنرمندان مشهور نگاه کرد. به من بگویید چگونه هنرمندان و شاعران زیبایی را منتقل می کنند طبیعت بهاری?

درست است، هنرمند نقاشی دارد، شاعر کلام دارد و آهنگساز صداها

این ماست درس به پایان رسیده استو شما جادوگران کوچک می توانید استراحت کنید. با تشکر از همه برای کار شما!

پیش نمایش:

خلاصه درس هنرهای زیبا کلاس سوم با موضوع: بهار آمد حال و هوای بهاری

نوع درس: درس کنترل و تصحیح دانش، مهارت ها و توانایی ها (به گفته کوزین).

نوع درس: طراحی بر روی یک موضوع (از ایده، از خاطره، از زندگی (منظره از پنجره)).

ادغام موضوعات علوم انسانی (ارتباطات بین رشته ای): هنر، ادبیات، MHC.

هدف: یک ترکیب کامل شده در مورد موضوع پیشنهادی را تکمیل کنید، مهارت های کودکان در به تصویر کشیدن یک ترکیب فنری و کار در تکنیک های مختلف را بررسی و تصحیح کنید.

اهداف درس (آموزشی، رشدی، آموزشی):

آموزشی:

  • علاقه شناختی به هنر و طبیعت را فعال کنید
  • یاد بگیرید که با استفاده از خط افق و قوانین شناخته شده پرسپکتیو، یک نقاشی خطی بسازید
  • توانایی یافتن مستقل راه حل هایی برای مشکلات هنری که با تکنیک انتخاب شده مطابقت دارد را توسعه دهید

آموزشی:

  • توسعه حافظه، توجه و افق دانش آموزان؛
  • تفکر خلاق و هنری، تخیل و فانتزی را توسعه دهید
  • توسعه مهارت های مربوط به انتقال چشم انداز، اندازه و نسبت ها، ادراک بصری و تفکر فضاییبه عنوان پایه ای برای تسلط بر طراحی.
  • غنی سازی واژگان کودکان
  • توسعه مهارت های آموزشی و مدیریتی: فعالیت های خود و کار یک دوست را با توجه به مدل (معیارهای) پیشنهادی معلم ارزیابی کنید..

آموزشی:

  • ترویج درک زیبایی شناختی از مواد آموزشی
  • برای ایجاد واکنش عاطفی به زیبایی طبیعت، توانایی توجه به ویژگی های شگفت انگیز آن
  • احترام به طبیعت را تقویت کنید

اشکال کار: جلویی، فردی.

روش ها: تولید مثل، دریافت اطلاعات (تبیینی-تصویری)، جستجوی جزئی.

در پایان درس، کودکان باید بدانند:

ویژگی های تصویر یک ترکیب فنری، تکنیک های مختلف، روش ها و توالی کار بر روی ترکیب در تکنیک انتخاب شده.

قادر بودن به:

یک ترکیب کامل را با استفاده از دانش قبلی انجام دهید. در صورت لزوم با استفاده از دستورات معلم (شفاهی یا کتبی) دنباله کار را دنبال کنید.

وسایل مورد نیاز برای درس:

برای معلم:

  • ضبط صوت، ضبط (در صورت امکان)
  • طراحی تابلو
  • پوستر، تصویرسازی، تولید مثل با موضوع بهار
  • سه پایه برای نمایش جلویی به دانش آموزان

برای دانش آموزان:

  • برگه های آلبوم یا A4
  • یادداشت های مربوط به ترتیب کار (یا کارت های دستورالعمل و کارت های ایمنی)
  • مداد ساده و مومی
  • پاک کن
  • گواش، آبرنگ
  • برس، لاستیک فوم
  • سطل آب
  • جعبه رنگ نقاشی
  • کاغذ با پایه مومی برای کار در تکنیک گراتاژ
  • قیچی، کاغذ رنگی و مخملی، مواد طبیعی
  • شابلون های حیوانات.

در طول کلاس ها

I. لحظه سازمانی. 2 دقیقه.

II. بخش اصلی:

مقدمه (هدف).3 دقیقه.

گفتگوی مقدماتی با توضیح موضوع و تایید مشق شب. 5-6 دقیقه

مکالمه در مورد طرح در یک موضوع معین، در مورد قوانین ساخت یک تصویر 4-5 دقیقه

کار مستقل کودکان با موضوع و ترکیب طرح بهار (طراحی طرح و جزئیات ترسیم) 20-25 دقیقه

طراحی کار به صورت رنگی، گرافیکی، کاربردی، چیدمان

دقیقه فیزیکی (1-2 دقیقه در حین کار).

تعمیم. مشق شب

III. نتیجه.

جمع بندی درس، تجزیه و تحلیل کارهای موفق. 5-6 دقیقه

معرفی.

- بچه ها امروز یک درس خلاقیت داریم. و خلاقیت منبع مهربانی، حقیقت و زیبایی است.

بیا بنشینیم و به هم لبخند بزنیم. ما آرام و مهربان، صمیمی و مهربان هستیم.

نفس عمیق بکش و بازدم…. نارضایتی ها، نگرانی ها، ناراحتی های خود را بیرون بیاورید. آنها را فراموش کنید.

زیبایی صبح بهاری، گرمای پرتوهای خورشید، آبی آسمان صبح و طراوت هوای بهاری را در خود نفس بکش... و بگذار تمام چیزهای زیبایی که شنیدی و نفس کشیدی قلبت را گرم کند.

و شادی که در قلب گرم شما طنین انداز می شود توسط مردم شنیده می شود. و من و شما چشمانمان را می بندیم، به صدای آن گوش می دهیم و سعی می کنیم معنای آنچه را که اکنون برای شما می خوانم - تمثیل "BEAUTY" اثر V.A. سوخوملینسکیبه پیوست 1. بند 1 مراجعه کنید

خواندن توسط معلم (در مقابل پس زمینه موسیقی P.I. چایکوفسکی "فصول").

حالا فهمیدی چرا به حرف دل گرمت گوش دادیم؟

چی شنیدی؟ (پاسخ های کودکان)

فقط یک انسان با قلب گرم می تواند چیزهای زیبا خلق کند و به مردم شادی و زیبایی ببخشد.

- آیا تا به حال زیبایی را در مسیر خود دیده اید؟ (پاسخ های کودکان)

- بچه ها چه فکر می کنید، چه چیزی به انسان کمک می کند زیبایی را ببیند و چه چیزی مانع می شود؟ (پاسخ های کودکان)

- آیا رسیدن به گل سنگ خاکستری برای آدمی با دل گرم آسان بود؟ (پاسخ های کودکان)

- چه کمکی به او کرد؟

- ما در درس خود به پشتکار، پشتکار و قلبی مهربان نیاز خواهیم داشت. امروز سعی خواهیم کرد زیبایی را ببینیم روز بهارییا شب ها، زیبایی طبیعت زنده و بی جان در بهار. و اگر روح و قلب خود را در کار خود بگذارید، زیبا می شود!

II. بخش اصلی کار گروهی کودکان است.

(در هنگام تقسیم بندی به گروه ها، توانایی های دانش آموزان و علایق آنها در نظر گرفته می شود)

- زیبایی طبیعت توسط هنرمندان، شاعران و آهنگسازان تجلیل می شود. من و شما در ایام مختلف سال شعرهایی از شاعران کلاسیک فوق العاده درباره طبیعت می خوانیم. نویسندگان و آثارشان را در مورد بهار که در درس خواندن مطالعه کردید به خاطر بسپارید

(باید روحیه ایجاد کرد، موسیقی در مورد بهار را روشن کرد، شعر خواند، از شادی هایی که طبیعت بهاری برای کودکان به ارمغان می آورد صحبت کرد. از ویژگی های بهار صحبت کنید: تفاوت آن با فصل های دیگر.)

آیا دوست دارید معماها را حل کنید؟ حدس بزن:

از بهار چه می دانید؟ - شعر

– زیبایی طبیعت بهاری هنرمندان را بی تفاوت نگذاشت. چقدر نقاشی های زیبایی خلق کردند! شما قبلاً نقاشی ها و نقاشی های زیادی را دیده اید، یاد گرفته اید که آنها را توصیف کنید، حالات و شخصیت را تعیین کنید. (بیاد بیاوریم که اینها چه نوع عکسهایی هستند - حداقل آنهایی که روی تابلو هستند)

توجه به ردیف پشتیبان روی تخته: به انتخاب معلم، بازتولید نقاشی های K.F. یوونا "پایان زمستان. ظهر»، «خورشید مارس»، آی. لویتان «مارس»، «سیل»، «بهار. بیگ آب»، آ. ساوراسوف «روک ها رسیده اند»، آی. گرابار «برف مارس»، ن. رومادینا «روز بهار»، «تپه گلدار»، آ. کوکورینا «تاروسی. مارس، S. Gerasimova "یخ گذشت"، F. Vasilyeva "ذوب شدن"، و غیره. برای نمایش کاملتر و واضح تر از طبیعت، ویژگی های جنگل بهار و چمنزار، لازم است چندین بازتولید نقاشی در نظر گرفته شود. .

اگر اکثریت بچه‌های کلاس از رشد ذهنی بالایی برخوردارند، می‌توانند در حین تماشای خود، بر اساس نقاشی‌ها داستان‌های توصیفی بسازند و اگر سطح رشد ذهنی متوسط ​​یا پایین‌تر باشد، بهتر است که شرح داده شود. از نقاشی توسط خود معلم تکمیل یا خوانده می شود و بچه ها تعیین می کنند که کدام یک. در صورت نیاز به صرفه جویی در زمان در کلاس می توان از همین تکنیک استفاده کرد.

بیایید با هم سعی کنیم جملاتی را انتخاب کنیم که متناسب با هر یک از تصاویر روی تخته باشد و به طور دقیق و شاعرانه وضعیت طبیعت را بر روی آنها توصیف کند.

همه این مناظر چه چیزی مشترک دارند؟ (یک خط افق ترسیم می شود، پیش زمینه و پس زمینه پر می شود، و روی زمین پر از آب است: درختان، برهنه، مانند ماه مارس، یا پوشیده از شاخ و برگ، مانند ماه مه، رودخانه پرآب، برف در حال ذوب شدن، و در آسمان : ابرها، خورشید، پرندگان در حال پرواز، ... چکیدن یخ از پشت بام و غیره)

به سوالات پاسخ دهید: (اختیاری - اگر وقت دارید)به پیوست 1. بند 4 مراجعه کنید

ما قبلاً نقاشی های طرح داستانی را با مضامین زمان ترسیم کرده ایم

از سال. و امروز با دستان خود زیبایی طبیعت بهاری را خلق خواهیم کرد.

در خانه باید هر آنچه را که برای این درس خلاقیت لازم است مطابق میل خود آماده کرده باشید.

بنابراین، ما به چندین گروه (4) رسیدیم:

گروه 1: در این گروه بچه ها تکنیک گراتاژ را انتخاب کردند. آنها بهار را روی یک صفحه مخصوص ترسیم می کنند. چه نوع کارهای مقدماتی در خانه انجام شد؟

Gratazh یک کار مبتنی بر موم است: کاغذ برای کار از قبل آماده شده است: یک ورق منظره یا بهتر است برای نقاشی، کاملاً با یک شمع (یک معمولی خانگی) مالیده شود، سپس با گواش (چه رنگی) رنگ می شود. بهتر است برای نقاشی بهاره استفاده شود؟)، و خشک شود. یک نقاشی روی چنین صفحه ای "خراشیده می شود".
- پس زمینه اعمال شده: آسمان، هوا. سپس آن را خشک کردند تا بتوانند کار اصلی را انجام دهند - خورشید، درختان، خانه، آدم برفی ذوب شده و غیره را "خراش" بکشند.

گروه 2: گروه دوم با استفاده از تکنیک "خام" روی یک صفحه منظره کار خواهند کرد.

- چه چیزی برای این مورد نیاز است؟

– برگه آلبوم با آب (با برس) مرطوب می شود. پس زمینه اعمال می شود - آسمان، ابرها، برف، زمین. وقتی خشک شد، جزئیات اصلی نقاشی. کار با کشیدن جزئیات با انتهای قلم مو به پایان می رسد، خطوط اجسام اصلاح می شوند، هایلایت ها و سایه ها اعمال می شود، آنها سعی می کنند رنگ را همانطور که در زندگی می بینیم منتقل کنند.

گروه 3 بچه های گروه سوم با پاک کن قرعه کشی می کنند. - توضیح دهید که چگونه این کار را انجام خواهید داد؟ – ورق منظره رنگ شده است با یک مداد ساده، سایه دار (مالیده شده)، تصویر گرافیکی با کاغذ و پاک کن کشیده شده است.

گروه 4 در گروه چهارم انواع مختلفی از کار وجود دارد. (معلم می تواند فقط یک نوع را انتخاب کند - به عنوان مثال، فقط پشم پنبه روی کاغذ مخملی).

Applique با پشم پنبه بر روی کاغذ مخملی، applique از کاغذ رنگی، از مواد طبیعی(اختیاری و مشروط به در دسترس بودن).

قوانین اساسی برای اپلیکوی پنبه ای روی کاغذ مخمل چیست؟ – تاژک‌های نازک را از پشم پنبه بیرون می‌کشند و با آن‌ها دور خطوط طرح را که قبلاً روی کاغذ کشیده شده‌اند، ترسیم می‌کنند و در جایی که برف هنوز آب نشده است، یک لایه نازک از پشم پنبه (بدون چسب) گذاشته می‌شود.

هنگام ساخت لوازم جانبی، قوانین ایمنی هنگام کار با قیچی و غیره می توانید قوانین کار را به یاد بیاورید. (شما می توانید به سادگی کارت های آموزشی را تحویل دهید و پیشنهاد دهید آنها را به صورت انتخابی بخوانید)به پیوست 1. بند 5 مراجعه کنید

بچه ها شروع می کنند کار مستقل، با حل مشکل طرح.

(معلم به آرامی از میان ردیف ها عبور می کند و توجه بچه ها را به وسایلی که می توان با آن فضا در نقاشی ایجاد کرد جلب می کند: مکان پایه درختان دور و نزدیک؛ تغییر اندازه درختان بسته به نزدیک بودن یا نزدیک بودن آنها. با در نظر گرفتن این که خود درختان دارای ضخامت های متفاوتی هستند، معلم باید به صورت فردی کار کند و به دانش آموزان کمک کند تا طرح را در نقاشی توسعه دهند، به طرح انتخاب شده توسط بچه ها پیشنهاد یا پیشنهاد دهند.

دقایق فیزیکی در حین کار در صورت نیاز. (می توانید از آوازها و ضرب المثل های عامیانه استفاده کنید، می توانید آهنگ ها و بازی های عامیانه در مورد بهار را اجرا کنید. به عنوان مثال، "آه، آب مانند نهر جاری است")

شایان ذکر است که یک بار دیگر ویژگی های کار با رنگ ها را یادآوری کنیم: فضاهای بزرگ، مانند پس زمینه آسمان و زمین، نیاز به اعمال رنگ بر روی پالت دارند. هنگام کشیدن جزئیات با رنگ های ضخیم تر، باید رنگ را مستقیماً روی رنگ بکشید، دوباره در مورد رنگ ها و بوی بهار صحبت کنید، تکرار کنید که رنگ ها باید روشن، غنی باشند، باید شادی، گرمای یک روز آفتابی بهاری را منتقل کنند. ، وقتی همه طبیعت از خواب طولانی زمستانی بیدار می شوند و همه چیز از زندگی شاد می شود ، همه چیز شکوفا می شود ، بوی معطر می دهد ، زندگی می کند ، بال می زند و پرواز می کند.)

کار انجام شده است.

III. نتیجه. نمایشگاه آثار، نمایش و توضیحات مختصر.

توصیه می شود ورق ها را پشت سر هم بچینید (یا روی تخته بگذارید) و با هم به آنها نگاه کنید و خوشحال شوید. در کارت موفق باشی، نظرات خود را در مورد اشتباهات در قالب مشاوره ارائه دهید. (بیایید ببینیم چه چیزی به دست آوردیم، چه کسی با این تکنیک کنار آمد و چه کسی ممکن است اشتباهاتی انجام داده باشد)

D/وظیفه:

انیمیشن "Dunno on the Moon" را تماشا کنید.

برگه های سایه دار را برای کار در درس بعدی «فضا» آماده کنید. پرواز به سیارات دیگر

(این وظیفه به صلاحدید معلم داده می شود، زیرا می توان آن را با بچه ها خارج از زمان کلاس، به عنوان مثال، در یک دایره تکمیل کرد)

خلاصه درس، ارزشیابی

بیایید با هم کارهای بهاری خود را تحسین کنیم. از مهمانان خود نیز دعوت می کنیم تا آن را تحسین کنند. و، من فکر می کنم، برای چنین کار دوستانه و پربار در درس، همه ما می توانیم "5" بدهیم. پاکسازی بعد از خودمان محل کار. درس تمام شد. با تشکر از همه!


ویکتوریا ایلینا

وظایف: برانگیختن علاقه به یک تکنیک جدید طراحی - یکنواختی منظره. آموزش کشیدن رنگ سبز بهار، با استفاده از ترکیب رنگ های مناسب. توانایی ایجاد یک تصویر آینه ای را با استفاده از تکنیک monotopy تمرین کنید.

جزوه: ورق های کاغذ منظره، رنگ های گواش، برس های نازک و ضخیم، شیشه های آب، پالت ها، پارچه های پارچه ای.

مربی: بچه ها من اینجام بهار، بیایید در مورد علائم رنگ سبز صحبت کنیم بهار. پرندگان از آب و هوای گرمتر برمی گردند، برف کاملاً آب می شود، یخبندان شب متوقف می شود، گیاهان شکوفا می شوند، حشرات ظاهر می شوند - چه؟ (پاسخ های کودکان).

شعر م را یاد بگیریم. پلیاتسکوفسکی:

روزها خوب است

شبیه به تعطیلات

و در آسمان خورشیدی گرم است،

شاد و مهربان.

همه رودخانه ها طغیان می کنند

همه جوانه ها باز می شوند

زمستان با سرما گذشت

برف ها به گودال تبدیل شدند.

پس از ترک کشورهای جنوبی،

پرنده های دوست برگشته اند.

روی هر شاخه سنجاب هایی وجود دارد

می نشینند و پرهایشان را تمیز می کنند.

زمان بهار فرا رسیده است،

زمان شکوفه دادن است.

و این یعنی حال و هوا

برای همه بهار است!

مربی: بچه ها هنگام گوش دادن به شعر چه تصوری داشتید؟ چه نشانه هایی دارد چشمه های فهرست شده توسط نویسنده?

پیشنهاد می کنم در ساحل دریاچه درختان سبز بکشید. برای انجام این کار، ورق چشم انداز باید به صورت عمودی قرار داده شود و به نصف تا شود، سپس باز شود. ترتیب طراحی با استفاده از تکنیک یکنواختی چنین: ته ورق را با برس پهن خیس کنید و رنگ آبی را سایه بزنید. این آب دریاچه ماست. منظره را منعکس خواهد کرد. در بالا ما درختان سبزی را می کشیم که از آنجا پرواز کرده اند کشورهای گرمپرنده ها. با یک برس نازک رنگ کنید، از رنگ های روشن استفاده کنید. ما نیمه ها را در امتداد خط مشخص شده تا می کنیم، آنها را فشار می دهیم - و به انعکاس در آب دریاچه نگاه می کنیم. منظره اصلی را می توان دوباره لمس کرد رنگ های گواش.

ممنون، آفرین، حالا کارمان را خشک می کنیم و خودمان محل کار را تمیز می کنیم و دست هایمان را می شوییم.

انتشارات با موضوع:

خلاصه درس موضوع: "بهار" هدف: گسترش درک کودکان از ویژگی های مشخصهبهار. یاد بگیرید که علائم را خودتان پیدا کنید.

تداوم اجرای فناوری برای اجتماعی شدن مؤثر کودکان سن پیش دبستانی N.P. Grishaeva با استفاده از وضعیت ماه "من بخشی هستم.

خلاصه یک GCD جامع برای کودکان گروه میانی "بهار، بهار سرخ"خلاصه ای از GCD جامع برای کودکان گروه میانی"بهار، بهار سرخ" اهداف: - شفاف سازی و تعمیم ایده های کودکان در مورد ویژگی ها.

خلاصه درس "بهار"همه بچه‌ها دور هم جمع شده‌اند، من دوست تو هستم و تو دوست من، بیایید دست‌ها را محکم بگیریم و به هم لبخند بزنیم. مربی: می خواهم یک معما به شما بگویم.

محتوای برنامه: دانش کودکان را در مورد روز بزرگ غنی کنید؛ سعی کنید درک اهمیت این تعطیلات را به کودکان منتقل کنید. تربیت

خلاصه درس "بهار"محتوای برنامه: به شکل گیری ایده های عمومی در مورد بهار، در مورد تغییرات در طبیعت زنده و بی جان در کودکان ادامه دهید. بسط دادن.

آیا مقاله را دوست داشتید؟ با دوستان به اشتراک گذاشتن: