Виховна година на працю і хліб. Класна година "хліб усьому голова". Класна година «Хліб – усьому голова»

та розміщення банера -ОБОВ'ЯЗКОВО!

Конспект відкритого заняття із 7 класом.

Мета уроку:показати дітям, що за всіх часів, у всіх народів, у всіх країнах - хліб основа життя людини, що процес вирощування хліба дуже складний і важкий, тому всі повинні дбайливо ставитися до хліба, поважати працю людей, які його вирощують.

Наочні посібники:

Платівка Я.Френкеля "Російське поле" картина І.І.Шишкіна "Жито". - плакати, прислів'я про хліб, вироби із борошна.

Хід заняття

I.Сьогодні ми проводимо черговий урок культури поведінки. Але перш ніж говорити про новий матеріал, давайте згадаємо, про що ми говорили на минулому уроці.

1. Кого ми називаємо культурною людиною? 2. Що таке культура зовнішня та внутрішня? 3. Назвіть, будь ласка, гарні манери.

В наш час ми приділяємо велику увагу розвитку духовної культури, тому що людина нашого суспільства – це насамперед людина всебічно розвинена, всебічно освічена. Сьогодні ми порушимо низку питань, що визначають культуру людини. Я не називатиму тему уроку, ви самі сформулюєте її і зробите це наприкінці уроку.

А зараз послухаємо пісню "Русское поле" Френкеля. Яку картину ви уявили собі?

Велике жовте поле, величезне, як море. Цю картину написав давним-давно чудовий російський художник

Жито, жито, дорога польова Веде невідомо куди. Жито, жито до склепіння блакитного Поля без краю та кінця.

Ці безкраї золоті поля - наше багатство, наш хліб. Здавна існує на Русі звичай зустрічати своїх гостей хлібом-сіллю.

На наш урок прийшли гості і ми зустріли їх хлібом-сіллю, як робили це задовго до нас,

Слава миру на землі! Слава хлібу на столі!

Якщо ми хочемо когось зустріти з честю та з шаною.

Зустріти щедро від душі, з великою повагою. Він на блюді розписному З білим рушником. Дорогий наш гість та друг Приймай хліб-сіль із рук. П. Пишний, м'який, пропечений Підрум'янений злегка Хліб з позолоченим окрайцем До нас прийшов здалеку. ІІІ. Дорожче золота і соболя Він усім і всьому голова У хліба особливе значення І так повелося це здавна - Хата пирогами червона Хліб - найголовніша сповідь Перед життям у всі часи.

Царська РосіяЗдавна була головним постачальником хліба за кордон. Але селяни, які вирощували цей хліб, які від зорі до зорі, не розгинаючи спини, працювали на полях поміщиків і куркулів, цей хліб, политий потом і кров'ю, їли його не вдосталь.

Дорогим гостинцем був шматок хліба, відрізаний від теплого короваю. Але був і інший

З м'якою, з трухою, з макухою Він все ж здавався найбажанішим І матері важко і таємно зітхали, Коли на частинки ділили його.

Великий російський поет Некрасов так писав про тяжку працю землероба:

Руки, що вивели борозни ці висохли в тріски, повисли, як батоги. Очі згасли, і голос зник, Що тужливу пісню співав. Як на соху налягаючи рукою Орач задумливо йшов смугою.

Бачите, хлопці, як важка, безрадісна була праця селянина, як дорого діставався хліб. Не випадково тому в ошатних казках завжди присутні або скатертина-самобранка, або молочні річки з кисельними берегами. Народ мріяв про достаток, про те, що праця на полях має приносити радість.

Письменник Н. Чернишевський у своєму романі "Що робити" намалював картину вільної праці.

Читання фрагмента (4-ий сон В.П.). Ви розумієте, хлопці, що то була мрія. Нелегка праця землероба. Не в затишному приміщенні під теплим дахом росте хліб. Всім вітрам та зливам, усім капризам природи відкрито зелене поле. Той, хто вирощує хліб, ніколи не залишить недоїдений шматок хліба. Роби й ти так. Навчися з дитинства цінувати працю хлібороба.

Послухайте що написав про хліб чудовий педагог Сухомлинський: "Ніколи не забуду того дня, коли мати передала мені коровай хліба, випечений з нового жита. І поряд із хлібом - батькове лист. про хліб насущний. Я не вірю в бога, але хліб називаю святим. Нехай і для тебе він залишиться на все життя святим". Нехай же для нас з вами хліб буде святим. У 1917 р. відбулася Жовтнева революція. У країні почалася розруха, голод, дуже тяжко доводилося народу. Московським робітникам по осьмушці хліба видавали на день. Показати шматок в 125 р. І все-таки вони ділилися цими малюками з голодуючими робітниками Німеччини. У Москві в музеї Революції зберігаються ці маленькі чорні сухарі. У цьому вчинку – велич справжньої людини. Саме хлібом, ставленням до хліба, умінням дорожити ним вивіряється душевна щедрість людини. Хліб, яким діляться з тобою у скрутну хвилину – не має рівного до смаку.

Кріпала наша країна, налагоджувалося життя, на допомогу людям прийшли розумні машини-трактори, комбайни, літаки. Але тяжке випробування напало на наш народ. Почалася В.О.В. Молоде покоління країни дізналося про ціну військового хліба.

Я пам'ятаю хліб, військовий, гіркий. Він весь майже з лободи. У ньому в кожній кірці, в кожній крихті був гіркий смак людської біди. І горе було частим гостем Їм були дитинства дні повні Особливо пам'ятав ми, що щастю дорівнював гіркий хліб війни.

У блокадному Ленінграді, тепер він називається Санкт-Петербург, у страшну зиму 1942 р. видавали на день маленький шматочок хліба:

У диму ленінградське небо, Але гірше. Смертельних ран Тяжкого хліба, блокадного хліба Сто двадцять п'ять грам. Блокадний хліб зі сльозою навпіл. Хто їв його, про нього не забуває.

Ворог сподівався задушити ленінградців голодом. Але місто жило, боролося, допомагаючи фронту. Люди голодували, але не втрачали людської гідності, намагалися допомагати один одному і особливо дбали про дітей. Якщо ми з вами будемо в Петербурзі, то обов'язково сходимо в музей історії міста і побачимо маленьку чорну грудочку, більше схожу на глину, ніж на хліб. Це дуже важливо і потрібно нам краще цінувати хліб.

Чи знаєте ви, що для випікання одного батона потрібно більше 10000 зерен. Скільки ж зерен потрібно, щоб нагодувати народ країни?

Чи знаєте ви, що якщо кожна людина за І день не доїсть і викине 50 г хліба, то це становитиме у нас в інтернаті 10 кг, якими можна нагодувати 20 осіб за день, 600 – за місяць; 7200 – за рік.

Знаменитий хлібороб Олександр Гіталов так сказав: "Не заради крихітства ми ведемо розмову про ощадливість, а тому, що ощадливість-мати багатства. І часом стає прикро, що багато людей, особливо ті, що не звідали голодного лиха, не цінують хліба».

Навіть не віриться нам з тобою, Що хтось смітить цим чудом землі Серце за хліб обливається болем, Коли він лежить у придорожньому пилу І якщо помітити шматок у недбалій У бруді придорожньому, у підніжному пилу, То найперше серце рух Підняти і врятувати це чудо землі.

Коли ви берете в руки шматок хліба, подумайте про те, працю кількох людей у ​​ньому укладено.

Не сама по собі природа Хліб на блюді подає Скільки вимагає догляду мати-земля за цілий рік. Коли за столом ви, хлопці, сидите, То пам'ятайте, хто хліб для вас створює. Колгоспник, робітник, будівельник, учитель, Шахтар, машиніст – народ!

Для того, щоб хліб був у всіх на столі і сьогодні, і завтра, і завжди працює вся країна.

І праця, і хліб – не випадкові зустрічні. Їхні долі сплітає єдиний візерунок. Адже праця без хліба – трагедія вічна. А хліб без праці – це вічна ганьба.

Пам'ятаєте, хлопці, я говорила вам про те, як у скрутні хвилини московські робітники допомагали голодуючим робітникам Німеччини? Зараз, коли нам доводиться важко, на нашу біду, наш біль відгукнулися наші німецькі друзі та й не тільки німецькі. Нам надсилають допомогу, з нами діляться люди з інших країн.

Дуже добре сказав про хліб чудовий французький льотчик і письменник Антуан де Сент Екзюпері - "Хліб став для нас засобом єднання людей, тому що їм діляться за спільною трапезою. Хліб став для нас символом великої праці, тому що видобувається він у поті чола. Хліб став для нас супутником співчуття, тому що його роздають, або діляться за годину лиха.

Смак розділеного хліба незрівнянний ні з чим". Зараз як ніколи ми повинні якомога бережніше ставитися до хліба. Він став дуже і дуже дорогим. Порівняйте ціни: білий батон коштував 25 коп., тепер він коштує 20 py6. Це його справжня ціна. і раніше коштував також дорого... Просто держава доплачувала за нас за хліб, а ми не цінували його... Ми звикли до того, що хліба багато, що він дешевий, що черствий хліб можна викинути.

1. Покласти в целофановий пакет на батарею, 2. Приготувати панірувальні сухарі. 3. Посушити грінки для супу. 4. Смажити грінки до чаю. 5. Спекти пиріг із яблуками, зварити суп.

Згадайте, які прислів'я знаєте про хліб?

1. Хліб - всього життя голова 2. Худий обід, коли хліба немає. 3. Хліб у засіках – щастя у будинках. 4. Не червона хата кутами, червона пирогами. 5. Сердити, лайся за хлібом - сіллю сходися. 6. Не той хліб, що в полях, а той, що в засіках 7. Нашою пшеницею сонце пишається, вечір настане, не хоче сідати.

А чи знаєте ви значення прислів'я. Хліб не їж - звідки сила? Бо хліб дуже сильний. У гостях на столі ми бачимо різні смачні стравиа хліб стоїть осторонь, нарізаний тонкими скибочками, накритий серветкою і господар обносить гостей, пропонуючи хліб. Хліб не ображається на те, що його не ставлять у центр столу, бо він дуже сильний, а сила не ображається. "З хлібом сила приходить". "Хліб - всього життя голова?"

Не мріємо ми про диво До нас полів живе мовлення! Бережіть хліб, ви, люди, Навчіться хліб берегти. Зерна наших днів світити Порізаною позолотою. Говоримо ми: бережіть, Бережіть хліб рідний.

IY. А тепер повернемося на початок нашого уроку. Давайте разом сформулюємо тему нашого уроку.

1. Хліб – наше багатство 2. Бережіть хліб 3. Хліб – всього життя голова.

Повторіть правила, які ми повинні дотримуватися неухильно:

1. Бережи хліб, він дорого дістається 2. Не залишай недоїдених шматків 3. Ніколи не кидай хліб. 4. Продовжіть життя хлібу. 5. Підійми кинутий шматок, віддай птахам, але не залишай на підлозі, на землі, щоб не затоптали в бруд людську працю.

Я дуже сподіваюся, хлопці, що все те, що ви дізналися про хліб, про те, як дорого він дістається, якою нелегкою працею вирощується, змусить вас по-новомуставитись до хліба.

Адже нічого дорожчого немає на світі, Чим теплий хліб, що лежить на столі.

Урок завершено. Дякую вам за те, що були активними, дякую гостям, за те, що прийшли до нас на урок.

Запрошуємо всіх поділити з нами хліб-сіль.

Класна годинана тему: "Хліб - всього життя голова"

Сподобалось? Подякуйте, будь ласка, нам! Для Вас це безкоштовно, а нам – велика допомога! Додайте наш сайт у свою соціальну мережу:

Класний час "Хліб - усьому голова"

    Виховання дбайливого ставлення до хліба.

    Виховання шанобливого ставлення до хліба та до тих, хто його вирощував.

    Розширювати знання про процес створення хліба.

    Розкрити цінність хліба.

Обладнання: комп'ютер, проектор, злаки, свіжий хліб, хлібобулочні вироби, картки, плакати, ілюстрації.

Хід заняття

1. Організація класу.

2. Введення у тему.

Сели гарно, посміхнулися одне до одного.

Вчитель: Ось який був випадок.

мати: Що б ти хотів з'їсти до сніданку?

Хлопчик: Я бачив, що ти картопляне пюре готувала. От би мені його

зі сметаною або з олією... та ще чаю з молоком.

мати: Ти подумай гарненько: крім того, що спитаєш, нічого на

столі не буде.

Хлопчик: А мені нічого більше не потрібне. Тільки, звичайно, цукру до

снідати. Спробував він пюре зі сметаною і ложку відклав:

Хлопчик: Несмачно!

мати: Що таке?

Хлопчик: Зрозумів, не посолено!

руку за хлібом, а хліба на столі немає. Мати сміється:

мати: Ось і вийшло, що найпростіше і потрібне- хліб та сіль - ти

без хліба та солі за стіл не сідаємо.

Вчитель: То про що ж ми сьогодні говоритимемо? (про хліб)

2. Постановка теми та мети заняття.

Сьогодні ми, хлопці, говоритимемо про один чудовий продукт, про те, як він приходить до нас на стіл і як до нього ставитися. Це – хліб.

Вчитель: Тема класної години «Хліб усьому голова»

Хліб - один із найдивовижніших продуктів. Він супроводжує нас від перших кроків і до останніх днівжиття. Хліб завжди на нашому столі.

Хліб за старих часів називали “жито”, від слова жити. (На дошці)

3. З історії походження хліба.

Але перш, ніж прийти хлібу на наш стіл у такому вигляді, як він зараз, люди йшли до нього кілька тисячоліть.

П'ятнадцять тисяч років тому людина вперше вжив у їжу зерна диких злаків. Злаки – це пшениця, жито, овес, ячмінь (показ гербарію).

Бродили наші пращури з тугими луками, довгими стрілами. Вони збирали зерна диких злаків і їли їх у сирому вигляді.

Зерна злаків у сирому вигляді.

Пройшло багато століть, і людина навчилася розтирати зерна між камінням, і змішувати їх із водою. Хліб наш народився у вигляді борошнисто-зернової каші.

Борошнисто-зернова каша.

Минуло ще кілька століть. Люди навчилися добувати вогонь. І з борошнисто-зернової каші наші предки навчилися пекти коржі на гарячому камені. Прісні коржі - без кислоти, гостроти чи без солі.

На екрані з'являється наступний запис:

Прісні коржики.

Минуло ще кілька століть. І відбулося ще одне відкриття. Стародавні єгиптяни навчилися розпушувати тісто способом бродіння. Хліб, приготований з такого тіста, не тільки смачніший, він краще засвоюється організмом. Це велике відкриття змінило вигляд хліба. З прісного коржика він перетворився на ніжний хліб.

На екрані з'являється запис:

Ніжний хліб.

Вчитель: Чи відразу хліб з'явився таким, яким він є зараз?

Який вигляд мав перший хліб?

Маючи пропозиції на екрані, діти відновлюють

історію походження хліба

Висновок: З давніх-давен хліб став головною їжею людей, тому що це ситно, корисно і смачно.

4.- Звідки ж хліб береться на нашому столі, хлопці? (-------)Відповіді дітей

Висновок: Виявляється, щоб хліб на стіл потрапити, потрібно пройти довгий шлях.

Тільки чи знаєте Ви

Як потрапив хліб на столи?

Ця праця нам усім незримою

Шлях його ми простежимо.

Подивіться Раміліну презентацію про те, як хліб на стіл прийшов.

Презентація «Шлях хліба: від зернятка до короваю.» (Гаджієва Р)

Слайди №4-20

Як ви вважаєте, легко дістається хліб?

Йому потрібно пройти довгий шлях від зернятка до короваю.

Слайд №21

Ось він – хлібець запашний.

З хрусткою скоринкою кручений!

Ось він – теплий – золотистий,

Немов сонцем налитою!

У кожен будинок, на кожен стіл

Він завітав, прийшов!

У ньому здоров'я наше, сила,

У ньому – чудове тепло.

Скільки рук його вирощувало,

Охороняло, берегло!

Адже не одразу стали зерна

Хлібом тим, що на столі,

Вчитель: Відгадайте загадки.

Тримає він у руках бублик,
Та тільки не з тіста,
Він веде автомобіль
У задане місце.
У міцному кузові
Зерно щастить.
Те, що хлібу життя дає. (водій) -Показати зерно.

Хто на млин прийшов

І зерно в муку змолов? (мірошник)- Показати борошно.

Скажіть, хто так смачно,

Пече пиріг з капустою?

Батони та калачики?

Скажіть, дівчатка,

Скажіть, хлопчики? (пекар) -Показати хліб.

Вчитель: Люди ще яких професій працювали над хлібом?

Гра: Співвіднесіть інструмент та професію. (Діти отримують картки)

З'єднайте стрілкою.

Тракторист – причіп

Продавець – калач

Вчитель – зошит

Хлібороб – комбайн

Слюсар – ключ

Метеоролог – погода

Лікар – ліки

Пекар – тісто

Мельник – борошно

Слайд №22

Вчитель: Перевіряємо. Підніміть руки, хто правильно виконав. Молодці!

Фізхвилинка: Попрацювали-втомилися.

А тепер усі дружно стали в коло.

Заспіваємо та пограємо.

Як на Юлині іменини спекли ми коровай:

Ось такої вечері, ось такої ширини,

Ось такої нижини, ось такої висоти.

Коровай, коровай, кого хочеш – вибирай!

Раніше, за старих часів, цю пісню про короваї співали на іменинах. (День народження)

5. Властивості хліба.

Хлопці, ви хліб їсте щодня?

Він вам не набрид?

Виявляється, у хліба є дивовижна властивість: він ніколи не набридає і не набридає.

Слайд №23

Властивості хліба.

    Не приїдається

Візьміть у руки скибку хліба, піднесіть його до носа.

Що ви відчули? (Хліб пахне).

Яка ще властивість має хліб? (Дивний запах).

Чи можна сказати, що хліб має дивовижний смак?

Спробуйте хліб, якщо хочеться.

    Дивовижний запах.

    Дивовижний смак.

Вірш «Запахи».

Багато запахів у світі, все, мабуть, і не порахувати.

Але у кожного повірте, що свій особливий запах є.

Хтось любить запах моря, хтось сіна, хтось трав.

Хто тут правий, не треба сперечатися, тут, мабуть, кожен має рацію.

Але коли приносить вітер аромат хлібів із полів -

Немає запаху на світі мені дорожче і миліше.

Узагальнення: - Звичайно, найприємніший смак це смак хліба. Немає кращого запаху свіжого хліба, в чому ви вже переконалися, спробувавши його.

Вчитель: -Хлопці, сьогодні дуже багато сортів хліба продається у магазинах. Давайте разом назвемо сорти хліба: (бородинський, ------)

А ви вдома якийсь хліб купуєте?

Вчитель: Хлопці, а ви знаєте, скільки тонн хліба з'їдає людина за

Людина за 60 років з'їдає 30 тонн їжі, близько половини її складає хліб.

Порахуйте скільки це?

А щоб спекти одну булку, потрібно…

А скільки потрібно зерен, як ви вважаєте? (10.000 зерен)

Це багато чи мало? (дуже багато).

Жменя пшениці.

Я порахувала, що в цій жменьці -------зерен.

Тепер уявіть. Скільки таких жменьок потрібно. Щоб було 10.000 зерен?

Узагальнення:

Нагадайте мені, люди яких професій працювали, щоб отримати до столу цю булочку хліба?

Як ви тепер вважаєте, чи легко хліб їм дістається?

Як ми повинні ставитися до них та до їхньої праці? (з повагою)

Слайд №24

Подивіться мультфільм, як люди іноді ставляться до хліба та праці людей, що його вирощували.

Мультфільм.

Чому вас вчить цей фільм? (дбайливому ставленню до хліба та праці людей)

Висновок: Як ми маємо ставитися до хліба? (дбайливо…..)

Не треба купувати багато хліба.

Якщо хліб став черствим, можна зробити сухарики. (показати)

Де можна використовувати сухарики? (супи, салати…..)

Слайд №25

    Беріть хліба стільки, скільки вам знадобиться.

    Різати хліб треба на чистій дощечці, крихти не викидайте.

    Зберігати хліб краще у спеціальних хлібницях.

    Виконуй такий заповіт: не кидай на землю хліба.

Я хочу сказати про ціну хліба. Він – усьому голова.

Завжди була ціна одна

Вона не та, що у магазині.

А та, що в полі ціна.

Є лише одне слово, яке рівнозначне слову "хліб". Це слово – життя. Що може бути важливіше за хліб?! Тільки – життя!

Слайди №26-33

У музеї історії Ленінграда зберігається шматочок запліснілого хліба завбільшки з мізинець. Такий був у зимові місяціблокади денний пайок для мешканців обложеного німцями міста. А людям треба було працювати, треба було жити, треба було вижити – на зло фашистам, на зло бомбежкам і обстрілу.

Живий – значить перемога!

Слайд №34

У диму ленінградське небо,

Але гірше смертельних ран

Тяжкого хліба,

Блокадного хліба

Сто двадцять п'ять грамів! (Показати шматок чорного хліба в 125 грамів)

Слайд №36

Узагальнення: для дітей блокадного Ленінграда хліб означав життя, оскільки вони помирали з голоду.

Вчитель: А що він означає для вас зараз? (Хліб - просто продукт харчування, до якого ви не завжди ставитеся дбайливо.!?)

Щодня вдома у шкільній їдальні викидається хліб. Прошу вас - бережіть хліб, беріть стільки хліба, скільки можете з'їсти.

Прислів'я про хліб.

Хлібу люди присвячують вірші, казки, фільми, пісні, загадки, прислів'я.

Які прислів'я про хліб ви знаєте?

Слайд №37

Хліб всьому голова)

Поганий обід, … (коли хліба немає)

У голодного... (хліб на думці)

Обговорення прислів'їв.

Про що ми сьогодні говорили? (----)

Чи легко дістається хліб?

А тепер скажіть, що нам треба робити?

Нам треба: (берегти хліб, поважати працю інших людей).

Узагальнення: Ми говорили про сутність і ситість хліба, про те, як він з'явився від зернятка до буханця, про дбайливе до нього ставлення. А найголовніше – говорили про цінність хліба.

Не мріємо ми про диво,

До нас полів живе мовлення:

“Бережіть хліб, ви, люди,

Навчіться хліб берегти!

Слайд №38

Хлібом сіллю зустрічають і проводжають російські люди бажаного заїжджого гостя та підносять хліб – сіль дорогій людиніна знак особливої ​​поваги.

Виходить дівчинка у російському народному сарафані виносить коровай.

Якщо ми хочемо когось

Зустріти з честю та пошаною,

Зустріти щедро, від душі,

З повагою великою,

То гостей таких зустрічаємо

Круглим пишним короваєм.

Він на блюді розписному,

З білим рушником.

З короваєм сіль підносимо,

Поклоняючись, скуштувати просимо:

Дорогий наш гість та друг,

Приймай хліб-сіль із рук.

Дорогі гості запрошуємо вас до столу скуштувати наш хліб.

Класна година

Тема: «Хліб-усьому голова»

Цілі: виховувати бережливе ставленнядо хліба; розвивати пізнавальний інтерес у дітей.

Устаткування : коровай з сіллю на рушник; репродукція картини І. Шишкіна «Жито»; фотографії блокадного хліба; малюнки із зображенням хлібного поля, млина, хлібопекарні, машини з написом «Хліб».

Оформлення:

Написати на дошці епіграф класної години.

Повісити плакати з прислів'ями про хліб:

Хліб всьому голова.

Земля – матінка, а хліб – батюшка.

Хліб у дорозі не тягар.

Не удобриш жита, збереш хліба на гріш.

План класної години

I. Вступна розмова.

ІІ. Інформаційний блок

1. Як роблять хліб?

2. Блокадний хліб.

ІІІ. Підбиття підсумків.

Хід класної години

I. Вступна розмова

Класний керівник. Діти, вгадайте, про що йде мова?

Хтось любить з олією,

Хтось любить із сиром,

А інший і з м'ясом

Або ж із кефіром.

Хтось любить білий,

Хтось любить чорний,

Хтось любить із маком

Або запечений.

Він буває довгим,

Але буває вузьким.

Хтось любить із кмином

Або ж французька.

Він зерно, він колос,

Він борошно та тісто.

За святковим столом

Він знає своє місце.

(Відповіді дітей.)

Картинка хліба на дошці

Правильно, про хліб.

Зараз немає нічого складного у тому, щоб купити хліб. Але так не завжди. За старих часів люди їли тільки той хліб, який пекли самі, купити його було неможливо. Будинок, де був хліб, вважався багатим, заможним. Ми їмо хліб і не замислюємося, що його шлях до нас на стіл дуже довгий.

ІІ. Інформаційний блок

1. Як роблять хліб?

Багато людей повинні попрацювати, щоб ми з вами з'їли шматочок хліба на сніданок або на обід. Спочатку хліб треба виростити. Для цього всю весну та літо працюють хлібороб, агроном та хлібороб. Зібравши врожай зерна, треба очистити його від бур'янів та домішок, перетерти зерна на борошно. Нині цю роботу виконують машини під керівництвом людей на борошномельних заводах, а раніше селяни мололи борошно на млинах та жорнах. (Показує ілюстрації.) Потім борошно надходить на хлібопекарський завод, де фахівці виконують різні операції: стежать за тим, як випікається хліб у печі, упаковують хліб, укладають у пересувні контейнери, везуть на спеціальних машинах у магазини. Подивіться, як багато людей задіяно у цьому процесі.

1-й: Ось хлібець запашний

З хрусткою скоринкою кручений.

Ось він ... жовтий, золотистий,

Немов сонцем налитою.

2-й: Славиться він першим на землі,

Славиться він першим на столі.

3-й: У ньому здоров'я наше, сила,

У ньому – чудове тепло.

Скільки рук його вирощувало,

Охороняло, берегло.

4-й: У ньому землі рідної соки.

Сонця світло веселе в ньому…

Вплітай за обидві щоки, виростай богатирем.

5-й: Адже не одразу стали зерна

Хлібом тим, що на столі

Люди довго і наполегливо

Попрацювали на землі.

6-й: Він не падає до нас із неба,

З'являється не раптом.

Щоб виріс колос хліба,

Потрібна праця десятків рук.

Ведучий: Свіжий, ще теплий коровай хліба з нового врожаю на столі не просто дар рідної земліа вінець гарячої праці, невідлучних дум, невсипущих турбот багатьох людей. Як же приходить на стіл такий смачний хліб? Праця яких професій є обов'язковою при цьому? Яку працю вони виконують? (хлібороби, трактористи, комбайнери, мірошники, пекарі)

Ведучий : Ті, хто вирощує хліб, знають його справжню ціну Але деякі діти, не замислюючись, кидають недоїдену булочку в смітник, штовхають як хокейну шайбу черствий бублик.

Учень :

Хлопчик приблизно 13 років

Біг і ногою підкидав хліб.

У нього ніби в м'ячик хлопчик грав,

Закидав у калюжі і знову штурхав.

А дорослі люди з роботи крокували,

І дорослі люди все це бачили.

Але хоч би один йому слово сказав.

Грає хлопчик, ну що ж, скандал!

А хіба ті люди війни не бачили?

А хіба ті люди не голодували?

Невже вони назавжди забули,

Як хліба шматочок на добу ділили?

Зніміть окуляри та закрийте книжку!

Я дуже прошу - урезоньте хлопчика!

Зупиніть! Йому поясніть!

Нехай він запам'ятає на тисячу років,

Що найголовніше у житті – хліб!

Ведучий : Цей вірш був написаний поетом, який пережив важкі роки війни Він на власні очі бачив, як люди вмирали від голоду під час блокади Ленінграда. Ленінградський блокадний хліб ..... як він малий, 125-грамовий шматочок хліба, в якому було лише 7% справжнього борошна. Але ленінградці були раді і цьому і продовжували працювати і воювати в голодному та обложеному місті. У цей важкий для країни час діти були помічниками старших. Вони вміли цінувати кожну крихту хліба (показ норми хліба у час).

Учень. Під час Великої Вітчизняної війниЛенінград був оточений фашистськими військами. Запаси продовольства у місті вичерпувалися, а людям треба було продовжувати працювати, рятувати себе та близьких від бомбардувань та обстрілу. Єдиним зв'язком із зовнішнім світом стала автомобільна дорога, прокладена льодом Ладозького озера. По ній у зимовий період здійснювалася доставка до міста продовольства та боєприпасів, евакуація поранених. Її називали Дорогою життя. Люди постійно вмирали від голоду та холоду. Черги за хлібом були величезні. Його видавали за картками. Денна норма хліба на людину падала з кожним днем. Норми видачі хліба на один день становили: для робітників – 250 г, для службовців – 125 г, для дітей – 125 г. (Демонструє фотографії.)

Вижити в цьому пеклі городянам допомогла віра в допомогу. Великої землі», яка десь поряд, варто лише трохи потерпіти. Кожен чекав настання того дня, коли ворог буде повалений, вигнаний з території нашої Батьківщини, але не всім вдалося дожити до Перемоги.

Пісня про хліб

Вчитель. А зараз я пропоную погратись у гру.

Гра з колоссями (освіта споріднених слів до слова «хліб»).

Правила гри : дитина бере колос і ставить питання своєму сусідові Той, хто відповів на питання, бере наступний колос і ставить питання іншій дитині. Гра завершується, коли закінчуються колоски із запитаннями.

Запитання:

Назви хліб ласкаво (хлібочок). Крихітки хліба, які? (Хлібні). Квас із хліба, як називається? (Хлібний). Прилад для різання хліба (хліборізка). Посуд для хліба (хлібниця). Хто вирощує хліб? (Хлібороб). Хто пече хліб? (хлібопек). Назви завод, де випікають хліб (хлібозавод). Як називаються вироби із тіста? (Хлібобулочні вироби).

Ведучий : Немає для людини приємнішого запаху, ніж аромат свіжоспеченого хліба Ставлення до хліба має бути особливим, як до святині. Про хліб написано безліч художніх творів: оповідань, повістей, а також прислів'їв та приказок. Наведіть приклади.

Діти називають прислів'я

1-ша група.

Без хліба // і ситий не будеш.

Якщо хліба ні шматка// так і в теремі туга.

З одного борошна// хліба не випечеш.

Гірка робота, // зате солодкий хліб.

2-я група.

Хліб вигодує, / / ​​вода заспокоїть.

Поки є хліб та вода - // все не біда.

Хліб – батюшка, // земля – матінка.

Житній хлібець // калачу дідусь.

3-я група.

Пот по спині - / / Так і хліб на столі.

У кого хлібець -// У того і щастя.

Хліб ногами топтати--// народу голодувати.

Хліб і вода - // молодецька їжа.

З давніх-давен на Русі існував звичай дорогих гостей зустрічати хлібом-сіллю. Як ви вважаєте, чому?

(Діти висловлюють припущення.)

Ви маєте рацію: хліб для дорогого гостя - це знак поваги до нього, тому що хліб на Русі був найбільшим продуктом.

(Читає вірш В. Бакалдіна.)

Якщо ми хочемо когось

Зустріти з честю та шаною,

Зустріти щедро, від душі,

З повагою великою,

То гостей таких зустрічаємо

Круглим пишним короваєм.

Він на розписному блюді

З білим рушником.

З короваєм сіль підносимо,

Вклонившись, скуштувати просимо...

Учениця на рушнику проносить хліб і всі відламують шматочок хліба.

Вчитель . Сьогодні присвятили розмову хлібу. Дізналися, як непросто він народжується. І тому, коли ви берете в руки свіжий хліб, вдихаєш найтонший аромат, згадайте про велику працю всіх тих, кому ми зобов'язані хлібом. І нехай ніколи не залишає вас дбайливе, поважне ставлення до цього чудового продукту.

На весняній зорі

Повітря свіже і синє.

Старий батько,

Сивину ворушки,

Говорив біля ганку

Проводжаючи його

Вперше на поля.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова

Хліб всьому голова.

Син пішов, підійшов

За батьковим слідом,

Але війна почалася

Біль вогню та свинцю.

У роки бід та втрат,

Здобувши перемогу,

Нес боєць землею

Заповіт батька.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Але трапилося лихо

На землі незнайомій,

Був він поранений у бою

За холодною зимою.

Пайку хліба свою

Передав він іншому,

А додому написав

У трикутному листі.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова

На весняній зорі

Повітря свіже і синє.

На пристрасті посівний

Гул моторів та шум.

У рідного ґанку

Син загиблого сина

Говорив на зорі

Своєму малюку…

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Ти запам'ятай, синку,

Золоті слова

Хліб всьому голова,

Хліб всьому голова.

Хліб всьому голова,

«ДКЗ (К) ОУ РМ Поводимівська школа-інтернат»

Ломшина О.А. Класний керівник.

Класна година «Хліб – усьому голова».

Цілі:розширити знання про користь хліба, про його цінність, про тяжку працю хлібороба; виховувати почуття ощадливого ставлення до хліба.

Обладнання:плакати з цитатами про хліб, малюнки дітей чи ілюстрації; різні види хліба: булочки, білий хліб.

Хід класної години

З метою підготовки дітей до сприйняття матеріалу доцільно розпочати класну годину з читання віршів або запропонувати дітям відгадати загадки.

1. Вступна частина.

- Відгадайте:

Широко, а не море,

Золото, а не гроші,

Сьогодні на землі,

А завтра – на столі.

(Хліб.)
Ось він, хлібець запашний,

Ось він, теплий, золотистий.

У кожен будинок, на кожен стіл

Він завітав, прийшов.
Сьогодні ми говоритимемо про хліб. (Вчитель на дошці відкриває тему уроку).

Як ви розумієте ці слова? ("Хліб всьому голова".)

Хліб основний продукт харчування на столі. Хліб ми їжмо і під час сніданку, обіду, вечері. Якщо весь стіл уставлений стравами і не буде хліба, то людина не насититься. Адже кажуть: «Без грубки холодно - без хліба голодно».

Зараз я вам хочу розповісти одну легенду, коли людина вперше скуштувала хліба.

Слово вчителя. Це було давно, за часів кам'яного віку. Коли на землю прийшов сильний дощ і холод, людині не було чого їсти. І тоді він уперше помітив пшеничний колосок. Щоб зерна було зручно їсти, змочували їх водою. Потім людина навчилася розтирати насіння в муку. І ось одного разу в одній з кам'яних печер людина залишила горщик з пшеничною кашеюбіля вогню. Вогонь непомітно підкрався до горщика. Горщик не витримав спеки і луснув. Гуркіт розбудив людину. Він підбіг до багаття і побачив, що його їжа перетворилася на камінь. Коли камінь охолонув, чоловік почав очищати його і раптом відчув незнайомий запах. Поклавши шматочок у рот, людина заплющила очі від задоволення. Так нічне багаття в печері навчило пекти хліб.
Вперше слово "хліб" з'явилося у Стародавній Греції. Там застосовували для випікання горщики спеціальної форми – «клібанос». Воно співзвучне з нашим словом "хліб".

Хліба немає ціни. Його вартість копійками не виміряти.

Адже для того, щоб з'явився хліб на столі, має попрацювати дуже багато людей.

Діти читають по черзі вірші про хліб.
У ньому – здоров'я, наша сила,

У ньому чудове тепло.

Скільки рук його вирощувало,

Охороняло, берегло!

Адже не одразу стали зерна

Хлібом – тим, що на столі,

Люди довго і наполегливо

Попрацювали на землі.
Ось про це якраз

Починається оповідання.

Піднімалися трактористи,

Вмивалися чисто-чисто.

У степ весняний з ранку

Виводили трактори.
Продовжується розповідь,

Урожай встиг у нас.

Випливають на простори,

Вітер пісню їм співає,

Капітани-комбайнери

Дивляться з містків уперед.

Як із колосу тугого

Вибивається зерно,

Як будь ласка – готово,

У ящик сиплеться воно.
Ось на млині пшениця,

Тут таке з нею твориться!

В обіг її беруть,

На порошок її зітруть!

На великому хлібозаводі

Станеш тестом ти, мука.

Тесту тісно, ​​мало місця,

"Ох, пустіть", - шепоче тісто.

Гаразд, пустимо,

У піч давай -

Убрався коровай.
Слава миру на землі!

Слава хлібу на столі!

Слава тим, хто хліб вирощував,

Не шкодував праць та сил.
2. Розповідь вчителя.

Хліб ніколи не діставався людям задарма. Адже ще в раю як напуття Адамові, що згрішив, було сказано: «Видобуватимете хліб у поті обличчя свого». На Русі до хліба завжди ставилися із благоговінням, навіть зберігся звичай почесних гостей зустрічати хлібом-сіллю. Подивіться на стіл. Ви бачите різні сортихліба: білий та чорний.

– Чому один хліб чорний, інший – білий? (Пшеничне та житнє борошно.)

- З чого готують висівковий хліб?

Млинові жорна перетирають зерно на борошно, борошно просівається крізь сито, залишаються відходи – оболонка зерна. Це – висівки, чудове лікувальний засіб. Висівки додають у деякі сорти хлібобулочних виробів, годують тварин.

Під час Великої Великої Вітчизняної війни можна було зустріти гасло: «Світ народам, хліб – голодним». Пайок у блокадному Ленінграді був такий: службовцю – 125 г хліба, робітнику – 200 г ( показати шматочок у 125 г) і ще 3 макарони, довжиною в зошит, сірі, глинисті, але бажані для кожної людини. Адже треба було працювати.
Читає учень.

Військовий хліб

Я пам'ятаю хліб, військовий, гіркий,

Він весь майже з лободи.

У ньому в кожній крихті,

У кожній кірці

Був гіркий смак людської біди.

На тій біді замішаний круто

Нелегкий хліб нелегких днів

Але як солодка була хвилина,

Коли шматок у моїй руці

Посипаний був щіпкою солі,

Приправлений маминою сльозою.

Я їсти хотів, а мама з болем

Погляд відводила стороною.

Як горе було гостем частим

(Їм були дитинства дні повні),

Особливо пам'ятаю я, що щастя

Дорівнював гіркий хліб війни.

А. Морозов
– А скільки потрібно хліба для вашої родини?

3.Сценка: "Хліб святий".Нині хлопці покажуть вам сценку.

Принесла бабуся хліб із крамниці. А Катюша не була голодна, відкусила шматок і навіть ніс зморщила:
- Фу, який поганий хліб!
Бабуся розсердилася і почала повчати внучку:
- Так про хліб не можна говорити. Його треба поважати. Якщо несмачний, кажуть: хліб погано випечений.
– А Юрчик теж хліб не шанує, – насупилась Катюша. - На вулиці не доїв шматочок і кинув на землю. Потім із Петею стали його футболити.
- Ай, як недобре! - Розгнівалася бабуся.
- Ти так не роби і Юрчику не дозволяй. Не доїла – у хлібницю поклади, потім доїш.

А якщо хтось кине на землю, вели підняти. Адже без хліба – голод, смерть. Скільки у світі людей померло без хліба. Хліб святий.
Катюша замислилась. Потім притулилася до бабусі й сказала:
- Я більше ніколи не говоритиму про хліб. І розкидати не буду. Юрчику також не дозволю. Тільки не треба на мене гніватися. Приголуб мене...
Бабуся погладила внучку по голівці і лагідно обійняла її.
4. Розповідь вчителя(Продовження).

– Які ви знаєте правила користування хлібом? (Відповіді дітей.)

Вчитель.Щоб смачний коровай щодня був у нас на столі, ми повинні визначити для себе чіткі правила:

    Бери хліба стільки, скільки з'їж.

    Вчись готувати з черствого хліба різні страви.

    Крихітки не викидайте. Можна віддати їх пташкам.

Для приготування одного батона хліба потрібно використовувати 10000 зерен. А скільки зерен потрібно використовувати для того, щоб нагодувати всю країну?
5. Робота з прислів'ями.

Вчитель.Згадаймо народну мудрістьпро хліб – прислів'я. (Відповіді дітей.)

Зада ння: доведіть другу частину прислів'я.

Не шуба гріє, а … (Хліб).

Дорогою хліб не … (перешкода).

Не буде хліба, … (Не буде й обіду).

Без солі не смачно, а без хліба. (Неситно).

У кого хлібець, у того і … (Щастя).

Хліб усьому… (Голова).

Без печі холодно – без хліба. (Голодно).
3. Вікторина «Мозковий штурм».

П о п о с и в і к т о р і н і:

1) У чому різниця між озимою та ярою пшеницею? (Ярову сіють навесні, озиму – восени, взимку.)

2) Куди зерно везуть після збирання? (На елеватор – сховище для зерна.)

3) Де зерно перетворюють на борошно? (На млині.)

4) Що таке квашня? (Дерев'яна діжка для тіста або дріжджове тісто.)

5) Як називають ще дріжджове тісто, що забродило? (Опара.)

- Який шлях проходить хліб, щоб опинитися у нас на столі?

( ПОЛЕ --- ЕЛЕВАТОР --- МЕЛЬЗАВОД --- ХЛІБОЗАВОД---МАГАЗИН)

    Конкурс "Караваєв".

- Протягом 3-х хвилин зліпити короваї. (3 особи з різних класів).
Інші грають у гру «Жок –жок –жок –це пиріжок»

Читання вірша, а діти доводять останнє словоу кожному рядку.

Жок-жок - це (пиріжок).

Шкі-шки-шки – мама смажить (пиріжки).

Шкі-шки-шки – ми любимо (пиріжки).

Жок-жок-жок - їж, Женя, (пиріжок).

Ач-ач-ач – ось (калач).

Чи-чі-чі - дбають у грубці (калачі).

Чи-чі-чі – ми любимо (калачі).

Чи-чі-чі – на свято будуть (калачі).
Розглядання виробів із солоного тіста, зроблених дітьми.

-Які ви талановиті! Вас вже можна до нас на хлібозавод брати у всіх короваї чудові! Залишилося їх у грубку засунути і почекати, поки вони висохнуть.

    Частинки.

Говоримо і скажемо знову

Повторимо, як двічі по два:

Хлібочок усьому основа

І звичайно. Голова.
Скільки рук його вирощували,

Скільки поту витекло!

У хлібі вся людська сила,

І здоров'я та тепло.
Багато років та багато зим

Люди насолоджуються.

Основний продукт їмо-

Хлібочок всім подобається.
З золотистої пшениці

Хліб покладений гіркою

До чого ж він запашний

Хліб з хрусткою скоринкою.
Якщо пахне в хаті хлібом,

Якщо смачний хлібний квас,

Радість буде за обідом,

Хліб у селі – просто клас.
Тим, хто хліб для нас пече,

І, хто землю оре,

Повага їм, шана

І дякую наше.

    Учень.

Хліб наш бережіть!

Хлібом не смітите!

Хліб наш шануйте!

З хлібом не грайте!

Хліб викидати не можна!

Бережіть хліб, друзі!
Слово вчителя. І завжди пам'ятатимемо мудрий вислів, що прийшов до нас із глибини віків, народжений народним досвідом: «Нехай відсохне рука, що кинула під ноги хоча б крихту хліба!»

МБОУ Єршовська середня загальноосвітня школаімені
Героя Радянського СоюзуВасиля Фабричнова
Класна година в 1А класі
Тема: «Хліб – усьому голова»
Дата проведення: 31 жовтня 2016 року
Класний керівник Агафонова Лариса Олександрівна

Мета: Розширити знання про значення хліба в житті людини, які є у дітей,
допомогти учням зрозуміти, як важко дістається хліб народу. Виховувати у
дітей повага до хліба та людей, які його растили.
На дошці написано: "Слава хлібу на столі!" «Слава праці хліборобів!»
Виставка книг про хліб, малюнки дітей, репродукція з картини І.І.Шишкіна
«Жито».
Диск «Російське поле»
Прислів'я, плакат «Бережіть хліб».
Ви готові до розмови?
На вас сподіваюся я, друзі,
Ви добрий дружний клас
І все вийде у нас!
Відгадайте загадку:
Славиться він першим на землі,
Славиться він першим на столі,
Вітер його пестить, пестять степи
Перед гостями він лежить парною,
Сірий, білий, чорний та житній. (Слайд)
(Хліб) (з вірш. А.Баянова)
А зараз закрийте очі і вдихніть аромат.
Дивовижний запах хліба! Цей запах нам з дитинства знайомий, пахне хліб і степом, і
небом і парним молоком! (Вчитель включає пісню «Російське поле»)
Так, поети, музиканти, художники хліба славу складають.
Ось щойно ви почули пісню «Русское поле». Музику до неї написав
композитор Ян Френкель, слова пісні Інни Гофф.
Урочисто, велично звучать слова російського хлібного поля.
А ось репродукція з картини русявий. художника І.І.Шишкіна «Жито». Точно море
шумить і колишається на полотні неосяжне житнє поле. Здається, що немає кінця, і
краю цього золотого моря. Вже 100 років живе ця картина і хвилює людей так само,
1

як і першого дня її створення, тому що вона присвячена головному в нашому житті
– хлібу. І нашу класну годину сьогодні ми присвятимо хлібу.
Відкриється запис на слайді. Діти читають: «Хліб усьому голова!».
Сьогодні ми дізнаємось:
1. Скільки коштує хліб.
2. З чого роблять хліб.
3. Хто вирощує хліб.
4. Як його вирощують
5. Навіщо нам потрібні знання про хліб, як ставитися до нього, як його берегти.

А зараз я розповім вам казку про те, як прийшов до людей хліб.
Давним-давно це було, коли люди жили племенами в печерах і харчувалися м'ясом
тварин. Сталося так, що всіх тварин вони винищили, і їсти їм нема чого.
От і вирушили вони у пошуках інших місць, де можна було б прогодуватися.
Йшли вони довго, багато хто вмирав з голоду. Так і сталося з однією людиною. Він
впав, втративши з голоду свідомість. Коли він прийшов до тями, навколо нього нікого не було. І
раптом над собою він побачив дивовижна рослина, з якого сипалися на нього
дрібні камінці. Він вирішив спробувати один з них, і раптом приємний запах та смак
оживили його. Він став збирати ці камінці, які виявилися зернятками, і є
їх. Ці зерна вплинули на нього, як ліки. Він зміцнів і одужав, і йому
одразу ж захотілося розповісти про це людям. Він зібрав ці зерна і пішов шукати
людей. Побачивши його живим і неушкодженим, люди здивувалися, а він розповів їм про чудо
колоску.
Щодня, кожен із нас не менше трьох разівбере в руки хліб, із задоволенням
його їсть. Ми звикли до хліба, як до повітря, часом не помічаємо його, не думаємо про
ньому. Та й коштував хліб дуже дешево до недавніх часів.
(Плакат)
Скажіть, скільки коштує житній хліб? () 16 коп. (80-ті роки)
Скільки коштує буханець білого хліба? () 20 коп.
Скільки коштують батони? () 2025 коп.
Ось який дешевий хліб був у нашій країні.
Скільки хліба ви можете з'їсти? Скільки заманеться.
І ми навіть не розуміємо як може бути інакше.
У музеї революції в Москві під склом лежить шматочок хліба в 50 грамів.
(Показати шматок хліба). Це була норма робітника у 1919 році. Важко доводилось
тоді молода Радянська Республіка. Країна голодувала, кулаки (багаті люди)
ховали зерно, вбивали самовідданих людей, які у селах збирали хліб
для народу. Слайд.
2

Кріпля країна. Зашуміли поля, заробили машини, потекло зерно в засіки
батьківщини.Слайд.
А під час Вітчизняної війни хліб видавали за картками. Як дороги
були ці картки! Втратити їх залишитись без хліба на цілий місяць. Норми були
дрібні, хліб неякісний. Ніколи не забути нікому блокаду Ленінграда.
Люди страждали від безперервних обстрілів ворога і вмирали з голоду. Подивіться,
скільки отримували хліб Ленінградці під час блокади на день. Робітники - 250г.,
службовці, діти по 125г. Взимку ще менше шматок з мізинець (показати ці
шматочки чорного хліба). Але людям треба було працювати, вижити на зло фашистам.
Живий – значить Перемога! Слайди.
Вчитель У роки тяжкості та поневірянь
Новий світ мужів і міцнів,
Ішов народ у вогні битв,
За волю та за хліб.
Значить, правильні слова:
Хором: Хліб - всього життя голова!
Після війни не вистачало хліба 5, 10 років. І 55 років тому (1954 р.) почалося освоєння
цілинних земель (неораних раніше) Нелегкою була праця землеробів вдень і вночі
працювали. (Щоб спекти 1 буханець потрібно 10000 зерен.) Слайд.
Вчитель: Хіба можна знайти професію
Більш потрібну, почесну,
Чим професія хлібороба.
Ніколи вона не помре, не застаріє.
І немає для людини запаху
Приємнішого, ніж запах свіжого хліба.
Люди складали не лише пісні, вірші
Про хліб, а й прислів'я.
Прислів'я (розбір). Слайд.
«Земля – матінка, а хліб – батюшка»
«Каравай хліба не звалиться з неба»
«У кого хлібець, у того і щастя».
Гра «Збір колосків»
Підсумок заняття:
Висновок: Як повинні ставитись до хліба?
1. Ми його маємо берегти.
2. За столом брати стільки, скільки ти з'їж.
3. Доїдай свій розпочатий хліб.
4. Не кидайся хлібом.
Які вироби виходять із борошна? Але, знаєте, який шлях проходять ці
вироби, щоб потрапити до нас на стіл? (Слайд).
3

На полях пшениця назріває
Хлібороб її плекає,
Термін прийде, її пожне
Зерно на млин звезе
Мельник там борошно намеле,
По мішках її розділить
І до пекарні відвезе
Пекар хліб нам випече.
Праця, хлопці, поважайте,
Хліб під лаву не кидайте.
Дякую вам усім, хлопці! Я від щирого серця хочу всім побажати миру у ваших
будинках, тепла, затишку. І нехай у кожному будинку, на кожному столі завжди пахне
свіжим запашним хлібом!
Список джерел інформації:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Р. І. Зотова "Пекар - це добре!" Москва, "Московський робітник", 1986 р.
Б. А. Алмазов "Наш хліб" Ленінград, "Дитяча література", 1985 р.
Збірка "Справі час, потіху - година". Москва, "Дитяча література", 1986 р.
Емельянова «Розкажіть дітям про хліб», «Мозаїка – Синтез», 2010р.
М. Івін "Хліб сьогодні, хліб завтра". Дитяча література, 1980р
А. Мітяєв «Житній хлібець – калачу дідусь», Москва «Дитяча література», 1990г
http://kraushka.ru
4

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: