Вимірювання ККД похилої площини

І. А. Изюмов,
, МОУ гімназія № 3, м Аксай, Ростовська обл.

Вимірювання ККД похилій площині

Неможливо пряме попадання експерименту
в вузько певну теоретичну мішень.

Імре Лакатоса

Коли теорія збігається з експериментом,
це вже не відкриття, а закриття.

Петро Леонідович Капіца

Мета уроку: вироблення умінь самостійно застосовувати знання, здійснювати їх перенесення в нові умови.

Дидактична задача: забезпечення засвоєння нових знань і способів дій на рівні застосування в різних ситуаціях.

Рефлексивна діяльність учня: самоствердження, самореалізація і саморегуляція.

Д еятельность вчителя по забезпеченню рефлексії: подача навчального матеріалу з урахуванням зони найближчого і актуального розвитку учня.

Показники реального результату рішення задачі: самостійне виконання завдань із застосуванням знань в різних ситуаціях.

Логіка побудови уроку: актуалізація комплексу знань → застосування знань у різних ситуаціях → контроль і самоконтроль.

устаткування: дерев'яна дошка, дерев'яний брусок, динамометр, лінійка вимірювальна.

Хід уроку

I. Актуалізація комплексу знань (15 хвилин)

На дошці опорний малюнок. Учитель разом з учнями вирішує завдання:

Яку роботу треба зробити, щоб по площині з кутом нахилу 30 ° на висоту 2 м витягти вантаж, прикладаючи силу, збігається за напрямком з переміщенням? Маса вантажу 400 кг, коефіцієнт тертя 0,3. Який при цьому ККД?

Рішення

II. Розв'язання задач (30 хв)

1 (10 хв). Учитель спільно з класом вирішує завдання:

Помістіть на лінійку невеликий предмет (гумку, монету і т.д.). Поступово піднімайте кінець лінійки, поки предмет не почне ковзати. Виміряйте висоту h і підстава b отриманої під укіс і обчисліть коефіцієнт тертя.

Рішення. F т x = F тр x ; mgsinα \u003d μ F т cosα; μ \u003d tgα \u003d h / b.

Отримавши розрахункову формулу, учні, використовуючи дерев'яну дошку, дерев'яний брусок і лінійку, експериментально самі визначають коефіцієнт тертя і записують отриманий результат в робочі зошити.

2 (10 хв). Учитель спільно з класом вирішує завдання:

Знайти ККД похилої площини довжиною 1 м і висотою 0,6 м, якщо коефіцієнт тертя при русі по ній тіла дорівнює 0,1.

Рішення. Використовуючи другий результат рішення задачі, отримаємо:

Учитель пропонує виміряти довжину дерев'яної дошки і визначити ККД похилої площини для значень висоти і коефіцієнта тертя, отриманих під час вирішення завдання. Результат записується в зошити.

3 (10 хв). Учитель пропонує визначити ККД похилої площини для значення висоти, отриманої під час розв'язання задачі, ще одним способом, а потім порівняти отримані результати і зробити висновки.

Покладіть брусок на похилу площину; прикріпивши до нього динамометр, рівномірно тягніть його вгору вздовж похилій площині; виміряйте силу тяги F .

Виміряйте за допомогою динамометра силу тяжіння F т, що діє на брусок, і знайдіть експериментальне значення ККД похилої площини:

Домашнє завдання . Обчисліть максимально можливе значення виграшу в силі, одержуваного при заданому нахилі площині: k max \u003d l / h.

Знайдіть експериментально виграш в силі, отриманий за допомогою похилій площині: k е = F т / F.

Порівняйте отримані результати. Зробіть висновки.

література

  1. Римкевіч А.П. Фізика. Задачник-10-11: Посібник для загальноосвіт. установ. - М .: Дрофа, 2004.
  2. Дік Ю.І., Кабардино О.Ф., Орлов В.А., Кабардино С.І., Никифоров Г.Г., Шефер Н.І. Фізичний практикум для класів з кут. вивченням фізики: Дидакт. матеріал: 9-11 кл .: Під ред. Ю.І. Діка, О.Ф. Кабардино. - М .: Просвещение, 1993.

Технологічна карта уроку з фізики в 7 класі.

Лабораторна робота № 11 «Визначення ККД при підйомі тіла по похилій площині».

Тема

Лабораторна робота № 11 «Визначення ККД при підйомі тіла по похилій площині».

Тип уроку:

Урок формування первинних предметних умінь.

мета

забезпечити відпрацювання навичок вимірювання ККД при підйомі тіла по похилій площині.

завдання

освітні:

1. працюючи з матеріалом підручника і виконуючи лабораторну роботу з'ясувати способи визначення ККД при підйомі тіла по похилій площині;

2. переконатися на досвіді в тому, що корисна робота менше повної;

3. поглибити теоретичні та практичні знання, отримані при вивченні тем «Робота», «Прості механізми», «КПД».

Розвиваючі:

1.пробудіть допитливість та ініціативу, розвивати стійкий інтерес учнів до предмету;

2.висказивая свою думку і обговорюючи цю проблему розвивати в учнів уміння говорити, аналізувати, робити висновки.

3.способствовать оволодіння необхідними навичками самостійної навчальної діяльності.

виховні:

1.В ході уроку сприяти вихованню в учнів впевненості в пізнаваності навколишнього світу;

2. Робота в парах постійного складу, при виконанні експериментальних завдань і обговоренні проблеми, виховувати комунікативну культуру школярів.

Запланований результат. Метапредметние результати. 1.сформірованность пізнавальних інтересів, спрямованих на розвиток уявлень про простих механізмах;

2.уменіе працювати з джерелами інформації, включаючи експеримент;

3.уменіе перетворювати інформацію з однієї форми в іншу.

Предметні результати.

1.уметь використовувати лінійку і динамометр для вимірювання фізичних величин.

2.уметь висловлювати результати вимірювань в одиницях СІ.

Особистісні. Усвідомлене, шанобливе і доброзичливе ставлення до іншої людини, її думки; готовність і здатність вести діалог з іншими людьми і досягати в ньому взаєморозуміння.

Пізнавальні. Виділяють і формулюють пізнавальну мету. Будують логічні ланцюги міркувань. Проводять аналіз і перетворення інформації.

Регулятивні. Уміння складати план проведення дослідження; визначати потенційні труднощі при вирішенні навчальної; описувати свій досвід, планувати і коригувати.

Комунікативні. Уміння організовувати навчальний співробітництво і спільну діяльність з учителем і однолітками; працювати індивідуально і в групі: знаходити спільне рішення і вирішувати конфлікти на основі узгодження позицій та врахування інтересів.

Основні поняття теми

Повна робота, корисна робота, ККД, прості механізми, похила площина.

організація простору

Основні види навчальної діяльності учнів.

Основні технології.

Основні методи.

Форми роботи.

Ресурси. Устаткування.

1.Слушаніе пояснень вчителя. 2.Самостоятельная робота з підручником.

3. Виконання фронтальної лабораторної роботи. 4.Работа з роздатковим матеріалом.

5.Ізмереніе величин.

Технологія співробітництва.

1.словесние;

2.наглядние;

3.Практіческая.

Індивідуальна, общеклассной, в парах постійного складу.

Фізичне обладнання: дошка, лінійка, динамометр, брусок, штатив з муфтою і лапкою.

ресурси: тести, проектор, презентація.

Структура і хід уроку.

етап уроку

завдання етапу

діяльність

вчителя

діяльність

учня

час

Ввідно-мотиваційний етап.

організаційний етап

Психологічна підготовка до спілкування.

Забезпечує сприятливий настрій.

Налаштовуються на роботу.

особистісні

Аналіз самостійних робіт по темі «Важелі».

Робота над помилками.

Розв'язання задач.

Вирішують завдання.

Етап мотивації та актуалізації знань (Визначення теми уроку і спільної мети діяльності).

Забезпечити діяльність по визначенню цілей уроку.

Пропонує завдання «Подумай і вгадай», пропонує назвати тему уроку, визначити мету.

Намагаються відповісти, вирішити завдання. Визначають тему уроку і мета.

Особистісні, пізнавальні, регулятивні

Операційно-змістовний етап

Вивчення нового матеріалу.

1) Актуалізація знань.

2) Первинне засвоєння нових знань.

3) Первинна перевірка розуміння

4) Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція.

Сприяти діяльності учнів із самостійного вивчення матеріалу.

Пропонує організувати діяльність згідно із запропонованими завданнями.

1) Пропонує згадати поняття ККД.

2) Інструктаж по виконанню роботи. Пояснення теоретичного матеріалу.

3) Пропонує виконати експериментальні завдання.

4) пропонує зробити висновки.

Вивчення нового матеріалу на основі самостійного виконання лабораторної роботи.

1) Відповідають.

2) Слухають.

3) Виконують запропоновані експериментальні завдання.

4) Відповідають на питання.

5) Роблять висновки. Обговорюють.

Особистісні, пізнавальні, регулятивні

Рефлексивно - оціночний етап.

Рефлексія. (Підведення підсумків).

Формується адекватна самооцінка особистості, своїх можливостей і здібностей, достоїнств і обмежень.

Пропонує вибрати пропозицію.

Відповідають.

Особистісні, пізнавальні, регулятивні

Подача домашнього завдання.

Закріплення вивченого матеріалу.

Запис на дошці.

Записують в щоденник.

особистісні

Прикладна програма.

1. Аналіз самостійної роботи по темі «Важелі».

Робота над помилками.

Слайд №2.

а) На малюнку (а) зображений диск, закріплений на осі О. До диску додані сили F і F1. Назвіть плечі сил.

б) На малюнку (б) людина за допомогою важеля піднімає камінь вагою 600 Н. З якою силою людина діє на важіль, якщо АВ \u003d 1,2 м, ВС \u003d 0,5 м.

в) На малюнку (в) на лінійку, один кінець якої спирається на стіл, а інший утримується динамометром, поставлена \u200b\u200bгиря вагою 20Н. Визначте показання динамометра, якщо довжина АС \u003d 1м, ВС \u003d 25 см.

Слайд №3.

а) На малюнку зображена трикутна пластина, закріплена на осі, що проходить через точку О. До пластині прикладені сили F і F1. Назвіть плечі сил.

б) Людина з допомогою палиці утримує відро з водою вагою 120 Н. Кінець палиці знаходиться на опорі, при цьому АС \u003d 120см, ВС \u003d 30 см. Яку силу докладає людина для підтримки відра?

2. Мотиваційний етап.

Слайд №4.

Завдання «Подумай і вгадай».
1. Це не тільки простий механізм, але і військовий союз.
2. Це механізм у колодязя, і деталь сорочки.
3. У цьому підмосковному місті розташований будинок - музей П.І. Чайковського.
Відповіді.

1. блок
2. воріт
3. клин

Слайд №5.

Які ще прості механізми ви знаєте? Чому їх так називають?

Похила площина, блок і ричаг-

Без них обійтися ми не можемо ніяк.

3. Вивчення нового матеріалу.

Слайд №6-7.

Похила площина - найпростіше механічний пристрій, що застосовується для підйому важких предметів, щоб отримати виграш в силі.

похила площина - простий механізм у вигляді плоскої поверхні, встановленої під кутом, відмінним від прямого, до горизонтальної поверхні.

Слайд №8-10.

Характеристика механізму, що визначає яку частку корисна робота становить від повної, називається коефіцієнт корисної дії - ККД.

Слайд №11.Запропонувати учням розташувати похилу площину на різній висоті. Після проведення експерименту та обчислень, порівняти отримані дані.

План дій для визначення ККД похилої площини:

Виміряти вагу бруска (Р).

Виміряти висоту похилій площині (h).

Виміряти силу тертя (Fтр).

Виміряти довжину похилій площині (l).

8. Оформити результати роботи і зробити висновки.

Слайд №12.

висновки:

1. Корисна робота менше повної.

2. Висота похилій площині повинна бути менше її довжини.

3. ККД менше 100%. (При куті нахилу 20 ° до горизонту дорівнює 45%).

4. ККД похилої площини, залежить від кута нахилу. Чим більше кут нахилу площини, тим більше її ККД.

Слайд №13.

Рефлексія.Як я працював на уроці? Виберіть пропозицію.

учитель фізики ГОУ ліцей № 384 Кіровського району Санкт - Петербурга

Вступ

Поняття «коефіцієнт корисної дії» вперше вводиться в курсі фізики в 7 класі. Використання сучасних освітніх технологій дозволяє учням підвищити мотивацію навчання і ефективність засвоєння матеріалу.

При проведенні уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії при підйомі тіла по похилій площині» використовувалася технологія дослідження в навчанні.

Урок включає наступні етапи: актуалізація знань, вивчення нового матеріалу (виконання лабораторної роботи), проведення дослідження, рефлексія.

В ході уроку використовувалася робота в парах. Застосування цієї технології дозволило учням не тільки придбати нові знання, а й розвинути здатність до активної творчості.

Цілі і завдання уроку

Завдання уроку:

· Актуалізація знань учнів

· Викликати інтерес до досліджуваного матеріалу

· Мотивувати діяльність учнів

цілі:

Навчальні:

· Ознайомити учнів з новою фізичною величиною - ККД механізму.

· Переконатися на дослідах, що корисна робота, виконана за допомогою похилої площини, менше витраченої роботи.

· Визначити ККД при підйомі телапонаклонной площині.

· З'ясувати, від чого залежить ККД при підйомі телапонаклонной площині.

· Перевірити вміння застосовувати отримані знання для вирішення практичних і дослідницьких завдань.

· Показати зв'язок вивченого матеріалу з життям.

Розвиваючі:

  • Створити умови для розвитку особистості учнів в процесі їх діяльності.
  • Сприяти розвитку практичних навичок і умінь.
  • Формувати вміння висувати гіпотезу, перевіряти її.
  • Навчити виділяти головне, порівнювати, розвинути здібності до узагальнення, систематизації отриманих знань. Формувати вміння працювати в парі.

виховні:

  • Розвиток комунікативних навичок.
  • Розвиток навичок роботи в команді (взаємоповага, взаємодопомога і підтримка).

здоров'язберігаючих:

Вибудовування моделі здоров'язберігаючих уроку.

форма уроку: Дослідницька робота учнів.

Хід уроку

· Організаційний момент.

· Актуалізація знань. Розминка.

· Виконання лабораторної роботи.

· Фізична пауза.

· Дослідницька частина роботи.

· Домашнє завдання.

· Закріплення вивченого матеріалу.

1. Організаційний момент.слайди 2-3

2. Актуалізація знань. Розминка.слайди 4-7

1. Що таке прості механізми?

Перерахуйте, які прості механізми Ви знаєте.

Наведіть приклади застосування простих механізмів.

Для чого вони потрібні?

Поясніть своїми словами зміст виразу "отримати виграш в силі".

Сформулюйте «золоте правило» механіки.

2. Розглянемо ситуацію. Слайди 8 - 9

Робітникові треба завантажити бочку з бензином в кузов вантажної автомашини. Щоб просто підняти її, треба докласти дуже велику силу - силу, рівну силі тяжіння (вагою) бочки. Таку силу робочий докласти не може.

. Як йому вчинити?

(Учні пропонують свої варіанти)

... тоді він кладе дві дошки на край кузова і вкочує бочку по утворилася похилій площині, Прикладаючи силу, значно меншу, ніж вага бочки!

Висновок: Слайд 10 - 11

· Похила площина застосовується для переміщення важких предметів на більш високий рівень без їх безпосереднього підняття.

· До таких пристроїв відносяться пандуси, ескалатори, звичайні сходи і конвеєри.

3. Якими параметрами характеризується похила площина?

3. Лабораторна робота № 10.Слайди 12 - 21

«Визначення коефіцієнта корисної дії при підйомі тіла по похилій площині».

Предмет дослідження: похила площина.

Порівняти корисну і витрачену роботу.

Обладнання: Комп'ютер, мультимедійний проектор (для вчителя)

· Набір вантажів

· Динамометр

· Мірна стрічка (лінійка)

Вивчення нового матеріалу.

1. Ознайомити учнів з новою фізичною величиною - ККД механізму.

ККД - це фізична величина, що дорівнює відношенню корисної роботи до затраченої, виражена у відсотках.

ККД позначається буквою «ця»

ККД вимірюється у відсотках.

Яка робота є корисною, яка робота є витраченої?

Витрачена робота Азатраченная \u003d F * s

Корисна робота Aполезная \u003d P * h

наприклад , ККД \u003d 75%.

Це число показує, що з 100% (витраченої роботи) корисна робота становить 75%.

Інструктаж по виконанню роботи.

Виконання лабораторної роботи.

Визначте ціну поділки приладів (динамометра і лінійки).

1. Встановіть дошку на висоті h, виміряйте її.

2. Виміряйте динамометром вагу бруска Р.

3. Покладіть брусок на дошку і динамометром тягніть його рівномірно вгору вздовж похилій площині. Виміряйте силу F. Згадайте, як правильно при цьому користуватися динамометром.

4. Виміряйте довжину похилій площині s.

5. Розрахуйте корисну і витрачену роботу.

6. Розрахуйте коефіцієнт корисної дії при підйомі тіла по похилій площині.

7. Дані запишіть у таблицю № 1.

8. Зробіть висновок.

Оформлення результатів роботи

Таблиця 1.

висновок:

Корисна робота _______________, ніж витрачена.

Коефіцієнт корисної дії при підйомі тіла по похилій площині _____%, тобто це число показує, що __________________________________________________________________.

4. Фізична пауза.Слайди 22 - 25

Приклади похилій площині. Учні дивляться слайди з прикладами застосування похилій площині.

5. Дослідницька робота. Слайди 26 - 30

Проблема. Від чого може залежати ККД похилої площини?

Гіпотеза. Якщо збільшити (зменшити) висоту похилій площині, то ККД при підйомі тіла по похилій площині не зміниться (збільшиться, зменшиться).

Якщо збільшити (зменшити) вага тіла, то ККД при підйомі тіла по похилій площині не зміниться (збільшиться, зменшиться).

Учні вибирають один із запропонованих варіантів дослідження:

від висоти похилій площині?

Як залежить ККД при підйомі тіла по похилій площині від ваги тіла?

Оформлення результатів роботи

Таблиця 2.

висновок:

ККД при підйомі тіла по похилій площині залежить (не залежить) від висоти похилій площині. Чим більше (менше) висота похилій площині, тим ККД __________.

ККД при підйомі тіла по похилій плоскостізавісіт (не залежить) від ваги тіла. Чим більше (менше) вага тіла, тим ККД __________.

Обговорення варіантів дослідження.

6. Домашнє завдання. Слайди 31 - 32

Параграф 60, 61, завдання 474.

Для бажаючих підготувати повідомлення.

· Прості механізми у мене вдома

· Пристрій м'ясорубки

· Прості механізми на дачі

· Прості механізми в будівництві

· Прості механізми і тіло людини

7. Закріплення вивченого матеріалу Слайди 31 - 34
Робота з текстом

При використанні _________________ механізмів людина робить _______________. Прості механізми дозволяють отримати виграш ______________. При цьому у скільки разів ________________ в силі, в стільки ж разів _________________________________. У цьому полягає ___________________________________ механіки. Воно формулюється так: __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________. Зазвичай при русі тіла ______________________________ тертя. Тому величина _____________________ роботи завжди більше ____________________. Ставлення ________________________________________ до ______________________, виражене у відсотках, називається _______________________________________________________________________________________: ______________.

Міні - тест.

Ваш ККД сьогодні на уроці

2. більше 100%

3. менше 100%

література

1 А.В.Перишкін Фізика 7 клас. М .: Дрофа 2010

2 Г.Н.Степанова Фізика 7 робочий зошит ч.1. СПб СТП-Школа, 2003

Технологічна карта уроку «Визначення коефіцієнта корисної дії похилій площині» етап уроку ( регламент, хв .)

діяльність учителя

діяльність учнів

Пізнавальна

комунікативна

регулятивна

здійснювані дії

здійснювані дії

Формуються способи діяльності

здійснювані дії

Формуються способи діяльності

організаційний (2 хв.)

Вітає учнів, відзначає відсутніх, перевіряє готовність учнів до уроку.

актуалізація знань (8 хв.)

Виводить на екран слайд 2 презентації «КПД похилій площині». Розкриває обраний учнем питання, коментує даний на нього відповідь.

Ті, що навчаються один за іншим вибирають номер питання, відповідають на нього, інші слухають, аналізують дану відповідь.

Уміння усвідомлено будувати мовне висловлювання в усній формі, структурувати знання.

При необхідності доповнюють або виправляють дану відповідь на питання.

Уміння слухати і вступати в діалог, точно

висловлювати свої думки, володіння монологічного та діалогічного формами мови відповідно до норм рідної мови.

Контролюють і оцінюють власні знання, при необхідності їх коректують.

Вироблення здатності до мобілізації сил і енергії.

Створення проблемної ситуації (4 хв.)

Створює і пропонує учням знайти вихід з проблемної ситуації:Робітникові треба завантажити важку бочку на корабель. Щоб це зробити, треба докласти дуже велику силу - силу, рівну вазі бочки. Таку силу робочий докласти не може.

Виводить на екран слайд 3 (розкриває сцену 5).

Задає питання:тільки чи на підйом грузарасходуетсязатраченная робочим енергія?

Виводить на екран слайд 4 (розкриває сцену 3).

Виділяють і формулюють пізнавальну мету: знайти спосіб підйому тіла на висоту, застосовуючи меншу, ніж вага тіла, силу.

Вибирають найбільш ефективний спосіб вирішення задачі: застосувати похилу площину.

Припускають, що частина енергії витрачається на подолання сили тертя.

Роблять висновок, чим менше енергії витрачається на подолання сили тертя, тим ефективніше простий механізм.

Постановка і вирішення проблеми.

вибір найбільш ефективних способів виходу з проблемної ситуації в залежності від конкретних умов

Висування припущення про існування фізичної величини, що характеризує ефективність простого механізму.

Пропонують вихід з проблемної ситуації:

запросити помічників, застосувати похилу площину.

Уміння брати участь у колективному обговоренні проблеми

Оцінюють вміння визначати роботу з подолання сили тяжіння і тертя, але не знають, як їх пов'язати один з одним.

Ставлять навчальну задачу: познайомитися з фізичною величиною, що характеризує ефективність похилій площині.

постановка навчальної задачі на основі співвіднесення того, що вже відомо, і того, що ще невідомо які навчаються.

Вивчення нового матеріалу (8 хв.)

Демонструє підйом тіла за допомогою похилій площині, вимірює вагу тіла і силу тертя, висоту і довжину похилій площині.

Виводить на екран

слайди 5-6.

Дає характеристику КПДпростого механізму.

Порівнюють вага тіла з силою тертя, висоту похилій площині з її довжиною.

Роблять висновок про виграш в силі і програш в відстані при використанні похилій площині.

Виконують креслення похилій площині з позначенням її довжини, висоти, записують визначення і розрахункову формулу ККД простого механізму.

Формування знаково-символічних УУД.

Задають питання про одиницях виміру ККД похилої площини

Розвиток вміння точно виражати свої думки відповідно до норм рідної мови.

Виділяють і усвідомлюють те, що вже засвоєно (розрахунок роботи сили) і що ще підлягає засвоєнню (Яку роботу вважати корисною, яку витраченої, як розрахувати ККД похилої площини через роботу корисну і витрачену)

Розвиток оцінки знань.

Дослідницька практична робота (17 хв.)

Організовує обговорення плану дослідження.

Виводить на екран

слайди 7-11 презентації «КПД похилій площині».

Проводить інструктаж з безпечного виконання лабораторної роботи.

Формулює проблемне питання:від яких параметрів залежить ККД похилої площини.

Роздає комплекти обладнання, ІОТ, технологічні картигруппам учнів

Надає допомогу групам учнів у виконанні роботи.

Складають план і послідовність дій для визначення ККД похилої площини:

1. Виміряти вагу бруска (Р).

2. Виміряти висоту похилій площині (h).

4. Виміряти силу тертя (F тр ).

Виміряти довжину похилій площині (l).

Самостійно формулюють пізнавальну задачу:

перевірити як залежить ККД похилої площини від ваги, що піднімається тіла і кута похилій площині?

Висувають гіпотезу: ККД похилої площини залежить від кута нахилу і не залежить від ваги, що піднімається тіла.

Самостійне створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем пошукового характеру.

Самостійне формулювання пізнавального завдання.

Самостійне висунення гіпотези про залежність ККД похилої площини від кута нахилу і ваги, що піднімається тіла.

Контролюють, при необхідності коригують і оцінюють дії партнера по групі.

Уміння інтегруватися в групу однолітків і будувати продуктивну співпрацю з однолітками і дорослими

Виконують складений план дій для визначення ККД похилої площини:

1. Визначають ціну поділки динамометра, транспортира і вимірювальної стрічки.

2. Збирають установку.

2. Вимірюють вага бруска (Р).

3. Вимірюють висоту похилій площині (h).

4. Розраховують корисну роботу по формулі.

5. Вимірюють силу тертя (F тр ).

6. Вимірюють довжину похилій площині (l).

7. Розраховують витрачену роботу по формулі

8. Розраховують ККД похилої площини по формулі

9. Змінюють вага бруска, повторюють 1-6.

10. Змінюють кут нахилу площини, повторюють 1-6.

11. Результати заносять в таблицю.

Уміння складання плану і послідовності дій,

прогнозування результату.

рефлексія (4 хв.)

Нагадує, що висновок по роботі повинен бути відповіддю на мету дослідження.

Оформляють результати роботи, роблять висновок, аналізують отриманий результат.

Усвідомлене побудова мовного висловлювання в письмовій формі.

Рефлексія способів і умов дії, контроль і оцінка процесу і результатів діяльності.

Роблять висновок: в ході лабораторної роботи ККД похилої площини при куті нахилу 20 до горизонту виявився рівним 45%, він завжди менше 100%, залежить від кута нахилу (чим більше кут нахилу площини, тим більше її ККД) і не залежить від ваги, що піднімається тіла.

Уміння точно виражати свої думки;

Оцінюють отримані результати роботи:

А п повинна бути менше Аз;

висота похилій площині повинна бути менше її довжини, отриманий ККД повинен бути менше 100%.

Якщо отриманий результат не вірний, знаходять помилку у вимірі або розрахунках.

Уміння оцінювати і контролювати отриманий результат,

коригувати план і спосіб дії в разі розбіжності еталона і отриманого результату.

Домашнє завдання (2 хв.)

Виводить на екран слайд 12.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: