Російська мова у слов'янському народі. Презентація на тему "Російська мова у сім'ї слов'янських мов". Поява слов'янської писемності

РОСІЙСЬКА МОВА ДО КОЛА

СЛОВ'ЯНСЬКИХ

МОВ

Урок російської мови
в 9к класі сош № 3
Вчитель - Мартинова М.Б.

ЦІЛІ:

  • показати учням спорідненість слов'янських мов та місце російської серед них;
  • викликати в учнів інтерес до питань розвитку слов'янської писемності, літератури, культури;
  • продовжувати формування навичок монологічного та дискусійного мовлення.

ПЛАН УРОКУ

  • Загальнослов'янська мова – прабатько слов'янських мов.
  • «Слово про похід Ігорів» як один із найдавніших текстів слов'янської писемної мови. Практикум.
  • Мови-брати. Практикум.
  • Дискусія щодо проблеми існування загальнослов'янської мови.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Слайд - 1

Вітання. Рапорт.

Тема нашого уроку «Російська мова у колі слов'янських мов».

Він присвячений проблемам розвитку слов'янських мов.

Слайд - 2

На уроці ми постараємося визначити кревність слов'янських мов і місце російської серед них, також торкнемося питань історії розвитку слов'янської писемності, літератури, культури, продовжимо роботу над розвитком монологічного і дискусійного мовлення.

Слайд 3

План роботи під час уроку.

Робота у зошитах. Записати число, класну роботу, тему уроку.

Слайд 4

Почнемо ми роботу на уроці із захисту проекту на тему «Загальнослов'янська мова – прабатько слов'янських мов». Представить його нам Семенчук Р.

2. ЗАХИСТ ПРОЄТУ «ЗАГАЛЬНОСЛАВ'ЯНСЬКА МОВА - ПРАТІВНИК СЛОВ'ЯНСЬКИХ МОВ»

Слайд 5

Мова – основний засіб спілкування людей. За допомогою мови люди спілкуються один з одним, передають свої думки, почуття, бажання.

Як засіб спілкування, мова пов'язана з життям суспільства, з народом – носієм цієї мови. Мова тісно пов'язана з мисленням, свідомістю. Знання про навколишню дійсність, які люди набувають у процесі праці, закріплюються мовою – у словах, словосполученнях та реченнях. За допомогою мови люди передають свої знання, досвід від покоління до покоління.

Давно задумалися люди над загадкою мови, таємницею його походження. Скільки захоплюючих лінгвістичних легенд, дивовижних сказань, сміливих наукових припущень знає історія людства! Хто знає, може нам вдасться в майбутньому наблизитися до розгадки таємниці людської мови. А поки що загадка залишається загадкою, і тільки в одному одностайні сучасні вчені: якби раптом зникла мова, люди перестали б бути людьми. Мова робить людину людиною.

Ми постійно розмовляємо з кимось, повідомляючи щось і слухаючи інших, читаємо, пишемо, співаємо, думаємо, мріємо… і у всіх цих випадках використовуємо рідна мова. Без мови суспільство людей не могло б існувати.

Мови народів світу дуже різноманітні за структурою та з історії свого розвитку. Деякі з мов виявляють схожість у словниковому запасі, фонетичному ладіі граматиці, інші, навпаки, далекі один від одного.

Слайд 6

Класифікація мов за рівнем їхньої спорідненості називається генеалогічною (від грецьк. «родовід»). Генеалогічно мови поділяються на сім'ї, а всередині сімей – на групи. У сім'ї та групи мови об'єднуються за спільністю їх стародавнього джерела.

Російська мова входить до індоєвропейської родини. Ця сім'я – найчисленніша (до неї входять близько ста мов). Серед груп індоєвропейських мов вирізняється слов'янська групаВона одна з найбільших у цій сім'ї. Число розмовляючих сучасними слов'янськими мовами становить близько трьохсот мільйонів чоловік.

2) Усі слов'янські мови сягають давньої прамови, яку умовно називають загальнослов'янською мовою. Виділення слов'ян із загальноіндоєвропейської єдності відбулося в давнину, приблизно до початку 3 тисячоліття до нашої ери. У давнину цією мовою говорив народ, який заселяв велику територію Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Загальнослов'янська мова проіснувала до середини 1 тисячоліття нашої ери.

Карта – 1 Слайд 7

Слайд 8

Отже, з часом слов'янські племена розселилися на величезній території й у зв'язку з цим стали втрачатися зв'язки друг з одним. Мова кожної з відокремлених груп племен продовжувала розвиватися ізольовано від інших, набуваючи нових фонетичних, лексичних та граматичних особливостей.

Поступово загальнослов'янські мови розділилися на три групи: східнослов'янську, західнослов'янську та південнослов'янську.

Карта - 2 Слайд 9

Слайд 10

Східнослов'янська група мов проіснувала приблизно до 14 – 15 ст. і у зв'язку з розселенням племен згодом розпалася на російську, українську та білоруську – близько родинні мови.

У 14-15 ст. східнослов'янська група поділяється на три самостійні мови: російську, українську та білоруську.

Слайд 11 кирилиця+ Слайд 12

Майже всі загальнослов'янські мови мають писемність. У східних і південних слов'ян, за винятком хорватів, писемність заснована на кириличному алфавіті, або кирилиці, - алфавіті, створеному родоначальниками слов'янської писемності Кирилом і Мефодієм, а західні слов'яни користуються латинським алфавітом.

Слайд 13

Спорідненість слов'янських мов безсумнівно. Воно проявляється, наприклад, у лексичному складі. Так, однаково чи схоже звучать деякі назви близьких родичів у російській, українській, білоруській, болгарській, польській та чеській мовах, наприклад, батько, мати, син, сестра та ін.

Українська

український

білоруська

болгарська

польська

чеська

батько

батько

айцець

батько

oiciec

otec

Мати

мати

маці

майка

matka

matka

син

син

син

син

У НАЯВНОСТІ ЗАГАЛЬНИХ СЛОВ, А ТАКОЖ У ДЕЯКОМУ ФОНЕТИЧНОМУ І ГРАМАТИЧНОМУ СПОСІБНІСТВІ. ТАК, НАПРИКЛАД, ЗАГАЛЬНИМИ ДЛЯ ЦИХ МОВ Є СЛОВАГОЛОВА, РУКА, ЗЕМЛЯ, ЄІ БАГАТО ІНШИХ.

АЛЕ, НАРОДІ З ПОХОДНОСТЬЮ, ТА ЛЕКСИКА МАЄ ФОНЕТИЧНІ І МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ У РІЗНИХ МОВАХ.

НАПРИКЛАД, РОСІЙСЬКОМУ СЛОВУПИТИ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ ВІДПОВІДАЄПИТИ , У БІЛОРУСЬКОМУ –ПІЦЬ, БОЛГАРСЬКОМУ – ПІЯ, СЛОВЕНСЬКОМУ – piti тощо.

Слайд 14

Найраніша літературна мова, якою написані найдавніші слов'янські пам'ятники, - загальнослов'янська. Це такі пам'ятники, як літопис «Повість временних літ», найдавніше зведення законів «Руська правда», «Слово про похід Ігорів».

Слайд 15

А ось як створювалися перші рукописні книжки.

У чернечій келії...

З-під пера літописця Нестора…, який писав «Повість временних літ»

Слайд 16 – 18

А так виглядали сторінки перших рукописних книг, з яких і розпочиналася історія російської писемності.

3.СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

Як ми з вами побачили, існує безліч особливостей, що зближують і поділяють родинні мови. На уроці ми спостерігаємо за цими особливостями. Наприклад, однією з відмінних рис російської мови від української та білоруської в галузі морфології є відсутність особливої ​​кличної форми у російській мові.

Над цією темою працювала ще одна група учнів, вони провели дослідження та зараз нам подадуть свої висновки.

Слайд 19

ПОВІДОМЛЕННЯ « Втрата кличної форми в російській мові за збереження її в українській та білоруській»

У давньоруській мові сущ-ие змінювалися за семи формами відмінків. Форма зват. відмінка застосовувалася в російській мові при вживанні звернень. Це звучало так, сестра, дочка, син, конь і т.д.

З часом російська мова втратила форму кличного відмінка, хоча вона досі зберігається в укр. та білор. яз.

Хоча можна звернути увагу на те, що часто в розмовної мовивикористовуються вирази боже! і господи! Це залишки форми, що втратила.

Також деякі поети та письменники використовували форму клічного відмінка в мові художніх творів, наприклад, Пушкін «Чого тобі треба, старше?» або Гоголь «Повернися, синку!»

Слайд 20


4. «Слово про похід Ігорів» як один із найдавніших текстів слов'янської писемної мови. Практикум.

Слово вчителя.

Як зазначалося, «Слово о полку Ігоревім» - одне із найдавніших текстів слов'янської писемної мови, написаний мовою, зрозумілою всім слов'ян. Перш ніж розпочати роботу з цією книгою, мені хотілося б прочитати слова видатного вченого Лихачова, які, на мій погляд, дуже точно передають значення цього твору.

«Ця пам'ятка завжди свіжа. Кожна епоха знаходить у ньому нове та своє. Це призначення справжніх витворів мистецтва: вони кажуть нове новому, і вони сучасні».

Д.С. Лихачов.

Слайд 21

Давайте попрацюємо з джерелом і виконаємо наступне завдання: відкрийте давньоруський текст «Слова…», знайдіть у тексті звернення, вжиті у кличній формі, випишіть їх у зошит (3 – 4 приклади).

Слайд 22

Перевіримо:

«Чи не лепо ни б'єш,брати… Чи не час нам, браття, почати про похід Ігоря слово

« Про Бояна , солов'ю старого часу!» про боян, старовинний соловей,

«Про російську землю!»

Розминка (фіз. пауза)

Слайд 23

5. РОБОТА З ЕТИМОЛОГІЧНИМ СЛОВНИКОМ.

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

А зараз ми переходимо до другої частини уроку, де простежимо за особливостями, які є загальними для всіх слов'янських мов. У цьому нам допоможуть етимологічні словники.

Етимологічні словники існують, головним чином, щоб пояснювати походження та історію окремих слів та морфем.

Готуючись до уроку, група хлопців провела дослідницьку роботуі виявила, що деякі слова в сучасній російській мові (цілком, на перший погляд, несхожі) є історично спорідненими.

Обертишев С.

ПОВІДОМЛЕННЯ.

Слова «лікар» та «брехати» історично виявляються спорідненими словами. Встановити це вдалося порівняно споріднених слов'янських мов. Основним із давніх значень болгарського слова «лікар» є значення «знахар», «чаклун». Сербохорватське «лікар» також означає «чарівник, чаклун, провісник, знахар», оскільки лікар знав, як замовляти хвороби. У старослов'янській мові слово "брехати" мало значення "говорити". Порівняйте: "замовляти", "говорити". Лише пізніше воно означало «говорити неправду, брехати», яке споконвічне значення «говорити» збереглося у слові «лікар»

Слайд 24

Питання що ж допомагають пізнавати етимологічні словники?

Слайд 25

ПРАКТИКУМ.

Користуючись етимологічним словником, покажіть з прикладу загальнослов'янського слова «живот» спорідненість всіх трьох груп слов'янських мов. Випишіть словникову статтю у зошит.

Слайд 26

ПЕРЕВІРКА.

Живіт – «частина тіла в людини, тварини» Загальнослов'янське слово індоєвропейського характеру. Початковим значенням слова живіт було – «життя, нажите, майно»

Слайд 27

ПРОГЛЯД СЦЕНИ З КІНОФІЛЬМУ «ІВАН ВАСИЛЬОВИЧ ЗМІНЮЄ ПРОФЕСІЮ» (за п'єсою М. Булгакова, режисер Л. Гайдай)

Слайд 28

Запитання. Про що йдеться у цьому діалозі?

Завдання: прочитайте діалог, знайдіть у цьому уривку лексику давньої Русі, 19 століття та сучасну. Запишіть кілька слів, що стосуються різних епох.

Який прийом надає цій сцені іронічного характеру?

Герой цієї п'єси поєднав у своїй промові лексику різних епох

ІОНАН (кричить режисерові Якіну). Ну, прищ, живота чи смерті? Проси у боярині!

ЯКІН (хрипить). Живіт…

ЗІНА. Живіт! Живіт! Пощади його, Великий пане!

ІОНАН. Живіт? Ну, будь по-твоєму…

ЯКІН. Зінаїда, підкажи мені щось по-слов'янськи.

ЗІНА. Паки.

ЯКІН. Паки. Паки. Ваше сіятельство, змилуйтесь! До речі, ви мене не так зрозуміли.

ІОНАН. Як мені зрозуміти тебе, якщо ти нічого не кажеш?

ЯКІН. Мови не володію, ваше благородіє.

ІОНАН. Жалую тобі шубу з царського плеча.

ЗІНА (Якіну). Дякую! Дякую!

ЯКІН. Дуже вдячний.

ЯКІН (трохи пізніше ). Тому ми зело на літак запізнюємося.

Порожній слайд.

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.

Отже, сьогодні на уроці ми з вами спостерігали за тим, яке місце російської мови в колі слов'янських мов. Сучасна російська мова знаходиться у певних стосунках до всіх інших слов'янських мов. На прикладі «Слова про похід Ігорів» виявили елементи, що відрізняють російську мову від споріднених мов. Працюючи з етимологічним словником, побачили навпаки загальні ознаки. Тож чи існувала насправді мова спільна для всіх слов'ян? Які аргументи можна навести «за» та «проти»?

Дискусія щодо проблеми існування загальнослов'янської мови

Хлопці, як ви вважаєте, чи можна вважати, що загальнослов'янська мова існувала, обґрунтуйте свою думку.

Аргументи

Проти

  • Не збереглося текстів цією мовою.
  • Немає словника загальнослов'янської мови, і він може бути складений.
  • Занадто різні слов'янські мови, незрозумілі без перекладу представникам іншої групи слов'ян.

За

  • Подібність у мовах різних рівнях: фонетичному, лексичному, граматичному.
  • Етимологія знаходить багато спільних рис у тих словах, які в сучасних слов'янських мовах здаються не спорідненими.
  • Існування старослов'янської мови, зрозумілої всім слов'янським народам у IX – X ст.
  • Більшість алфавітів слов'янських мов близькі за кількістю та звуковим значенням літер, незважаючи на різницю навертань
  • Про єдину мову писали древні літописці, про неї згадує Ломоносов.

Слайд 29

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ

Наприкінці уроку мені знову хотілося б звернутися до слів Д.С. Лихачова.

Знання історії свого народу, знання пам'яток його культури відкриває перед людиною цілий світ - світ, який не тільки величний сам по собі, але який дозволяє по-новому побачити і оцінити сучасність. Знання минулого – це розуміння сучасності. Сучасність – це підсумок минулого, а минуле – це майбутнє, що ще не розвивалося»

Д.С. Лихачов.

Отже, ми наближаємося до завершення нашої роботи, давайте підіб'ємо підсумки.

ОЦІНКИ.

Підсумки роботи.

Слайд 30

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

  1. виписати з етимологічного словника щонайменше 10 слів, походження яких перегукується з індоєвропейської сім'ї мов;
  2. провести етимологічний аналіз одного слова (на вибір), що має загальнослов'янське коріння.

Російська мова належить до слов'янських мов. Усі сучасні слов'янські мови поділяються на три групи за географічною ознакою.

1. Східнослов'янські мови: російська, українська та білоруська.

2. Західнослов'янські мови: польська, чеська та словацька, а також мови верхньолужицька та нижньолужицька.

3. Південнослов'янські мови. До них відносяться мови слов'ян, що живуть на Балканському півострові: болгарська та мови народів Югославії - сербсько-хорватська, словенська, македонська.

Слов'янські мови близькі одна одній. Російська мова особливо близька до української та білоруської мов.

Але, вслухаючись уважно у мова представників інших слов'янських народів - поляків, чехів, болгар, сербів, ми теж її розуміємо, дізнаємося багато знайомих слів, а іноді осягаємо сенс цілих речень.

Ось, наприклад, як звучить по-болгарськи початок всім відомої «Казки про рибалку та рибку» А. С. Пушкіна (переклад Младена Ісаєва):

Приказка за рибалки і рибаки Някога живе край море, край синьо море, старий і баба; ті жили в схлупена землянка мети тридесет і три річки. Старець ловив з мрія риба, баба сі прела свойта і прежда. Хвилював той ведняж в море і мріяв си, але загрібав тиня. Другий п'ятий сиріж розгн'яв - та потрапила на водорості. Третий п'ятий сиріж розгн'яв і звадив від водата рибка, але не като вторіть, а золота.

Достатньо порівняти російський текст Пушкіна з текстом перекладу, щоб побачити в цьому уривку безліч болгарських слів, які збігаються з російськими цілком або відрізняються дуже незначно за звучанням: Старий, старець, баба, рибка, море, синьо (синє), Землянка, цілі (цілі ), Лов'ял (ловив), Вода, водорості, нікога (колись - у сенсі колись), Прела (пряла), Прежда (пряжа), Тіня (тіна), Три, вторі (другий), Треті, інші (інші) ; союзи І, а, але І т. д. Інші слова відрізняються від росіян тільки суфіксом або приставкою: Наказка (казка), Живелі (жили), Рібар (рибалка), Годіна (рік), Загребал (загреб), Попаднала (потрапила) , золота (золота, золота). Нам зрозуміло слово Тридесет (тридцять), тому що Тридесятий Замість Тридцятий Часто зустрічається у російських народних казках, билинах. Зрозумілий і прийменник Край: край морето означає «біля моря, на краю моря». Слово Мрежа, яке означає «невод», ми зараз не вживаємо, але його можна знайти в іншому творі Пушкіна - у вірші «Отрок»:

Невод рибалка розстилав на березі студеного моря; Хлопчик батькові помагав. Хлопець, залиши рибалки! Межі інші на тебе чекають, інші турботи...

Набагато менше (у цьому уривку близько десятка) таких слів, яких зовсім немає в російській мові і які незрозумілі без болгарської мови або без словника. Це слова: Схлупена (присадкова, низька), Хв'рліл (кинув), Той (він), Тя (вона), Веднъж (одного разу), П'т (раз), Розг'нал (розгорнув, розкрив), Извадил (вийняв), кого (як ). Впадає в око при читанні цього уривка і така чужа російській мові особливість, як артикль. Артикль є у багатьох мовах, і він ставиться зазвичай перед словом.

Наприклад, Стіл По-німецьки der Tisch, французькою - la table, англійською - the table. На відміну від цих мов у болгарською мовоюартикль приєднується завжди до кінця слова: рибка, море, синій, старець, свійга, мрежата, водота, другиге.

Існує багато слів, які вживаються в тому самому значенні у всіх слов'янських мовах. У таблиці на стор. 39 показано, як звучать деякі з цих слів у головних слов'янських мовах (у дужках російськими літерами дається приблизна вимова).

Мовники встановили, що всі слов'янські племена в перші століття нашої ери говорили праслов'янською, або загальнослов'янською, мовою з невеликими місцевими, діалектними відмінностями. Племена добре розуміли одне одного, але жили вони окремо, все далі розселялися один від одного, і зв'язки між ними слабшали.

Приблизно з VII – IX ст. єдина загальнослов'янська мова перестала існувати. Він розпався окремі самостійні слов'янські мови.

Тоді ж виникла єдина східнослов'янська (давньоруська) мова.

На ньому говорили предки росіян, українців та білорусів (усі вони належали до єдиної давньоруської народності).

У XIV – XV ст. давньоруська мова розпалася на три самостійні східнослов'янські - російську, українську та білоруську. Цьому сприяло тривале роз'єднання росіян, українців та білорусів після розпаду Київської держави.

Території, на яких жили українці та білоруси, не входили до складу Російської держави, культура та мова цих народів розвивалися самостійно. І все-таки східнослов'янські мови найбільш близькі між собою, оскільки виділилися вони самостійні пізніше інших слов'янських мов.

Багато слів у різних слов'янських мовах збігаються; вони представляють найдавнішу, споконвічну частину слов'янської лексики. Вони збереглися від загальнослов'янської мови, або, як кажуть мовознавці, сягають загальнослов'янської епохи. Ці слова досі життєво важливі і найчастіше вживані. Наприклад, з іменників у російській до загальнослов'янських відносяться слова, що позначають родинні стосунки (мати, батько, син, дочка, брат, сестра, дід та ін.), назви частин тіла (голова, зуб, ніс, рука, нога, бік та ін), назви частин доби (день, ніч, вечір), часів року (весна, літо, осінь, зима), явищ природи (дощ, гроза, сніг, вітер), Географічні позначення(берег, болото, поле, річка, море, озеро), Назви. дерев, рослин (дуб, береза, липа, сосна, ялина, морква, гарбуз, трава), Домашніх тварин (корова, кога, кінь, кіт, вівця, пес, свиня), Диких тварин (вовк, заєць, змія, ведмідь, олень), Назви знарядь праці (граблі, вила, голка, ніж, нитка, шило і т. д.).

Потрібно завантажити твір?Тисні та зберігай - » Російська мова серед слов'янських мов . І в закладках з'явився готовий твір.


Мета уроку: 1.Отримати уявлення про місце російської серед інших слов'янських мов. 2. Розвивати вміння розмірковувати на задану тему. 3. Виховувати інтерес та любов до російської мови, бажання її вивчати.


Мова - це історія народу. Мова – це шлях цивілізації та культури. А. Купрін

  • Поясніть, як ви розумієте висловлювання письменника А. І. Купріна?
  • Обґрунтуйте свою точку зору.

Спорідненими є мови, які історично сягають одній мові – предку – прамову .

Усе слов'янські мови (російська, українська, білоруська, чеська, болгарська, польська та ін.) сягають давньої прамови, яку умовно називають праслов'янською мовою.


У давнину цією мовою говорив народ, що заселяє велику територію Центральної, Східної та Південно-Східної Європи.

Праслов'янська мова проіснував до середини 1-го тисячоліття зв. е .


З плином часу слов'янські племена розселилися на величезній території і у зв'язку з цим почали втрачатися зв'язки один з одним.

Мова кожної з відокремлених груп племен продовжувала розвиватися ізольовано від інших, набуваючи нових фонетичні, лексичні та граматичні особливості.


Поступово слов'янські мови розділилися на три групи:

1). Східнослов'янські мови;

2). Західнослов'янські мови;

3). Південнослов'янські мови.


У 10 столітті, з прийняттям християнства, на Русь почали надходити з Болгарії церковні книги, написані старослов'янською мовою. Це сприяло поширенню писемності.


З плином часу старослов'янський мова, піддавшись звуковому та граматичному впливу російської мови, отримала назву церковнослов'янської і до 17 століття вживався як один з різновидів російської літературної мови.


Стародавнім східнослов'янським мовою є мова давніх східних слов'ян.

Давньоруським цю мову називають тому, що східні слов'яни, створивши самостійну державу – Київську Русь , утворили єдину давньоруську народність


Найдавніші пам'ятки писемності

11-13 століть є спільними всім східнослов'янських мов.

Давньоруською мовою написані такі пам'ятники, як літопис «Повість временних літ», найдавніший звід законів « Російська Правда», "Слово о полку Ігоревім"


В історії російської мови

виділяються три періоди:

1). 6-7-14вв.;

2). 15-17вв.;

3). 18-20вв.


Першийперіод починається виділенням східних слов'ян (предків росіян, українців та білорусів) із загальнослов'янської єдності.

З цього часу веде своє існування і східнослов'янський ( давньоруська ) мова.


початок другого періоду – розпад єдиного східнослов'янської мовита виникнення мови великоросійською народності.

Істотні зрушення в суспільного життя, що відбулися межі середньовіччя та нового часу, викликали серйозні зміни у мові.


Розвиток економічних і політичних зв'язків Московської Русі, зростання авторитету Москви, поширення документів московських наказів спричинило те, що говірка Москви ліг в основу того, хто почав формуватися в 17 столітті російського національного мови.


У процесі синтезу різних елементів (народно-розмовна основа, риси ділової мови, західноєвропейські запозичення, слов'янізм) виробляються норми російської національної літературної мови. В історії російської мови настає третій період.



  • Використовуючи ці малюнки, розкажіть про групу слов'янських мов.


  • Назвіть мови, які є спорідненими з російською мовою.
  • У чому виражаються родинні зв'язки цих мов?
  • Наведіть приклади, що доводять спорідненість слов'янських мов.

Залежно від походження споконвіку російські слова поділяються на три основні групи:

слова загальнослов'янські,

східнослов'янські і

власне росіяни.


Загальнослов'янські слова успадковані давньоруською мовою з мови-основи, що існувала

до5-6вв. нашої ери на території, заселеній у доісторичний час слов'янськими народами.


До загальнослов'янським словами відносяться: 1). Назва осіб за спорідненістю (мати, дочка, син, брат тощо);

2). Назва занять та знарядь праці (Жнець, лікар, пастух, ткати, січ); 3). Назва житла, одягу, домашнього начиння (будинок, двір, вікно, свічка); 4). Назва їжі та продуктів (Каша, квас, пиріг, мед. Кисель); 5). Назва рослин, предметів та явищ природи (Соха, плуг, серп, береза, липа, сосна, земля, поле. Гора, небо, зима, ранок, сонце).


Східнослов'янські (давньоруські) слова виникли в11-14вв.

Сюди входять слова, спільні

Для російської, української

І білоруської мов,

складових колись

єдність - Давньоруська

мова. Таких слів багато

(дядько, мужик, тесляр,

білка, архітектор. комора,

кошик, коромисло,

мішок, скатертина, самовар,

човен, квітка, мереживо).


Власне російські слова з'явилися с14в. (після поділу східнослов'янської мови на російську,

українська, білоруська).

До них відносяться всі слова, за винятком запозичень (бабуся, дідусь, жінка, чоловік, хлопчик, дитина, теля, зозуля, ластівка, ромашка, кульбаба, казка, завірюха і.т.д.).


Старослов'янськиминазивають слова та частини слів, що прийшли зі старослов'янського, найдавнішої мовислов'ян. В9в. Ця мова була письмовою у Болгарії, Македонії, Сербії, а наприкінці 10 ст. (Після прийняття християнства) поширився на Русі.


Як відрізнити старослов'янізм

від споконвіку російських слів?

По-перше, старослов'янізм позначають абстрактні поняття ( великодушність, доброчесність, благо, увага і т.д.); наукові поняття ( всесвіт, вислів, займенник, правило і т.д.); церковно-релігійні поняття ( неділя, жертва, порок, храм, священик і т.д.).


По-друге, з фонетичного боку характеризуються неповногласними поєднаннями : -ра-, -ла-, -ре-, -ле- на місці росіян -оро-, -оло, -єре-, -еле- ( град, здоровий, голова, брег );

поєднаннями : -ра-, -ла-в початку слова на місці росіян ро-, ло-( робота, тура ); поєднанням жд , відповідним російському ж: ходіння (ходжу), одяг (одяг), чужий (Чужий).

Згідним щ на місці російської м оч (Моч), палаючий (Гарячий), освітлення (Свічка).

Початковими а, е замість я, про: Я (я), ягня (ягня), один (один), езеро (озеро).


У російській мові чимало словотвірних елементів старослов'янського походження:

Приставки: воз-, з-, низ-, пре-, перед-, через- ( віддати, зневажати, скинути, віддавати перевагу, надмірний);

Суфікси іменників: -ені-, -енств-, -еств-, - знь, -ізн-, -ні(е), -тель, -ч(ий), -ин(я) ( єднання, верховенство, життя, зберігач, керманич, гординя). Суфікси прикметників та дієприкметників: -айш-, -ейш-, -ащ-, -ющ-, -ім-, -ом-, -ущ-, -енн- ( добрий, гнаний, ведений, майбутній, благословенний).

Перша частина складних слів: благо-, бого-, зло-, гріхо-, велико-та ін. ( дякувати, богобоязливий, лихослів'я, гріхопадіння, великодушний та ін.).


Тренувальна вправа.

  • До даних старослов'янізмів підберіть відповідні російські слова.

П ра х –

Г ла ва-

Н ра в –

П оре х

Г оло ва

Н оре в

Е ліньки –

Про лінь

Неві жд а –

Чу жд ий –

Ст ра на –

До ра точний –

У ра та -

Неві ж а

Чу ж ой

Ст оре на

До оре точний

в оре та

Чи відповідні російські слова збігаються зі старослов'янськими за значенням?


Твір - міркування.

(Думки про історію російської).

  • Під час написання використовуйте словосполучення: праслов'янська мова,

поширення писемності, східнослов'янська (давньоруська мова), загальнослов'янські слова, найдавніші пам'ятки писемності, говірка Москви в основі національної літературної мови, власне російські слова, використання старослов'янізмів.

  • Для надання мови особливої ​​виразності використовуйте старослов'янізм.

Продовжіть речення:

Я сьогодні дізнався….

Мені було цікаво…..


Домашнє завдання.

§ 1, Упр.4


Осипова Тетяна Халілбагівна,

вчитель російської мови

МАОУ «Світлінська середня

загальноосвітня школа№2»

Російська мова

Клас 9

УМК"Російська мова"(Автори: Разумовська М.М., Львова С.І., Капінос В.І., Львів В.В.) за редакцією Разумовської М.М., Леканта П.А.-3-е вид.-М.: Дрофа,2012.

Урок № 1. Російська мова у сім'ї слов'янських мов (1 год)

Базовий рівень

Тип урок а: урок вивчення нового матеріалу.

Мета уроку: 1 ) Дати уявлення про місце російської у сім'ї слов'янських мов.

Завдання уроку:1) Ознайомити учнів із групою слов'янських мов, показати місце російської серед них.

2) Продовжити формування вміння працювати з лінгвістичним текстом.

3) Виховувати інтерес до російської.

Заплановані результати : оцінюють власну навчальну діяльність, будують мовленнєвий вислів, отримують потрібну інформацію, роблять узагальнення та висновки, вміють формулювати власну думку та позицію, ставити питання.

Устаткування :Підручник.

Хід уроку:

I . Організаційний момент .

II . Знайомство з підручником .

Учні разом з учителем ставлять цілі та завдання на новий навчальний рік. Учні знайомляться з змістом підручника, умовними позначеннями, довідковими матеріалами. Вчитель озвучує вимоги до ведення зошитів, підготовки домашнього завдання.

III . Актуалізація знань.

Згадайте, що таке епіграф? Яка його роль? Прочитайте епіграф на стор.3підручника. Як ви його знаєте? Про що йтиметься сьогодні на уроці?

Повідомлення теми уроку.

IV .Пояснення теми уроку .

Мова, як і людина, неспроможна існувати сама собою, вона теж є сім'я, родичі, тобто. родинні мови. Подібно до того, як є схожі другна друга люди, то є й схожі мови. Вони є спорідненими, отже, у них є загальний предок. Це праслов'янська мова, якою в далекі часи говорили всі слов'яни. Досі ми це можемо спостерігати цю подібність, порівнявши написання та вимову слів.

Давайте звернемося до матеріалів вправи 1, щоб з'ясувати, які мови є споріднені з російською мовою, як проявляються родинні зв'язки цих мов.

Учні читають текст з абзаців, виділяючи найголовнішу інформацію.

Узагальним усе те, що ми говорили. Письменно дайте відповідь на запитання: «Чому схожі деякі слова, що належать до різних слов'янських мов?» Закінчіть пропозицію: «Схоже звучання деяких слів із різних слов'янських мов пояснюється тим, що…»

V . Закріплення вивченого .

1) Уважно розгляньте малюнок на стор.4. Складіть по ньому розповідь про групи слов'янських мов. (Робота в парах)

2) Упр.3 (усно). Завдання: визначити схожість російських слів із аналогічними словами слов'янських мов.

VI .Підсумок уроку .

Наприкінці уроку мені хотілося б звернутися до слів Д.С. Лихачова: «Знання історії свого народу, знання пам'яток його культури відкриває перед людиною цілий світ – світ, який не тільки величний сам по собі, але який дозволяє по-новому побачити та оцінити сучасність. Знання минулого – це розуміння сучасності. Сучасність – це підсумок минулого, а минуле – це майбутнє, що ще не розвивалося»

Які завдання ми ставили перед собою?

Який результат отримали?

Що нового дізналися на уроці?

Що сподобалось?

VII .Домашнє завдання : §1; упр.4(письменно), упр.5 (усно).

Методичне забезпечення уроку:

2) Уроки російської мови у 8 класі: поурочні плани за підручником М.М. Розумовській, С.І. Львів, В.І. Капінос, В.В. Львова / сост. О.А. Фінтісова. – Волгоград: Вчитель, 2010.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: