Ю мориць казка лісом йде читати. Конспект НОД з мовленнєвого розвитку «Казкова подорож» (старший дошкільний вік). I. Організаційний момент

УМКЛ. Ф. Кліманової

Тема:Народні казки. Ю. Мориц «Казка лісом йде...»

Цілі:познайомити учнів із жанром народної казки; розвивати пам'ять, зв'язне мовлення, навички виразного та усвідомленого читання, вміння знаходити головну думку казки; прищеплювати інтерес до читання.

Заплановані результати: учні повинні розрізняти малі жанри усної творчості; знаходити співзвучні закінчення в текстах, а також слова, які допомагають уявити героя твору усної народної творчості.

Устаткування: картки (текст для мовної розминки, завдання).

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Робота із загадками на с. 24-25.

Чи можуть бути до загадки «Без вікон, без дверей повна світлиця людей» різні відгадки: кавун, огірок, гарбуз, соняшник, кабачок, баклажан?

- Розподіліть загадки на тематичні групи: тварини, сад та город, книга та лист. Доповніть кожну групу загадками, які ви знали раніше.

ІІІ. Мовленнєва розминка

Відомі казки з давніх-давен.

Не вір тому, хто скаже,

Що це вигадки і нісенітниця,

Його навіть не слухай.

Швидше за казку почитай,

Запам'ятай їх краще

І мудрість давню дізнайся

Вони всьому навчать.

Ми казки знаємо назубок,

Адже з дитинства їх читаємо,

Але щось нове, друже,

Зараз про них дізнаємось.

Прочитайте повільно (ще: із прискоренням; сумно, весело).

Прочитайте виразно.

IV. Введення у тему уроку

— Чи любите ви казки? Як би ви пояснили, що таке казка? (Висловлювання дітей.)

Матеріал для вчителя

Найпершим творцем казок був народ. Люди жили важко: орали ріллю, сіяли, боронили, жали, молотили, рубали ліс, пряли, ткали, ловили рибу і сподівалися кращу частку. І в казках вони зображували те саме. Вигадка вселяла впевненість у перемозі над силами, ворожими людині. Казки не знають непоправних бід та нещасть. Казки вчили бути твердим у бідах, радили не миритися зі злом, а боротися з ним.

Казки бувають різні. Є чарівні, — у них обов'язково мають бути чудеса та чарівні предмети. Є казки про тварин — у них тварини можуть говорити, ходити один до одного в гості і навіть навчатися у школі. Є побутові казки — у них описується життя простих людей: бідного мужика чи вправного солдата. Казка обов'язково вчить чогось людей, містить у собі мудру думку.

Сьогодні ми розпочинаємо вивчення російських народних казок.

V. Робота на тему уроку

(Читання статті Ю. Коваля «Казки» на с. 28)

Що говорив про казку А. С. Пушкін?

— Чому вчить казка? (Відрізняти добро від зла, добре від поганого.)

VI. Фізкультхвилинка

(Під мовлення вчителя діти роблять вправи на корекцію вдиху та видиху, імітуючи нюхання квітів.)

Квіти

Будемо нюхати ми квіти

Незвичайна краса.

Нюхати астру, нюхати мак,

Нюхати мальву, портулак,

Нюхати троянду, лілію,

Хризантему милу.

І фіалки, і півонії.

Ми по нюху – чемпіони.

VII. Закріплення вивченого

1. Робота з ілюстрацією

— Розгляньте ілюстрацію на с. 29. Які казки згадуються? Чого вони вчать?

2. Розповідь вчителя про Ю. Моріц

Сьогодні ми познайомимося з віршем Юнни Моріц про казки.

Матеріал для вчителя

Юнна Петрівна Моріц – російська поетеса. Народилася 2 червня 1937 р. у Києві. Її батько працював інженером на транспорті, мати давала уроки французької мовита математики, працювала на художніх промислах, медсестрою у шпиталі і навіть дроворубом.

У рік народження Юнни за доносом заарештували батька, а за кілька місяців визнали невинним. Він повернувся, але почав швидко сліпнути.

Війна застала родину у Києві. Чотирирічна дівчинка почала складати вірші «від страху» у світі, де падали бомби, горів ешелон із біженцями, де будинком став підвал, у якому раніше зберігали морозиво. Туберкульоз притуплював постійне почуття голоду, проте пробуджував уяву. Заїкуватість і сильний тик не дозволяли дівчинці ходити в дитячий садок, усунули її від однолітків.

У 6 - 7 років Юнна ходила до шпиталю, читала пораненим вірші, писала листи на фронт, вишивала кисети. Звичайні для дітей тих років заняття стали чимось на кшталт перших уроків поетичної словесності.

Пізніше цей час відобразився в низці віршів: «Стіни плачуть» (1975), «Лимонниці, капустяниці, білянки...» (1977), «Після війни» (1980), «Чудова мить» (1986), «Місячної ночі» у січні...» (1986), «Дитинства тиха вуличка...» (1988) та ін.

У 1954 р. Юнна закінчила школу у Києві та вступила на заочне відділення філологічного факультету. Навчалася вона завжди чудово: і в школі (золота медалістка), і на філфаку Київського університету. У 1955 р. вступила на денне відділення поезії Літературного інституту імені М. Горького та закінчила його у 1961 р.

Влітку-восени 1956 р. на криголамі «Сєдов» вона плавала по Арктиці і була на зимівлях, у тому числі і на мисі Бажання, що на Новій Землі. Зимівники, льотчики, моряки, їхній спосіб життя, праця, закони арктичного співтовариства дуже сильно вплинули на її особистість.

У 1961 р. вийшла перша книга Моріц "Мис Бажання". Друга книга - "Лоза" - була видана в Москві лише через 9 років, в 1970 р., оскільки поетеса потрапила в "чорні списки" за вірш "Пам'яті Тіціана Табідзе", написане в 1962 р.

Її вірші для дітей було надруковано у 1963 р. у журналі «Юність», де з цієї нагоди виникла рубрика «Для молодших братів і сестер». У творчості для дітей у Ю. Моріц панує радість - то святково-дзвінка, то приглушено-лірична.

3. Вірш «Казка лісом йде...»

(Вчитель читає вірш на с. 30-31)

Поясніть, як ви розумієте вирази «Казка лісом йде», «З річки виходить казка», «Казки бігають гуртом».

Герої яких казок зображено на с. 30-31?

Прочитайте вірш самостійно. Визначте, який настрій передає автор у вірші.

Які слова виділимо під час читання?

Прочитаємо разом повільно та визначимо, де зробимо короткі паузи, а де довгі.

Прочитаємо вірш виразно.

4. Вікторина «Герої казок»

1. Він і дурень, і царевич; завдання королів виконує, молодих царів з біди рятує. (Іван.)

2. Живе у російських казках, краси невимовної. Багато прикрощів і бід доставляє Івану-царевичу, а пір'я її дуже цінуються у царів. (Жар-птиця.)

3. Вийде в поле, обійме свою рябу корову, ляже до неї на шию і розповідає, як їй важко жити-поживати... (Крішечка-хаврошечка.)

4. Живе у лісі, все живе йому підкоряється. А того, хто в ліс потрапить, закрутить, обдурить і назад не випустить. (Лісовик.)

5. На ланцюгах висить, пити просить. А смерть його в яйці, яйце в качку, качка в зайці, заєць у скриньці, скринька на дубі, дуб на острові, а острів невідомо де. (Кощій.)

6. Він і щуку спіймав, і на печі їздив, і з царською донькою одружився. (Емеля.)

7. Вона найхитріша в російських казках. Всіх навколо пальця обвела: і зайця, і вовка, і ведмедя, і старого зі старою. (Лиса.)

8. Його лисиця обдурила, а царевич на службу взяв. (Вовк.)

VIII. Рефлексія

Виберіть та продовжіть будь-яку пропозицію.

На сьогоднішньому уроці я дізнався...

На цьому уроці я б похвалив себе за...

Після уроку мені захотілося...

Сьогодні я зумів...

IX. Підбиття підсумків уроку

Що ви дізналися про казки?

Які бувають казки?

Чому дуже важливому навчають нас народні казки? Домашнє завдання

Вивчити вірш Ю. Моріц (с. 30-31).

Наталія Самсонова
Організація повноцінної мовної діяльності дітей логопедичної групи у вигляді реалізації нетрадиційних форм

Додаток до досвіду "Організація повноцінної мовної діяльності дітей логопедичної групи за допомогою реалізації нетрадиційних форм мовної роботи"

Ситуація спілкування

"Чому так кажуть?"

Ціль: вчити дітейрозуміти значення образних виразів, знаходити смислові неточності, помилки у використанні.

Педагог пропонує дітям відгадати загадки:

Що за дерево стоїть

Вітру немає, а лист тремтить?

(Осіна)

Ніхто не лякає,

А вся тремтить.

(Осіна)

Далі педагог з'ясовує у дітей, чи зустрічалося їм коли - ні будь таке цікаве вираз: «Тримить як осиновий лист». Пропонує згадати, коли так кажуть, подумати та пояснити, чому так кажуть: не кленовий, не березовий, а осиновий.

Педагог підводить дітей до висновку: коли зустрічаються цікаві висловлювання в книгах, у мові оточуючих, треба постаратися замислитися не тільки про те, що вони означають, а й чому так кажуть. Це потрібно для того, щоб у майбутньому вживати ці вирази правильно. Педагог розповідає дітям історію Незнайки, який пішов до школи веселих чоловічків: «На уроці всі вчилися складати пропозиції Найшвидше навчився Незнайко. Коли він прочитав пропозиції, які сам вигадав, веселі чоловічки довго сміялися».

Педагог пропонує дітям послухати пропозиції, які придумав Незнайко, та пояснити, чому всі сміялися та як треба було сказати:

1) Маша цілими днями не покладаючи рук лежала в ліжку.

2) Коли Катя побачила, який подарунок їй принесли, вона радо навіть губи надула.

3) Ах, лев, ви такий сміливий! У вас така заяча душа!

4) Дідок з татком помчав по доріжці, а Сашко поплентався в пісочницю.

Хто що втратив?

Ціль: розвивати мову творчі здібності дітей: вміння змінювати сюжет казки в залежності від умов, що змінилися.

Педагог називає предмети, які випадково упустили казкові герої. Дітям необхідно назвати, кому належить предмет, з якої казки цей герой, як би змінився сюжет казки, якби казковий геройвтратив цей предмет. Наприклад, «кришталевий черевичок», «помело», «чоботи-скороходи», "скатертина самобранка", «перо», "Золотий ключик", «Дзеркальце, що говорить», «Червона квіточка», "стріла", «срібне блюдечко та наливне яблучко».

«Жартівливі питання».

Ціль: активізувати мовну діяльність дітей, виховувати уважне та бережливе ставленнядо речі.

Педагог ставить жартівливі питання, а діти дають обґрунтовані відповіді, тобто відповідають і пояснюють, чому вони так вважають.

Запитання:

1. Ким припадало тридцять три богатирі дядькові Чорномору?

2. У яких родинних стосунках були Кощій Безсмертний та Баба Яга?

3. Скільки років Кощію Безсмертному?

4. Якого зростання був Хлопчик-с-Пальчик?

5. З якого металу було зроблено стійкого олов'яного солдатика?

6. Хто сидів на золотому ганку?

7. У кого довга коса?

8. Яку посаду обіймав Іван із казки "Іван Царевич та Сірий Вовк"?

9. У яких кліматичних умовахжила Снігова королева?

10. У кого був рум'яний бік?

11. Скільки розбійників протистояли Алі-Бабі?

12. Яку шапочку носила Червона Шапочка?

13. З чого була зроблена Снігуронька?

14. Яке взуття носив Кіт у чоботях?

15. Ким припадав попу Балда?

«Хитрі питання».

Ціль: розвиток логічного мислення, активізація мови

1. Педагог ставить дітям «хитрі» питання:

Коли козі виповниться сім років, що буде далі? (Піде восьмий.)Чому кінь скаче? (По дорозі.)У собачки Міккі народилися кошенята: три біленькі і один чорненький. Скільки всього кошенят народилося у Міккі? (У собачки не можуть народитись кошенята.

Що їдять крокодили на Північному полюсі? (Крокодили не живуть на Північному полюсі.)Якого кольору волосся у колобка? (У колобка немає волосся.)Хто голосніше мукає: півень чи корова? (Півень не мукає.)Як зловити тигра у клітку? (Тигрів у клітинку не буває.)Відповіді дітейприймаються лише з обґрунтуванням.

2 Гімнастика для розуму: педагог пропонує дітям відповісти, правда чи:

Любить кішка на обід Виноград та вінегрет.

Відповідайте, чи не так?

Лапою хвать, зубами клац.

Хижак – тигр, і хижак – вовк.

Відповідайте, чи не так?

Закудахтав пес Барбос І в гнізді яєчко зніс.

Відповідайте, чи не так?

Хоч равлик і малий,

Цілу хатинку забрала.

Відповідайте, чи не так?

Педагог пропонує дітям самим придумати та поставити «хитрий»питання. Якщо діти не зможуть відповісти на «хитрий»питання, то дитина, яка поставила його, сама дає обґрунтовану відповідь.

«Родичі».

1. На столі два набори предметних картинок. Дитина дістає картинку з одного набору, наприклад, їжака.

По черзі діти виймають із другого набору картинки і знаходять щось спільне з першою, тобто з їжаком, наступною схемою: «Ялинка - родичка їжака, тому що.»або «Клубок ниток - родич їжака, тому що.»

2. Робота з опорним словом Без чого не буває?

Дітям дається опорне слово, а із трьох запропонованих вони

повинні вибрати одне, без чого, на їхню думку, не може існувати опорне слово, наприклад: хліб - пекар, машина, сумка; батон – продавець, борошно, тісто; пекар - людина, пекти, халат.

«Клубок казок».

Ціль: виховувати увагу, гнучкість мислення, формувативміння гідно відстоювати свою думку.

Педагог читає:

Казка лісом йде -

Казку за руку веде,

З річки виходить казка!

З трамваю! З воріт.

Щоб знову Добрий злого Переміг!

Щоб добрий Щоб злогоСтати добрим Переконав.

«Жили-були дід та баба. І була в них курочка Ряба. Раз знесла курочка яєчко – не просте, а золоте. ( "Курочка Ряба") Поклала його баба на віконце студитися. А лисиця його ам - і з'їла ( «Колобок»)

Дід тягне-потягне – витягти не може. Баба тягне-потягне – витягти не може. , "Ріпка") Плаче дід, плаче баба. Та сльозами горю не допоможеш. Дід каже: «Я поїду до міста на ярмарок, а ти вдома сиди, братика бережи!»(«Гусі-лебеді») День минає, два минає. Баба взяла пиріжок і горщик олії і пішла довгою дорогою. ( "Червона Шапочка") Чи довго, чи коротко йшла, побачила хатинку на курячих ніжках, про одне віконце, навколо себе повертається. ( "Царівна жаба") Вона і запитує:

Хто, хто у теремочці живе? Хто, хто у невисокому живе?

Я, Дзига - сірий бочок.

Нехай мене до себе жити.

Смикни за мотузку, двері і відчиняться! ( «Теремок», "Червона Шапочка".)

Увійшла вона до хатинки: шуба драна, очі злі, голодні. ( «Солом'яний бичок – смоляний бочок».) Вовк злякався і запитує:

Бабуся, бабусю! Чому в тебе такі довгі зуби?

Це щоб швидше з'їсти тебе! ( "Червона Шапочка".)

Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю. ( «Колобок».)

Я - веселий сірий вовк, у поросятах знаю толк! ( "Три порося")

Тут і дід із ярмарку повернувся. Зраділи вони і стали жити-живати та добра наживати! ( «Гусі-лебеді».)

Бабуся пошила Червоній Шапочці зовсім не шапочку, а. що?

«Бабуся пошила Червоній Шапочці зовсім не шапочку, а червоний плащик із каптуром для верхової їзди. Адже в тому, що ходити всюди в шапочці немає нічого дивного. А от якщо дівчинка не бажає розлучатися з плащем для верхової їзди, в якому мала б скакати на коні, вона дає серйозну нагоду прозвати її "Маленький червоний плащик для верхової їзди!"

Черевик, втрачений Попелюшкою, був зовсім не кришталевий, а. який?

«Черевичок, втрачений Попелюшкою, був зовсім не кришталевий, а шкіряний. За старих часів взуття в європейських країнахробилася або з дерева (дешеве взуття - у ньому ходили селяни, або зі шкіри (дорогое взуття). Бальний туфелька Попелюшки була шкіряною. Шкіряний черевичок можна було надіти як на праву, так і на ліву ногу. Тому невідомо, з якої ноги втратила її красуня, тікаючи із палацу. Шкіра, як відомо, може трохи розтягуватись. Це й спонукало сестер Попелюшки вимагати, щоб їм допомогли натягнути туфельку на їхні великі ноги».

«Зубастий гребінець».

Ціль: продовжувати знайомство із багатозначними словами; вчити орієнтуватися в словах, стійких виразах, розуміти сенс фразеологізмів

Педагог загадує дітям загадки:

Частий, зубастий,

Вчепився в чуб вихорий.

(гребінець)

Ходжу, блукаю не по лісах,

А по вусах, по волоссю,

І зуби у мене довші,

Чим у вовків та ведмедів.

(гребінець)

Педагог підбиває підсумки: відгадка у цих двох загадок одна - це гребінець, тобто те, чим розчісуються, і запитує: «А який гребінець ви ще знаєте? (У півня. Біля гори. Біля хвилі. Біля даху.)Про гребінець, яким розчісуються, кажуть, що він зубастий. Покажіть його зуби. У кого чи чого є зуби? (Відповіді дітей.)

Педагог пропонує дітям відгадати ще одну загадку:

Їла, їла дуб, дуб.

Поламала зуб, зуб.

(Пила)

Потім питає: «А чим сіно згрібають? (Граблями.)Значить, зуб є і в дитини, і в пилки, і в граблів. Діти, а ви чули колись таку приказку: "Тримати язик за зубами"? Що це означає?" (Мовчати, не казати зайвого.)

Насамкінець можна запитати, як розуміють діти вираз «Око за око, зуб за зуб», прислів'я "Язик мій ворог мій".

«Лісова звіробика».

Ціль: виховувати увагу, гнучкість мислення, розвивати уяву

1. Педагог запрошує дітей у ліс, пропонує їм вибрати автомобіль. У уявному лісі на зеленій галявині діти розташовуються навколо (або півколом). Дорослий читає текст, діти йому допомагають та виконуютьвідповідні рухи.

Добрий ліс, старий ліс! Сповнений казкових чудес!

А веселі зайченята - Довговухі хлопці -

Ми йдемо гуляти зараз І кличемо з собою вас!

Стриб та скок, стриб та скок, Через поле за лісок.

Чекають нас на лісовому узліссі Пташки, метелики, звірятка, Павучок на павутинці І коник на травинці. Ішов лісом сірий вовк, Сірий Вовкзубами клацання!

Він крадеться за кущами, Грізно клацає зубами. Мишка, мишка,

Сіре пальто.

Діти імітують ходьбу.

Стрибають як зайчики.

Зображують будь-яке звірятко, комаху або пташку.

Зображують, як крадеться вовк.

Наслідують мишку, яка несе в нірку зернятко.

Мишка тихо йде,

У нірку зернятко несе! Ось жаба по доріжці Скаче, витягнувши ніжки, Болотом скок-скок-скок, Під місток і молчок.

А за пахвою йшов ведмідь, Та як почав він ревти:

У-у! У-у-у.

Я перевальцем іду!

Пташки в гніздечках

прокинулися, Усміхнулися, стрепенулися:

Чик-чірик, всім привіт, Ми летимо вище за всіх!

2. Спільна творча діяльність: виготовлення моноколажу "В лісі".

Ціль: вчити дітейузгоджувати свої дії з однолітками, виховувати інтерес до спільної діяльності, бажання допомагати товаришу.

Посібники: ілюстрація лісового пейзажу на щільній основі, старі книги, журнали, предметні малюнки, клей, ножиці, фломастери.

«Якби, та якби.»

Ціль: вчити дітейбудувати логічно завершене висловлювання, перевтілюватися, вставати місце іншого, бачити ситуацію його очима.

1. Дорослий пропонує дітям закінчити почату їм пропозицію. Воно будується за схемою «Якби я був (а) (щоб)

Наприклад: «Якби я був фруктом, то зеленим і несмачним мандарином, щоб мене ніхто не з'їв»

Варіанти:

Якби я був (а)коником, те, що.

Якби я був (а)музикою, то я б., щоб…

На столі розкладено предметні картинки (Зображенням вниз). Відповідно до черговості дитина бере будь-яку картинку, відкриває її і, як би перетворившись на предмет чи об'єкт, зображений на картинці, розповідає про себе за схемою «Якби я був (а)кимось (чимось, то я б., тому що (щоб)

Послухай та намалюй».

Ціль: вчити дітейвільно спілкуватися у процесі виконання спільного малюнка.

Матеріали: папір, фломастери.

Педагог називає слово, наприклад «ручка»має кілька значень. Дітям пояснюється, що вони мають намалювати це слово у всьому його різноманітті. У ході роботи діти повинні мати можливість коментувати свої малюнки, вільно перемовлятися.

Аналогічно проводиться малювання предметів із словом «ніжка» (На іншому аркуші паперу).

Підсумок роботи з кожного слова проводиться в формі бесіди-діалогу(Заохочуються ініціативні висловлювання дітей) .

«Розмитий лист».

Ціль: виховувати бажання брати активну участь у спільній мовної діяльності, вправляти у складанні поширених пропозицій.

Педагог повідомляє дітям, що до них прийшло ведмежа Мишко за допомогою. Діти, які бажають допомогти ведмежатці, розсідаються навколо столу.

Дорослий каже: «Ведмедик отримав листа від брата Почав читати та побачив, що дощем розмило деякі слова. Потрібно йому допомогти прочитати листа. Ось воно: „Привіт, Мишко. Я пишу тобі із зоопарку. Якось я не послухався маму і забрався так далеко, що. Я довго блукав лісом і. Вийшовши на галявину, я потрапив. Я потрапив у яму, тому що. Там було так глибоко, що. Якби у мене була сходи, то... Я так довго ревів у ямі, що.Прийшли мисливці і.Тепер я живу в.У нас є майданчик для.На майданчику для молодняку ​​багато.Ми граємо з.За нами доглядають. до нас прийде дресирувальник із. Сподіваюся потрапити в. Як здорово вміти. Чекай наступного листа з. До побачення, Топтигін"».

Читаючи листа, педагог інтонацією спонукає дітей доповнювати пропозицію, а сам дописує «розмиті»слова.

Ведмедик дякує дітей за допомогу, бере «відновлене»лист, але не йде, а сумний сидить за столом. Педагог запитує Мішутку, чим ще діти йому можуть допомогти. Ведмедик шепоче своє прохання дорослому на вушко, яке той озвучує: «Діти, Мишко дуже переживає за свого братика, адже він ніколи не був у зоопарку Він не знає, хто там і як живе, як виглядають житла мешканців зоопарку, чим вони харчуються. Давайте розкажемо нашому гостю про зоопарк».

Діти по черзі розповідають про своє відвідування зоопарку, про те, що вони там цікавого побачили.

«Складаємо римування».

Ціль: активізувати мовну діяльність дітей, розвивати їх «лінгвістичні здібності», вправляти у використанні важких формродового відмінка множини іменників (черевик, панчоха, шкарпеток, тапочок, рукавичок).

Матеріал: предметні зображення (черевики, панчохи, шкарпетки, капці, рукавички, дві сороки, щенята, синички).

1. Педагог читає дітям англійську народну пісеньку у перекладі С. Я. Маршака.

Даю вам слово честі:

Вчора о пів на шосту

Я зустрів двох свинок

Без капелюхів і черевиків,

Даю вам слово честі!

Педагог. Сподобався вам вірш? Чи носять свинки черевики? А може, свинки носять рукавички? Ми з вами разом теж можемо написати веселі жарти про різних птахів та тварин. Я починатиму, а ви продовжуйте. Щоб допомогти, я показуватиму картинки-підказки.

Даємо вам слово честі:

Вчора о пів на шосту

Ми бачили двох

Без. (черевик)в. (панчоха).

І цуценят без. (шкарпеток,

І синичок

Без. (тапок)в. (рукавичок).

Без. (черевик)в. (панчоха)

Ми зустріли. (сорок).

Без шкарпеток. (цуценят,

Без капців та рукавичок. (Синичок).

Веселі жарти в нас вийшли!

2. На столі розкладено предметні картинки (вниз зображенням). Хтось із дітейбере будь-яку картинку, перевертає її, і всі діти разом вигадують до слова картинку риму.

«Загадки з римами».

Ціль: вчити дітей відгадувати загадки, підбираючи римоване слово-розгадку, самостійно римувати слова.

Педагог читає дітям загадки, діти їх відгадують, визначають, із яким словом у загадці римується слово-розгадка. Вигадують словами-розгадкам свою риму.

Хто там пісеньки співає волохатий, ох, великий,

І горішки все гризе, У барлозі він взимку,

З ялинки на сосну літає, Влітку ягоди жує,

Хвіст пухнастий Дикий мед у бджіл бере.

лише мелькає? Грізно може заплакати

Розгризе шкаралупку дрібно Косолапий звір. (ведмідь).

І горіх проковтне. (білка).

По снігу петляла - Безневинний і незлючий,

Сліди заметала, Лише від страху він колючий.

І зникла шахрайка Не лякай його, не чіпай,

в гущавині лісової. І колоти не буде. (їжак).

Мисливець наздогнати

не зміг за. (лисий).

Несе будь-яке зернятко

У нору, у свою скарбничку.

Взимку, коли немає сонечка,

Зерно прогодує. (мишку).

Що за скрип? Що за хрускіт?

Це що за кущ?

Як же бути без хрускоту,

Якщо я. (Капуста!

І за похмурої погоди

Світить сонце на городі.

У селах росте й у селах

Чудо-сонечко. (Соняшник).

Змусить плакати всіх довкола,

Хоч він і не забіяк, а. (цибуля).

Встане на зорі,

Співає у дворі,

На голові гребінець,

Хто ж це?.

(Півник)

Хитра шахрайка,

Руда головка,

Хвіст пухнастий - краса!

А звати її. (лисиця).

Панцир кам'яний

А в сорочці. (черепаха).

Біля лісу на узліссі, Прикрашаючи темний бір,

Чи добре вас гріють кільця?

"Ме-ме-ме-ме", - відповідають (Овечки).

Кругла та гладка,

Відкусиш – солодка.

Засіла міцно На грядці. (ріпка).

Ми її на олії смажимо, Тушимо і «у мундирі»варимо. Підросту коли трошки, Сам копатиму.

(картоплю).

Від порога до порога Приведе всіх нас. (Дорога).

Влітку та в болоті Ви її знайдете.

Зелена квакушка -

(Жаба)

І в морі не купаються,

І немає у них щетинки,

Але все ж таки називаються вони Морські. (свинки).

Верещуння, білобока,

А звати її. (Сорока).

Я в червоній шапочці росту Серед коріння осинок.

Мене впізнаєш за версту, Кличуся я. (Подосиновик).

На жердині - палац,

У палаці – співак,

А звати його. (шпак).

Виріс строкатий,

як Петрушка,

Отруйний. (мухомор).

Всіх прилітних птахів чорні,

Чистить ріллю від черв'яків,

Взад-вперед по ріллі схопитися.

А зветься птах. (грак).

Як люди відпочивають.

Ціль: вчити дітей розмірковувати, робити припущення, гідно відстоювати свою думку, з повагою ставитися до думки оточуючих.

1. Педагог проводить експрес-опитування серед дітей на темуЩо таке відпочинок?

Питання для обговорення: Що таке відпочинок?; «Для чого людині потрібен відпочинок?»; «Що таке „відпустка“ та канікули?

2. Разом із дітьми розглядаються ситуації: «Як відпочиває людина (дорослий та дитина)протягом дня, доби?»; «Чому ми суботу та неділю називаємо днями відпочинку?»; «Навіщо школярам потрібні канікули?»; Що роблять дорослі під час відпустки?; «Які місця відпочинку є у місті?»; Як можна відпочити на природі?

Казки. «Казка лісом йде»

Цілі діяльності вчителя

створити умови для ознайомлення з жанром народної казки; сприяти розвитку мови, навичок читання, уміння співвідносити ілюстрацію з текстом

Тип уроку

Постановка та вирішення навчальних завдань

Заплановані
освітні
результати

Предметні (обсяг освоєння та рівень володіння компетенціями): навчаться: характеризувати героїв казки, співвідносити якості героїв казки зі своїми вчинками, називати російські народні казки та його героїв; матимуть можливість навчитися: розповідати казку з ілюстрації, за планом; співвідносити прислів'я та казковий текст, малюнок та сюжет казки; вигадувати свої власні казкові сюжети.

Метапредметні: пізнавальні: виділяють та узагальнено фіксують групи суттєвих ознак об'єктів з метою вирішення конкретних завдань; регулятивні: виконують навчальні дії в матеріалізованій, гучномовній та розумовій формі, використовують мову для регуляції своєї дії; комунікативні: задають питання, необхідні організації своєї діяльності та співробітництва з партнером.

Особистісні: приймають та освоюють соціальну рольучня; усвідомлюють мотивацію до навчальної діяльності

методи та форми
навчання

Форми: фронтальна, індивідуальна, колективна. Методи: словесний, наочний, практичний

Освітні
ресурси

http://sweetsdetki.ru/index.php/kabinet-poezii-detskie-stixi/12-emma-moshkovskaya.html

Устаткування

Інтерактивна дошка (екран), комп'ютер, проектор

організаційна структура (сценарій) уроку


Етапи
уроку

Навчальні
та розвиваючі компоненти, завдання та вправи

Діяльність вчителя

Діяльність
учнів

організації взаємодії

Формовані вміння

(Універсальні навчальні

дії)

Проміжний

контроль

I. Мотивація (само-

визначення) до навчальної діяльності

Емоційна, психологічна та мотиваційна підготовка учнів до засвоєння досліджуваного матеріалу

Вітає учнів, перевіряє готовність класу та обладнання; емоційно налаштовує на навчальну діяльність.

Ти уяви собі на мить,

Як би ми жили без книг?

Що б робив учень,

Якби не було книг,

Якби все зникло разом,

Що писалося для дітей:

Від чарівних добрих казок

До веселих повістей…

Ти хотів розвіяти нудьгу,

На запитання знайти відповідь.

Потягнув за книжкою руку,

А її на полиці нема!

Ні, не можна собі уявити,

Щоб такий момент виник,

І тебе могли залишити


Слухають вчителі. Беруть участь у діалозі із учителем. Демонструють готовність до уроку

Фронтальна, індивідуальна

Особистісні: мають позитивну мотивацію
до навчання та цілеспрямованої пізнавальної діяльності, бажання навчатися; виявляють інтерес до предмета, що вивчається; розуміють його важливість.

Комунікативні: планують навчальну співпрацю з учителем та однолітками

Усні відповіді, спостереження вчителя

ІІ. Актуалізація знань

Мовленнєва розминка

На дошці:

У горло вліз Царап-Царапич
І сидить, сидить, сидить.
Але могутній Кап-Кап-Капич
На Царапича сердить.
Він пішов до нього з чашки,
Як з гармати на війні!
І Царапу стало тяжко.
І легше стало мені!

Е. Мошковська

– Прочитайте вірш повільно

(З прискоренням; сумно, весело).

– Прочитайте виразно

Виконують завдання

Фронтальна, індивідуальна

Пізнавальні: здійснюють смислове читання.

Регулятивні: приймають та зберігають цілі та завдання навчальної діяльності

Усні відповіді, спостереження вчителя, виконані завдання

ІІІ. Постановка навчального завдання

- Чи любите ви казки? Як би ви пояснили, що таке казка?

– Найпершим творцем казок був народ. Казки бувають різні. Казка обов'язково вчить чогось людей, містить у собі мудру думку.

– Сьогодні ми розпочинаємо вивчення російських народних казок

Відповідають на запитання. Уважно слухають

Фронтальна, індивідуальна

Регулятивні: приймають та зберігають цілі та завдання навчальної діяльності.

Комунікативні: вміють слухати співрозмовника

IV. Робота на тему уроку

1. Читання статті

Ю. Коваля

«Казки»

– Що казав про казку?

– Чому вчить казка?

Самостійно читають статтю.

Відповідають на запитання, роблять висновки

Індивідуальна, фронтальна

Пізнавальні: витягують необхідну інформацію з підручника.

Регулятивні: орієнтуються у підручнику; контролюють навчальні дії, зауважують допущені помилки

V. Закріплення знань та способів дій

1. Робота
з ілюстрацією.

2. Розповідь вчителя
про Ю. Моріц.

3. Стихотворення «Казка лісом йде…».

4. Вікторина «З якої це казки?»

– Розгляньте ілюстрацію на с. 29. Які казки згадуються? Чого вони вчать?

ресурсний матеріал.

Звучить вірш у виконанні актора (аудіо-додаток).

– Поясніть, як ви розумієте вирази «Казка лісом йде», «З річки виходить казка», «Казки бігають гуртом».

– Герої якихось казок зображені на с. 30-

– Прочитайте вірш самостійно.

– Які слова виділимо під час читання?

– Прочитаємо разом повільно та визначимо, де зробимо короткі паузи, а де довгі.

– Прочитайте виразно.

ресурсний матеріал

Відповідають на запитання.

Уважно слухають.

Слухають вірші.

Відповідають на запитання.

Читають самостійно.

Виконують завдання.

Читають виразно.

Відповідають на запитання вікторини

Фронтальна, індивідуальна.

Колективна

Пізнавальні: здійснюють порівняння, узагальнення, пошук необхідної інформації, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання, побудова логічного ланцюга міркувань, доказ.

Регулятивні: здійснюють контроль, корекцію, оцінку, вольову саморегуляцію у ситуації скрути.

Комунікативні: висловлюють свої думки з достатньою повнотою та точністю, адекватно використовують мовні засоби для вирішення комунікаційних завдань; формулюють та аргументують свою думку та позицію

Усні відповіді

VI. Підсумки уроку.

Рефлексія

Узагальнення отриманих під час уроку відомостей. Заключна розмова.

Виставлення оцінок

- Що ви дізналися про казки?

– Які бувають казки?

– Чому дуже важливому вчать нас народні
казки?

Відповідають на запитання

Фронтальна, індивідуальна

Пізнавальні: орієнтуються у системі знань.

Особистісні: виявляють інтерес до предмета, прагнуть придбання нових знань.

Регулятивні: оцінюють свою діяльність на уроці

Усні відповіді

Домашнє завдання

Інструктаж з виконання домашнього завдання

Вивчити вірш Ю. Моріц (с. 30–

Задають уточнюючі питання

Фронтальна, індивідуальна

Регулятивні: приймають та зберігають навчальне завдання


Ресурсний матеріал

Розповідь вчителя про Ю. Моріц

Юнна Петрівна Моріц народилася 2 червня 1937 року у місті Києві. 1954 року вона закінчила школу. Того ж року було опубліковано її перші вірші. У 1955 році вона вступає до Літературного інституту ім. в Москві. Незабаром виходить у світ її перша збірка віршів «Розмова про щастя», а в рік закінчення інституту, в 1961 році, опубліковано її другу збірку «Мис Бажання», за назвою мису на Новій Землі, під враженням від подорожі по Арктиці на криголам «Сєдов восени 1956 року.

Юнна Моріц - автор збірок віршів "Лоза" (1970), "Суровою ниткою" (1974), "При світлі життя" (1977), "Третє око" (1980), "Вибране" (1982), "Синій вогонь" ( 1985), «У лігві гулоса» (1990), «Обличчя» (2000), «Таким чином» (2000), «За законом – привіт листоноші!» (2005), а також книги віршів для дітей – « Великий секретдля маленької компанії» (1987), «Букет котів» (1997) та ін.

Вірші поетеси перекладені на всі європейські мови, а також японською, китайською, турецькою. Вона сама багато займалася перекладами: з грузинського, естонського та інших.

Деякі поетичні збірки оформлені малюнками самого автора («Обличчя», «Таким чином»). Свої думки Юнна Моріц втілила ще й у графіці, живописі, «які є ілюстраціями, це – такі вірші, такою мовою» (Ю. Мориц).

У Юнні Петрівні Моріц уживаються два різні поети: частина її творчості присвячена дитячій аудиторії. Вірші для дітей вона почала писати в 1963 році, після того, як потрапила до чорних списків через вірш «Пам'яті Тіціана Табідзе». 9 років її книги не видавали, і вона почала писати для найкращої аудиторії – для дітей. І опинилася у гідній компанії – Хармса, Маршака, Мошковській, Сапгірі. Книги "Великий секрет для маленької компанії", "Собака буває кусачів", "Букет котів" знають і люблять дорослі та діти. Сама Юнна Петрівна каже, що книжки дітям читають дорослі і потім діти починають самі читати поезію. Тому вона пише такі вірші для дітей, які були б цікавими і для дорослих, і для неї самої.


Вона легко і красиво грає зі словами, таким чином розвиваючи уяву дитини: «Ось іде велика бійка, Сніг іде, йде собака, Я йду, іде годинник, Королю йдуть вуса!», показуючи, що слово “йти” може інтерпретуватися по-різному , Що, окрім буквального сенсу, це дієслово має і переносне значення. Моріц взагалі любить словесні перевертні: «танець-реготу», «кролик на кроликових ковзанах, королик на королікових ковзанах», «верхатися на слонокоті». «Раз у калоші села Кінь І сказала: Я – Галодь». Вона розмовляє з дітьми їхньою мовою. Вірші Моріц добрі та смішні, недарма на багато з них написані пісні, а за деякими зняті мультфільми: «Їжачок гумовий», «Великий секрет для маленької компанії», «Улюблений поні».

2004 року вийшла велика гарна книга поетеси – «Рухайте вухами», на її обкладинці напис, який придумала сама поетеса «Для дітей віком від 5 до 500 років». Це улюблена аудиторія Юнни Петрівни, для якої, за її словами, вона пише завжди навіть уві сні.

Особливу популярність здобули пісні, написані Сергієм Нікітіним на вірші Юнни Моріц. Багато дітей разом з батьками приходять на концерти, щоб «посвистнути дірочкою в правому боці», заспівати «Коли ми були молодими», «Великий секрет для маленької компанії» та ін. І коли бачиш, як самозабутньо співає весь зал, різного віку, то розумієш, що в Наразідіти та батьки знаходяться в одній віковій категорії – від 5 до 500 років, тієї самої, для якої найбільше любить писати Юнна Петрівна Моріц.

У 1995 р. Моріц обрано академіком Російської академіїприродничих наук. Вона – лауреат премій ім. – «За громадянську мужність письменника», премії «Тріумф» (Росія), « золота троянда»(Італія), премії Міжнародного Московського книжкового ярмарку у номінації «Книга року» – «Поезія 2005», премії ім. А. Дельвіга – 2006 р.

Вікторина «З якої це казки?»

1. Летіла стріла і влучила в болото, 3. Відчинили двері козенята

А в тому болоті впіймав її хтось. І зникли всі кудись.

Хто, розпрощавшись із зеленою шкірою, («Вовк і семеро козенят».)

Став миттю гарною, гарною?

(«Царівна Жаба».) 4. Під вікном за пряжу села

Чекати на господарів, а дивилася

2. Немає ні річки, ні ставка, Все на яблуко. Воно

Де води напитися Соку свіжого повно.

Дуже смачна вода Так свіжо і запашно,

У ямці від копитця. Так рум'яно, золотаво.

(«Сестриця Оленка і братик Іванко».) («Казка про мертву»

царівні і про семи богатирів».)


Наталія Тихоненко

Ціль: Вчити дітей вигадувати казкуза опорними картинками. Розвивати зв'язкове мовлення, креативне мислення, увага, цілеспрямованість і наполегливість у пошуку вирішення проблем, що виникають. Виховувати у дошкільняткомунікативні навички та вміння, впевненість при спілкуванні з незнайомими людьми; інтерес до творчості

Завдання:

1. Формувати вміння дотримуватись логічної послідовності при складанні казки.

2. Ознайомити з методом фантограми, зі значеннями слів: скриня, дива.

3. Удосконалювати навички ведення діалогу, формування фраз.

4. Закріплювати вміння дітей утворювати присвійні прикметники.

Попередня робота: читання казок

Матеріал та обладнання: екран,

Мультимедійний проектор, ноутбук, магнітофон; 2 мольберти; скриня, горщик, деревяна ложка, посуд, дзвіночок, дзеркало, клубочок з вузликами, м'які модулі, дудочка, сліди звірів, ілюстрація до казці"Червона Шапочка", чарівна паличка, картинка – чудо-тварини.

Організаційний момент

Етюд «Дружба».

Давайте візьмемося за руки, злегка їх потиснемо, глянь ласкаво один одному в очі, посміхнемося один одному.

Основна частина

Хлопці, а що ви найбільше любите на світі? (Відповіді дітей)

А я найбільше у світі люблю чудеса… А що таке чудеса? (Відповіді дітей). Правильно, дива це диво, загадковість. Хочете разом зі мною опинитися в чудовій Казковій країні(Відповіді дітей). А з собою в дорогу ми візьмемо гарний настрій, посмішки та фантазію. Подивіться у мене є старийбабусин скриня Ви знаєте, що таке скриня (Відповіді дітей). Скриня – це великий ящик з кришкою на петлях та із замком для зберігання речей.

Давайте до нього заглянемо. Дивіться, у ньому лежить старовинний рецепт: як готують казкита цікаві історії.

Ну що почнемо чаклувати? Наливаємо в горщик кип'ячену воду, додаємо тисячу посмішок. Усі дружно посміхнулися! Одну гримасу для гостроти, насипаємо сміху, від хі-хі до ха-ха! Обережно перемішуємо, внесемо трохи фантазії та …. (звучить чарівна музика)

Казка лісом йде –

Казку за руку веде,

З річки виходить казка!

З трамваю! З воріт!

Щоб, щоб, щоб знову,

Добрий злого переміг!

Щоб добрий, щоб злого

Стати добрим навчив.

Перше завдання з бабусиної скриньки.

Щоб врятувати в казкову країну, Треба знайти правильну відповідь на питання чарівного дзеркало.

1. Що подарував місяць Квітень падчериці? (кільце, сукня, машину, будинок).

2. Як звати дівчинку з блакитним волоссям? (Барбі, Мальвіна, Сінді, Оленка).

3. Назвіть маленьких друзів Білосніжки. (сніжинки, гноми, тролі, пташки).

4. Яку квітку найбільше любило Чудовисько? (Червона квіточка, тюльпан, дзвіночок, ромашку).

5. Яким транспортом їздив Ємеля? (На санях, в кареті, на мітлі, на грубці).

6. До кого звернувся вовк, щоб змінити голос? (До лікаря, до коваля, солов'я, до дрозда).

7. Хто зруйнував теремок? (Слон, ведмідь, носоріг, бегемот).

8. Куди не можна сідати ведмедеві? (На лаву, на колоду, на пеньок, на гойдалку).

Молодці хлопці відповіли на запитання дзеркальця, а тепер у дорогу. (Діти йдуть, переступаючи уявні дерева, йдуть вузькою дорогою і т. д.). Подивимося, а що лежить у нас на шляху (Бере клубочок, на якому, зав'язані вузлики).

А в клубочку казки,

Вони до нас прийшли без побоювання,

зовсім як люди,

тільки поки що безіменні.

І щоб їх не сплутали, не образили

Вгадайте їхні хлопці

Казку треба вгадати,

Вузличок розв'язати.

Завдання 2. «Клубок казок» .

Вихователь розповідає казку, діти вгадують її та розв'язують вузлик. На екрані

Жили – були Дід та Баба і жила в них курочка Ряба. Раз знесла Курочка яєчко – не просте, а золоте (Курочка Ряба). Поклала його баба на віконце студитися. А лисиця його ам і з'їла. (Колобок). Дід тягне – потягне – витягти не може. Баба тягне – потягне – витягти не може. (Ріпка). Плаче Дід, плаче Баба. Та сльозами горю не допоможеш. Дід каже: «Я поїду до міста на ярмарок, а ти вдома сиди, братика бережи!» (Гусі – лебеді). Баба взяла пиріжок і горщик олії і пішла довгою доріжкою. (Червона Шапочка). Чи довго, чи коротко йшла, побачила теремок:

Вона й питає:

Хто, хто у теремочці живе? Хто, хто у невисокому живе?

Увійшла вона до хатинки: і запитує: «Бабусю, бабусю, а чому в тебе такі довгі зуби?»

Це щоб швидше з'їсти тебе.

Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю. (Колобок).

Тут і дід із ярмарку повернувся. Зраділи вони і стали жити – поживати та добра наживати.

Діти підходять до мольберта на якому картинка з казки"Червона Шапочка"

Завдання 3. « Казку треба переробити.

Хто це? (Відповіді дітей). Як називається казка? Хто її написав? Що трапилося з Червоною шапочкою?

- Казку ви знаєте. А що було б, якби мама попросила Червону шапочку не сходити, а збігати до бабусі? Як би розвинулася казка? (Відповіді дітей). Червона шапочка побігла б лісом. Зупинятись їй було ніколи. Вона тільки б і встигла сказати вовку: "Вітання"- і промайнула б повз нього як ракета.

А щоб було, якби мама сказалаЧервона шапочка йти до бабусі повільно, як черепаха? (Відповіді дітей). Значить, Червона шапочка йшла б повільно. Зупинялася зі всіма поговорити. І в лісі зупинялася біля кожного кущика, а вовк уже давно пройшов лісом, і вони не зустрілися. Знову виходить інша казка.

Фікультхвилинка.

Ми по казці були схожі,

Усі в ній круто змінили. Діти йдуть дома.

Ми ногами тупотіли Топають

Ми руками ляскали.

Будуть у казці пам'ятати нас. Плескають у долоні.

Нахилилися ми раз. Нахил уперед

На два піднімалися Випрямляються

Всім посміхнулися. Посмішка

І знову потопали Топають

І ручками поплескали Плескають

Ось які молодці,

Ось які молодці!

Подивіться, що я знайшла, це чарівна дудочка, вона нам допоможе скласти чарівну казку. (Діти сідають на пеньки біля екрана. На екрані картинки).

Завдання 4. Творча продуктивна мовна діяльність«Сочинимо чарівну казку» за опорними картинками. Зображення: дівчинка Брат, гуси – лебеді, баба-яга, вертоліт, шапка – невидимка.


Вам дано картинки, використовуючи картинки, ми повинні створити нову казку.

Чудова вийшла казка. Вирушаємо далі, дорогу нам вкажуть чарівні сліди.


(діти йдуть слідами і зустрічають чарівного звіра). Давайте розглянемо, із яких тварин він складається. Голова (чия, хвіст тощо. як ви думайте, як його назвати.

Завдання 5. Гра "Добре чи погано" (НЗ)


Діти розглядають тварину та відповідають на запитання "добре", «погано». Наша тварина має роги. Це добре, чому? А погано тощо.

(Дзвенить дзвіночок)

Чарівний дзвіночок, нагадує нам, що настав час повертатися додому, а в цьому нам допоможе чарівна паличка.

Один два три.

Паличка додому нас поверни.

Заключна частина:


Що вам найбільше сподобалося у Казковій країні? (Відповіді дітей). А всі чарівні речі, які ми зустріли у цій країні, подаруємо бабусиній скриньці, щоб у неї казках добро перемагало зло.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: