Чи правий базарів. Чи правий Базаров, порвавши з Аркадієм? за романом Батьки та діти (Тургенєв І. С.). Чи потрібний Базарів Росії

Розділи: Література

Цілі:

  1. Ознайомитись із поняттям «нігілізм».
  2. Порівняти поняття «нігілізм» та погляди Базарова.
  3. Розвиток навичок порівняння, критичного мислення, творчого листа
  4. Ввести учнів у процес пізнання.
  5. Створити атмосферу відкритості, доброзичливості, співтворчості у спілкуванні, формувати вміння обстоювати свою позицію.
  6. Включити емоційну сферу дитини, звернутися до її почуттів, пробудити зацікавленість кожного у вивченні цього твору.

Обладнання:

  1. текст роману
  2. таблиця «Погляди Базарова (таблиця заповнюється учнями попередніх уроках)
  3. презентація до уроку
  4. комп'ютер, проектор.
  5. камінь, зерно, паростки пророщеної пшениці чи іншого зерна, дзеркало.

Структура уроку

  1. Вступне слово Майстра. (Налагодження взаємин із класом)
  2. "Індукція".
  3. "Розрив".
  4. "Самоконструкція".
  5. "Соціоконструкція".
  6. "Афішування".
  7. "Рефлексія".

Робота під час майстерні ведеться у групах.

Хід заняття

1. Налагодження взаємин із класом.

Вчитель: Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок, а Майстерня Працювати нам буде, можливо, не дуже легко, але сподіваюся цікаво.

Змоделюємо ситуацію: ви просите мене щось, а я відповідаю вам: «ні». Чому я так роблю? (відповіді учнів: «так хочеться вчителю; внаслідок певних правил та принципів, яких дотримується вчитель»). Я відповідаю так через певні правила і принципи, якими я керуюся. Ось і сьогодні ми розглянемо правила та принципи Євгена Базарова, головного героя роману І.С.Тургенєва «Батьки та діти». І тема сьогоднішньої майстерні «Базаров – нігіліст!?». Зверніть увагу, що наприкінці фрази стоїть не один знак, а два; тобто ми маємо вирішити кожному, яким же був нігілізм Базарова?

2. Індукція.

а) . Побудова деревопоняття слова НІГІЛІЗМ.

Вчитель: Ким вважав себе Базаров?

Відповідь учнів: нігілістом, відносив себе до нігілістів, про що прямо говорить Павлу Петровичу Кірсанову

Вчитель: Розглянемо древопоняття цього слова Перед вами чотири визначення цього слова із різних джерел. Прочитайте та підкресліть у кожному слово чи словосполучення, яке вам здається найважливішим у цих визначеннях. Обговоріть свій результат у групі.

Нігілізм – це…

  • (від латинського nihil – ніщо) заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, форм суспільного життя. (Великий енциклопедичний словник)
  • «потворне і аморальне вчення, що відкидає все, чого не можна обмацати» ( Тлумачний словникВ.Даля)
  • «голе заперечення всього, логічно невиправданий скептицизм» (Тлумачний словник російської)
  • «Філософія скептицизму, яка виникла в Росії в ХIХ столітті на початку правління Олександра!... Раніше цей термін застосовувався до деяких єресей у середні віки. У російській літературі термін нігілізм був уперше використаний М.Надєдіним у статті у «Віснику Європи»… Надєждін прирівняв нігілізм до скептицизму» (М.Катков)

Читання та пояснення підкреслених слів та словосполучень.

Вчитель: Спробуємо їх об'єднати Що з цього матимемо?

Б) Побудова асоціативних рядів до поняття нігілізм. (Слайд 3. Додаток 1)

Вчитель: центральне поняття нашої майстерні – нігілізм Спробуємо підібрати до нього асоціації. З яким природним явищем, звуком, кольором асоціюється це поняття і чому?

Учні записують свої асоціації, називають їх, вчитель записує на дошці.

(Природні явища: буря, вітер, хуртовина, ураган,- всі ці природні явищаруйнують і знищують, і Базаров у своїй теорії свідчить, що треба все зруйнувати, а будувати будуть інші.

Звуки: скрегіт, скрип, грім.

Колір: сірий, чорний, вишневий).

Вчитель: А тепер спробуємо підібрати асоціації до образу Базарова

Прочитання та пояснення асоціацій. Учні доповнюють свої записи. Паралельно асоціативні лави записуються на дошці.

(Базаров - камінь, прірва, птах, що летить.)

В) Робота з таблицею «Погляди Базарова» (таблиця складена попередніх уроках).

Вчитель: Відкрийте таблицю «Погляди Базарова, яку ми склали на попередньому уроці, перегляньте всі погляди Євгена Базарова і дайте відповідь на запитання, чи правий автор, зараховуючи Базарова до нігілістів?

Відповіді учнів.

Вчитель: У цій же таблиці навпроти кожної думки та позиції героя відзначте знаками свою позицію:

  • + згоден з позицією автора
  • - не згоден з думкою автора
  • ! захоплююсь думками автора
  • ? не розумію автора.

Учні роблять позначки у таблиці, обговорюють позначене групи. Озвучують свою думку.

(На даному етапі уроку може виникнути невелика суперечка між учнями, тому що позиція і думка на погляди Базарова у учнів різна. Майже всі хлопці були не згодні з запереченням героя кохання та мистецтва. На доказ своєї позиції учні наводили свої аргументи. Основний з них « Заперечення любові та мистецтва суперечить розвитку всього людського життя, взаєминам людей, тому що основа життя – любов людей один до одного.»)

Вчитель: Базаров – нігіліст, людина, яка не схиляється ні перед якими авторитетами, яка не приймає жодного принципу на віру, якою б повагою не був оточений цей принцип. Але, як і кожна теорія, нігілізм має свої «плюси» і «мінуси».

Завдання учням: спробуйте розподілити у дві колонки сильні та слабкі сторони нігілізму як теорії та пояснити свою позицію.

(На даному етапі майстерні робляться узагальнення та висновки учнів по всій теорії Базарова. Учні відзначають такі слабкі сторони: нігілізм веде до руйнування світу; заперечувати все і вся неможливо тощо. Хлопці виділяють сильні сторони: нігілізм, як і будь-яка інша система поглядів, має право на існування; це був новий напрям у суспільних поглядах Росії ХІХ століття і т.д.)

Вчитель: Звичайно, однозначно оцінювати нігілізм Базарова не можна Під час розгляду поглядів Базарова виникає багато питань. Яке б питання ви задали б герою?

Учні записують, обговорюють питання, потім озвучують.

3. Конфлікт.

Вчитель: У мене в руках кілька предметів: камінь і пророслі зерна пшениці (Учитель тисне каменем паростки зерен) У цих предметах і дії і полягає, мій погляд, весь світогляд Базарова. Якщо ж ми додамо до цих предметів дзеркало, то побачимо всю суть нігілізму Базарова, і проблематику роману І.С.Тургенєва «Батьки і діти». Спробуйте пояснити мій вибір та дії щодо світогляду Базарова та всього роману в цілому.

(Учням дається на допомогу схема «Творчий задум роману І.С.Тургенєва «Батьки та діти» Слайд 6. Додаток 1)

Ось як учні пояснили використання предметів та дії, що виробляються з ними:

  • Камінь – сам Базаров, який своєю теорією нігілізму руйнує своє життя (ростки пшениці), але зерно розчавлено не все, отже, його теорія дає нові паростки у суспільному житті суспільства. Дзеркало – це відображення всього життя героя, пройшовши через випробування, передані йому життям та любов'ю, він наприкінці роману вже зовсім інший, оновлений.
  • Камінь – нігілізм Базарова, який розбивається життя і любов (зерна і паростки), дзеркало – відбиток у романі епохи 60-х ХІХ століття.
  • Камінь – це «батьки» у романі, які намагаються розчавити новий та прогресивний напрямок «нігілізм», це старі принципи батьків, які їм здавалися непохитними та твердими, як кам'яна скеля. Паростки зерна – це нігілізм героя, який зазнав аварії, але не вся його теорія, а лише окремі її положення про кохання людини. Дзеркало – це відображення та заломлення, зміни героїв у романі. Ми дивимось у дзеркало, нам хочеться побачити одне, а в результаті – зовсім інше відображення дійсності.

4. Написання синквейну НІГІЛІЗМ. (Слайд 7. Додаток 1)

(Використання цього прийому дозволяє вчителю перевірити рівень розуміння матеріалу, що вивчається.)

Прочитання синквейнів.

Приклади написаних синквейнів учнями.

нігілізм.
Негативний, відкидаючий, низький.
Заперечує, губить, калечить душі.
Як житиме людина з нігілізмом?
Це утопія.

нігілізм.
Протиріччя, що ламає, відчуває.
Відкидає, випробовує, перевіряє.
І це називається нігілізмом?
Камінь.

5. Соціоконструкція.Вчитель записує на дошці, а у зошитах тему майстерні. "Базаров - нігіліст?!"

Вчитель: спробуйте написати мініесе, взявши для заголовка тему майстерні, а який знак поставити наприкінці фрази, кожен вирішує сам.

Написання есе.

6. Афішування.

Учні читають уголос свої роботи.

7. Рефлексія.

Вчитель: Дайте відповідь на запитання: що ви сьогодні робили, які завдання вам сподобалися і чому?

(Відповіді учнів).

Заключне слово вчителя, який підбиває підсумки уроку, говорить про роль самовизначення життєвої позиції.

Приклад мініесе, написаного на уроці.

Базаров – нігіліст?

Базаров – нігіліст? Наприкінці цієї фрази ставлю питання. Він із самого початку все заперечував, і навіть таке світле почуття, як любов. Євген Базаров знайомиться із Одинцовою. Він палко покохав її. Покохав і порушив свої принципи, і чи можна стверджувати, що він нігіліст? Герой опиняється в складній ситуації, але серцю не накажеш.
Базаров спочатку все заперечував,
Не вірив, не визнавав.
Був один проти всіх, наче загнаний звір,
Ніколи не усвідомлював втрат.

Алімова міряє.

Вся Росія і російська література довго жила в очікуванні нового героя, діяча, перетворювача, " російського Инсарова " . Про його швидку появу переконано писав у фіналі своєї статті "Коли ж прийде справжній день?" критик Н. А. Добролюбов. І такий герой з'явився в особі Євгена Базарова, головного героя роману І.С. Тургенєва "Батьки та діти". Його новизна полягала в тому, що, на відміну від Печоріних та Рудіних, у ньому, за словами іншого критика, Д. І. Писарєва, "знання і воля, думка і справа зливаються в одне тверде ціле".

Євген Базаров мав кілька життєвих прототипів: Дмитров, який вразив Тургенєва "молодий провінційний лікар"; зустрінутий письменником на залізницілюдина, пізніше засланий до Сибіру; сусід Тургенєва на маєток В.І. Якушкін, лікар та дослідник, демократ і, можливо, учасник нелегальних організацій. Відбилися у Базарові та окремі риси Бєлінського, Добролюбова, Бакуніна. У результаті з-під пера Тургенєва вийшов збірний образ, справжній герой нового часу.

Новий герой з'явився, але чи потрібний він Росії?

У зовнішності Базарова впадає у вічі його худе обличчя " з широким чолом " , " висячими бакенбардами пісочного кольору", обличчя, яке "пожвавлювалося спокійною усмішкою і виражало самовпевненість і розум". Довге густе волосся його "не приховувало великих опуклостей просторого черепа". Такий опис зовнішності доповнюється згадкою "оголеної червоної руки" і довгого балахона з пензлями. - свідчення незвичайного розуму, балахон, довге волоссяі бакенбарди – вираз смаків людей з оточення Базарова, виклик моді, якої дотримуються господарі будинку, а червона рука – свідчення причетності героя до фізичної праці.

Красномовні та своєрідні манери Базарова. Він називає себе на селянський лад Євгеном Васильєвим, навмисно демонструє нетактовність, грубість і вульгарність манер, висловлює похмуру недовірливість до господарів Мар'їно. У його промові присутні нотки категоричності, чути самовпевненість, але вона повністю позбавлена ​​пишномовності, іноземних слів, відрізняється влучністю, простотою та лаконізмом.

Базаров пишається своїм "корінням" (один його дід - "секунд-майор такий-то", зате інший - "землю орав"). Автор неодноразово наголошував на демократизмі свого героя. Так, наприклад, він писав у листі К. К. Слєчевського про Базарова: "Він чесний, правдивий і демократ до кінця нігтів".

Євген Базаров - нігіліст - "людина, яка не схиляється ні перед якими авторитетами, яка не приймає жодного принципу на віру, якою б повагою не був оточений цей принцип", як характеризує друга Аркадій. Цілком природно, що такого незвичайного гостя "батьки" - брати Кірсанова - прийняли насторожено. Микола Петрович відверто "побоювався" молодого нігіліста, а Павло Петрович так само відверто "з усіх сил душі зненавидів". Він вважає Базарова "гордецем, нахалом, циніком, плебеєм".

Спекотні суперечки, полеміка, що розгорілися між Базаровим і Павлом Кірсановим, відбивають ідеологічні баталії епохи, що у творі. Базаров, критикуючи консерватизм свого супротивника, панську делікатність, марнослів'я вітчизняних лібералів, виявляючи зневагу до гучної та красивою фразою, часто здобуває перемоги у цих поєдинках. Але він не тільки сперечається, говорить про справу, а й занурений у неї. У той час як Павло Петрович проводив свої дні в похмурій ледарстві, зневажаний ним "прибулець" працював. Коли "Аркадій сибаритував, Базаров працював". Він ставить фізичні досліди, вивчає жуків, препарує жаб. І все це підпорядковане головним чином практичній меті – лікуванню пацієнтів. Будучи типовим природником 60-х років ХІХ століття, Євген с. повагою належить до біології, хімії, медицини, рішуче заперечуючи псевдонаукові, на його думку, френологію, віталізм, гуморальну патологію.

Герой роману взагалі наголошує на утилітарність, корисність життєвих явищ. Природу він розглядає як майстерню, а людину - як працівника у ній. Те, що природа ще й храм, він заперечує. Недбало ставиться Базаров і мистецтва, як російському, і зарубіжному, літературі, музиці, називаючи усе це непробачною дурню.

Герой роману часто характеризується як нігіліст, заперечувач. І у цьому його головна сутність. Він прихильник рішучої руйнації старих основ буття. Він заперечує дрібне, безглузде викриття в літературі, дуті авторитети, кріпосне правота його пережитки, непорушні засади самодержавної держави. Таке послідовне заперечення революційно за своїм характером, і це наголошував у листі сам автор: "...якщо він називається нігілістом, то треба читати: революціонером". Але заперечення запереченням, а що натомість?

Базаров нічого не пропонує, він відмовляється формулювати свою позитивну програму, зауважуючи лише: "будувати не нашу справу". На жаль, "ламання" героя передбачає також відкидання всіх історичних та культурних цінностей, заперечення таких моральних категорій, як обов'язок, честь.

Вразливим місцем Базарова стає його ставлення до жінки. Любов до жінки він вважає "нісенітницею", "розбещеністю", зводячи її лише до фізіології і оголошуючи це почуття "белібердою" і "непрощенною дурницею". Але тим болючіше і гірше його розчарування. Любов до Анни Сергіївни стала для Базарова чи не найважчим життєвим випробуванням. Відчувши крах своєї любові та своїх колишніх уявлень про неї, герой пасує і перед життєвою невдачею, в якій багато в чому винен сам.

Ще одним протиріччям героя стає його ставлення до батьків. З одного боку, він намагається придушити в собі синівське почуття, соромиться його проявів, з іншого - відчуває до батька і матері велику людську ніжність, усвідомлюючи, що "таких людей, як вони, у великому світлі вдень з вогнем не знайти" . У цих судженнях тургенівський герой особливо суперечливий.

Ще суперечливіші відгуки Євгена про народ. Він зневажає відсталість простих мужиків, патріархальність, невігластво селянства. Але при цьому його нігілізм обумовлений інтересами цих простих мужиків, викликаний "народним духом". Різкі судження Базарова про народ народжені не так тверезим ставленням до забитості селянства, скільки авторським бажанням знизити образ свого героя, наділити його антидемократичною сутністю.

Сюжет роману побудований таким чином, що до кінця життя Євген рве всі колишні зв'язки з близькими йому людьми, а також "послідовниками" та "попутниками". Юний друг Базарова Аркадій Кірсанов не годиться для "гіркого, терпкого, бобильного" життя, якого вимагає обраний шлях. Він лише "м'який, ліберальний барич", який в епілозі показаний вже повністю перейшли в стан "батьків". Емансиповану поміщицю Авдотью Микитичну Кукшину насправді цікавить лише одна тема – "говорити про кохання".

В епілозі про неї говориться, що тепер вона в Гейдельберзі вивчає природничі науки і архітектуру, "як і раніше якшається зі студентами, ... які, дивуючи спочатку наївних німецьких професорів своїм тверезим поглядом на речі, згодом дивують тих же професорів своїм досконалим бездіяльністю та абсолютною лінню”.

Віктор Ситников, який називає себе "стародавнім знайомим" Базарова та його учнем, самостійних переконань немає. Його "прогресивність" проявляється насамперед у запереченні та зневажливому ставленні до всього, що трапляється на очі. В епілозі роману Тургенєв повідомляє: "...З великим Єлисевичем Сітніков, який теж готується бути великим, товчеться в Петербурзі і, за його запевненнями, продовжує "справу" Базарова. Кажуть, його хтось побив, але він у боргу не залишився: в одній темній статейці, тиснутій в одному темному журналі, він натякнув, що побив його - боягуз..."

Як бачимо, ні щирих та відданих друзів, ні коханої, ні справжніх соратників та продовжувачів його справи у Базарова немає.

Стан пригніченості після любовного краху, душевної депресії призвело його до розсіяності при розтині трупа мужика, зараження і смерті. Але це лише привід, непряма причина відходу Базарова з життя. Інша причина полягає у недбалому ставленні героя до життя, що багато в чому втратила для нього свій сенс. Головна причина загибелі тургенєвського героя може бути названа соціально-історичною. Незадовго до смерті Євген проводить оцінку своїх моральних цінностей: "Я потрібний Росії... Ні, видно не потрібний..."

Обставини російського життя 60-х років не давали ще можливостей для корінних демократичних перетворень, для втілення задумів Базарова та йому подібних. На той час ще не дозріли умови для здобуття ними перемоги над злом, що панує. І тому справа героя і сам він постає трагічно приреченим, і саме це, відчував Базаров, розмірковуючи про "власне нікчемність" перед вічністю, про неминучість смерті.

Для розуміння характеру та позиції Базарова важливе значення мають характеристики, які дають йому інші діючі лиця. Аркадій вважає Базарова " одним із найпрекрасніших людей " , з якими він коли-небудь зустрічався; батько - що "... подібних йому людей годі було міряти звичайним аршином...". Ситников називає себе "учнем" Базарова; Одинцова спочатку знаходить його "дивним", а потім приходить до висновку, що він "не з числа звичайних" і що він не задовольняється "скромною діяльністю". Катя бачить у Євгенії щось "хижне". А Павло Петрович у своїх висловлюваннях фактично вказує на головну причину "непотрібності Базарова": "Ви уявляєте себе передовими людьми, а вам тільки в калмицькій кибитці сидіти! Сила! тих - мільйони, які не дозволять вам зневажати ногами свої священні вірування, які роздавлять вас!" Показово, що в епілозі роману Тургенєв згадує, що єдиним продовжувачем справи Базарова виявився саме жалюгідний і нікчемний Сітніков, "теж готується бути великим".

Роман завершується чудовим музичним акордом - ліричною кінцівкою, яка малює старих Базарових на могилі сина. Вони "моляться і не можуть покинути це місце, звідки їм ніби ближче до їхнього сина, до спогадів про нього... Невже їхні молитви, їхні сльози безплідні? Невже любов свята, віддана любов не всесильна? О ні! Яке б пристрасне, грішне, бунтуюче серце не зникло в могилі, квіти, що ростуть на ній, безтурботно дивляться на нас своїми невинними очима: не про один вічний спокій говорять нам вони; вони говорять також про вічне примирення і про життя нескінченне..." Цей фінал звучить як реквієм і як вірш у прозі, де краєвид, скорботно застиглі постаті та тиша, запитання та вигуки передають глибину авторських переживань.

>Твори за твором Батьки та діти

Чи потрібний Базарів Росії?

Роман І. С. Тургенєва «Батьки та діти» торкається багатьох аспектів суспільства. Автор піднімає одвічну проблембатьків і дітей, що стикає старе покоління з новим, показує модні суспільні тенденції, типові для середини XIX століття, розглядає в деталях життя кількох персонажів. Зокрема у творі порушується питання користі таких людей, як Базаров. Він є ключовою фігурою роману, представником сучасної молоді та проповідником «нігілізму» – течії, що заперечує все загальноприйняте. Тургенєв з особливою майстерністю описує цього персонажа. Він сам створив його, сам дав йому життя, але долі змінити не зміг.

Чи потрібний Базарів Росії? Це складне та неоднозначне питання. Звичайно ж, він, як і будь-яка інша людина, потрібна в суспільстві. Він приносить певну користь, займаючись дослідженнями в галузі медицини та допомагаючи хворим. Будучи нігілістом, він вносить у суспільство нові ідеї, які багатьом здаються прогресивними та справедливими. Він навіть знаходить послідовників та учнів в особі Аркадія Кірсанова та Ситникова. Вони хоч і не до кінця щирі у своєму «нігілізмі», але намагаються наслідувати Базарову поведінкою та судженнями. Вони так звані псевдонігілісти.

Незважаючи на очевидну користь, яку Євген Васильович приносить суспільству, він не може знайти себе в ньому. Заперечуючи все, що дорого решті, він стає «зайвим». У результаті йому ні до чого прагне. Суспільна діяльність не стає головною метою. У коханні він також нещасний. Тому в масштабах величезної держави він почувається непотрібним. Якоїсь миті герой навіть порівнює себе з черв'яком, який повзає по землі і нікому не подобається. Перед смертю він визнає свою непотрібність і готовий померти. Адже людина живе, поки вона комусь потрібна.

Здавалося б, за своє коротке життя Базаров не зробив нічого визначного, але він завжди допомагав оточуючим. За похмурою зовнішністю героя ховалося добре серце. На мій погляд, такі люди, як він потрібні, можливо, не цілій країні, але окремим людям. Так, наприклад, своїм батькам він був дуже дорогий, а пацієнтам приносив лише користь. Тому можна зробити висновок, що Базаров був потрібен своїм рідним, друзям, знайомим та пацієнтам. А на користь хоча б малої частини суспільства, людина несе позитивні зміни і в масштабах усієї країни.

У своєму романі "Батьки та діти" Тургенєв вивів на сцену перед читачами кілька цікавих образів. Найбільш незабутніми з них є Євген Базаров і Павло Петрович Кірсанов. Саме між ними зав'язується та розкривається вічна суперечка між батьками та дітьми. Але найголовніше, що автор роману показує маємо не стільки противників віком, скільки противників поглядами життя. І, перш за все, її естетичний бік.
Саме Базаров заявляє, що творчість Рафаеля нічого не варта, тому що не служить якоюсь життєво

Важлива мета. Для героя незрозуміла цінність мистецтва. Він упевнений, що якщо картина не закриває дірку на стіні, то від неї немає жодної користі, ніякої користі.
І хоча багато поглядів Базарова я підтримую, ця його думка щодо мистецтва взагалі мені не зрозуміла. Якщо дотримуватися його слів, то необхідно спростувати і музику, всю музику... Але якби не було музики, то з часом тиша була б просто нестерпною!
Тому мені самому було цікаво подивитися на творчість того, кого Базаров ні в що не ставить.
Я дізнався, що Рафаель писав багато ікон. І в основному він зображував Марію та немовля – Ісуса Христа. Найвідомішою картиною цього, якщо можна сказати, циклу є “Сикстинська Мадонна”. Кажуть, що назву цей твір отримав від того, що Мадонна зображена із шістьма пальцями на одній із рук. А на латинською мовоюсексту позначає число "шість".
Але мені хотілося б розглянути іншу картину - "Мадонну Конестабіліз". Коли Рафаель писав її, йому було близько сімнадцяти років. Тому в ній ще немає ні класичної краси, ні того блиску мальовничого виконання, яким відрізнялися пізніші твори майстра. Художнику було майже стільки ж років, скільки мені зараз… Це цікавий факт.
Ермітажна картина (а саме там вона висить нині) не відрізняється також, як кажуть критики, тим особливим побудовою композиції, яка змусила багато покоління художників вивчати твори Рафаеля як недосяжні приклади.
Але навряд чи слід торкатися подібних питань. Та й не моя ця справа, розбирати картину як мистецтвознавець. Я цього не вмію. Але одне можу сказати точно, що Базаров теж мав відповідного освіти, щоб професійно заявляти у тому, що Рафаель нікому не потрібен, та її картини теж. Отже, це справа смаку.
І все ж у цій, як то кажуть, недосконалій та скромній “Мадонні Конестабілізі” є інші якості, які роблять її по-своєму чудовою. І мені особисто ця картина сподобалася, тому що вона дуже проста, без претензій на будь-що. І водночас дуже гарна.
На мою думку, основна її особливість – легкий смуток, що наповнює всю картину. Вона присутня в образі Мадонни, зовсім молоденької і наївної дівчини, і в простому, непомітному пейзажі, що м'яко розстилається за її спиною.
Природа відіграє роль тла для центрального образу. Тло, на якому так чітко видно персонажі. У картині панує весна, світлою зеленню вкриті невисокі пологи, пагорби, що йдуть вдалину. На струнких тонких деревах тільки починає розпускатися листя.
Основна риса образу Мадонни - задумливість, і в той же час у мене таке відчуття, що їй зрозуміло. Її постать поставлено суворо у центрі твору. Дитина у неї на руках, Мадонна на неї дивиться. Цим досягається надзвичайна гармонійність картини "Мадонна Конестабіліз".
Картина намальована спеціально для невеликого формату. Її навіть важко уявити більш значного розміру. За своїм характером вона нагадує книжкову ілюстрацію. І це ще одна її якість, яка мені подобається. Вся картина одразу перед очима, все видно. Вона легко запам'ятовується, і за автора нічого не потрібно додумувати.
Також картина не квадратна чи прямокутна, як завжди, а кругла. Вона чудово вписується в цю форму і вся витримана в м'яких лініях: схилена голова у покривалі, фігурка дитини.
Мені дуже сподобалася картина італійського художника Рафаеля "Мадонна Конестабіліз". І мені зовсім незрозуміло, як Базаров міг протестувати проти цього художника, зокрема і проти мистецтва в цілому?! Хіба можна не розуміти та не бачити краси творчості? Життя героя, в такому разі, було просто бідне і нецікаве. Не дивно, що автор убиває його наприкінці роману.
Творчість художників, музикантів, письменників гідно бути зрозумілою та продовженою. Не можна просто так відмахуватись від того, що людина може зробити своїми власними руками!

(Поки що оцінок немає)

Інші твори:

  1. Нехай загинуть наші імена, аби спільна справа була врятована! П. В. Верньо Прощаючись наприкінці роману з Одинцовой, вмираючий Базаров між іншим вимовляє важливі для ідейного змісту роману слова: “Я потрібний Росії… Ні, мабуть, не потрібний. Та й хто Read More ......
  2. Говорячи про любовну лірику Ахматової, не можна сказати кілька слів про почуття самої поетеси, про її кумирів, про предмети її захоплення. І одним з незахищеним джерелом творчої радості та натхнення для Ахматової був Пушкін. Вона пронесла це кохання через всю Read More ......
  3. Роман “Батьки і діти”, за визначенням російського письменника Володимира Набокова, – це “як кращий роман Тургенєва, а й одне з найблискучіших творів ХІХ століття”. Центральне місце тут займають довгі Суперечки молодого різночинця нігіліста Євгена Базарова та старіючого аристократа Read More ......
  4. Головний геройцього роману – Євген Васильович Базаров. Це людина із дуже складним характером. У творі він представлений нігілістом, тобто людиною, яка заперечує все. Він не існує жодних принципів, авторитетів. Моторошно стає, коли чуєш його висловлювання про великих Read More ......
  5. Роман “Батьки і діти”, за визначенням російського письменника Володимира Набокова, – це “як кращий роман Тургенєва, а й одне з найблискучіших творів ХІХ століття”. Центральне місце тут займають довгі суперечки молодого різночинця нігіліста Євгена Базарова та старіючого аристократа Read More ......
  6. Роман народився 1862 року. У романі письменник протиставив, з одного боку, лібералів-дворян – братів Кірсанових, з іншого боку – нігіліста, різночинця Базарова. Базаров був надзвичайно простий: ніколи не крутився. Казав, що думав. Одягався просто навіть у якийсь Read More.
  7. Назва поеми “ Мідний вершник”, Який є пам'ятником Петру I на Сенатській площі Петербурга, говорить про своєрідний підхід автора до висвітлення історії петровської епохи. Великий цар Петро представляється у поемі символічним чином Мідного Вершника – великого монументального пам'ятника. Мідний Вершник – Read More ......
  8. У російській літературі є два романи, головних героїв яких звуть Євгеніями: "Євгеній Онєгін" та "Батьки і діти". Чи випадково цей збіг імен? На мою думку, ні. Паралелі між творами цьому не закінчуються: у кожного Євгена свій молодший друг; у Read More ......
Чи правий Базаров, кажучи, що "Рафаель гроша мідного не коштує"?

Роман “Батьки і діти”, за визначенням російського письменника Володимира Набокова, - це “як кращий роман Тургенєва, а й одне з найблискучіших творів ХІХ століття”. Центральне місце тут займають довгі суперечки молодого різночинця нігіліста Євгена Базарова та старіючого аристократа Павла Петровича Кірсанова.

Ці герої відрізняються один від одного всім: віком, соціальним становищем, переконаннями, зовнішністю. Ось портрет Базарова: "високого зросту в довгому балахоні з пензлями", обличчя "довге і худе

З широким лобом, вгору плоским, вниз загостреним носом, великими зеленими очима і височними бакенбардами пісочного кольору, воно пожвавлювалося спокійною усмішкою і виражало самовпевненість і розум”; у героя тонкі губи, а "його темно-біляве волосся, довге і густе, не приховували великих опуклостей просторого черепа". А ось портрет головного базарівського опонента: “…увійшов у вітальню чоловік середнього зросту, одягнений у темний англійський сьют, модну низеньку краватку та лакові півчобітки, Павло Петрович Кірсанов. На вигляд йому було років сорок п'ять; його коротко острижене сиве волосся відливало темним блиском, як нове срібло; обличчя його, жовчне, але без зморшок, надзвичайно правильне й чисте, немов виведене тонким і легким різцем, являло чудові сліди краси; особливо гарні були світлі, чорні, довгасті очі. Весь образ… витончений і породистий, зберіг юнацьку стрункість і те прагнення вгору, геть від землі, яке зникає здебільшого після двадцятих років”.

Павло Петрович років на двадцять старше Базарова, але, мабуть, навіть більшою мірою, ніж він, зберігає у своєму образі прикмети молодості. Старший Кірсанов - людина, яка надзвичайно дбає про свою зовнішність, щоб виглядати якомога молодшою ​​за свої роки. Так і личить світському леву, старому серцеїду. Базаров, навпаки, про зовнішньому виглядіанітрохи не дбає. У портреті Павла Петровича письменник виділяє правильні риси та суворий порядок, вишуканість костюма та спрямованість до легких, неземних матерій. Цей герой і відстоюватиме у суперечці порядок проти базарівського перетворювального пафосу. І все в його образі свідчить про прихильність до норми. Навіть зростання у Павла Петровича середнє, так би мовити, нормальне, тоді як високе зростання Базарова символізує його перевагу над оточуючими. І риси обличчя у Євгена підкреслено неправильне, волосся недоглянуте, замість дорогого англійського костюма Павла Петровича у нього якийсь дивний балахон, рука червона, груба, тоді як у Кірсанова. гарна рука"З довгими рожевими нігтями". Зате широке чоло і опуклий череп Базарова видають у ньому розум і впевненість у собі. А у Павла Петровича обличчя жовчне, і підвищена увага до туалету видає в ньому ретельно приховану невпевненість у власних силах. Можна сказати, що це постарілий років на двадцять пушкінський Онєгін, який живе в іншу епоху, в якій цьому типу людей вже не буде місця.

Яку ж позицію обстоює у суперечці Базаров? Він стверджує, що "природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник". Євген глибоко переконаний, що досягнення сучасного природознавства в перспективі дозволять вирішити всі проблеми суспільного життя. Прекрасне - мистецтво, поезію - він заперечує, у коханні бачить лише фізіологічне, але з бачить духовного начала. Базаров "до всього ставиться з критичної точки зору", "не приймає жодного принципу на віру, хоч би якою повагою був оточений цей принцип". Павло Петрович проголошує, що “аристократизм - принсип, а без принсипів жити нашого часу можуть одні аморальні чи порожні люди”. Проте враження від натхненної оди принципам помітно послаблюється тим, що опонент Базарова перше місце ставить найближчий собі “принсіп” аристократизму. Павло Петрович, вихований за умов безбідного садибного існування і звиклий до петербурзькому світському суспільству, невипадково перше місце ставить поезію, музику, любов. Він ніколи у своєму житті не займався ніякою практичною діяльністю, виключаючи коротку та необтяжливу службу в гвардійському полку, ніколи не цікавився природничими науками та мало що в

їх тямив. Базаров же, син небагатого військового лікаря, з дитинства привчений до праці, а не до ледарства, який закінчив університет, що захоплюється природничими науками, досвідченим знанням, дуже мало у своєму короткому житті мав справу з поезією чи музикою, можливо, і Пушкіна толком не читав. Звідси і різке і несправедливе судження Євгена Васильовича про великого російського поета: “…Він, мабуть, у військової службислужив у нього на кожній сторінці: На бій, на бій! за честь Росії!”, до речі, майже дослівно повторююча думка Пушкіна, висловлене у розмові з Тургенєвим письменником-різночинцем М. У. Успенським (автор “Батьків і дітей” називав його “человеконенавидцем”).

Базаров немає і такого досвіду у коханні, як Павло Петрович, тому й схильний надто спрощено ставитися до цього почуття. Старшому Кірсанову вже довелося зазнати любовних страждань, саме невдалий роман з княгинею Р. спонукав його на довгі роки осісти в селі у брата, а смерть коханої ще більше посилила його. душевний стан. У Базарова любовні муки - настільки ж невдалий роман із Анною Сергіївною Одинцовою ще попереду. Тому на початку роману він настільки впевнено зводить любов до відомих фізіологічних відносин, а духовне в коханні називає "романтичною нісенітницею".

Базаров - реаліст, а Павло Петрович - романтик, орієнтований культурні цінності романтизму першої третини ХІХ століття, на культ прекрасного. І його, звичайно, коробить від базарівських висловлювань щодо того, що "порядний хімік у двадцять разів корисніший за будь-якого поета" або що "Рафаель гроша мідного не коштує". Тут Тургенєв із базарівською точкою зору, безумовно, не згоден. Однак він не дає перемоги у цьому пункті суперечки та Павлу Петровичу. Біда в тому, що рафінований аристократ-англоман не має не те, що здібностями Рафаеля, але взагалі ніякими творчими здібностями. Його міркування про мистецтво та поезію, так само як і про суспільство, - порожні та тривіальні, часто комічні. Гідним противником Базарову Павло Петрович не може бути. І коли вони розлучаються, старший із братів Кірсанових “був мертвий”, звичайно, у переносному значенні. Суперечки з нігілістом хоч якось виправдовували сенс його існування, вносили якийсь “бродильний початок”, будили думки. Тепер Павло Петрович приречений на застійне існування. Таким ми його бачимо за кордоном у фіналі роману.

Тургенєвському задуму цілком відповідала перемога Базарова над аристократом Кірсановим. У 1862 р. в одному з листів з приводу "Батьків і дітей" Іван Сергійович особливо підкреслював, що "вся моя повість спрямована проти дворянства, як передового класу ... Естетичне почуття змусило мене взяти саме хороших представників дворянства, щоб вірніше довести мою тему: якщо вершки погані, що ж молоко?.. якщо читач не покохає Базарова з усією його грубістю, безсердечністю, безжальною сухістю і різкістю - якщо він не покохає, повторюю я, - я винен і не досяг своєї мети. Але “розсиропитися”, кажучи його словами, я не хотів, хоча через це я б, мабуть, мав молодих людей на моїй стороні. Я не хотів накупатися на популярність такого роду поступок. Краще програти бій, ніж виграти його хитрощами. Мені мріялася постать похмура, дика, велика, яка до половини виросла з ґрунту, сильна, злісна, чесна і все-таки, приречена на загибель, - тому що вона все-таки стоїть напередодні майбутнього…” Сам Тургенєв був представником того ж покоління, як і Павло Петрович, але з героїв свого роману найбільші симпатії відчував молодому нігілісту Базарову. У 1869 р. у спеціальній статті, присвяченій “Батькам і дітям”, письменник прямо вказував: “Я чесно, і лише без упередження, і навіть із співчуттям поставився до виведеного мною типу… Малюючи постать Базарова, я виключив із кола його симпатій все художнє, я надав йому різкість і безцеремонність тону - не з безглуздого бажання образити молоде покоління (!!!) ... "Це життя так складалося", - знову казав мені досвід, - можливо, помилковий, але, повторюю, сумлінний ... Особисті мої схильності тут нічого не означають; але, мабуть, багато моїх читачів здивуються, якщо скажу їм, що, крім поглядів Базарова на мистецтва, - я поділяю майже всі його переконання. А мене запевняють, що я на боці “Батьків”… я, який у постаті Павла Кірсанова навіть погрішив проти художньої правди та пересолив, довів до карикатури його недоліки, зробив його смішним!” Тургенєв був чесний як художник у тій мірі, як і чесний як людина, створений його уявою персонаж. Письменник не хотів ідеалізувати Базарова і наділив свого героя всіма тими недоліками, якими надміру мали його прототипи з радикальної різночинної молоді. Однак Тургенєв не позбавив Євгена і російського коріння, підкресливши, що наполовину герой виростає з російського ґрунту, корінних умов російського життя, а наполовину формується під впливом нових ідей, що привнесені з Європи. І в суперечці з Павлом Петровичем Базаров, на переконання письменника, та й будь-якого вдумливого читача, має рацію в основних своїх позиціях: у необхідності ставити під сумнів догми, що склалися, невпинно працювати на благо суспільства, критично ставитися до навколишньої дійсності. Там же, де Базаров не має рації, в утилітарних поглядах на природу прекрасного, на літературу, на мистецтво, перемога все одно не залишається на боці Павла Петровича.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: