Гра-вікторина: «Що ми знаємо про природу. Загадки природи, які не мають наукового пояснення Те що не знаємо про природу

Заняття «Що ми знаємо про природу?»

мета:

    Закріпити, узагальнити, систематизувати і уточнити знання дітей про природу рідного краю, Способі життя тварин, птахів, рослинах; удосконалювати екологічні знання

    Розвивати диференційоване сприйняття, вміння порівнювати, вміння логічно мислити, правильно формуючи висновки.

    Формувати вміння працювати в колективі, надавати одна одній допомогу.

    Виховувати чуйне ставлення до природи рідного краю, потреба любити і берегти її. Продовжувати удосконалювати мова як засіб спілкування.

Попередня робота:

1. Бесіди: ліс - рослини і тварини лісу, річка і її мешканці, болото - мешканці та рослинний світболота.

2. Заучування віршів, прислів'їв, приказок, загадування загадок.

3. Читання художньої літератури: ...., Розгляд ілюстрацій, картинок, читання журналів.

матеріали: Ілюстрований матеріал (дикі тварини лісу, зимуючі і перелітні птахи, картина зимового лісу, знаки «Чого не можна робити в лісі», картина «Ланцюжок взаємозв'язку тварин»); гра «Лото. Хто - де живе », емблеми для команд.

устаткування : ноутбук, медіапроектор, муз. центр, спокійна музика зі співом птахів.

Хід заняття.

Ведучий-вихователь:

Нас в будь-який час року

Вчить мудра природа:

Птахи вчать співу,

Павучок - терпінню.

Бджоли в поле і в саду

Навчають нас праці.

Вчить сонце - доброті.

Вчить сніг нас чистоті.

У природи цілий рік

навчатися потрібно

Весь лісової народ

Вчить міцну дружбу.

Привітання команд:

1 команда

2 команда

ведучий: Змагатимуться дві команди. Команда «Осинки», команда «Берізки». Для кожної команди будуть даватися завдання. За швидке і правильне виконання завдання команди будуть отримувати фішки. Та команда, у якої виявиться більшу кількість фішок і виграє.

Давайте виберемо журі. (Вибирається журі з 2 чоловік).

Чи готові ми сьогодні пограти,

Всі разом про природу міркувати

Молодці, хлопці, в добрий час!

Нехай удача зустріне вас!

1 конкурс «Розминка».

1 Команді

1) У якої тварини є голки? (Їжак).

2) Хто в лісі зимою спить? (Ведмідь, їжак, борсук). Чому їх не можна будити?

3) В яку пору року на деревах розпускаються листочки? (Навесні)

4) Від чого птиці страждають більше: від холоду або голоду? (Від голоду.) Як допомогти птахам узимку?

5) Як заєць готується до зими? (Змінює шубу)

2 Команді

1) Яка ягода буває червоної, білої, чорної? (Смородина.)

2) Ластівка залишається зимувати чи ні?

3) Як називається будиночок для птахів, зроблений руками людини? (Шпаківню)

4) Назвіть ознаки початку осені в живій природі.

5) Хто збирає яблука спиною? (Їжак.)

1 конкурс «Хто більше?».

Ланцюжок назв диких тварин: виграє той, хто назве більшу кількість (ведмідь, заєць, вовк, лисиця, соболь, борсук, рись, білка, лось, норка, бурундук, куниця і ін.)

2 конкурс «Знайди сховався звіра».

Діти повинні виявити в малюнку звірів, птахів, риб, комах і обвести їх.

Жовтий конверт (для уболівальників)

1. У якого дерева стовбур білий? (Береза.)

2. Для чого птиці хвіст? (Триматися на деревах, управляти польотом.)

3. Яка птах підкидає яйця в чужі гнізда? Чи можна через це погано ставитися до цього птаха? (Зозуля.)

4. Не баранчик і не кіт,

Носить шубу круглий рік.

Шуба сіра - для літа,

Для зими - іншого кольору. (Заєць.)

3 конкурс «Вгадайте за описом».

«Осинки».

"Це дивовижний звір. Слуху нього більш тонкий, ніж у кішок і собак. Нюх незвичайне - звір відчуває жука або личинку в землі на глибині декількох метрів. А ось зір у нього слабке. Їсть все: ягоди, насіння рослин, хробаків, мишей, комах і навіть змій ".

Підказка:Він хоч і маленький, але не боїться хижаків, у нього є захист від них.
Відповідь: їжак.

"У цього звіра два основних способи захисту від ворогів: маскування і ноги. Стрибає і бігає він дуже швидко і легко - так легко, що навіть в замети НЕ провалюється. Він не просто тікає від небезпеки, він вибирає найкоротший шлях до порятунку. Але трапляється, що не допомагають, ні хитрість, ні швидкість, тоді він падає на спину і обороняється сильними задніми ногами ".

Підказка:Його вважають великим боягузом. Відповідь: заєць.

«Берізки».

"Це самий хитрий і обережний звір. Він вміє чудово маскуватися, у нього гострі зір, слух, нюх. А як він танцює! Піднімається на задні лапи і ходить в такому положенні дрібними кроками. У людей цей танець отримав назву "фокстрот". Харчується звір комахами, гризунами, птахами, іноді і тваринами: їжаками, зайцями ".

Підказка:Тікати від переслідувачів допомагає рудий, пухнастий хвіст (замітає сліди). Відповідь: лисиця.
«Це дуже великий і сильний звір, він вміє ходити на чотирьох лапах, іноді встає на задні лапи і реве на весь ліс. Багато звірів його бояться, він добре лазить по деревах і навіть ловить рибу. Взимку впадає в сплячку ».

Підказка:дуже любить мед і малину. Відповідь: ведмідь.

4 конкурс «Чиї сліди» - завдання командам

ведучий: - Хлопці, а як гарний зимовий ліс! Подивіться на цю картину, всі дерева покриті снігом, на снігу видно чиїсь сліди.

питання вболівальникам

Вихователь: Увага, відгадайте загадку:

Трохи тремтить на вітерці

Стрічка на просторі.

Вузький кінчик - в джерелі,

А широкий - в морі. (Річка)

1. Назвіть велику річкунашого краю. (Дон)

2. Яка риба водиться в річці Дон? (, Щука, окунь, плотва, судак, лящ, карась)

3. Чому миня називають «донною рибою»? (Минь тримається поблизу дна)

4. Назвіть рибу - хижачку, що мешкає в річці Дон. Як її ще називають? (Щука, «річковий вовк», «санітар річки».

вихователь:

- Хлопці, яке значення має річка для людини?

Відповіді дітей:

Річка дає нам рибу

На річці ми відпочиваємо, купаємося

По річці ходять пасажирські і вантажні теплоходи

По річці сплавляють ліс

Вода потрібна фабрикам і заводам

Річка - це будинок, їжа для риб, тварин, птахів і рослин

вихователь:

- Чим ми можемо допомогти річці і її мешканцям?

Відповіді дітей:

Щоб вода не загрязнялась, потрібно будувати очисні споруди

Необхідно зберігати лісові масиви по берегах річок, щоб тайгові річки були повноводними.

Небезпечні для річки миючі засоби (багато фосфатів)

Поки ростуть водорості, особливої ​​біди для річки немає (як тільки вони починають розкладатися, скорочується кількість кисню, страждають риби.

У зимовий час робити на річці лунки. Для насичення води киснем.

вихователь:

Річка - це цінний дар природи, необхідний для життя.

5 конкурс «Ліс» Питання командам:

У ліс гуляти ми пішли,

В брід струмок перейшли,

безпрецедентно високого рівня

У струмка ростуть квіти.

Подивися на всі боки

Що ж ліс подарує нам?

Нахилися, зірви малинку

І поклажі її в кошик.

Міцний біленький грибок

Ми покладемо в кузовок.

Увага, на екран!

1. Що таке ліс?

Відповіді дітей:

Ліс - це рідний будинокрослинам і тваринам

Ліс - це зелене вбрання нашої Землі

Там де ліс, завжди чисте повітря

Ліс-це наш друг, затримуючи вологу, він допомагає людині вирощувати хороший урожай

Ліс-це комора природи, щедро віддає свої плоди: гриби, ягоди, горіхи, трави

Ліс - це багатство і краса, бережи наші ліси!

вихователь:

Ліс - це все одно, що багатоповерховий будинок, в якому живе багато різних мешканців, дерев, чагарників, ягід, трав і квітів. Вони добре пристосовані до життя в лісі, і все потрібні один одному.

Хлопці, а як ви розумієте це прислів'я: «Біля лісу жити - голодному не бути»

2. Які дерева ростуть в нашому краї? (Хвойні: ялина, сосна, кедр, модрина, ялиця; листяні: береза, осика, тополя, горобина, черемха)

3. Яке дерево називають «Символом Росії», «Російською красунею»? (Береза)

4. Ягодами якого дерева взимку харчуються птахи, його ягоди мають лікувальними властивостями? (Горобина)

5. Листя якого дерева «і без вітру тремтять»? (Осика)

6. Яке дерево називають співаючим? Чому? (Ялина)

7. Кору якого дерева ніколи не обгризають зайці? Чому? (Черемхи, вона отруйна)

8. Чий будинок може зайняти лисиця? (Борсука, він прекрасний будівельник, чистюля і не любить коли смітять біля його житла)

9. Чому вовки виють? (Передають послання про видобуток, повідомляють, що лісова територія вже зайнята їх зграєю)

10. Хто стає ватажком вовчої зграї? Чому в народі кажуть «Вовка ноги годують»? (Самий сильний, розумний і досвідчений вовк; вовки не роблять запасів на зиму, сірому доводиться пробігти багато кілометрів, щоб знайти здобич)

11. Що роблять білки, якщо корми в лісі не вистачає? (Вони переселяються на нові місця, шукають лісу, де багато корму)

6. «Як поводитися в лісі?» по знакам «Чого не можна робити в лісі?».

вихователь:

Хлопці, давайте згадаємо і назвемо правила «Друзів природи»

Відповіді дітей:

Чи не ламати дерева

Чи не збивати гриби, навіть неїстівні

Чи не обривати павутину і не вбивати павуків

Чи не розоряти пташині гнізда

Чи не розоряти мурашники

Не залишати після себе сміття

Чи не розпалювати багать.

вихователь:

Правильно, хлопці, якщо ви прийшли в ліс, будьте уважні, дивіться під ноги, не галасуйте, не діставайте лісових мешканців. І тоді ліс відкриє вам свої секрети.

Щоб ліс приносив користь, потрібно берегти і охороняти його!

М. М. Пришвін сказав «Охороняти природу - значить охороняти Батьківщину!»

Вихователь: А тепер встаньте в коло і давайте пограємо в гру "Доброго тварина". Візьмемося за руки і уявімо, що ми одна тварина. Давайте прислухаємося до його дихання. Всі разом зробимо вдих-видих, вдих-видих і ще раз вдих-видих. Дуже добре. Послухаємо, як б'ється його серце. Тук - робимо крок вперед, тук - крок назад. І ще раз тук - крок вперед, тук - крок назад ».

Підведення підсумків. Висновок.

Ведучий. Як хочеться, щоб сьогоднішнє свято залишив у вашій душі, хлопці і дорослі, хоча б маленький слід. Слід Любові. Слід Турботи. Слід Відповідальності за все живе на Землі.

Що значиш ти без трав і птахів?

І без любові до бджолі дзижчить,

Без журавлів над хвойної хащами,

Без миловидних лисячих осіб?

Коли зрозумієш ти, нарешті,

Врубав в мертві породи,

Про людина, вінець природи,

Що без природи - твій кінець.

Вихователь-Юршина М.А.

4 конкурс «Чиї сліди»


На полицях книжкових магазинів і в мережі Інтернет можна знайти безліч корисної інформаціїпро те, як досягти тих бажань, до яких спрямований людина. І дійсно, безліч з винесених на суд людський технік ефективно працюють, якщо їх розуміти і використовувати правильно. Але чого ще не знає людина про природу своїх бажань, крім того, що можна підкреслити з інших статей і книг?

Чому не можна говорити в своїх цілях і бажаннях слово «хочу»?

Коли йдеться дане слово, людина акцентує увагу Всесвіту на те, що у нього цього немає. У багатьох книгах пишеться, що потрібно говорити про свої прагнення так, як ніби вони вже втілилися в життя! Тому слід висловлювати своє бажання без слова «хочу», так, як ніби воно вже у вас є, ви спокійні і звикли до його наявності у вашому житті. Наприклад, вимовляючи «Я хочу скинути зайва вага! », Жінка акцентує увагу на тому, що зайва вага у неї є. Жінка про нього говорить, а значить має. Слід говорити приблизно так: «Моя вага становить енну кількість кілограмів!».

Навіщо ви про щось мрієте або прагнете до бажаного?

Чому ви просто не живете і не зберігаєте бажаний спосіб життя? Продовжуючи мріяти і йти до цього, ви знову акцентуєте увагу Всесвіту на відсутності бажаного. Але якщо ви відразу почнете жити так, як ви того хочете, ви почнете акцентувати увагу на наявності бажаного в вашому житті.

А чи дійсно ви цього хочете?

«Якщо Господь хоче покарати людину, він просто виконує його бажання» - ви ніколи не замислювалися над сенсом цього виразу? Чому? Може бути варто хоч іноді замислюватися над тим, а чи дійсно ви хочете мати те, чого хочете мати? Люди дуже часто про щось сильно мріють (про сім'ю, про дітей, про багатство, про роботу та ін.), Забуваючи про те, що було б з ними, якби їх бажання здійснилися в реальність. Уявіть, що ваше бажання здійснилося в життя. Чи готові ви до реального прояву бажання з усіма його негативними і позитивними якостями, труднощами, до підтримки його в гармонії, поступок і терпінню в зв'язку з різними перешкодами, які будуть виникати як результат втілення вашого бажання? Не варто забувати, що у всього є як позитивні, так і негативні якості. Чи готові ви до того і до іншого, а не тільки до позитивних моментів свого бажання?

Реалізуються будь мислеформи

Підсвідомість покірно реалізує всі ваші думки, незалежно від того, негативні вони або позитивні. Про це варто пам'ятати кожен раз, коли ви починаєте про щось думати. Уявіть, що ви живете в світі, де всі ваші думки відразу ж втілюються в реальність. Як ви думаєте, яким би став цей світ: пеклом або раєм? Постарайтеся контролювати свої думки, навіть якщо вони ще не є вашими бажаннями.

Протягом дня ви періодично виходите в астрал, де не потрібно хотіти, а просто берете і робите. Це і є намір - ви маєте всі, чого бажаєте, берете і робите. Слід тільки усвідомити цей вихід, щоб стимулювати швидке втілення своїх бажань. Таким же чином, можна впроваджувати думки іншим людям, вселяючись під час візуалізації в їх тіло і програмуючи їх на певний хід думок.

Все, що ми бачимо навколо нас, все, що нас оточує і при цьому не створено руками людини - це жива і нежива природа. Вона відрізняється великою різноманітністю явищ і процесів. Дізнаємося, які особливості природи, і чим жива природа відрізняється від неживої.

Жива природа

Всі об'єкти живої природи мають важливими якостями: Вони народжуються, ростуть, харчуються, дихають, пересуваються, вмирають. Для життя їм необхідна їжа, тепло, вода, повітря. До живій природі відноситься не тільки людина, але також тварини, рослини і навіть мікроорганізми. Дослідженням об'єктів живої природи займається дуже велика і важлива наука - біологія.

  • мікроорганізми

Задовго до того, як на нашій планеті з'явилися тварини, її вже населяли крихітні, непомітні оку організми: бактерії, гриби, віруси. Вони можуть існувати практично в будь-яких умовах, де є хоча б трохи води. Головна особливістьвсіх мікроорганізмів - здатність дуже швидко розмножуватися.

Мал. 1. Бактерії

  • рослини

Світ рослин дуже великий і різноманітний. Без них на Землі не було б життя, адже рослини виробляють найважливіший для дихання газ - кисень. Також вони поглинають шкідливий вуглекислий газ, який дуже погано впливає на здоров'я людини і клімат планети.

Рослини - це важливе джерело їжі для людини і тварин. Але потрібно бути дуже уважним, так рослини бувають їстівні (фрукти, горіхи, злаки, овочі) і неїстівні (квіти, декоративні чагарникитрави).

ТОП-4 статтіякі читають разом з цією

  • тварини

До тварин відносяться всі звірі, птахи, земноводні, комахи нашої планети. За всю історію Землі якісь тварини зникали, якісь дуже сильно змінювалися.

Багато років тому господарями нашої планети були динозаври - величезні ящери, які не знали собі рівних. Але через різкої зміни клімату майже всі вони вимерли, і тільки деякі представники древніх тварин змогли пристосуватися до нових умов проживання.

Тварини можуть бути хижими і травоїдними, свійськими та дикими. Вони пристосовуються до тих умов, де живуть, і тварин можна відшукати в будь-якій точці земної кулі, Від спекотних пустель до крижаної Арктики.

Мал. 2. Білий ведмідь

  • Людина

Звичайно ж, до об'єктів живої природи відноситься і людина. Завдяки своєму інтелекту, винахідливості і розумному плануванню своєї діяльності йому вдалося підкорити собі всю планету. Але, точно так же, як тварини, рослини і мікроорганізми, він не може прожити без їжі, повітря, води.

нежива природа

До об'єктів неживої природивідносять повітря, воду, грунт, мінерали. Вони були першими при створенні нашої планети, і саме тому об'єкти неживої природи часто називають первинними.

Вони можуть знаходитися в трьох станах:

  • тверде (Камені, гори, пісок, лід);
  • рідке (Вода, хмара, туман, нафта);
  • газоподібне (Пар, повітря).

З об'єктами неживої природи не відбуваються ніякі зміни протягом багатьох десятків і сотень років. Вони не дихають, не розмножуються і не харчуються. Їх розмір може збільшитися або зменшитися, вони можуть пересуватися в просторі, але тільки під впливом зовнішніх факторів. Оскільки вони не народжуються, то ніколи і не вмирають.

Деякі об'єкти неживої природи можуть змінювати свій стан. Наприклад, вода може бути твердою у вигляді льоду, звичної всім рідкої і газоподібної у вигляді пари. Але вона нікуди не зникає і не з'являється з нізвідки.

Таблиця "Ознаки живої та неживої природи"

Зв'язок живої та неживої природи

Розглянувши приклади живої і неживої природи, можна зробити висновок, що на нашій планеті все взаємопов'язане, і все знаходиться в гармонії один з одним. Живі істоти не могли б існувати без об'єктів неживої природи. А якби не було рослин і тварин, Земля виглядала б як млява пустеля.

Мал. 3. Схема взаємозв'язку живої і неживої природи

Що ми дізналися?

При вивченні однієї з цікавих тем за програмою навколишнього світу 1-2 класу, ми з'ясували, що відноситься до живої і неживої природи. Доступний план конспекту допоміг визначити основні відмінності між об'єктами живої і неживої природи, їх тісний взаємозв'язок один з одним.

Тест по темі

оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.6. Всього отримано оцінок: 375.

У світі існує чимало нерозгаданих таємниць, з якими люди стикаються щодня. Наприклад, вчені до цих пір не розшифрували парадоксу Пето, не визначили походження квітів і не знають походження вірусу Ебола. У нашому огляді зібрані питання, над якими і сьогодні б'ються кращі вчені уми.

1. Міграція метеликів



Як тисячам тендітних метеликів Монарх вдається перелітати з Канади до Мексики - залишається загадкою для вчених. Адже за час перельоту змінюється по кілька поколінь цих комах, але з року в рік вони зупиняються на одних і тих же деревах по дорозі і прилітають в один і той же місце.

2. Таємниця лоріціфер



Існує, принаймні, сто видів цих крихітних безхребетних, але жоден з них не зустрічається в скам'янілостях.

3. Парадокс планктону



У гідробіології парадоксом планктону називається ситуація, в якій обмежене коло ресурсів підтримує несподівано широкий спектрпланктонних видів. Це повністю суперечить принципу конкурентного виключення, який передбачає, що коли два види конкурують за один і той же ресурс, то один з видів приречений на вимирання.

4. Походження і місце виникнення Ебола


Незважаючи на те, що люди вже багато дізналися про вірус Ебола, ніхто не знає - де саме виник цей вірус і де він «ховається» в проміжках між спалахами епідемій.

5. Сприйняття


Хоча люди сприймають речі навколо постійно, сам акт сприйняття досі залишається нерозгаданою таємницею. Вчені просто не можуть зрозуміти, як мозок перетворює сенсорну інформацію в когерентне сприйняття.

6. Алкалоїди



Алкалоїди - група природних хімічних сполук, які переважно складаються з атомів азоту. Вони виробляються безліччю організмів, включаючи бактерії, гриби, рослини і тварин. Проте, їх функція не зовсім зрозуміла для наукової спільноти.

7. Будова акули-молота



Акула-молот відома своєю незвичайною формою голови. Проте, вчені не можуть зрозуміти причину появи такої форми голови у цієї акули. Дехто припускає, що вона розвинулася для підвищення електросенсорной площі риби, інша гіпотеза припускає поліпшення охоплення площі зору, а третя говорить, що подібна форма голови виробилася для поліпшення аквадінаміческіх властивостей.

8. Кола фей (Африка)



Уже не перший рік точаться дебати про причини виникнення подібних неживих кіл в Африці. Дослідження показали, що деякі з них можуть бути пояснені діяльністю пісочного терміту Psammotermes allocerus, але немає жодної теорії, що пояснює все казкові кола.

9. Функція ДНК

Люди досі не знають, за що відповідає переважна більшість людського ДНК. Довгий часвважалося, що близько 98% генома людини просто є порожнім і не несе ніякої закодованої інформації. Ніхто не знав, яку функцію він виконує. Проте, останнім часом вчені почали сумніватися в цій теорії.

10. Таємниці людської свідомості


Люди не знають, що таке свідомість і що змушує людину усвідомлювати себе. Чому багато тварин, особливо ссавці, мріють і їм сняться сни? Які характеристики інтелекту? На ці питання немає відповідей.

11. Еволюція квітів



Більшості людей подобається дивитися на квіти, а також їх запах. Але при цьому ніхто не знає, як еволюціонували квіти. Раніше було прийнято вважати, що квіти походять від голонасінних (групи насіннєвих рослин, в які входять хвойні, саговники, гінкго і гнетоподібні), однак недавні молекулярні дослідження показали неспроможність цієї гіпотези.

12. Парадокс Пето



Ні для кого не секрет, що люди схильні до раку, але виявляється, що такі великі ссавці, Як кити, практично не хворіють на рак. Здавалося б, кит набагато більше людини, у нього набагато більше клітин. Відповідно, у нього повинні бути вище шанси виникнення злоякісної клітини. Але це не так.

13. Кембрійські вибух

Що стало причиною бурхливої ​​диверсифікації багатоклітинних на початку кембрійського періоду, яка привела до появи багатьох сучасних типів тварин? Це одна з найбільш обговорюваних тем серед вчених, але не існує не тільки відповіді на це питання, а навіть єдиної теорії.

14. Біологічне старіння



Є ряд гіпотез, чому люди старіють і в кінцевому підсумку вмирають ... але це всього лише гіпотези.

15. Походження життя


І, звичайно, найбільша загадка для вчених - походження життя на Землі! Незважаючи на всі останні наукові і технологічні досягнення, ніхто не знає, як саме і коли виникло життя на Землі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: