Глобальні проблеми людства Суспільствознавство 8. Глобальні проблеми сучасності Презентація до уроку з суспільствознавства (8 клас) на тему. "Глобальні проблеми сучасності"

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Глобальні проблемисучасності.

Поняття "глобальні проблеми". 2-а підлога. 20 століття проблеми виживання людства -запобігання 3-й світовій війні, -подолання екологічної кризи, -скорочення різниці рівня розвитку між розвиненими державами та країнами «3 світу», -стабілізація демографічної ситуації. , -Боротьба з наркоманією,СНІД і т.д. , -боротьба з міжнародним тероризмом, -відродження культурних та моральних цінностей.

Поняття "глобальні проблеми". причини глобальних проблем Планета- єдиний будинок локальні конфлікти та протиріччя загальносвітовий характер Діяльність людини = Руйнівні сили природи Але! Низький рівень: -суспільної організації, -політичного мислення, моральності, екологічного мислення.

Загроза екологічної кризи. НТР Порушення екологічної рівноваги Виснаження природних ресурсів (40 років) Виснаження родючого шару Вирубування лісу

Загроза екологічної кризи. НТР Порушення екологічної рівноваги Забруднення атмосфери Забруднення вод Світового океану

Науково-технічний прогрес та екологічна альтернатива. НТП Порушення екологічної рівноваги Приватна діяльність людини Суспільство має регулювати Проблема! Зелені Закриття важливих промислових об'єктів

Науково-технічний прогрес та екологічна альтернатива. НТП Порушення екологічної рівноваги Вихід Замкнений циклЕкологічно заощаджуючі технології Безвідходні технології Розвиток природо-відновлювальних технологій Екологічна експертиза проектів

Проблеми війни та миру в сучасних умовах. Ш.Фур'є Війни-постійний супутник людства 4500 років -300 років світу XX століття-2 світові війни 3 світова-загибель людства Ядерна зима Продовження гонки озброєнь

Проблеми війни та миру в сучасних умовах. умови недопущення ядерної війни - визнання пріоритету загальнолюдських цінностей, - відмова від війни, як засоби вирішення конфліктів, - визнання права народів самостійно і вільно обирати свою долю, - розуміння взаємопов'язаності сучасного світу.

Проблема Північ-Південь. Північ-Південь Розвинені країни -50-60-звільнення, -70-швидке економічне зростання, -80-уповільнення, зовнішні запозичення. 60 р. 26:1 сер.90 гг. 40:1

Проблема Північ-Південь. Північ-Південь Причини -Швидке зростання населення на Півдні, -політика Півночі-«Південь-сировинний придаток». Шляхи подолання -розумна демографічна політика, -скорочення гонки озброєнь і напрямок коштів у країни «третього світу».


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Міжпредметний проект "Глобальні проблеми сучасності"

Міжпредметний проект "Глобальні проблеми сучасності

Мета уроку. Охарактеризувати сутність поняття «глобальні проблеми сучасності», проаналізувати причини виникнення проблем та розкрити основні шляхи їх вирішення. Завдання уроку:

Урок із суспільствознавства у 8 класі. Сучасний світ. Глобальні проблеми сучасності

Людство вступило у нову епоху свого розвитку. Сьогодні на уроці ми розглянемо різноманітність сучасного світу людей, а також важливі проблеми, що стоять перед суспільством.

Глобальні проблеми людства

та світової економіки

Вчитель історії та суспільствознавства Клепікова Людмила Миколаївна


  • Сутність, походження та характер глобальних проблем.
  • Об'єктивні причини виникнення глобальних проблем.
  • Проблеми зростання населення.
  • Світова екологічна проблема.
  • Світова продовольча проблема.
  • Проблема воєнних витрат.
  • Глобальні цілі людства.

Сутність, походження та характер глобальних проблем

на сучасному етапірозвитку цивілізації як ніколи гостро постали питання, без вирішення яких неможливий подальший поступальний рух людства шляхом економічного прогресу. Незважаючи на те, що економіка є лише частиною загальнолюдської діяльності, від її розвитку у ХХІ ст. більшою мірою залежать проблеми безпеки та збереження миру, природне середовище та місце існування людини, а також моральні, релігійні та філософські цінності.



Класифікація

глобальних проблем

Виняткові труднощі та великі витрати на вирішення глобальних проблем вимагають їх обгрунтованої класифікації.

За своїм походженням, характером та способами вирішення глобальні проблеми, згідно з прийнятою міжнародними організаціями класифікації, діляться на три групи.

1 . Збереження світу, припинення гонки озброєнь і роззброєння, немілітаризація космосу, створення сприятливих умов світового соціального прогресу, подолання відставання у розвитку країн із низькими доходами душу населення.




Основні глобальні проблеми:

  • Екологічна.

2. Збереження миру та роззброєння.

3. Демографічна.

4. Паливно-сировинна.


Екологічна проблемав даний час вийшла на перше місце, хоча ще недавно її місце займала боротьба за збереження миру та роззброєння. Відбуваються зміни і всередині глобальних проблем: втрачають колишнє значення деякі їх складові та з'являються нові.

Так, у проблемі боротьби за мир і роззброєння основний наголос став робитися на скорочення засобів масової поразки, нерозповсюдження масової зброї, розробку та здійснення заходів щодо конверсії військового виробництва; у паливно-сировинній проблемі з'явилася реальна можливістьвичерпності низки невідновлюваних природних ресурсів, а демографічної - виникли нові завдання, пов'язані зі значним розширенням міжнародної міграції населення, трудових ресурсів тощо.


Очевидно, що глобальні проблеми тісно взаємопов'язані. Наприклад, гострота продовольчої проблеми посилюється випереджаючим зростанням населення порівняно зі зростанням сільськогосподарського виробництва в багатьох країнах, що розвиваються. Для вирішення продовольчої проблеми необхідно використовувати ресурсний потенціал промислово розвинених країн або міжнародних організацій, які розробляють та здійснюють спеціальні програми допомоги. Розгляд впливу глобальних проблем формування світового господарства вимагає їх детального аналізу та оцінки з позицій як країн, і світової спільноти загалом. Особливості світового розвитку другої половини ХХ ст. полягають у тому, що науково-технічна революціястала постійним чинником, що впливає всі сфери господарську діяльність. Господарська діяльність поширилася такі території й у такі сфери, які раніше були доступні людині (Світовий океан, полярні зони, космос тощо. буд.).


Прискорений розвиток продуктивних сил, планомірний характер та глобальні масштаби технічного прогресу, якщо не будуть підтримані досконалим механізмом управління, можуть призвести до незворотних негативних наслідків.

Зокрема, ще більше зросте нерівномірність в економічному розвитку між країнами, збільшиться розрив між рівнями матеріальної та духовної культури людства, порушення рівноваги біосфери, погіршення екології може призвести до неможливості життя на Землі.

Світова економіка постійно розвивається, що відбивається на зміні розміщення основних економічних силміж державами та підсистемами світового господарства. Тому великі проблеми стоять перед країнами, що розвиваються: інфляція, безробіття, зовнішній борг та ін., Розрив у рівнях економічного розвитку промислово розвинених країн, що розвиваються, постійно збільшується. А це призводить до того, що глобальні проблеми створюють великі ускладнення в країнах, що розвиваються.


Об'єктивні передумови виникнення глобальних проблем

Об'єктивною причиною виникнення світових проблем є інтернаціоналізація господарську діяльність. Всесвітнє розвиток праці призвело до взаємопов'язаності всіх країн. Масштаби та ступінь залучення різних країн і народів до світогосподарських зв'язків набули небувалих розмірів, що сприяло переростанню локальних, специфічних проблем розвитку країн та регіонів у розряд глобальних. Все це говорить про наявність об'єктивних причин появи в сучасному світі таких проблем, які торкаються інтересів усіх країн. З'являються протиріччя глобального масштабу, які стосуються основ існування життя землі.

Заснована у 1945 р.Організація Об'єднаних Націй звертається із закликом до всіх країн про те, що якщо ми хочемо взяти краще від глобалізації та уникнути гіршого, то треба навчитися керувати краще та навчитися керувати тим, як краще керувати спільно.


Проблем зростання населення

1.Стрімке зростання населення.

2. Старіння населення.

3. Безробіття.


Глобальна екологічна проблема

В даний час одним з найгостріших і важкорозв'язних є питання про те, як змінити екологічну ситуацію, що вже стала небезпечною. Важливо хоча б не погіршувати стан навколишнього середовища. Потрібно не тільки любити природу, прагнути збереження навколишнього середовища, а й вміти робити це.

До головних напрямів загострення екологічної кризи відносяться виведення із землекористування засолених ґрунтів, схильних до вітряної та водної ерозії; надмірне вживання хімічних добрив тощо; все більше хімічна діяна продукти харчування, воду, довкілля людини; знищення лісів, тобто всього того, що тією чи іншою мірою впливає на життя та здоров'я людей; зростаючий викид в атмосферу забруднюючих речовин, що ведуть до поступового знищення озонового захисного шару; стрімке зростання відходів, сусідство зі звалищами різних промислових та побутових відходівдовкілля людини.


Глобальна

продовольча проблема

Продовольство нерівномірно розподілено за країнами. Є країни з надлишком високоякісного продовольства і країни, основна частина населення яких відчуває сьогодні нестачу найбільш необхідних продуктахживлення. До першої групи належать промислово розвинені країни, а до другої - найбідніші країни, що розвиваються. За оцінками ФАО, загальна чисельність людей, які страждають від гострого голоду та недоїдання, становить понад 1 млрд. осіб.

Нестача найважливіших поживних компонентів негативно впливає на здоров'я людей, а це знижує якість робочої сили і як наслідок не дозволяє досягти високих темпів економічного зростання.


Проблема військових витрат

Після закінчення Другої світової війни світовою спільнотою робляться гігантські зусилля щодо збереження миру та роззброєння. Проте людство й досі витрачає на озброєння величезні кошти. Військові витрати гальмують економічний та технологічний розвиток, збільшують бюджетний дефіцит, сприяють зростанню інфляції, відволікають людські та природні ресурси від вирішення нагальних соціальних проблем, збільшують зовнішню заборгованість, надають негативний впливна міжнародні відносинита їх стабільність.

Негативний вплив військових витрат на економічний розвиток країни може мати тривалий характер. Надмірні військові витрати минулих років важким тягарем лягають на країни з низьким рівнемрозвитку економічного простору, до яких на сучасному етапі світової економіки відносяться багато країн, що розвиваються.

Утилізація

радіоактивних

Проблема утилізації радіоактивних відходів вже понад 50 років перебуває в центрі уваги фахівців і всього суспільства, проте за цей час не тільки не знайдено прийнятного способу її вирішення, але навпаки, сьогодні вона видається все більш і більш нерозв'язною. Якщо на зорі атомної ери основний масив радіоактивних відходів складався з продуктів виробництва, експлуатації та вторинної переробкиробочих матеріалів ядерних установок дослідницького, енергетичного та військового призначення, то в даний час їх номенклатура значно розширилася за рахунок самих цих технічних пристроїв, що обслуговує їх інфраструктури та територій, на яких вони розташовані, включаючи і людей, що там проживають. Атомна індустрія, що захлинулась у своїх відходах, вже перетворилася на один загальний радіоактивний "відхід" реакцій ядерного синтезу-розпаду, які живуть власним, некерованим фізичним життям у глибині кристалів атомних реакторів, смертоносної речовини, поки що "сплячих", ядерних і термоядерних боєзарів земних товщах численних радіоактивних могильників Становище настільки серйозне, що розвиток такої варварської форми експлуатації ядерних технологій стає екологічно неможливим, економічно невигідним і навіть технічно безглуздим.


Глобальні цілі людства

  • У політичній сфері - зменшення ймовірності та у перспективі повне виключення військових конфліктів, запобігання насильству у міжнародних відносинах;

2 . Уекономічній та екологічній сферах - розвиток та впровадження ресурсо- та енергозберігаючих технологій, перехід на нетрадиційні джерела енергії, розвиток та повсюдне використання природоохоронних технологій;

3. У соціальній сфері – підвищення рівня життя, глобальні зусилля щодо збереження здоров'я людей, створення світової системи продовольчого забезпечення;

4. У культурно-духовній сфері - перебудова масової моральної свідомості у відповідності до сучасних реалій.


вжиття заходів у напрямі реалізації цих цілей

складає стратегію виживання людства


Використані

матеріали

  • http://www.bestreferat.ru
  • http://vpnews.ru
  • http://www.grandars.ru
  • http://otherreferats.allbest.ru
  • http://ua.wikipedia.org
  • http://www.freesession.ru
  • http://festival.1september.ru

Глобальні проблеми людства— це проблеми, які стосуються всього людства, торкаються взаємовідносин між країнами світової спільноти, відносин між суспільством і природою, питання спільного вирішення. Глобальні проблеми не визнають кордонів. Жодна держава, якою б могутньою вона не була, не в змозі самостійно вирішити ці проблеми. Тільки широке Міжнародна співпрацянеобхідне їх вирішення. Тільки усвідомлення загальної взаємозалежності і висування першому плані завдань суспільства дозволить запобігти соціальні та економічні катастрофи.

За характером глобальні проблеми різні. До них належать передусім:

Проблеми охорони навколишнього середовища вирішуються трьох рівнях: державному, регіональному, глобальному. Глобальний рівень найбільш важливий стосовно таких видів природних багатств, які за характером є загальнолюдським надбанням.

3.Демографічна проблема, породжена швидким зростанням чисельності населення . Вирішення цієї глобальної проблеми впирається у складний комплекс соціально-економічних завдань сучасності у країнах.

5.Енергетична та сировинна проблеми.

Це насамперед завдання надійного забезпечення людства паливом та сировиною. Обмеженість ресурсів та їх вичерпність ставить людство перед необхідністю жорсткої економії сировини та енергії, використання нових, ресурсозберігаючих технологій. Подолання відсталості.

Після завоювання політичної незалежності багато держав досягли помітних успіхів в економічному та соціальному розвитку. Однак у них ще відчувається спадщина колоніального режиму, що проявляється у їхній економічній відсталості. Головний шлях подолання відсталості країн - проведення корінних перетворень у всіх сферах їхнього життя. Якщо ця проблема не буде вирішена, то ситуація в країнах, що розвиваються, загрожує соціально-економічними потрясіннями світового масштабу і викличе загострення інших глобальних проблем.

6. Екологічні, економічні та соціальні проблемиСвітового океану.

Вони виникли внаслідок зсуву продуктивних сил до узбережжя моря, збільшивши навантаження на багато районів Світового океану. Інтенсивна господарська діяльність призвела до забруднення океану, зменшення його біологічної продуктивності.

Зрозуміло, глобальні проблеми не вичерпуються вищезгаданими. Насправді їх більше. До іноді зараховують також кризу культури, поширення небезпечних хвороб та ін. Усі глобальні проблеми тісно пов'язані між собою. У наші дні їхнє рішення стало не просто науковою політикою, а й предметом гострої ідеологічної боротьби. Вчені розробили чимало глобальних прогнозів розвитку людства, причому в них чітко простежуються два принципово різні підходи: оптимістичний та песимістичний.

Тема: Глобальні проблеми сьогодення.

Розробила вчитель суспільствознавства

Прокіна Тетяна Миколаївна

Мета уроку: виявити основні аспекти глобальних проблем людства, вміти аналізувати та давати характеристику глобальним проблемам людства.

Завдання уроку:

    особистісні: розуміти, що з обов'язків громадянина Росії

обов'язок берегти свою землю, мир на цій землі пов'язаний з патріотичними почуттями та

моральним обов'язком кожної людини;

    виробляти в учнів усвідомлену необхідність бути повноцінним учасником процесу життєдіяльності, відповідати за свою діяльність;

    метапредметні: навчитися цілепокладання, формулювати власне

думку та позицію, аргументувати свою точку зору, аналізувати

додаткову літературу, робити висновки, працювати з текстом.

    предметні: знати основні положення уроку, терміни: глобалізація,

глобальні проблеми сучасності, екологічна проблема, демографічна проблема, загроза третьої світової війни, проблема «Північ і південь»

Навчально-методичне забезпечення:

    Конституція Російської Федерації.

    Суспільствознавство, підручник для 7 класу загальноосвітніх установ

за редакцією Л.М.Боголюбова, Л.Ф.Іванової, Москва, «Освіта», 2013 р.,

Інформаційні ресурси (Ел. Бібліотекою ім. Б.М. Єльцина)

Тип уроку: засвоєння нових знань та понять.

Методи навчання:

    словесний, наочний, практичний;

    проблемний, частково-пошуковий (звристична розмова) – систему

логічно пов'язаних завдань та питань, метою яких є вирішення нової для учнів проблеми, створення ситуації альтернативності та несподіванки;

    аналітичний, узагальнюючий - аналіз документів та джерел з

проблемі, визначення головних ідей, пошук аргументів, складання узагальнюючих

висновків.

Устаткування для уроку: комп'ютер, проектор, дошка

Хід уроку.

Діяльність учнів

Орг. момент.

1. «Вступ до теми» - 7 хв.

Багато нас – людей на білому світі.

Є серйозні уми:

У цьому житті, в цьому круговерті, Божевільно, розплодилися ми!

Б'ють демографічні вибухи,

Сохнуть річки, і чорніє наст,

Міста вступають, як нариви.

Дуже багато, надто багато нас!

Багато нас.

Вчений бомбу хвалить.

Багато нас.

Есмінець рве хвилю.

Багато!Тільки все-таки не вистачить

Нас людей на нову війну.

Р. Різдвяний

Яке словосполучення у вірші

Роберта Різдвяного повторюється найчастіше?

Різдвяний робить особливий наголос на збільшення роду людського та його роль на планеті земля

Перед вами земна куля – це поняття кожен розглядає по-різному (визначте взаємозв'язок земної куліта людини)

Яке поняття постіндустріальному суспільстві проглядається в наших характеристиках?

Запитання?

Чому я розпочала урок із жорсткого вірша Різдвяного і від нього ми підійшли до поняття глобалізації?

Спробуйте сформулювати мету

нашого уроку

Правильно!

Людство пройшло довгий шлях від Дикості і варварства до цивілізації, в якій відбулося потужне зародження науки – об'єднання її з технічним прогресом. "Господарська діяльність" і призвела до появи в другій половині 20 століття глобальних проблем, з якими ми зараз і познайомимося.

Багато нас

Один учень біля дошки

    Об'єднання всіх людей на планеті

    Людська цивілізація

    мир

    Взаємозалежність

    Співпраця

    Суперечності (суперництво)

Глобалізація - процес зближення та зростання взаємозв'язку націй та держав світу, що супроводжується виробленням загальних політичних, економічних, культурних та ціннісних стандартів

Сьогодні ми говоритимемо про процеси безпосередньо пов'язані з глобалізацією – Глобальними проблемами людства.

Мета уроку: Познайомитись з поняттям глобальні проблеми, вміти аналізувати їх та давати характеристику

2. Ознайомлення з новим матеріалом.

Робота у командах.

Ціль: Через практичну діяльність учнів сформувати уявлення про поняття «глобальні проблеми»

Вчитель виконує роль консультанта.

l . Клас поділяється на команди (по 4

людини). Кожен член команди

отримує свій спектр завдань

Завдання: 1. Розподілити роботу в

Команді. (Виділити модератора, який визначить завдання кожного учасника команди)

2. Ознайомити із завданнями кожного

учасника команди

3. 1 завдання №1 у кожній команді - Відпрацювати з інтернет ресурсами (Ел. Бібліотекою ім. Б.М. Єльцина)

Ціль: Збір додаткової інформаціїпро Захисників Вітчизни через інф. ресурс (Ел. Бібліотеку ім. Б.М. Єльцина)

Працюючи з інтернет ресурсами:

Дати визначення поняттям боргу та

обов'язок.

Організувати розкриття теми у команді

3 .2 завдання №2 у кожній команді - Створити схему соціальних інститутівпокликаних вирішувати глобальні проблеми, пояснити команді роль цих інститутів.

3.3 завдання №3 у кожній команді - Проаналізувати фрагмент тексту, що дає характеристику однієї із глобальних проблем. Виділити основні ознаки.

Підготувати короткий аналіздля членів команди.

Проаналізувати ст. КРФ

3.4 завдання №4 у кожній команді – збирає інформацію та готує модель людини покликаної вирішувати глобальні проблеми

Результат роботи команди - Створити модель сучасної людини

Працюючи з інтернет ресурсами: учні дають визначення Глобальні проблеми людства знаходять коротку характеристику, ПІБ людей, назва організацій найбільш включених у процес вирішення глобальних проблем.

Глобальні проблеми сучасності -це сукупність соціально-природнихпроблем , від вирішення яких залежить соціальний прогрес людства та збереження цивілізації.

Глобальні проблеми - Це загальнопланетарні проблеми.

На етапі розвитку світової спільноти виділяють такі типи глобальних проблем:

I. Соціально-екологічні – забруднення навколишнього середовища, брак енергії, сировини, необхідність освоєння космічного простору та ресурсів Світового океану.

ІІ. Соціально-демографічні - зростання населення, бідність і відсталість країн, брак продовольства, хвороби.

ІІІ. Інтерсоціальні - безпека, гонка озброєнь, запобігання ядерній війні, боротьба з тероризмом, дотримання прав людини та ін.

Учні працюють із запропонованими текстами та з опорою на них створюють схему соціальних інститутів:

Розвинені країни – окремі держави

    

Громадські організації – НДІ –

Аналіз текстової інформації, аналіз ст. КРФ

Модератор організує обговорення у команді та створення моделі людини покликаної вирішувати глобальні проблеми

(трафарет образу людини наділяють слівною та письмовою характеристикою).

3. Захист практичної роботи команд. Узагальнення одержаного результату роботи. Зовнішня оцінка роботи виступаючим командам заноситься учнями у спеціальний бланк оцінки.

Виступи команд. Кожна характеристика оформляється на 1/4 частини пазла, який поєднується в єдину цілісну характеристику Глобальних проблем і людини здатної вирішити ці проблеми.

На дошці з'являється створена з пазлів земна куля та трафарети людей

    член світової спільноти

    учасник міжособистісних відносин

    захисник природи

    гуманіст

    бережливий господар (природних ресурсів)

    живе на благо майбутніх поколінь

    націлений на розумний прогресивний розвиток

4. Актуалізація уроку:

Ми створили модель сучасних людей, які мають вирішувати глобальні проблеми.

Зіткнувшись із наростанням зовнішніх та появою внутрішніх загроз Росія повинна мати можливість активної участі у вирішенні глобальних проблем

5. Рефлексія

Дайте оцінку нашому

уроку. Що вийшло?

Що сподобалось?

Внутрішня оцінка роботи виступаючих команд заноситься учнями у спеціальний оціночний бланк

Думаю, що вираз: "Ми не успадкували Землю у наших предків. Ми беремо її у позику у наших нащадків" дуже добре підкреслює важливість і необхідність вирішення глобальних проблем.

Робота із запропонованою таблицею та усна оцінка уроку учнями.

6. Домашнє завдання.

Творче есе.

Покоління майбутнього – залежить від покоління сьогодення!

Додаток №1

3.1

«Римський клуб» та його внесок у вирішення глобальних проблем

3.1.1 Цілі та завдання Римського клубу

Глобальні проблеми тісно пов'язані один з одним і мають спільні джерела виникнення та розвитку, тому важливо певним чином їх класифікувати та систематизувати, зрозуміти причини їхньої появи та умови, за яких вони можуть бути вирішені суспільством.

Зазначені факти теорії глобальних проблем – вичерпність природних ресурсів, небезпека самознищення людства – лягли основою методу вивчення глобальних проблем, названого глобального моделювання. Особлива роль у розробці та застосуванні глобального моделювання належить Римському клубу – організації західних вчених, бізнесменів, політиків та громадських діячів, стурбованих виробленням заходів щодо запобігання глобальних загроз. Римський клуб було створено 1968 р. З того часу за моральної та матеріальної підтримки цієї організації було проведено цілу серію досліджень глобальної проблематики. Багато хто з них здобули широку популярність і знайшли відгук у колах світової громадськості, у керівництві країн Заходу.

Римський клуб організовує великомасштабні дослідження з широкого кола питань, але переважно в соціально-економічній галузі.

Теоретична діяльність Римського клубу неоднозначна: вона включає в себе широкий спектрконкретно-наукових розробок, які послужили поштовхом до виникнення такого нового напряму наукових досліджень, як глобальне моделювання та філософських міркувань про буття людини в сучасному світі, цінності життя та перспективи розвитку людства. Роботи у сфері глобального моделювання, побудова перших комп'ютерних моделей світу, критика негативних тенденцій західної цивілізації, розвінчання технократичного міфу про економічне зростання як найефективніший засіб вирішення всіх проблем, пошук шляхів гуманізації людини та світу, засудження перегонів озброєнь, заклик до світової громадськості об'єднати зусилля, припинити міжнаціональні чвари, зберегти навколишнє середовище, підвищити добробут людей і поліпшити довкілля, підвищити добробут людей і поліпшити якість життя – все це становить позитивні сторони діяльності Римського клубу, які привернули увагу прогресивних учених, політиків, державних діячів.

Перша доповідь Римському клубу, опублікована в 1972 р. Він отримав назву «Межі зростання». Авторський колектив, на чолі якого стояв Д. Медоуз, поставив завдання виявити межі зростання світової цивілізації, зумовлені кінцівкою розмірів планети та обмеженістю її можливостей виносити навантаження антропогенного характеру. За основу було взято п'ять властивостей: забруднення довкілля, використання невідновних ресурсів, обсяг капіталовкладень, зростання населення, забезпеченість його продовольством.

3.1.2 Ауреліо Печчеї та його теорія витоків глобальних проблем

Особливий інтерес представляє концепція вирішення глобальних екологічних проблем, висунута Римським клубом – представницькою. всесвітньою організацією, що об'єднує у своїх лавах відомих вчених, діячів культури, підприємців, державних діячів різних країн. Протягом кількох років її очолював великий італійський підприємець та економіст Ауреліо Печчеї (1908–1984 рр.). У своїй відомій книзі «Людські якості» А. Печчеї констатує екологічну ситуацію у світі, що склалася до початку 70-х років, як кризову. Він підкреслює, що людина, матеріальна могутність якої досягла апогею, перетворила планету на свою імперію, що вже обертається екологічною катастрофою. Людина дедалі більше розвиває ненаситний апетит споживання, не замислюючись про наслідки своїх зростаючих прагнень і потреб. Різноманітний штучний світ, створюваний людиною дедалі більше тіснить природу.

А. Печчеї відзначає, що людина тисячами ниток пов'язана з іншими людьми, її теперішнє визначає майбутнє, немає і не може існувати екологічної незалежності. Цю думку підкреслимо особливо, бо як би та чи інша країна не здійснювала захист свого природного середовища, які б витончені заходи щодо цього вона не проводила, не можна виключити руйнування цього середовища з боку сусідніх країн. Чорнобильська аварія – переконливий доказ цього.

Головне, при цьому, зменшити розрив між найвищим доходом багатих країн та найнижчим для найбідніших. Для цього слід спрямувати всі зусилля на те, щоб змінити людину і тим самим поміняти цивілізацію.

З погляду А. Печчеї, необхідний новий гуманізм, заснований і спрямований на суттєве покращення людських якостей усіх жителів планети. Інакше висловлюючись, А. Печчеї пропонує зробити центром уваги людини, спосіб її існування та спосіб життя, бо доля нового світового порядку залежатиме від його якостей та здібностей. Прогресивний розвиток людини, вважає А. Печчеї, і паралельне поліпшення її людських якостей принесе із собою радикальний перегляд сприйняття людиною самої себе і людини взагалі, її ролі та відповідальності. І це єдиний спосіб не тільки задовольнити зростаючі потреби людства, але й дати людині певну можливість розумно планувати своє майбутнє.

3.1.3 Вирішення глобальних проблем

Західна організація з вирішення глобальних проблем Римський клуб вважає, що єдина світова держава чи єдина світовий урядбули б здатні взяти на себе відповідальність вирішувати та контролювати всі сучасні глобальні проблеми.

Теоретики Римського клубу основний акцент на вирішенні глобальних проблем роблять на зміцненні міжнародного співробітництва всіх країн. Природно, прямування шляхом розвитку та зміцнення міжнародного співробітництва – найбільш реальний спосіб практичної реалізації, вирішення завдань, що стоять перед сучасним людством. Однак таке міжнародне співробітництво має виключати імперську політику більш розвинених країн щодо менш розвинених. Не секрет, що і в наші дні міжнародна торгівля так перерозподіляє всесвітні ресурси, що першість країн стає особливо помітною. Нерідко в менш розвинені країни під виглядом допомоги перекладаються збиткові виробництва, з них викачуються енергетичні ресурси, а натомість пропонуються озброєння за дуже високу ціну. Практикується і така форма експлуатації країн, що відстають, як поховання небезпечних відходів хімічної та ядерної промисловості на їх території в обмін на фінансову допомогу. Контроль повинен бути покладений на всю людську спільноту, держави, громадські організації, на кожну людину.

Відштовхуючись від розробок Римського клубу щодо вирішення сучасних глобальних екологічних проблем, необхідно вести постійний цілеспрямований пошук нових варіантів гармонійного розвитку людини та біосфери. Потрібно точно знати, що суспільству заборонено природою, що може порушити стабільність природного світу, руйнувати умови, за яких люди впевнено можуть жити та будувати свою цивілізацію. Треба зрозуміти, якою має бути ця цивілізація – реальність, що відповідає зростаючим потребам людини та обмеженим можливостям природи.

Вирішуючи питання про гармонізацію відносин суспільства з природою, люди повинні усвідомити, що людина, як і все живе на Землі, невіддільна від її біосфери. Біосфера – необхідні природні провіси існування людини, її життя та здоров'я. Тому нагальною потребою стає не тільки виробництво та відтворення безпосереднього життя людей, а й виробництво та відтворення самого природного середовища, свідоме управління природними процесами та природними комплексами. Повинні бути максимально виключені будь-які порушення основних процесів в екосистемі.

Свідченням того, що відбувається широке усвідомлення нагальних екологічних завдань, є екологічний рух, що розгорнувся (партій зелених), що став по суті потужним потоком соціального протесту проти всіх невідповідностей у проведенні державної природоохоронної політики. Характерно, що рух зелених зараз будує свою діяльність відповідно до трьох найважливіших принципів:

від концепції невичерпності слід перейти до концепції кінцівки природних ресурсів;

темпи розвитку природи в суспільстві мають бути порівнянними;

люди повинні орієнтуватися не так на штучні, але в природні умови свого існування.

3.1.4. Концепції подальшої долі людства

Могутність людини стає фактором, що визначає неприпустимість хижацького ставлення до природи. Людина повинна навчитися розглядати те, що відбувається з природою, як те, що відбувається з самим собою.

У рамках філософії глобальних проблем цікавить концепція, висунута однією з найбільших соціологів ХХ століття П.А. Сорокіним.

П.А. Сорокін вважає, що деморалізація та її згубні наслідки в суспільстві можуть бути зупинені лише за допомогою неегоїстичної любові до людини та людства. На його думку головна історична місія людства полягає у безмежному творенні: накопиченні та вдосконаленні. Істини, Краси і Добра в самій природі людини, в людському розумі та поведінці, суспільного життяі поза нею, у відношенні людини до миру та один до одного. Ця місія (мета), наголошує П.А. Сорокін ставиться і досягається самими людьми, і вона є справжнім мірилом людського прогресу. І тільки таке творення людьми самих себе сприятиме збільшенню виробництва та нейтралізації егоїзму у суспільстві. П.А. Сорокін стверджує, що неегоїстична творча любов є величезною силою. Саме таке кохання може покласти край агресивності людей щодо один одного, оскільки любов породжує любов Неегоїстична і мудра любов, яка культивується у відносинах між людьми в суспільстві, проявляється як життєдайна сила, бо стає найсильнішою протиотрутою проти тенденцій злочинності, ненависті, страху. Таке кохання – ефективний засібдля освіти та морального облагородження людства.

Важко погодитися з цими міркуваннями і дуже хочеться вірити разом із П.А. Сорокіним, що й збільшення неегоїстичної творчої і мудрої любові візьме гору у суспільстві, тобто. якщо людство серйозно поставиться до цього завдання – тоді надзвичайно небезпечна криза нашого століття може бути подолана і – гармонія, щастя та світ – вітатимуть майбутні покоління. Роль прогресивних вчених, політиків, державних діячів дуже велика. Культура людського гуртожитку має оформитись у загальносвітову культуру, яка не дасть людині загинути.

Додаток №2

3.2.1

Проблема світової термоядерної війни. Пошуки шляхів запобігання світовим конфліктам розпочалися практично одразу після закінчення Другої світової війни та перемоги над нацизмом. Тоді ж було прийнято рішення і про створення ООН – універсальну міжнародної організації, головною метою якої був розвиток міждержавного співробітництва та у разі конфлікту між країнами надання допомоги сторонам, що протистоять, у врегулюванні спірних питань мирним шляхом. Однак невдовзі поділ світу на дві системи - капіталістичну і соціалістичну, а також початок "холодної" війни і гонки озброєнь не раз приводили мир на межу ядерної катастрофи. Особливо реальною загроза початку третьої світової війни була в період так званої Карибської кризи 1962 р., спричиненої розміщенням радянських ядерних ракетна Кубі. Але завдяки розумній позиції керівників СРСР та США криза була вирішена мирним шляхом. У наступні десятиліття провідними ядерними державами світу було підписано низку угод про обмеження ядерних озброєнь, А деякі з ядерних держав взяли він зобов'язання припинити ядерні випробування. На рішення урядів вплинули громадський рух боротьби за мир, а також виступи такого авторитетного міждержавного об'єднання вчених за загальне та повне роззброєння як Пагуоський рух.

Дослідники різних країн дійшли одностайної оцінки, що третя світова війнаякщо вона вибухне, стане трагічним фіналом всієї історії людської цивілізації; найбільш згубним наслідком можливого застосування ядерної зброї, а також глобальних аварій внаслідок використання атомної енергіїстане загибель всього живого та настання "ядерної зими"; 5 відсотків накопичених ядерних запасівдостатньо для того, щоб вкинути планету в екологічну катастрофу.

Вчені за допомогою наукових моделей переконливо довели, що головним наслідком ядерної війни буде екологічна катастрофа, внаслідок якої станеться зміна клімату на Землі. Останнє може призвести до генетичним змінаму людській природі та, можливо, до повного вимирання людства. На сьогоднішній день можна констатувати той факт, що ймовірність конфлікту між провідними державами світу набагато менша, ніж раніше. Однак існує можливість потрапляння ядерної зброї до рук тоталітарних реакційних режимів або до рук окремих терористів. Після подій у Нью-Йорку 11 вересня 2001 року різко загострилася проблема боротьби з міжнародним тероризмом.

3.2.2.

Екологічна проблема виникла внаслідок взаємодії суспільства та природи, що призводить до глобальної екологічної катастрофи. Це проблеми зміни клімату земної кулі: зміни складу атмосфери (споживання 02 перевершує його природне утворення; порушення щільності озонового екрану (дірка над Антарктидою); величезна кількість відходів (81% небезпечних відходів надходить в атмосферу); ерозія грунтів та опустелювання (10 млн. км) ), забруднення Світового океану (рівень океану підвищується на 2 мм на рік), прісних вод, суші. У країнах 80% хвороб і 1/3 смертних випадків викликані споживанням забрудненої води; проблеми збереження лісів та біологічного розмаїття(зведено 180 млн. га лісу за поточне десятиліття); збільшення споживання природних ресурсів. Так було в 1997 р. було витрачено 8 млрд. т палива. За розрахунками вчених, біосфера може повністю компенсувати антропогенні порушення природних процесів, якщо людство споживатиме не більше ніж 1% первинної біологічної продукції. Сучасна частка її споживання наближається до 10% Вже підірвано компенсаційні можливості біосфери, і почався розвиток глобальної екологічної катастрофи. Екологічно допустимий поріг енергоспоживання становить 1 ТВт/рік (1 ТВт = 1000000000000 Вт). Цей поріг уже пройдено. Отже, почалося руйнування сприятливих властивостей довкілля. Споживча цивілізація перейшла кордон, за яким відбувається руйнування довкілля. Фактично почалася третя світова війна і ведеться вона проти природи. Ця війна може бути останньою, тому що вона вб'є природу Землі. Глобальна екологічна криза пов'язана також зі зростанням чисельності населення земної кулі. Але для того, щоб забезпечити потреби населення планети, потрібно втричі зменшити споживання природних ресурсів у розвинених країнах та підняти добробут населення окремих країн. Якщо населення Землі перейде через верхню допустиму межу - 12 млрд., - тоді всі екосистеми будуть зруйновані, і від 3 до 5 млрд. людей повільно помиратимуть від голоду та спраги. Шляхи вирішення екологічної проблеми 1. Законодавче визначення норм природокористування. 2. Застосування централізованих заходів захисту довкілля, наприклад, єдині міжнародні нормита правила захисту Світового океану, охорони атмосфери, клімату, лісів тощо. 3. Централізоване планування, наприклад, комплексний план відновлення природних умовдолини р. Теннессі (США), у Нідерландах – «Дельта-план»; мета - осушення земель, затоплених морем. 4. Виховання екологічної свідомості та морального розвитку особистості.

3.2.3

За останнє тисячоліття населення Землі збільшилося у 18 разів. Для першого подвоєння знадобилося 600 років, для другого – 230, для третього – 100, для останнього – 38 років. З 1975 по 1985 р. чисельність населення зростала на 77 млн. щорічно, тобто. у середньому на 1,8%, у розвинених країнах – на 0,5%, у країнах, що розвиваються – на 2,1%, а в Африці – 3%. Таких темпів зростання ніколи раніше не було в історії людства. У 1999 р. більше половини землян було молодше 25 років. Прискорення темпи зростання чисельності світового населення у другій половині XX ст. часто називають демографічним вибухом. Демографічний вибух був викликаний підйомом економіки, звільненням країн третього світу, поліпшенням медичного обслуговування після Другої світової війни, неграмотністю населення, насамперед жінок, і відсутністю соціального забезпечення старих людей у ​​країнах. У умовах діти (та його праця) є життєвої опорою батьків. Маленькі діти надають фізичну допомогу матерям у тому важкому домашньому праці та батькам сільському господарстві. Через відсутність соціального (пенсійного) забезпечення утримувати людей похилого віку батьків повинні 2-3 дорослих сини. Одному це зробити важко. А щоб у сім'ї народилося 2 – 3 чоловіків, у подружжя має бути не менше 4 – 6 дітей. Висока дитяча смертність за відсутності необхідного медичного обслуговування також традиційно була причиною, що сприяє високій народжуваності. Приріст населення серед країн та регіонів вкрай нерівномірний. Менш розвинені країни дають 95% приросту населення світу. Так, наприклад, у Кенії народжуваність (кількість народжених дітей на 1000 осіб населення, поділена на 1000 і помножена на 100), піднялася до 5,8% і наблизилася до біологічно можливої ​​межі. У той самий час народжуваність у Німеччині, Данії, Італії, Швеції, Швейцарії та інших країнах меньше1,2%. Щомиті чисельність населення збільшується на 3 особи. У другій половині 90-х приріст становив 80 млн на рік (1,4%). «Демографічний вибух» та нерівномірність приросту населення призводить до загострення низки інших проблем: збільшення навантаження на навколишнє середовище (фактор «демографічного тиску»); етнічні проблеми; проблема біженців; проблема урбанізації та ін. Демографічний тиск ускладнює продовольчу та екологічну ситуацію. Розвиток сучасної економіки потребує територіальних та паливно-сировинних ресурсів. Гострота проблем обумовлена ​​не так обмеженістю ресурсів, як впливом характеру їх використання на стан навколишнього середовища. Збільшення населення найбідніших країн почало надавати незворотний вплив на довкілля. У 1990-х роках зміни досягли критичних масштабів. Вони включають безперервне зростання міст, деградацію земельних і водних ресурсів, інтенсивне знеліснення, розвиток парникового ефекту Необхідні рішучі дії щодо обмеження зростання населення, боротьби зі злиднями та охорони природи. Етнічні проблеми та проблеми біженців викликані невідповідністю приросту населення в країнах, що розвиваються, та можливостями щодо задоволення їх соціальних потреб. Наприклад, швидке зростання населення не дозволяє стабілізувати проблему безробіття, ускладнює вирішення проблем освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та інші. Іншими словами, будь-яка соціально-економічна проблема включає і демографічну.

3.2.4.

Проблема Північ-Південь - Це проблема економічних відносин розвинених країн з тими, що розвиваються.

Суть її полягає по суті в тому, що для подолання розриву в рівнях соціально-економічного розвитку між розвиненими і країнами, що розвиваються, останні вимагають від розвинених країн різних поступок, зокрема, розширення доступу своїх товарів на ринки розвинених країн, посилення припливу знань і капіталу (особливо у формі допомоги), списання боргів та ін.

Відсталість країн, що розвиваються, потенційно небезпечна не лише на локальному, регіональному та міжрегіональному рівнях, а й для світової системи господарства загалом. Відсталий Південь буде його складовоюі, отже, його економічні, політичні та соціальні проблеми неминуче знаходитимуть і вже знаходять вияв зовні. Конкретними свідченнями тому можуть, наприклад, служити масштабна вимушена міграція з країн, що розвиваються в розвинені, а також поширення у світі як нових, так і раніше вважали вже переможеними інфекційних захворювань. Саме тому проблему Північ - Південь правомірно трактувати як одну з глобальних проблем сучасності.

Новий міжнародний економічний порядок

Міжнародний резонанс проблема Північ – Південь почала отримувати ще у другій половині60-х. XX ст . після широкої хвилі деколонізації, що призвело до розробкиконцепції нового міжнародного економічного порядку та руху серед країн, що розвиваються, за встановлення цього порядку.

Ключовими ідеями цих концепцій були:

    по-перше, створення для країн, що розвиваються, пільгового режиму участі в

міжнародних економічних відносинах

    по-друге, надання розвиненими державами допомоги країнам, що розвиваються на

стабільної, передбачуваної основі й у обсягах, що становлять масштабам соціально-економічних проблем цих країн, і навіть полегшення їх боргового тягаря.

Ідея створення для країн, що розвиваються, пільгового режиму участі в міжнародних економічних відносинах виникла як реакція на незадоволеність країн, що розвиваються, системою міжнародної торгівлі, за якої доходи від експорту оброблених товарів перевищували (в силу присутності в даних товарах більшої доданої вартості) доходи від експорту сировини трактували це якпрояв нееквівалентного обміну в торговельних відносинах Північ - Південь .

На середину 80-х гг. XX ст. руху за встановлення нового міжнародного економічного порядку вдалося досягти низки позитивних результатів. Країни, що розвиваються, затвердили свій суверенітет над національними природними ресурсами і домоглися його міжнародного визнання, що в окремих випадках (наприклад, у випадку з енергоресурсами) сприяло збільшенню експортних доходів країн, що розвиваються. На початку 21 століття проблеми знову загострюються з двох причин: Перша - це серйозне ослаблення єдності країн, що розвиваються, у відстоюванні своїх вимог, поява таких підгруп, як нові індустріальні країни та країни-нафтоекспортери.

    Друга - погіршення переговорних позицій країн, що розвиваються: зі вступом розвинених країн у постіндустріальну стадію можливість використання країнами, що розвиваються, сировинного фактора як аргументу в діалозі Північ - Південь значно звузилася.

В результаті рух за встановлення нового міжнародного економічного порядку зазнав поразки,проблема Північ - Південь залишилася .

Додаток №3

Зовнішня оцінка

Внутрішня оцінка

Що вийшло?

Що

сподобалося?

Оцінка

(по 5 бальній системі)

1

2

3

4

5

Зовнішня оцінка

(по 5 бальній системі) Оцінка виступу членами інших команд

Внутрішня оцінка

Оцінка діяльності команди модератором

Що вийшло?

Що

сподобалося?

Оцінка

(по 5 бальній системі)

1

2

3

4

5

Зовнішня оцінка

(по 5 бальній системі) Оцінка виступу членами інших команд

Внутрішня оцінка

Оцінка діяльності команди модератором

Що вийшло?

Що

сподобалося?

Оцінка

(по 5 бальній системі)

1

2

3

4

5

Зовнішня оцінка

(по 5 бальній системі) Оцінка виступу членами інших команд

Внутрішня оцінка

Оцінка діяльності команди модератором

Що вийшло?

Що

сподобалося?

Оцінка

(по 5 бальній системі)

1

2

3

4

5




Що таке проблема? Проблема [грец. problēma завдання, завдання] усвідомлення суб'єктом неможливості вирішити труднощі та протиріччя, що виникли в даній ситуації, засобами готівкового знання та досвіду. П., як і завдання, бере свій початок у проблемній ситуації. З великого енциклопедичного словника


З якими проблемами стикаються сучасні випускники школи? Продовження освіти85 % Відносини з батьками69 % Відносини з однолітками51 % Складання випускних іспитів63 % Проблема проведення вільного часу 87 % Матеріальна проблема83 % Інше (проблема здоров'я)10 %





Формулювання учнівНаукове формулювання Демографічна проблема Охорона здоров'я та запобігання хворобі Боротьба з тероризмом Екологічна проблема Енергетична та сировинна проблема Проблема наркоманії Загроза нової світової війни та проблема роззброєння Запобігання відсталості країн, що розвиваються


Завдання: встановіть правильну відповідність Демографічна проблема Охорона здоров'я та запобігання хворобі Боротьба з тероризмом Екологічна проблема Енергетична та сировинна проблема Проблема наркоманії Загроза нової світової війни та проблема роззброєння Запобігання відсталості країн, що розвиваються, політичні економічні соціальні екологічні








Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: