Характеристика зимових місяців січень лютий старша група. Останній місяць зими. III. Вивчення нового матеріалу

Тема: характерні ознаки зимових місяців: грудень січень лютий.

Освітні області:

пріоритетна : формування цілісної картини світу

В інтеграції : Комунікація, пізнавально-дослідницька діяльність, музика.

мета : Створення умов для вивчення характерних ознак зими в неживій природі, Зимових явищ в природі.

завдання:

1) Навчальні:

Вивчити розрізняти зимові явища природи; вчити визначати за ознаками зимові місяці; познайомити зі старовинними назвами зимових місяців;

Вчити висловлювати свою точку зору, підтримувати бесіду; висловлювати позитивні емоції при прослуховуванні музичного твору

2) Розвиваючі : Розвивати вміння узагальнювати, класифікувати, комунікативні навички.

3) виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи, естетичні почуття.

Планований результат: вміти підтримувати бесіду з питань, висловлювати свою точку зору визначити ознаки зимового часуроку, порівнювати природні явища, міркувати і давати необхідні пояснення.

Методи і прийоми : Розгляд ілюстрацій, наочностей, бесіда, пояснення створення проблемної ситуації, заохочення.

Попередня робота:

1) Бесіда про зиму;

2) Заучування віршів про зиму.

Матеріали і борудованія для педагога : Фланелеграф, ілюстрації із зображенням зимушки-красуні;

ЦОР: мультимедійнапрезентація "Зимові місяці".

Устаткування для дітей : М'яч, ілюстрації зимового пейзажу і ознак зими, клей, деталі сніговика з паперу.

Види дитячої діяльності: продуктивна, ігрова діяльність, комунікативна, музично-художня, трудова.

Форми роботи з дітьми : Колективна, індивідуальна.

Зміст організованої діяльності дітей.

Вступна

вихователь: хлопці, давайте з вами пограємо. Встаньте в коло, я буду кидати кожному з вас м'яч і називати пори року, а ви у відповідь повинні назвати мені колір, що відноситься до цього часу року.

(Діти грають).

Основна

вихователь: Молодці! А яку пору року у нас зараз?

(Відповіді дітей: Зима)

вихователь: 1) Після якого часу року до нас приходить зима? (Відповіді дітей: після осені).

2) Як ви думаєте, чим пахне зима? (Відповіді дітей: снігом, ялинками, холодом.)

3) Які ознаки зими вам знайомі? (Відповіді дітей: випав сніг, стало холодно, дні стали коротшими, а ночі довші),

вихователь: До нас сьогодні в гості прийшла "Зима-красуня" (залучення уваги дітей до картини "Зима-красуня"), і принесла Вам загадки:

На поля і на луки

До весни лягли снігу

Тільки місяць наш пройде,

Ми зустрічаємо Новий рік(Грудень)

вихователь: (Слайд № 1). Хлопці, ви знаєте, що в давні часи грудня називали "холодець". Як ви думаєте чому? (Відповіді дітей). У грудні дуже студено і холодно і тому ми тепло одягаємося. Що ми одягаємо? (Відповіді дітей).

Щіплем вуха, щіплем ніс

Лізе в валянки мороз

Бризне в воду, впаде.

Чи не вода вже, а лід. (Січень)

(Слайд №2) Січень називали "сечень", так як він ділить зиму на 2 половини, він йде після місяця грудня і перед місяцем Лютим, тобто знаходиться посередині.

Сніг мішками валить з неба

З будинок стоять кучугури снігу,

Те бурани й заметілі

На село налетіли (Лютий)

(Слайд №3) Місяць лютий називали "лютий" так як випадає дуже багато снігу, і часто дмуть сильні хуртовини, Бурани, хуртовини.

вихователь: Молодці! Всі загадки відгадали!

Физминутку: "Сніжок"

Раз, два, три, чотири (нахил вперед за снігом)

Ми з тобою сніжок ліпили (показують як ліплять сніжок)

Круглий, міцний, дуже гладкий (показують який)

І зовсім, зовсім не солодкий (загрожують пальцем)

Раз - підкинемо, два - зловимо,

Три - упустимо і зламаємо.

вихователь: А зараз який у нас зимовий місяць? Хто відповість? (Відповіді дітей: січень). Хто розповість вірш про місяць січня? (Дитина читає віршик).

відкриваємо календар

Починається січень.

У січні, в січні

Багато снігу у дворі.

Сніг на даху, на ганку,

Сонце в небі блакитному.

У нашому будинку топлять печі,

В небо дим йде стовпом.

Дидактична гра: "Ознаки зими"

хід гри

На столі вразноброс лежать картинки з ознаками всіх пір року. Хлопці, подивіться, що ви бачите на столі? (Відповіді дітей). Наша з вами задача знайти картинки з ознаками зими і прикріпити їх на фланелеграф. Діти по черзі виходять і прикріплюють картинки з ознаками зими на фланелеграф (музичний супровід).

вихователь: Так що ж нам приносить зима? (Відповіді дітей: вітер, сніжинки, бурульки, замети, заметіль, бурани, хуртовина, мороз.) Скажіть, будь ласка, на що схожі сніжинки? (Відповіді дітей: зірочки, квіточки). Молодці!

вихователь: Хлопці а знаєте що таке відлига? (Передбачуваний відповідь дітей) .Оттепель це колигріє сонечко і сніг починає таїти, сніг стає мокрий і липкий і тоді з нього легко ліпити снежкі.А після відлиги вдарить мороз і на снігу відразу ж утворюється тверда скоринка-лед.на деревах і дротах утворюється пухнаста снігова бахрома-паморозь, все стає красивим .Чем тихіше морозна погода, тоді сніжинки падають повільно і красіво.А якщо погода вітряна то сніжинки змішуються і утворюються пластівці.

Подивіться у мене є конверт з прислів'ямивід Зимушки-красавици, я зараз вам їх прочитаю, а ви скажіть як ви їх зрозуміли.

Новий рік до весни поворот.

Бережи ніс у великий мороз.

Мороз великий та стояти не велить.

І в лютий мороз робота зігріє.

Молодці!

Підбиття підсумку:

вихователь: А тепер скажіть ніж ми сьогодні з вами займалися? (Відповіді дітей: грали, розгадували загадки)Про яку пору року говорили? Про які місяці? Цікаво було? Які нові слова ви дізналися? А тепер давайте зробимо подарунок для «Зимушки -красавіці" .Все вшити ми склеим картину зі сніговиком.

Кузнєцова М.М.,

вчитель початкових класів,

вищої кваліфікаційної категорії

МОУ «ЗОШ №1 г.Калінінска

Саратовської області »

Завдання: 1) Ознайомити учнів з особливостями третього місяця зими і з

змінами, що відбуваються в природі.

2) Дати уявлення про заметіль, хурделиці, заметілі, відлиги.

3) Розвивати емоційне сприйняття природних явищ.

4) Виховувати дбайливе ставлення до тварин і птахам.

Хід уроку.

    Орг. момент.

Раз, два - вище голова.

Три, чотири - руки ширше.

П'ять, шість - тихо сісти.

    Введення в тему уроку.

Хлопці, сьогодні у нас в гостях дуже гарний часроку.

А яке, ви дізнаєтеся, отгадав загадку.

Що за трійка пролетіла:

Скакуни в тій трійці білі.

А в санях сидить цариця,

Белокоса, білолицю.

Як махнула рукавом,

Все покрила сріблом.

(зима)

Так, сьогодні у нас в гостях сама Чарівниця-Зима.(1слайд)

Зима прийшла до нас сьогодні не випадково. Вона принесла нам тему нашого сьогоднішнього уроку.

Але для цього ви повинні відгадати загадку, яку вона для вас приготувала.

Сніг мішками валить з неба.(2слайд)

З будинок стоять кучугури снігу.

Те бурани, то хуртовини

На село налетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень капели лунають дзвони.

День додався помітно.

Що, скажи, за місяць це?(лютий)

Подумайте, як може називатися тема нашого уроку?

Давайте відкриємо уч-к на стор.120-й і прочитаємо тему уроку, яку принесла нам Зима.(3слайд)

    Повідомлення теми уроку.

    Робота по темі.

Хлопці, а лютий - це який за рахунком зимовий місяць?(3)

А який за рахунком в році?(2)

Про якому місяці говорять: «Року-початок, зими-середина»? (січні)

Назвіть місяць, який рік закінчує (грудень)

А тепер назвіть нашої гості все зимові місяці по порядку.

(4 слайд)- Чарівниця-Зима пропонує згадати загадку і сказати, які природні явища вказують на лютий.

А тепер я прочитаю вам текст на стор.120-й, під темою, а ви подумайте, про яких ще явищах природи в ньому йдеться.

Про які ж явища природи в ньому йдеться?

Хлопці, в текстілютий називають місяцем хуртовин та вітрів, завірюх і хуртовин.

Наша гостя хоче дізнатися, а чи знаєте ви, чому цей місяць так називають?

Д.м. У лютому господарюють 2 подруги: заметіль та хуртовина.

Як ви думаєте, від якого слова могло статися слово«Заметіль»? «Хуртовина»?

Д.м. Заметіль і хуртовина утворилися від слів «помсти» і «витися». Вітер може помсти сніг уздовж доріг або полів, а може піднімати його і завивати в снігові вихори.(5і 6слайд)

Сильну заметіль називають бураном або завірюха.

Давайте розповімо нашої гості, які природні явища спостерігали ви за ці 10 днів.(Вітер, морози, завірюха)

А ще в лютому часто буває і відлига.(7 слайд)

Хто знає, що це таке?

Д.м. Це одне з природних явищ, Коли після снігопаду або морозу температура повітря підвищується на стільки, що сніг і бурульки починають танути.

А як ви думаєте, що можна почути в природі в цей період?(Крапель)

Так, дзвінка крапель заладилося свою веселу пісню і кличе красуню весну. Тому іноді цей місяць називають«Дотерпить до весни».

Хлопці, мені здається, що ми з вами засиділися. Давайте встанемо і покатаємося на лижах.

Физминутку

Ми на лижах в ліс йдемо,

Ми піднімаємося на пагорб.

Палиці нам йти допоможуть,

Буде нам легка дорога.

Раптом здійнявся сильний вітер.

Він дерева крутить, вертить

І серед гілок шумить.

Сніг летить, летить, летить.

А навколо лежать кучугури,

Снігом замело дороги.

Ну а ми йдемо, йдемо

І до себе приходимо в будинок.

А зараз Зима пропонує нам разом з нею знову відправитися взимовий ліс і поспостерігати за його «життям» і життям його мешканців.

Ви згодні?

Тоді вперед!

Ну, ось ми і під лісом. Ой, щось величезне лежить у нас на шляху. Це Чарівниця-Зима хоче, щоб ми відгадали кросворд, який вона приготувала і дізналися що це таке.

Відгадаєте? (8 слайд)

    Гуляю в поле, кручу, бурчить,

Знати нікого не хочу.

Уздовж села пробігаю,

Кучугури досвідчене.(Пурга)

2. Хто це, виття,

Без крил літає

І без волоті

Сліди замітає. (Хуртовина)

    Який це майстер

На скла завдав

І листя, і трави,

І зарості троянд? (Мороз)

    зимовий дощ

З зірочок-маляток

Чи не стукає в вікна,

Чи не гримить по даху.(Снігопад)

- Що ж нам заважає?(Замет)

Ми подолаємо сніговий замет і, ... нарешті ми в лісі!(9 слайд)

А що ж тут відбувається?

Закрийте очі прислухайтеся ...

Що ви почули?

А що побачили?

А тепер послухайте, як сказано про це в тексті, який називається «Лісові картинки» на стор.120-й нашого підручника.

Про які звірів говориться в тексті?

Які тварини проводять зиму в сплячці?

Навіщо заєць плутає сліди?

Як вважаєте, заєць боязкий або обережний?

    Робота в зошиті.

Наша гостя, Зима, хоче вас перевірити, як ви знаєте тварин і будиночки, в яких вони зимують.

Відкрийте зошит на стор.44-й. Приготуйте простий олівець.

Потрібно з'єднати лінією малюнок тварини з місцем його зимівлі. Виконайте завдання самостійно.

(Перевірка) (10слайд)

VI. Робота по темі.

- Хлопці, а чи знаєте ви, кому важко доводиться взимку?

Чому?

Д.м. Лютий - останній, найстрашніший для багатьох диких тварин місяць зими. Місяць лютого голоду. Закінчуються запаси у звіряток і в нірках, і в підземних комор.

І птиці нерідко голодують.

Як же ви можете допомогти і тваринам, і птахам пережити цей важкий час?

А годівниці можна зробити з різного матеріалу.(11слайд)

У кого з вас є годівниці?

З чого вони?

Д.м. Але як би не було тваринам важко, все жлютий - у багатьох звірів весільник.

Може хтось з вас знає, які тварини справляють свої весілля в лютому?

Д.м. - Вовки, руді лисиці, зайці, бобри влаштовують свої весілля в лютому. А деякі тварини обзаводяться потомством. У лютому народилися ведмежата. У лісі ще холодно, а в барлозі тепло, затишно. І мама поруч.

Хлопці, а які свята люди відзначають в лютому? (23 лютого, масницю)

У народі кажуть: «Лютий і помсти, і кружляє, і боки гріє».

І все ж, лютий - це не тільки фінал холодної зими, але і дуже красиве пору року.

Подивіться на картини. Багато художників захоплювалися нашою гостею, Взимку, показуючи її красу.

А письменники і поети захоплювалися в своїх творах.

І зараз хлопці прочитають нам уривки з віршів.

С.Есенин «Береза»

1. Біла береза ​​під моїм вікном

Прінакрилась снігом

Точно сріблом.

На пухнастих гілках

сніговою каймою

розпустила кисті

Білій бахромою ...

О. С. Пушкін «Зимовий ранок»

2. А нині, поглянь у вікно!

Під блакитними небесами,

чудовими килимами

Виблискуючи на сонці, сніг лежить ...

С.Я.Маршак «Февраль»

3. Віють вітри в лютому,

Виють в трубах голосно.

Змійкою мчить по землі

Легка поземка.

Ну, що ж, ось наша прогулянка і підійшла до кінця. Нам пора повертатися.

Давайте повернемося в клас і підведемо підсумок.(12 слайд)

урок

ЛЮТИЙ - ОСТАННІЙ МІСЯЦЬ ЗИМИ

завдання: уточнити і систематизувати знання учнів про зиму; уточнити про властивості снігу, льоду; збагачувати словник дітей, розвивати зв'язне мовлення.

устаткування: картина «Зима»; календарі природи; слова-опори по темі; схеми-опори по темі; опорні картинки до розповіді «Заметіль».

Хід уроку

I . організаційний момент

    Прочитайте текст.

Небо похмуре. На небі сірі хмари. Йде сніг. На землі лежать великі кучугури снігу. Дме холодний вітер. Вітер піднімає сніг з землі. Це -метель.

Діти читають текст по ланцюжку. Потім він закривається, і на дошку виставляють картинки одного плану. Учитель пропонує учням відновити послідовність пропозицій і правильно розставити на дошці опорні картинки.

II . Введення в тему уроку.

    Про що ви прочитали текст? В яку пору року бувають хуртовини? Куди ми ходили з вами на минулому уроці? Що ви бачили?

    Хто з вас здогадався, про що сьогодні будемо говорити на уроці?

    Тема нашого уроку: «Февраль останній місяць зими». Ми підведемо підсумки спостережень за календарем природи, уточнимо знання про зиму.

III . Робота по темі уроку.

Бесіда з використанням календаря природи.

    Який місяць зараз йде? Які дерева намальовані на сторінках зимового календаря?

    Як вони виглядають? Чому одні з них голі, а інші - зелені?

    Що лежить на землі і на деревах?

    Чому не видно трави і квітів?

    Коли більше було снігу - в грудні або в січні?

    Яка була погода в грудні? У січні? В лютому?

    Чи були сонячні дні? Скільки сонячних днів було в грудні? А в січні?

    Яких днів відзначено більше: ясних або похмурих?

    Порахуйте, скільки було вітряних днів.

    Чи було взимку жарко? Як одягалися люди взимку?

    Як дізнатися за календарем, що всі три місяці було холодно, морозно?

    Що роблять діти взимку на вулиці?

    Яких птахів ви бачили?

    Які ще птахи залишаються зимувати?

    Чому ці птахи не полетіли на південь, в теплі краї?

    Чим харчувалися птахи?

    Де комахи, чому не видно метеликів, мурашок?

    Що роблять лісові звірі взимку?

    Чи легко тваринам і птахам жити взимку?

Відповіді дітей.

    Так, хлопці, зима зовсім не схожа на осінь, це дуже важке для всіх час року, особливо голодно лісовим тваринам і птахам. Але багато людей допомагають їм - підгодовують птахів, бездомних тварин; лісники дбають про мешканців лісу - викладають на годівниці сіно, сіль. У той же час зима - це дуже гарний час року: все кругом біле від снігу, виглядає чистим, пухнастим. особливо гарні хвойні деревав снігу.

Розповідь учнів про погоду.

    Подивіться у вікно і розкажіть, яка сьогодні погода. Користуючись в оповіданні схемами-опорами (сонце, небо, земля, дерева, одяг людей, зміна в житті звірів, зміна в житті птахів, заняття дітей)

Физкультминутка

А сьогодні у зими - новосілля,Ми з тобою запрошені на веселощі.Будинок побудований із замету.А який висоти? Ось такий високий.Білий килимок біля порога.А якої ширини? Ось такої ширини.Глянь-но, стелі крижаніВисоченний, мереживні!Ми по сходах крокуємо.Вище ноги, топ-топ.Двері кімнат відчиняємо,Праворуч - хлоп, зліва - хлоп.- Здрастуй, зима!Ти господині, поклонися-ка:Здрастуй, зима!

Узагальнююча бесіда про зиму.

    Ми з вами багато говорили про зиму. А зараз відгадайте загадки і поясніть свою відповідь.

Справ у мене чимало:

Я білою ковдрою

Всю землю вкриваю,

Белю поля, будинки.

Звуть мене ...
(Зима)

Трійка, трійка прилетіла,
Скакуни в тій трійці білі.
А в санях сидить цариця,
Белокоса, білолицю.
Як махнула рукавом -
Все покрилося сріблом.

(Зима)

    Які справи є у зими? Для чого вона вкриває землю ковдрою? Яким ковдрою вкриває? Що значить: «білю будинку, поля»? Про яку трійці йдеться? Чому все покрилося сріблом?

Що за зірочки наскрізні Сонце не гріє,

На пальто і на хустці, Поле біліє,
Всі наскрізні, вирізні, Сани скриплять,

А візьмеш - вода в руці? Річки мовчать.

(Сніжинки) (Зима)

    Поему в руці вода? Чому сніжинки не тануть на пальто?

    Чому поле біліє?(Покрите снігом.) Чому сани скриплять?(Морозно.) Чому річки мовчать?(Скуті льодом.)

Без рук, а малює, Хатинка нова - для всіх їдальня,

Без зубів, а кусає. Кличе обідати, крихт покуштувати.

(Мороз) (Годівниця)

    Хто і де малює? Що кусає?

    Для кого люди вішають годівниці? Навіщо вони потрібні

Без дощок, без сокир Влітку - сірий,

Через річку міст готовий. Взимку - білий.

Міст - як синє скло:(Заєць)

Слизько, весело, світло.

(Лід)

    Чому слизько? Чому весело?

    Чому заєць взимку білий, а влітку сірий?

    Ось і добігає кінця холодна зима. Ми з вами дізналися, що зима - це одне з чотирьох пір року. Крім зими є: ...(Весна) , … (Літо) , … (Осінь) . Зима триває ...(3 місяці) . Перший місяць зими - ...(грудень) , Потім йдуть ...(Січень) і останній, третій місяць - ...(лютий) . Взимку завжди холодно. Дні найчастіше похмурі. Йде сніг. Дерева стоять голі. Земля покрита снігом. Річки і ставки покриті льодом. Люди одягаються в теплий одяг. У звірів виростає тепле хутро. Птахам голодно, і вони поселяються ближче до людини. Ми повинні дбати про птахів, допомагати їм вижити в холодну пору року.

IV . Закріплення вивченого.

\

Учитель пропонує учням записати розповідь, вставляючи походящие слова.

Лютий - _________________ місяць зими.

другий, перший, третій

На вулиці стоїть _____________________ погода.

тепла, морозна, холодна, спекотна

Сонце показується ______________.

рідше, частіше

З дахів ____________________ бурульки.

капають, звисають

Скоро настане _________________.

весна, осінь, літо

Читання учнем записаного тексту. Взаимопроверка.

V . Підведення підсумків уроку.

    Яка пора року підходить до кінця?

    Назвіть зимові місяці.

    Що відбувається в природі взимку? Які стоять дерева?

    Що лежить на дахах будинків і на землі?

    Що надягають люди взимку?

    Як живеться птахам і звірам взимку? Як їм допомогти?

    Які ви знаєте зимові ігри та розваги?

    Назвіть зимові свята.

Конспект заняття з пізнання в старшій групі
Тема: «Характеристика зимових місяців. Січень і лютий ».
Цілі: вивчити характерні ознакизими в неживій природі, зимові явища природи; познайомити зі старовинними назвами зимових місяців; вчити визначати за ознаками зимові місяці.
завдання:
Уточнити і розширити уявлення дітей про зиму.
Спонукати дітей аналізувати, робити висновки, грамотно формулювати свою відповідь.
Розвивати логічне мислення, кмітливість, фантазію під час відгадування загадок.
Сприяти активному і доброзичливого взаємодії дітей з педагогом і однолітками у вирішенні ігрових і пізнавальних завдань.
Матеріал: Картинки з ознаками зими; картинки: замет, заметіль, іній, візерунки на склі, сніжинки, водоспаду, річки, калюжі, льоду, снігопаду, хмари, дощу, пара, сніжинки, краплі і т. д.Ход заняття
1. Оргмомент- Хлопці, давайте з вами пограємо. Встаньте в коло, я буду кидати кожному з вас м'яч і називати пори року, а ви у відповідь повинні назвати мені колір, що відноситься до цього часу року. (Діти грають).
2.Беседа про зимові місяці
- Молодці! А яку пору року у нас зараз?
Відповіді дітей: (Зима)
- Після якого часу року до нас приходить зима? (Відповіді дітей: після осені).
- Як ви думаєте, чим пахне зима? (Відповіді дітей: снігом, ялинками, холодом.)
- Які ознаки зими вам знайомі? (Відповіді дітей: випав сніг, стало холодно, дні стали коротшими, а ночі довші)
Вихователь: (вивішується ілюстрація грудня) для
-Прінесла Вам загадки, читає загадку про грудень:
На поля і на луки
До весни лягли снігу
Тільки місяць наш пройде,
Ми зустрічаємо Новий рік (Грудень)
- Перший місяць зими - це грудень. За старих часів цей місяць називали так: холодець, лютень, стужайло. Грудня мостить, грудень цвяхи, грудень прибиває. У народі люди говорили: «Грудень тулуп до п'ят надягає, хитрі візерунки на вікнах розписує, очей снігом ліпить, за вухом морозить, коле.»
-Хлопці, ви знаєте, що в давні часи грудня називали "холодець". Як ви думаєте чому? (Відповіді дітей).
-У грудні дуже студено і холодно і тому ми тепло одягаємося. Що ми одягаємо? (Відповіді дітей).
(Вивішується ілюстрація січня)
Щіплем вуха, щіплем ніс
Лізе в валянки мороз
Бризне в воду, впаде.
Чи не вода вже, а лід. (Січень)
-Другий місяць зими - це січень. Як за старих часів називали січня?
-У народі називають січня просинец, сечень, так як він розсікає зиму на дві половини. У цьому місяці вже частіше світить сонце і проглядає синє небо.
Народна приказка говорить: "Січень на порозі - прибуло дня на курячий крок». У січні діти часто грають в різні ігри. У що можна пограти взимку?
(Діти називають зимові забави)
(Вивішується ілюстрація лютого)
Сніг мішками валить з неба
З будинок стоять кучугури снігу,
Те бурани й заметілі
На село налетіли (Лютий)
- Останній місяцьзими - лютий. Як за старих часів називали февраля?
-В лютому зима з весною зустрічається. За старих часів лютого називали ветродуй, вьюговей, бокогрей. Такі несхожі назви. Що б це значило?
- Вітродуй - тому що в лютому дмуть сильні вітри. Вьюговей - тому що в лютому часто бувають хуртовини. А бокогрей - тому що вже близько весна і все тепліше пригріває сонечко. А ще, може бути, тому, що, коли на вулиці вітер, хуртовина, всі сидять по домівках і гріють боки біля печі.
Вихователь: Хлопці, ми з вами багато гуляємо на вулиці
-Розкажіть про свої враження, отриманих під час спостережень на прогулянках.
-Рассмотріте ілюстрації із зображенням дерев взимку. Чи всі гілки дерева видно? (Ні, багато гілок вкрите снігом та інеєм.)
-Що сталося з гілками дерев взимку? (Гілки від ваги снігу нахилилися до землі. Дерево стало розлогим.) - А що таке сніжинки? На що вони схожі?
Відповіді дітей:
3.Фізмінутка
Випав біленький сніжок,
Збираємося в гурток.
Сніг, сніг, білий сніг -
Біленький сніжок.
Ми на саночки сідаємо Парами біжать по колу. Одна дитина відводить руки назад, другий тримається за них ( «саночки»)
І під гірку швидко мчимо
Сніг, сніг, білий сніг -
Мчимо ми швидше за всіх.
Діти все на лижі встали, Йдуть повільно по колу, руки зігнуті в ліктях і стиснуті в кулачки, начебто тримають палиці від лиж, ноги ковзають по підлозі.
Один за одним почали тікати.
Сніг, сніг, білий сніг -
Кружляє, падає на всіх.
Ми зі снігу кому зліпили, «Ліплять сніжки» (долоньки тримають «чашкою»).
Навіть ляльку змайстрували.
Сніг, сніг, білий сніг - Ставлять руки на боки, повертаються вправо-вліво.
Вийшла лялька краще за всіх!
Діти до вечора втомилися Погойдуються, руки під голову ( «сплять»).
І в ліжечках задрімали.
Сніг, сніг, білий сніг -
Сплять хлопці міцніше всіх!
4.Питання про казки на зимову тематику
вихователь:
Скажіть, будь ласка, діти, а в яких казках йдеться про зиму?
відповіді дітей
(Вихователь допомагає, якщо діти вагаються з відповіддю.)
В якій казці дівчинка взимку шукала проліски?
В якій казці дівчинка збивала снігову перину?
В якій казці дівчинці допоміг північний олень
В якій казці дівчинка не любила сонце.
В якій казці у оленя з-під копит сипалися срібні монетки.
В якій казці «битий небитого» везе
вихователь:
-Молодци хлопці ви знаєте багато казок, хлопці мені дуже сподобалося, як ви сьогодні відповідали, напевно, ви дуже любите зиму. А загадки мої відгадати зумієте?
5. Загадки.
Без рук, без ніг,
А малювати уміє.
- = Мороз = -
Жив я посеред двору,
Де грає дітвора,
Але від сонячних променів
Перетворився я в струмок.
- = Сніговик = -
Зима на даху сірі
Кидає насіння -
Ростить морквини білі
Під дахами вона.
- = Бурулька = -
ковдра біле
Чи не руками зроблено.
Чи не ткали і не кроілось,
З неба на землю звалилося.
- = Сніг = -
І не сніг, і не лід,
А сріблом дерева прибере.
- = Мороз = -
З неба - зіркою,
В долоньку - водою.
- = Сніжинка = -
Без дощок, без сокир
Через річку міст готовий.
Міст - як синє скло:
Слизько, весело, світло.
- = лід = -
6.Зімніе прикмети
-Молодци, все загадки мої відгадали. А давайте згадаємо, які народні прикметипро зиму ви знаєте.
Відповіді дітей:
Мало снігу взимку - літо з рідкісними дощами.
Сніжна зима - до затяжної весни і до дощового літа.
Тепла зима - до холодного літа.
Суха і холодна зима - до сухого і жаркого літа.
Рано в січні починає стукати дятел - до ранньої весни.
У січні висить багато частих і довгих бурульок- урожай буде хороший.
Морозний січень - урожайний рік.
7.Рефлексія.
- Молодці хлопці. А тепер скажіть, чим ми сьогодні з вами займалися? (Відповіді дітей: грали, розгадували загадки)
-Про яку пору року говорили?
-Про які місяці?
- Цікаво було? Які нові слова ви дізналися?

Республіка Татарстан.

Г.Набережние Челни, ГБС (К) ОУ С (К) ОШ №68 VIIIвіда.

Клубний годину на тему:

«Лютий - останній місяць зими»

Підготувала і провела вихователь ГПД

Сінгатулліна Алсу Ільясовна

2012-2013 навчальний рік.

мета уроку : Ознайомити учнів зі змінами в природі взимку.

завдання:

1) Ознайомити учнів з особливостями третього місяця зими.

2) Дати уявлення про заметіль, хурделиці, заметілі.

3) Розвивати емоційне сприйняття природних явищ.

устаткування:

1) общеклассное-: комп'ютерна презентація «Лютий - останній місяць зими», картинки на тему «Февраль», конверт із загадками, картинки-загадки, музичний супровід при Физминутку для очей.

2) для кожного учня - окремі букви слово «Февраль».

3) для парної роботи - картки з назвою зимових місяців, окремі картки з цифрами.

Хід уроку.

I. Орг. момент.

Раз, два - вище голова.

Три, чотири - руки ширше.

П'ять, шість - тихо сісти.

II. Введення в тему уроку.

Хлопці, сьогодні у нас в гостях дуже гарне час року.

А яке, ви дізнаєтеся, отгадав загадку.

Що за трійка пролетіла:

Скакуни в тій трійці білі.

А в санях сидить цариця,

Белокоса, білолицю.

Як махнула рукавом,

Все покрила сріблом.

(Зима) (2 слайд)

Так, сьогодні у нас в гостях сама Чарівниця-Зима. (3 слайд)

Зима прийшла до нас сьогодні не випадково. Вона принесла нам тему нашого сьогоднішнього клубного години.

Але для цього ви повинні розшифрувати слово і слухати загадку, яку вона для вас приготувала.

Сніг мішками валить з неба. (4 слайд)

З будинок стоять кучугури снігу.

Те бурани, то хуртовини

На село налетіли.

Ночами мороз сильний,

Вдень капели лунають дзвони.

День додався помітно.

Що, скажи, за місяць це? (лютий)

III. Повідомлення теми уроку.

Давайте відкриємо тему клубного години? (5 слайд)

Логопедична зарядка.(6 слайд)

IV. Робота по темі.

Завдання: «Прислів'я» (7 слайд)

Назви, будь зимових місяців пропущені в цих прислів'ях:

... місяць снігопадів, злих хуртовин та першого теплого сонця. (Лютий)

... рік кінчає, зиму - починає. (Грудень)

... року початок, зимі - середина. (Січень)

Розмістіть назви зимових місяців в порядку їх настання в природі.

Хлопці, а лютий - це який за рахунком зимовий місяць? (3) (8 слайд)

А який за рахунком в році? (2) (8слайд)

Скільки днів в цьому році? (28) (8 слайд)

Скільки було днів в минулому році? (29) (8 слайд)

А тепер я прочитаю вам текст, а ви послухайте. (9 слайд)

Хлопці, в тексті лютого називають місяцем хуртовин та вітрів, завірюх і хуртовин.

Наша гостя хоче дізнатися, а чи знаєте ви, чому цей місяць так називають?

У лютому господарюють 2 подруги: заметіль та хуртовина. (10 слайд)

Як ви думаєте, від якого слова могло статися слово «заметіль»? «Хуртовина»?

Заметіль і хуртовина утворилися від слів «помсти» і «витися». Вітер може помсти сніг уздовж доріг або полів, а може піднімати його і завивати в снігові вихори.

Сильну заметіль називають бураном або завірюха.

Хлопці, мені здається, що ми з вами засиділися. А заразФизминутку для очей. (11слайд)

питання:

Що ми святкуємо в лютому? (12 слайд)

Останній тиждень лютого - Свято Масляної

Наша гостя, Зима, хоче вас перевірити, як ви знаєтезагадки. (13слайд)

Ми моторні сестриці,

Швидко бігати майстрині.

У дощ лежимо, в мороз біжимо,

Уже такий у нас режим.

(Лижі)

Є, хлопці, у мене

Два срібних коня.

Їжджу відразу на обох.

Що за коні у мене.

(Ковзани)

Зима на даху сірі

Кидає насіння -

Ростить морквини білі

Під дахами вона.

(Бурульки)

Що за стіл серед беріз

Під відкритим небом?

Пригощає він в мороз

Птахів зерном і хлібом.

(Годівниця)

Вони летять швидше вітру,

І я лечу з них на три метри.

Ось мій політ закінчено. Хлоп!

Посадка м'яка в замет.

(Санки)

Що в вогні не горить

І в воді не тоне? (Лід)

V. - І на закінчення я пропоную вам пограти в гру "Що ми робимо взимку?"(14, 15 слайд)

Що ми робимо взимку,
Дай, дружок, ти мені відповідь.
Слухайте уважно,
Відповідаючи "так" иль "немає".
У сніжки граємо ми з друзями?
Гриби по лісі збираємо самі?
З гірки на санчатах катаємося?
У селі на річці купаємося?
За лісі на лижах блукаємо?
А багато квітів знаходимо?
В саду своєму грядки копаємо?
І з Дідом Морозом ми танцюємо?

Ну, що ж, молодці, друзі!

VI. Підсумок уроку.


Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: